dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 159 z 190
Pokaż wyniki od 3.161 do 3.180 z 3783
  1. #3161

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Z tego powodu myślę nad oczyszczalnia biologiczna z możliwością podlewania, aby z przodu domu podlewać roślinki
    Z tym podlewaniem to bym nie przeceniał oczyszczalni. Nawet najlepiej oczyszczony sciek bedzie skażony mikrobiologicznie. Tryskacze i waż z tego powodu odpadają, zostaje konewka i rośliny ozdobne. Nawet trawnika bym nie podlewał bo dzieciaki, zwierzaki itp.

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Do rzeki raczej nie uda mi się uzyskać pozwolenia, bo właśnie starają się objąć mój teren jako rezerwat. Dlatego szybko chce załatwić zmianę szamba na oczyszczalnie
    No to bym sie spieszy i dobrze że szukacz zdecydowanie lepszego rozwiązania, bo u nas niby prawo nie działa wstecz ale daje się "okresy na dostosowanie do mowych przepisów".

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Tu wychodzi kompetencja urzędników, w poniedziałek rozmawiałem pierwszy raz i dostałem pierwszą wersję. W środę już druga wersja.
    Na moje oko powinieneś wystąpić o zminanę pozowlenia na budowe, ale jezeli uda Ci się ścieżka z pierwszym urzednikiem - zyskasz sporo czasu.

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Zacząłem szukać SBRa powyżej 3000l i widzę, że ciężko. Dla większej ilości osób są, tak dla 6 przeważnie wszystkie zbiorniki mają ok 3000l
    3000l dla 6 RLM jest ok pod warunkiem że to pojemnośc robocza. Nie szukaj zbyt dużej bo to nie jest tak, że im większa tym lepsza. Przy SBRach bardzo wazna jest dmuchawa (np. dobre i tanie w eksploatacji to Secoh) i sterowanie - w Twoim przypadku umożliwiające zmianę pracy na podstawie ilości użytkowników.

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Uważasz, że Biorock sprawdzi się u mnie?
    Biorock się prawie wszedzie sprawdzi - pewne utrudnienie to głeboki odpływ ale to też jest do rozwiązania np. wykorzystując spadek terenu lub przepopownieścieku oczszczonego, choć wtedy rozwiązanie nie jest już "bezprądowe".

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Masz jakaś rade z odprowadzeniem oczyszczonej wody?
    Najspokojniejszy sen da Tobie tradycyjny drenaż rurowy. Jeżeli masz grunty bardzo dobrze chłone (pisaki) to uczciwa studnia chłonna też wchodzi w grę. Jak trafisz na pierwszego urzędnika to z pozwoleniem wodnoprawnym też moze się obejdzie.

    Cytat Napisał Tisi Zobacz post
    Może masz jakąś wskazówkę odnośnie firmy i możesz podać (ewentualnie na priv).
    Ja się nie bawię we wskazywanie - nie reprezetuje żadnego z producnetów.

  2. #3162
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cześć. Czytam już dość długo ale mam problem co wybrać ;/
    U mnie sytuacja wygląda tak mam zrobione badania gruntu i wyszło wody grungowe na 1.5m teren piaski. Wyjście kanalizy z budynku na wysokości ok 50cm (podniesiony stane 0) docelowe miejsce oczyszczalni ok 20m przy 2% da nam 90cm wejście do oczyszczalni. Doradzicie mi jaką oczyszczalnie wybrać? Osób mieszkających będzie 5 ale może zmienić się to w przyszłości do 8 . Przy takim lustrze wody studnia chłonna odpada i zostaje nasyp?
    Przewijają się kilka modeli oczyszczalni na forum mianowicie Bioroc/ZBS na 8 osób/Eko-bio 4000/SL BIO-DUO LT

  3. #3163

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Cześć. Czytam już dość długo, ale mam problem co wybrać ;/
    U mnie sytuacja wygląda tak mam zrobione badania gruntu i wyszło wody grungowe na 1.5m teren piaski. Wyjście kanalizy z budynku na wysokości ok 50cm (podniesiony stane 0) docelowe miejsce oczyszczalni ok 20m przy 2% da nam 90cm wejście do oczyszczalni. Doradzicie mi jaką oczyszczalnie wybrać? Osób mieszkających będzie 5 ale może zmienić się to w przyszłości do 8 . Przy takim lustrze wody studnia chłonna odpada i zostaje nasyp?
    Przewijają się kilka modeli oczyszczalni na forum mianowicie Bioroc/ZBS na 8 osób/Eko-bio 4000/SL BIO-DUO LT
    Jeżeli masz małą działkę i grunty piaszczyste to studnia chłonna da radę, ale w nasypie, ze względu na poziom wód gruntowych. Warunek - dobrze oczyszczająca oczyszczalnia. Natomiast jeżeli miejsca Tobie nie szkoda, to tradycyjny drenaż rurowy w nasypie zapewni spokojniejszy sen na lata.

    Z podanych przez Ciebie oczyszczalni:
    - Biorock - modele są do 6 osób, powyżej 6ciu trzeba kupować kolejna oczyszczalnię i łączyć równolegle :/ Nie wyjdzie tanio.Dodatkowo w Twoich warunkach gruntowo-wodnych nadbudowy i odpowiednie zabezpieczenie do tej oczyszczlni to też będzie spory koszt. Jest to dość wysoka oczyszczalnia, co przy wodzie na 1,5 m wymaga solidnej ekipy do montażu.
    - ZBS jeżeli już, to tylko w wersji dwupłaszczowej, ale nie wiem czy jest taka do 8 osób. Tu jest opcja zintegrować oczyszczlnię z pompą na odpływie
    - Eko-Bio to zwykłą przepływówka - z oczyszczlni które zaproponowałeś ma najgorszą technologię oczyszczania, choć zbiornik ma solidny
    - Bio-Duo - to jeszcze jest dostępne??? Najsłabszy zbiornik z tych co wymieniłeś, konstrukcja dwuzbiornikowa (niesie spore ryzyko niepoprawnej pracy przy błedach na etapie montażu), małe bulaje zamiast włazów rewizyjnych

    Generalnie poza oczyszczlnią bedziesz musiał znaleść doswiadczoną ekipę - zapytaj WojtekINST czy ma daleko do Ciebie?

  4. #3164
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Jeżeli masz małą działkę i grunty piaszczyste to studnia chłonna da radę, ale w nasypie, ze względu na poziom wód gruntowych. Warunek - dobrze oczyszczająca oczyszczalnia. Natomiast jeżeli miejsca Tobie nie szkoda, to tradycyjny drenaż rurowy w nasypie zapewni spokojniejszy sen na lata.

    Z podanych przez Ciebie oczyszczalni:
    - Biorock - modele są do 6 osób, powyżej 6ciu trzeba kupować kolejna oczyszczalnię i łączyć równolegle :/ Nie wyjdzie tanio.Dodatkowo w Twoich warunkach gruntowo-wodnych nadbudowy i odpowiednie zabezpieczenie do tej oczyszczlni to też będzie spory koszt. Jest to dość wysoka oczyszczalnia, co przy wodzie na 1,5 m wymaga solidnej ekipy do montażu.
    - ZBS jeżeli już, to tylko w wersji dwupłaszczowej, ale nie wiem czy jest taka do 8 osób. Tu jest opcja zintegrować oczyszczlnię z pompą na odpływie
    - Eko-Bio to zwykłą przepływówka - z oczyszczlni które zaproponowałeś ma najgorszą technologię oczyszczania, choć zbiornik ma solidny
    - Bio-Duo - to jeszcze jest dostępne??? Najsłabszy zbiornik z tych co wymieniłeś, konstrukcja dwuzbiornikowa (niesie spore ryzyko niepoprawnej pracy przy błedach na etapie montażu), małe bulaje zamiast włazów rewizyjnych

    Generalnie poza oczyszczlnią bedziesz musiał znaleść doswiadczoną ekipę - zapytaj WojtekINST czy ma daleko do Ciebie?
    Dzięki za odpowiedz! Działka duża więc raczej nasyp wchodzi w rachubę . Budowa zachodniopomorskie okolice Szczecina. A podpowiesz mi ty jako instalator lub osoba która w tym siedzi którą byś zamontował u siebie myślę o kwocie do 15 000 ,- Ogółem budynek to bliźniak ale jedna rodzina wyjścia mamy dwa zrobione z budynku ale na chwilę obecną myślę by zrobić jedną a drugą za kilka lat albo wcale

  5. #3165

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Cześć. Czytam już dość długo ale mam problem co wybrać ;/
    U mnie sytuacja wygląda tak mam zrobione badania gruntu i wyszło wody grungowe na 1.5m teren piaski. Wyjście kanalizy z budynku na wysokości ok 50cm (podniesiony stane 0) docelowe miejsce oczyszczalni ok 20m przy 2% da nam 90cm wejście do oczyszczalni. Doradzicie mi jaką oczyszczalnie wybrać? Osób mieszkających będzie 5 ale może zmienić się to w przyszłości do 8 . Przy takim lustrze wody studnia chłonna odpada i zostaje nasyp?
    Przewijają się kilka modeli oczyszczalni na forum mianowicie Bioroc/ZBS na 8 osób/Eko-bio 4000/SL BIO-DUO LT
    Jeśli budowa koło Szczecina to też tam trzeba poszukać instalatora. Ja obecnie mam problem z realizacją montaży, więc i tak bym się tego nie podjął

    W stosunku do tego co napisał Czystesrodowisko, mało już można dodać, jednak ja to przerobię po swojemu, pomijając ceny:

    BIOROCK, oczyszczalnia bez zasilania o ile ma się działkę o większym spadku terenu, aby z nisko położonego odpływu, dało się zrobić jakiś drenaż
    + za to że bez zasilania
    + za technologię z dużą ilością złoża
    - za małą ilości miejsc do wykorzystania bez dodatkowej przepompowni z uwagi na nisko położony wylot

    ZBS-8C, oczyszczalnia SBR ze złożem i dwoma komorami oraz sterownikiem z przełączaniem trybów (montowałem ZBSy):
    + za technologię SBR i złoże biologiczne,
    + za sterownie i komplet elektrozaworów,
    + solidny zbiornik i dobry dostęp do środka,

    EKO-BIO 4000, oczyszczalnia przepływowa z trzema komorami i złożem w postaci kształtek z laminatu:
    - mała pojemność jak na taką ilość osób (dla max 10, jest mniej niż ZBS ma dla 8 osób),
    - brak sterownika i problematyczna lokalizacja dmuchawy we włazie,
    - ograniczony dostęp do środka przez mniejsze włazy,

    BIO-DUO, oczyszczalnia hybrydowa od 6 osób dwuzbiornikowa, wydawało mi się, że wycofana z rynku:
    + pojemność
    - problematyczna obsługa i serwis
    - mała wytrzymałość zbiorników, praktycznie zawsze należy ocementować

    Z tego co pamiętam to każdy ZBS może mieć pompę, więc trzeba zapytać o ZBS-8C/KP. Wytrzymalsze korpusy to te dwupłaszczowe i wydaj mi się, że mają ZBS-7C/KP jako zmiennik o podobnej pojemności. Nie ma aktualnej oferty, więc trzeba pytać i nie mylić z ZBB-7C bo to co innego.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 31-08-2020 o 07:59

  6. #3166
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Jeśli budowa koło Szczecina to też tam trzeba poszukać instalatora. Ja obecnie mam problem z realizacją montaży, więc i tak bym się tego nie podjął

    W stosunku do tego co napisał Czystesrodowisko, mało już można dodać, jednak ja to przerobię po swojemu, pomijając ceny:

    BIOROCK, oczyszczalnia bez zasilania o ile ma się działkę o większym spadku terenu, aby z nisko położonego odpływu, dało się zrobić jakiś drenaż
    + za to że bez zasilania
    + za technologię z dużą ilością złoża
    - za małą ilości miejsc do wykorzystania bez dodatkowej przepompowni z uwagi na nisko położony wylot

    ZBS-8C, oczyszczalnia SBR ze złożem i dwoma komorami oraz sterownikiem z przełączaniem trybów (montowałem ZBSy):
    + za technologię SBR i złoże biologiczne,
    + za sterownie i komplet elektrozaworów,
    + solidny zbiornik i dobry dostęp do środka,

    EKO-BIO 4000, oczyszczalnia przepływowa z trzema komorami i złożem w postaci kształtek z laminatu:
    - mała pojemność jak na taką ilość osób (dla max 10, jest mniej niż ZBS ma dla 8 osób),
    - brak sterownika i problematyczna lokalizacja dmuchawy we włazie,
    - ograniczony dostęp do środka przez mniejsze włazy,

    BIO-DUO, oczyszczalnia hybrydowa od 6 osób dwuzbiornikowa, wydawało mi się, że wycofana z rynku:
    + pojemność
    - problematyczna obsługa i serwis
    - mała wytrzymałość zbiorników, praktycznie zawsze należy ocementować

    Z tego co pamiętam to każdy ZBS może mieć pompę, więc trzeba zapytać o ZBS-8C/KP. Wytrzymalsze korpusy to te dwupłaszczowe i wydaj mi się, że mają ZBS-7C/KP jako zmiennik o podobnej pojemności. Nie ma aktualnej oferty, więc trzeba pytać i nie mylić z ZBB-7C bo to co innego.
    Dzięki wielkie! Faktycznie spojrzałem teraz na biorock i faktycznie nisko ma odpływ u mnie nie da rady bez przepompowni. A odnośnie ZBS-8C jest to ten model "zielony" a a dwupłaszczowe to te "czarne" ? bo mają w ofercie ZBS-5C z korpusem o podwójnym płaszczu (ale ta jest zbyt mała Dzienny przepływ średni 750 litrów) Podasz mi może linka do oczyszczalni która ty miałeś na myśli ?

  7. #3167

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Dzięki wielkie! Faktycznie spojrzałem teraz na biorock i faktycznie nisko ma odpływ u mnie nie da rady bez przepompowni. A odnośnie ZBS-8C jest to ten model "zielony" a a dwupłaszczowe to te "czarne" ? bo mają w ofercie ZBS-5C z korpusem o podwójnym płaszczu (ale ta jest zbyt mała Dzienny przepływ średni 750 litrów) Podasz mi może linka do oczyszczalni która ty miałeś na myśli ?
    Dwupłaszczowe są te czarne, a zwykłe to te zielone. Nie mam bladego pojęcia gdzie szukać linka. Ja miałem kartę katalogową na papierze, ale jej nie mogę znaleźć. Może dałem ją klientowi, bo zamieniałem ZBB-7C na ZBS-7C. Musisz chyba dzwonić do producenta.

  8. #3168

    Domyślnie

    WojtekNST, jak Ci się sprawuje ZBS-7C. Na dniach będę montował, więc jestem Ciekaw czego się mogę po niej spodziewać. Co do przepływu to ZBS-7C ma przepływ dzienny 1100l.
    Rafał

  9. #3169

    Domyślnie

    Hej, mam oczyszczalnię biologiczną SOTRALENTZ model ACTIBLOC LTi 1-4 os. Mija już 3 rok od zamontowania i rozpoczęcia używania. Na ekranie sterownika pokazuje mi się komunikat wezwij serwis. Czy warto zrobić przegląd pogwarancyjny? Dzwoniłem do serwisanta i jest to koszt 300 zł plus ok 150 zł za filtry i coś jeszcze. Jutro też mam pierwszy wywóz ze zbiornika. Na co zwrócić uwagę, żeby nic nie zepsuć?
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  10. #3170

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Hej, mam oczyszczalnię biologiczną SOTRALENTZ model ACTIBLOC LTi 1-4 os. Mija już 3 rok od zamontowania i rozpoczęcia używania. Na ekranie sterownika pokazuje mi się komunikat wezwij serwis. Czy warto zrobić przegląd pogwarancyjny? Dzwoniłem do serwisanta i jest to koszt 300 zł plus ok 150 zł za filtry i coś jeszcze. Jutro też mam pierwszy wywóz ze zbiornika. Na co zwrócić uwagę, żeby nic nie zepsuć?
    To jest dwuzbiornikowy SBR, wiec usuwasz osad tylko z pierwszej komory i to w dodatku przez właz od strony wlotu (ten drugi ma pompę mamutową którą łatwo można uszkodzić weżem od wozu aseniazacyjnego).

    Koniecznie zalej jak najszybciej zbiornik bo te zbiorniki sa cieniutkie.

    Ta oczyszczalnia ma tylko 3 pompy mamutowe które nie wymagają profesjonalnego serwisu oraz dmuchawę membranową. Do dmuchawy warto przynajmniej wymienić filtr i membrany ale nie jest to skomplikowana czynność (częsci kupisz na portalu aukcyjnym na "A") i w mojej ocenie nie warta takich pieniedzy.

    Zostanie problem irytującego komunikatu o serwsie - nie wiem czy jest opcja samodzielnego wyłaczenia.

  11. #3171

    Domyślnie

    Cytat Napisał wire1 Zobacz post
    WojtekNST, jak Ci się sprawuje ZBS-7C. Na dniach będę montował, więc jestem Ciekaw czego się mogę po niej spodziewać. Co do przepływu to ZBS-7C ma przepływ dzienny 1100l.
    No chyba przeceniasz moją wiedzę. Ja nie mam tej oczyszczalni tylko klient. Nie mam z nim kontaktu, więc albo działa, albo się tam jeszcze nie wprowadził .

    Jeśli porównamy zbiornik oczyszczalni ZBB-7C do ZBS-7C to ma od większą średnicę. Lepiej się montuje zbiorniki o mniejszej średnicy, więc dno wykopu trzeba sprawdzić dwa razy, aby nie trzeba było z nim kombinować, bo trochę waży. Ja zawsze brałem z wyższą nadbudową włazu niż standard, bo łatwiej było mi ją odciąć niż dokładać.

  12. #3172
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Lepiej się montuje zbiorniki o mniejszej średnicy, więc dno wykopu trzeba sprawdzić dwa razy, aby nie trzeba było z nim kombinować, bo trochę waży. Ja zawsze brałem z wyższą nadbudową włazu niż standard, bo łatwiej było mi ją odciąć niż dokładać.
    Jestem po montazu oczyszczalni ZBS-5C, potwierdzam z nadbudowa wlazu, lepiej zamowic wyzsze i ewentualnie docinac.
    U mnie jest dosyc plytko posadowiona, bo okolo 50-60cm od poziomu gruntu i wlazy sa tak niemal na styk, wiec ujdzie jako tako. Teraz nie bede dokladal, tylko jak ziemia lepiej siadzie to obrobie kraweznikami dookola i wysypie zwiru ciut nizej niz teren. Zrobie tez kawalek odprowadzenia wody z tego zaglebienia w razie wielkiej ulewy. Gdybym jednak zdawal sobie sprawe jak krotkie sa te wlazy to bym zamowil przedluzenie.

    Ktos tam sie zastanawial czy moze lepiej kupic taka bez pradowa, ale drozsza, to chyba nie warto. Jakby tego nie ujac, jak sie dobrze osadzi zbiornik i sa spadki to ta tez zadziala "bezpradowo". Pisze to bo przedtem sam nie do konca zdawalem sobie z tego sprawe. Jesli nie ma przepompowni wbudowanej i wszystko jest dobrze zrobione dziala zupelnie grawitacyjnie, czyli ulewa sie z 2 komory zbiornika samoczynnie. Jest zasilanie dmuchawy, ale to w osobnej obudowie, ktora moze stac przy scianie budynku, albo nawet wewnatrz, jak ktos ma taka fantazje. Do samej oczyszczalni ida tylko 4 rurki od powietrza w oslonie.

    Kolejny slaby punkt to te rurki do napowietrzania. Slaby bo krotki, producent daje 4 metry tylko, to malo biorac poduwage ze sama oczyszczalnia ma prawie 4 metry a rurki wychodza z drugiego wlazu. Mozna przedluzyc do max 8m lacznie na dolaczonej dmuchawie i szkoda, ze producent tyle nie daje. Za to liczy 100 za kady metr przedluzenia. Jesli potrzeba wiecej to trzeba tez zmienic dmuchawe na mocniejsza. Wiec jak ktos przewidzie gdzie ma stac sterownik z dmuchawa, to warto przemierzyc czy rurek wystarczy i ewentualnie dogadac sie z producentem.
    Sama rurke oslonowa identyczna mozna znalezc na All... za 13pln z metra, Najlepiej kupic taka dlugosc w calosci jak porzeba i wymienic. Do powietrza sa zwykle zbrojone bodajze 10mm +laczniki i cybanty i przedluzenie gotowe,

    Odnosnie kosztow, jak pisalem sama oczyszczalnia zbs-5c z dostawa 9300 w komplecie 48mb rur sztywnych 110 i geowloknina o zalosnej szerokosci 0,5m. Rurki sa zwykle kanalizacyjne szare tylko naciete odpowiednio. do kompletu jest studzienka rozdzielcza gdzie rury rozejda sie w krzyz. Nie wiem ile to wyniesie z przedluzeniami,
    Do tego trzeba doliczyc dodatkowe rury na polaczenie 160 + mufa na dolocie, kolanka do tych 110, bo raczej nikt nie bedzie rozprowadzal tego pokrzyzaku,
    Ja kupilem jeszcze geowloknine i 20 ton zwiru. Zwir oczywiscie nie plukany specjalnie, taki zwykly z wisly, ale za to duzo, plukany kosztowalby majatek, a w tym wypadku wielkiej roznicy nie ma.
    Wykopy 50cm ze spadkiem okolo 2% geowloknina na dno, na to zwir, z 15cm-20cm, rura, sprawdzony spadek i znowu zwir 10cm nad, na wierzch wywinieta geowloknina i zasypane. I tak 50m. Calosc z oczyszczalnia, dodatkowymi materialami i robocizna wyszla okolo 16000.
    Ogolnie raczej jestem zadowolony, moglem zaoszczedzic 2000 kupujac zbs-4c, ale te latwiej zakopac, wypoziomowac i na dluzsza mete oproznianie raz na 2-3 lata zamiast co roku.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 02-09-2020 o 14:59

  13. #3173
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Jestem po montazu oczyszczalni ZBS-5C, ...... Jakby tego nie ujac, jak sie dobrze osadzi zbiornik i sa spadki to ta tez zadziala "bezpradowo". Pisze to bo przedtem sam nie do konca zdawalem sobie z tego sprawe. Jesli nie ma przepompowni wbudowanej i wszystko jest dobrze zrobione dziala zupelnie grawitacyjnie, czyli ulewa sie z 2 komory zbiornika samoczynnie.
    Jeśli masz ZBSa to masz też instrukcję obsługi. Polecam przeczytanie punktu 3. Zasada działania. W ZBS nie ma nic grawitacyjnie i bezprądowo. Chyba, że Ci dmuchawa padła a Ty się nie połapałeś. Ale wtedy to już nie jest SBR a przepłacona przepływówka. Jeśli mowa na forum jest o oczyszczalni bezprądowej to jedynie o Biorocku w sprzyjających warunkach bez przepompowni ścieku oczyszonego. Pisz zgodnie z faktami. Ludzie starają się czerpać wiedzę z tego forum.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Jest zasilanie dmuchawy, ale to w osobnej obudowie, ktora moze stac przy scianie budynku, albo nawet wewnatrz, jak ktos ma taka fantazje. Do samej oczyszczalni ida tylko 4 rurki od powietrza w oslonie.
    Więcej rurek nie jest potrzebnych. 4 elektro-zawory są montowane w tej oczyszczalni.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Kolejny slaby punkt to te rurki do napowietrzania. Slaby bo krotki, producent daje 4 metry tylko, to malo biorac poduwage ze sama oczyszczalnia ma prawie 4 metry a rurki wychodza z drugiego wlazu. Mozna przedluzyc do max 8m lacznie na dolaczonej dmuchawie i szkoda, ze producent tyle nie daje. Za to liczy 100 za kady metr przedluzenia. Jesli potrzeba wiecej to trzeba tez zmienic dmuchawe na mocniejsza. Wiec jak ktos przewidzie gdzie ma stac sterownik z dmuchawa, to warto przemierzyc czy rurek wystarczy i ewentualnie dogadac sie z producentem.
    Tu się zgodzę że trochę krótkie te rurki, ale......no właśnie. Jeśli byłyby dłuższe to droższa dmuchawa musiała by być. No i czy te 4m to mało? Przecież nikt skrzynki z dmuchawą nie będzie stawiał w domu czy na drugim końcu działki. A przedłużenie musi być szczelne i dotyczy to zwłaszcza rury osłonowej. U mnie skrzynka stoi obok a nie za skrzynką gazową. Jakoś przeżyję

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Ja kupilem jeszcze geowloknine i 20 ton zwiru. Zwir oczywiscie nie plukany specjalnie, taki zwykly z wisly, ale za to duzo, plukany kosztowalby majatek, a w tym wypadku wielkiej roznicy nie ma.
    Ze żwirem jest problem. Niepłukany żwir może się szybciej zapchać (kolmatacja złoża), a kupno płukanego jest albo niemożliwe albo cena powala. Ja każdą partię zlewałem wodą przez kilka minut po nabraniu koparką.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    oproznianie raz na 2-3 lata zamiast co roku.
    Opróżnianie tej oczyszczlni, przy założonych 4 użytkownikach, powinno być raz na rok jeśli kontrolujesz osadnik i złoże. Jak nie bawisz się w takie rzeczy to co pół roku. Albo masz więc przewymiarowaną oczyszczalnię (źle), albo doprowadzisz do przepełnienia osadnika i predostania sie osadu do drugiej komory (też źle). Wcześniej były już tu opisane perypetie użytkownika tej oczyszczalni po 18 miesiącech bez opróżniania.
    Ostatnio edytowane przez Gruth ; 02-09-2020 o 19:49

  14. #3174

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    To jest dwuzbiornikowy SBR, wiec usuwasz osad tylko z pierwszej komory i to w dodatku przez właz od strony wlotu (ten drugi ma pompę mamutową którą łatwo można uszkodzić weżem od wozu aseniazacyjnego).

    Koniecznie zalej jak najszybciej zbiornik bo te zbiorniki sa cieniutkie.

    Ta oczyszczalnia ma tylko 3 pompy mamutowe które nie wymagają profesjonalnego serwisu oraz dmuchawę membranową. Do dmuchawy warto przynajmniej wymienić filtr i membrany ale nie jest to skomplikowana czynność (częsci kupisz na portalu aukcyjnym na "A") i w mojej ocenie nie warta takich pieniedzy.

    Zostanie problem irytującego komunikatu o serwsie - nie wiem czy jest opcja samodzielnego wyłaczenia.
    Dziękuję za szybką i merytoryczną odpowiedź. Dzisiaj miałem pierwszy wywóz z oczyszczalni. Facet był rano, a ja dopiero później odczytałem Twój post. Wybrał mi z dwóch zbiorników. Ale na szczęście nic się nie stało. Na przyszłość będę już wiedział. Szybko zalałem wodą i wszystko działa. Znalazłem już gdzie można kupić oryginalne filtry i membrany do dmuchawy SECOH EL-S. Wymiana filtra jest prosta, membrany już trochę gorzej, ale da się to zrobić.Jak mówisz że nie jest to trudne to szkoda mi kasy na serwis, który wyjdzie ok 500 zł. Na co jeszcze zwrócić uwagę po 3 latach użytkowania oczyszczalni (oprócz filtra i membrany dmuchawy) ?
    Ostatnio edytowane przez drza ; 03-09-2020 o 10:45

  15. #3175
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Wybrał mi z dwóch zbiorników. Ale na szczęście nic się nie stało.
    Chyba straciłeś osad czynny i czeka Cię rozruch oczyszczalni od nowa.

  16. #3176

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Chyba straciłeś osad czynny i czeka Cię rozruch oczyszczalni od nowa.
    Najgorsze jest to, że tak polecił mi serwisant, który ma mi robić serwis oczyszczalni na dniach. Co to znaczy rozruch oczyszczalni od nowa? Z tego co przeczytałem to trzeba dodać specjalny preparat na start. Mam nawet taki bo kupowałem jak uruchamiałem pierwszy raz oczyszczalnię. Znowu serwisant mówił, że jak się zostawi ok 10 cm warstwę na dole zbiornika to nie trzeba od razu dawać preparatu tylko poczekać ok 2 tygodnie.
    Ostatnio edytowane przez drza ; 03-09-2020 o 09:15

  17. #3177
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Kolejny slaby punkt to te rurki do napowietrzania. Slaby bo krotki, producent daje 4 metry tylko, to malo biorac poduwage ze sama oczyszczalnia ma prawie 4 metry a rurki wychodza z drugiego wlazu. Mozna przedluzyc do max 8m lacznie na dolaczonej dmuchawie i szkoda, ze producent tyle nie daje. Za to liczy 100 za kady metr przedluzenia. Jesli potrzeba wiecej to trzeba tez zmienic dmuchawe na mocniejsza. Wiec jak ktos przewidzie gdzie ma stac sterownik z dmuchawa, to warto przemierzyc czy rurek wystarczy i ewentualnie dogadac sie z producentem.
    Długość przewodów pneumatycznych w ZBSach ma swoje uzasadnienie techninczo-praktyczne.

    Im dłuższe rurki tym większe straty liniowe na przepływie powietrza, przekładajace się na spadek wydajności napowietrzenia w komorze bioreaktora (dlatego zalecenie większej dmuchawy przy większej odległości) oraz skrócenie żywotności membran w dmuchawie.

    Dodatkowo przy serwisowaniu lub jakiejkolwiek kontroli pracy oczyszczalni skrzynka techniczna stojąca obok oczyszczlni nie wymusza biegania do skrzynki umieszczonej np. w garażu aby sprawdzić który elektrozawór jest uruchomiony.



    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    geowloknina o zalosnej szerokosci 0,5m.
    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Wykopy 50cm ze spadkiem okolo 2% geowloknina na dno, na to zwir, z 15cm-20cm, rura, sprawdzony spadek i znowu zwir 10cm nad, na wierzch wywinieta geowloknina i zasypane. I tak 50m.
    Niestety ale spartolony masz ten drenaż. Geowłókniny przy drenażu rozsączajacym nie układa się na dno ani po bokach warstwy żwirowej tylko od góry. Dlatego w zestawie dostałeś własnie geowłókninę szerokości 50 cm i nie wynikało to z oszczędności producenta.

    Tak jak masz teraz zrobione utrudnia odpływ ścieków oczyszczonych do gruntu rodzimego. 15-20 cm warstwa żwiru też powinna być grubsza. Nawet jak masz piaski jako grunty rodzime przyjmuje się ok 10 m drenażu na osobę ale wartwy grubości 50 cm.
    Ostatnio edytowane przez inżH2O ; 03-09-2020 o 10:11

  18. #3178
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Mam prośbę, czy mógłbyś mi wysłać link do modelu filtra i membrany do mojej oczyszczalni? Może być na priv. Jest gdzieś tutorial jak to wymienić? Jak mówisz że nie jest to trudne to szkoda mi kasy na serwis, który wyjdzie ok 500 zl.
    Z boku dmuchawy masz określony model. Zarówno filtr oraz membrany znajdziesz bez problemu do kupienia w sieci.

    Sama wymiana trudna nie jest ale w sieci równiezż sa filmiki.

  19. #3179
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Najgorsze jest to, że tak polecił mi serwisant, który ma mi robić serwis oczyszczalni na dniach. Co to znaczy rozruch oczyszczalni od nowa? Z tego co przeczytałem to trzeba dodać specjalny preparat na start. Mam nawet taki bo kupowałem jak uruchamiałem pierwszy raz oczyszczalnię. Znowu serwisant mówił, że jak się zostawi ok 10 cm warstwę na dole zbiornika to nie trzeba od razu dawać preparatu tylko poczekać ok 2 tygodnie.
    Coś tu serwisant namieszał.

    10 cm zostawia się ale w pierwszej komorze.

    W drugiej komorze jest jedynie osad czynny który robi robotę wiec jego się nie usuwa.

    Powyższe ma potwierdzenie w instrukcji do Actiblocka, gdzie jest zapis o konieczności zostawienia 10 cm w osadniku (pierwszy zbiornik), natomiast na temat wywozu czegokoliwek z drugiej komory nie ma nawet jednego zdania.

    Skoro już wybrąłes to trudno. Osad czynny odtworzy się w ciągu kilku tygodni. Możesz wspomagać biopreparatami ale tymi aktywacyjnymi do oczyszczalni biologicznych (startowe do osadników gnilnych będa nieodpowiednie).

  20. #3180

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Coś tu serwisant namieszał.

    10 cm zostawia się ale w pierwszej komorze.

    W drugiej komorze jest jedynie osad czynny który robi robotę wiec jego się nie usuwa.

    Powyższe ma potwierdzenie w instrukcji do Actiblocka, gdzie jest zapis o konieczności zostawienia 10 cm w osadniku (pierwszy zbiornik), natomiast na temat wywozu czegokoliwek z drugiej komory nie ma nawet jednego zdania.

    Skoro już wybrąłes to trudno. Osad czynny odtworzy się w ciągu kilku tygodni. Możesz wspomagać biopreparatami ale tymi aktywacyjnymi do oczyszczalni biologicznych (startowe do osadników gnilnych będa nieodpowiednie).
    Mam taki preparat:
    PREPARAT BIO 7 CHOC 375G SOTRALENTZ

    Biopreparat zawierający mieszankę wyselekcjonowanych naturalnych szczepów bakterii, drożdży i enzymów wspomaganych witaminami. Dzięki swojej wysoce skoncentrowanej, unikalnej recepturze, gwarantuje wyjątkowo szybki wzrost flory bakteryjnej w osadniku.
    Stosuje się go w nowo uruchamianych instalacjach oraz przy ponownym ich uruchomieniu wynikającym z konieczności cyklicznego wypompowywania osadu. Wspomaga odbudowę zniszczonej flory bakteryjnej osadnika (np. w wyniku działania agresywnego czynnika chemicznego lub antybiotyku) oraz przywraca prawidłową pracę oczyszczalni po okresie urlopowym, w trakcie którego nastąpiła przerwa w dopływie ścieków.

    Od razu aplikować czy jeszcze poczekać?
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

Strona 159 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony