dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 180 z 190
Pokaż wyniki od 3.581 do 3.600 z 3785
  1. #3581
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Filtr w dmuchawie nie był czyszczony jakiś czas, to fakt przy czym nawet wtedy nie był specjalnie brudny. Membrany zmieniałem w grudniu 2020 więc powoli zbliża się kolejna wymiana. Zastanawiam się czy niski poziom ścieku w komorze osadnika i bioreaktora nie sprawia, że tak pobrana próbka będzie zawierać większe stężenie zawiesiny?.

  2. #3582
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    @sagemini
    Osadu czynnego jest jakoś bardzo mało w tym słoiku
    ZBSy z racji, że mają nośnik biomasy w bioreaktorze automatycznie będą miały mniejszą ilość swobodnie pływającego osadu czynnego. Ponadto, z tego co pisze sagemini, w osadniku wstępnym pojawił się osad nadmierny, więc ilość osadu jest na poziomie założonym przez producenta.

  3. #3583
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Zastanawiam się czy niski poziom ścieku w komorze osadnika i bioreaktora nie sprawia, że tak pobrana próbka będzie zawierać większe stężenie zawiesiny?.
    Ta oczyszczalnia ma poziomy minimalne, poniżej których pompy mamutowe nie wypompują ścieków. Ale nawet one są poziomami z technologicznego punktu widzenia poziomami "poprawnej pracy".

    Jeśli:
    - osad wstępny był wywożony dość niedawno jak na tak małe obciążenie - czyli wykluczmy pompowanie osadów wstępnych do bioreaktora (choć ten intensywny zapach przy pompowaniu i początkowej fazie napowietrzania jest dość zastanawiający)
    - dmuchawa ma czysty filtr i działa z wydajnością zbliżoną do nominalnej (zakładam brak zatorów z osadu czynnego w układzie pneumatycznym)
    - możemy przyjąć brak odprowadzania substancji szkodliwych dla osadu czynnego ze względu na świadomych użytkowników

    Przyczyną drobnej, trudno sedymentującej zawiesiny z osadu czynnego może być zbyt intensywne napowietrzanie. Z tego co kojarzę ZBSy mają jeden, długi cykl napowietrzania, po którym jest dość długa sedymentacja, a następnie odprowadzenie ścieku oczyszczonego. Intensywne napowietrzanie bardzo skutecznie usuwa związki węgla, jednak przy słabej kondycji osadu czynnego (mamy w tym przypadku niedociążenie) utrudnia tworzenie dużych, łatwo sedymentujących kłaczków (rozbija je mechanicznie). Osad czynny ma wystarczające warunki do życia, a nawet nitryfikacji (co potwierdza jego flotowanie po ponad 1 h), ale utrudnione warunki do właściwej koagulacji, a przez to zostaje w postaci drobnej zawiesiny.

    Rozwiązania:
    - zwiększyć obciążenie oczyszczalni - może być trudne do przeprowadzenia
    - doposażyć w układ z koagulantem PIX-113 - rozwiąże problem błyskawicznie - jednak jest to rozwiązanie kosztowne. Wobet ma takie rozwiązania.
    - zmodyfikować algorytm pracy, aby zmniejszyć intensywność napowietrzania - bez kontaktu z producentem się nie obejdzie

  4. #3584
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie się moim problemem. W poniedziałek mam kontaktować się z producentem. Swoją drogą, dzwoniłem tam dzisiaj, tj. w sobotę i byłem zaskoczony, że ktoś w ogóle odebrał. Okazuje się, że Wobet-Hydret prowadzi dyżury i przynajmniej w godzinach dopołudniowych w sobotę można z kimś od nich porozmawiać i uzyskać pomoc. Duży plus za to.

  5. #3585

    Domyślnie

    Witam proszę w doradztwie nad oczyszczalnia sbr , po lekturze cześć postów i przeczytaniu wypowiedzi WojtekNST zastanawiam się nad oczyszczalni ZBS-5C nie wiem tylko czy można do niej podłączyć drenaż , PS działka usytuowana koło cieku wodnego , wody gruntowe na głębokości 4 m , rodzina 2+1, Proszę o podpowiedz, lub też propozycję innych oczyszczalni, Dziękuje z góry

  6. #3586

    Domyślnie

    Witam, oczywiście po tej oczyszczalni możesz zainstalować drenaż, jeżeli grunt na to pozwala tzn. jest chłonny. Z tego co słyszałem to w tym momencie ta oczyszczalnia jest też w dosyć dobrej cenie.

    Cytat Napisał greg667 Zobacz post
    Witam proszę w doradztwie nad oczyszczalnia sbr , po lekturze cześć postów i przeczytaniu wypowiedzi WojtekNST zastanawiam się nad oczyszczalni ZBS-5C nie wiem tylko czy można do niej podłączyć drenaż , PS działka usytuowana koło cieku wodnego , wody gruntowe na głębokości 4 m , rodzina 2+1, Proszę o podpowiedz, lub też propozycję innych oczyszczalni, Dziękuje z góry

  7. #3587
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Witajcie ponownie. Mała aktualizacja w sprawie o której pisałem kilka postów wcześniej - od 2 tygodni użytkuję mojego ZBS-6C ze zmodyfikowanym sterownikiem z kilkoma nowymi programami pracy. Po rozmowie z działem technicznym Wobet-Hydret został dla mnie przygotowany sterownik z krótszymi czasami sedymentacji. Oto jak po 2 tygodniach pracy na takim programie wygląda próbka pobrana podczas napowietrzania z komory biologicznej:

    Dla lepszego uwidocznienia zawartości próbki zdjęcia zrobione dodatkowym żródłem światła przy słoiku.
    Bezpośrednio po pobraniu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po_pobraniu (w świetle).jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	461366

    Po 30 min:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po 30 min (w świetle).jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	461367

    Po 50 min:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Po 50 min (w świetle).jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	461368

    Wydaje mi się, że w porównaniu do wcześniejszych póbek widać poprawę ale jednocześnie mam wrażenie, że w porównaniu do zdjęć innych użytkowników tego forum i tego modelu oczyszczalni u mnie wciąż w próbce widać sporo unoszącej się zawiesiny przez co ściek nie jest idealnie klarowny. Powiedzcie proszę co o tym sądzicie.

  8. #3588

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin1000 Zobacz post
    Witam, oczywiście po tej oczyszczalni możesz zainstalować drenaż, jeżeli grunt na to pozwala tzn. jest chłonny. Z tego co słyszałem to w tym momencie ta oczyszczalnia jest też w dosyć dobrej cenie.
    A czy zastosowanie DRENAŻ NA PAKIETACH ROZSĄCZAJĄCYCH PRO-1R jest opłacalna czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto i lepiej zastosować normalny drenaż ? ziemia słabo przepuszczalna Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	big_przekroj_zbiornika_rozsaczajacego_pro_do_drenazu.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	461519

  9. #3589
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jak mocno powinien pompować dyfuzor w komorze czynnej Bioficient 6? Czy każdej innej biooczyszczalni?
    Niedawno zamontowano mi tą właśnie oczyszczalnię Bioficient 6. Pytam z ciekawości czy są jakieś normy - dobre zasady aby tego powietrza było w sam raz?
    Za dużo powietrza to robi się młyn w komorze bioreaktora i osad czynny może wypłynąć do drenażu a jak za mało to może zagniwać bioreaktor?

    Druga sprawa: czy przepompownia do której odprowadzana jest woda z oczyszczalni powinna być połączona rurą 110 ze studzienka drenażu aby był swobodny przepływ powietrza? Bo teraz zmam tylko połączenie rurka pp32mm aby pompa odprowadzała wodę do nasypu. W drenażu mam rurę drenarska taką żółtą 3 nitki które wychodzą ze studzienki do której wpada woda z przepompowni. Na jednej rurze jest założony kominek.

    Tak przy okazji to w bioficient jest pompowanie do dyfuzora 24h na dobę. Co godzinę na 5 minut się włącza pompa mamutowa do przelania osadu z osadnika wtórnego do komory wstępnej.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 07-10-2022 o 13:45

  10. #3590

    Domyślnie

    proszę o podpowiedź na co zwracać uwagę przy montażu

  11. #3591
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg667 Zobacz post
    proszę o podpowiedź na co zwracać uwagę przy montażu
    Czy grunt przepuszczalny czy nie ważne co wypływa z oczyszczalni. Jeżeli będzie wypływał osad to niezależnie od sposobu rozprowadzania zamuli drenaż.
    Pakiety to wymyślili po to chyba żeby duża ilość jednorazowo zrzutu przyjęło pole. Drenaż nie wchłonie ale przynajmniej pojemność tych pakietów zbuforuje zrzut. Taki dupochron który oddała tylko wizję regeneracji drenażu przy źle funkcjonującej biooczyszczalni. Przy małym zrzucie ściek oczyszczony tylko będzie wpadał do pierwszej komory. Drenaż normalny rozprowadzi równomiernie ściek po całym polu drenażowym.

  12. #3592

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Druga sprawa: czy przepompownia do której odprowadzana jest woda z oczyszczalni powinna być połączona rurą 110 ze studzienka drenażu aby był swobodny przepływ powietrza? Bo teraz zmam tylko połączenie rurka pp32mm aby pompa odprowadzała wodę do nasypu. W drenażu mam rurę drenarska taką żółtą 3 nitki które wychodzą ze studzienki do której wpada woda z przepompowni. Na jednej rurze jest założony kominek.
    Jeżeli w jedną stronę tłoczysz PE32 to powietrze nie ma jak wrócić do wentylacji wysokiej w budynku. Dlatego ze studzienki drenażowej musi być wyprowadzona do przepompowni lub oczyszczalni rura PCV110, zapewniająca taką wentylację. No i tu zaczyna się dyskusja, gdzie wpiąć tą 110, bo można to zrobić na kilka sposobów w teorii:
    - wstawić trójnik 110/110/110 do góry na wyjściu z oczyszczalni i tam ją podłączyć, pomijając samą przepompownię bo trójnik jest pomiędzy nią, a oczyszczalnią,
    - zrobić jak wyżej, ale rurę pociągnąć dodatkowo do budynku jako osobną wentylację wysoką oczyszczalni, tak jak opisywano to w starych instrukcjach przy wlocie 110
    - wstawić trójnik 160/110/160 do góry na wlocie do oczyszczalni o ile jest to PCV160 bez redukcji, co w przypadku Twojej oczyszczalni odpada, bo ma wlot 110,

    Rura żółta drenarska, a raczej filtracyjna 110, sprzedawana w krążkach nie nadaje się za dobrze do roli rury rozsączającej . Normalna rura drenażowa PCV110 jest sprzedawana w odcinkach prostych po 2-3m i ma nacięcia większe i tylko w dolnej części. Lepiej będzie działać i na dłużej.

    Jeśli są trzy nitki drenażu i tylko jeden kominek, to muszą one na końcu być spięte razem, aby do wszystkich jakoś dopływało powietrze z zewnątrz. Łatwiej jest gdy każda ma osobną wentylację, ale wielu tak nie robi, gdyż psuje to wygląd ogrodu. Jeśli rury nie masz na końcu spiętych to trzeba z każdego końca wyciągnąć na wierzch po jednym kominku.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 12-10-2022 o 09:56

  13. #3593

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg667 Zobacz post
    A czy zastosowanie DRENAŻ NA PAKIETACH ROZSĄCZAJĄCYCH PRO-1R jest opłacalna czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto i lepiej zastosować normalny drenaż ? ziemia słabo przepuszczalna Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	big_przekroj_zbiornika_rozsaczajacego_pro_do_drenazu.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	461519
    Pakiety, czy tunele mają jakiś realizm jedynie gdy dasz podsypkę ze żwiru płukanego pod spód. Zmniejsza się przy tym ilość pracy, która jest zazwyczaj związana z wożeniem taczką żwiru po kolejne nitki drenażu. Zmniejsza się ilość tej podsypki, bo w jej miejsce jest pakiet.

    Najlepiej zrobić jak najdłuższy drenaż w nitkach, aby zyskać jak największą powierzchnię podsypki ze żwiru płukanego 16-32mm. Jeśli nie ma się miejsca lub grunt jest o słabszej przepuszczalności można się wspomagać pakietami lub tunelami, ale nie zmniejszając aż tak ilość wspomnianej podsypki ze żwiru płukanego. Na pewno należy sprawdzić co mówi, a raczej pisze w zaleceniach producent. Chodzi mi ile metrów na osobę lub przepływ w danym rodzaju oczyszczalni. Często w tunelach naginany jest rozsądek i klient kończy z 10m, co na długo się nie przyda

    Zawsze przed zleceniem montażu trzeba wiedzieć ile podsypki w tonach oraz jakiej chce nam dać instalator, aby samemu to sprawdzić względem ilości osób jakie mieszkają lub mają dopiero mieszkać
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 12-10-2022 o 10:08

  14. #3594

    Domyślnie

    Proszę o doradzenie w wyborze biologicznej POŚ. Budynek nowy mieszkalny, całoroczny jednak użytkowany okresowo więc dopływ ścieków będzie nieregularny. Standardowo użytkowany przez 4 osoby. Działka płaska, woda gruntowa na 3-4m, grunt raczej dobrze przepuszczalny. Z uwagi na charakter użytkowania brałem pod uwagę montaż oczyszczalni Biorock Monoblock2 lub BioDisk lub August AT8

  15. #3595

    Domyślnie

    Cytat Napisał czaplicki Zobacz post
    Proszę o doradzenie w wyborze biologicznej POŚ. Budynek nowy mieszkalny, całoroczny jednak użytkowany okresowo więc dopływ ścieków będzie nieregularny. Standardowo użytkowany przez 4 osoby. Działka płaska, woda gruntowa na 3-4m, grunt raczej dobrze przepuszczalny. Z uwagi na charakter użytkowania brałem pod uwagę montaż oczyszczalni Biorock Monoblock2 lub BioDisk lub August AT8
    Z tej trójki to wygrywa BioDisk. Nie wiem jak z Twoją wiedzą, ale AT8 jest oczyszczalnią o ponad połowę taszą od BioDisk. Jak to więc niby porównać, chyba że bierzemy pod uwagę dwie AT8 . Ogólnie AT8 to oczyszczalnia, którą bym nie polecał z kilku powodów .

    Na końcu zostawię Biorock Monoblock2, którą Ci nie doradziłem z uwagi na większą różnicę pomiędzy wlotem, a wylotem. Ogólnie wylot jest głęboko. Kończy się to zazwyczaj tym, że będą Ci oferować studnie chłonną, której ja nie lubię i nie polecam. Najlepiej po oczyszczalniach sprawdzi się drenaż w kilku ciągach na podsypce ze żwirku płukanego 16-32mm. W Monoblock 2 drenaż w ciągach jest dopiero realny, gdy dasz za oczyszczalnią dodatkowo przepompownię co dla mnie w tej wersji mija się z celem. W innym przypadku musisz mieć działkę z dużym spadkiem terenu lub na stoku.

  16. #3596

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Z tej trójki to wygrywa BioDisk. Nie wiem jak z Twoją wiedzą, ale AT8 jest oczyszczalnią o ponad połowę taszą od BioDisk. Jak to więc niby porównać, chyba że bierzemy pod uwagę dwie AT8 . Ogólnie AT8 to oczyszczalnia, którą bym nie polecał z kilku powodów .

    Na końcu zostawię Biorock Monoblock2, którą Ci nie doradziłem z uwagi na większą różnicę pomiędzy wlotem, a wylotem. Ogólnie wylot jest głęboko. Kończy się to zazwyczaj tym, że będą Ci oferować studnie chłonną, której ja nie lubię i nie polecam. Najlepiej po oczyszczalniach sprawdzi się drenaż w kilku ciągach na podsypce ze żwirku płukanego 16-32mm. W Monoblock 2 drenaż w ciągach jest dopiero realny, gdy dasz za oczyszczalnią dodatkowo przepompownię co dla mnie w tej wersji mija się z celem. W innym przypadku musisz mieć działkę z dużym spadkiem terenu lub na stoku.
    Dzięki za ocenę tych propozycji. Czy BioDisk rzeczywiście jest w stanie działać z przerwami w dopływie ścieków rzędu 1 tydz do 1 miesiąc? Biorock reklamuje się dopuszczalnymi przerwami do 6 miesięcy

  17. #3597

    Domyślnie

    Cytat Napisał czaplicki Zobacz post
    Dzięki za ocenę tych propozycji. Czy BioDisk rzeczywiście jest w stanie działać z przerwami w dopływie ścieków rzędu 1 tydz do 1 miesiąc? Biorock reklamuje się dopuszczalnymi przerwami do 6 miesięcy
    Dobrze że interesują Cię oczyszczalnie, które mają dużo złoża. Takie złoże jak już na nim coś z biologii osiądzie to zmniejsza, a raczej wydłuża czas, zanim wszystko padnie z powodu braku nowych ścieków.

    Od razu powiem, że nie montowałem BioDisk, ani Biorock. W przerwę 1- 2 tygodniową to spokojnie wierzę, bo dobre oczyszczalnie ze złożem to przejdą. Nie wiem, czy uwierzę w miesiąc, ale może to inaczej trzeba podejść do tego. Mam tu na myśli ile czasu zejdzie, aby oczyszczalnia odzyskała pełne działanie i chyba biologię, ogólnie mówiąc po tym miesiącu ? Natomiast w Biorock te pół roku jest dla mnie zagadką i nie do końca biorę to "na trzeźwo", bo ta oczyszczalnia powstała chyba na południu Europy. Tam jest cieplej i ciekawe, czy te pół roku obejmuje zimę ? Zgadnę, że każdy na początku chciałby, wracając na działkę na wiosnę, nie martwić się o to czy oczyszcza . Pojemność zbiornika oczyszczalni też jest ważna !

    Pamiętaj jednak, aby ktoś nie mydlił Ci oczu tym, jakie mogą być przerwy i jak działa oczyszczalnia. Dużo dobrego żwiru płukanego jako podsypki jest tak samo ważne o ile nie ważniejsze !!!!
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 18-10-2022 o 20:31

  18. #3598
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Jeżeli w jedną stronę tłoczysz PE32 to powietrze nie ma jak wrócić do wentylacji wysokiej w budynku. Dlatego ze studzienki drenażowej musi być wyprowadzona do przepompowni lub oczyszczalni rura PCV110, zapewniająca taką wentylację. No i tu zaczyna się dyskusja, gdzie wpiąć tą 110, bo można to zrobić na kilka sposobów w teorii:
    - wstawić trójnik 110/110/110 do góry na wyjściu z oczyszczalni i tam ją podłączyć, pomijając samą przepompownię bo trójnik jest pomiędzy nią, a oczyszczalnią,
    - zrobić jak wyżej, ale rurę pociągnąć dodatkowo do budynku jako osobną wentylację wysoką oczyszczalni, tak jak opisywano to w starych instrukcjach przy wlocie 110
    - wstawić trójnik 160/110/160 do góry na wlocie do oczyszczalni o ile jest to PCV160 bez redukcji, co w przypadku Twojej oczyszczalni odpada, bo ma wlot 110,

    Rura żółta drenarska, a raczej filtracyjna 110, sprzedawana w krążkach nie nadaje się za dobrze do roli rury rozsączającej . Normalna rura drenażowa PCV110 jest sprzedawana w odcinkach prostych po 2-3m i ma nacięcia większe i tylko w dolnej części. Lepiej będzie działać i na dłużej.

    Jeśli są trzy nitki drenażu i tylko jeden kominek, to muszą one na końcu być spięte razem, aby do wszystkich jakoś dopływało powietrze z zewnątrz. Łatwiej jest gdy każda ma osobną wentylację, ale wielu tak nie robi, gdyż psuje to wygląd ogrodu. Jeśli rury nie masz na końcu spiętych to trzeba z każdego końca wyciągnąć na wierzch po jednym kominku.
    Jeżeli chodzi o wentylację wysoka to oczyszczalnia ma swój kominek wentylacyjny także mam swobodny przepływ powietrza miedzy oczyszczalnią a kominkiem wentylacyjnym na dachu który idzie od pionu kanalizacji.
    Ściek oczyszczony grawitacyjnie wpada przez rurę pcv 110 do studzienki z pompą.
    Na jakimś rysunku któregoś producenta biooczyszczalni widziałem, że rurka od pompy szła do nasypu do studzienki rozdzielczej w rurze pcv 110 co zapewniało wentylację.
    Jak drenaż nie będzie odpowiednio wentylowany to co się stanie,? Czy tam w żwirze też zachodzą tlenowe procesy rozkładu materii?
    Ten drenaż mam spięty na końcu do jednego kominka.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 03-11-2022 o 20:18

  19. #3599

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Na jakimś rysunku któregoś producenta biooczyszczalni widziałem, że rurka od pompy szła do nasypu do studzienki rozdzielczej w rurze pcv 110 co zapewniało wentylację.
    Jak drenaż nie będzie odpowiednio wentylowany to co się stanie,? Czy tam w żwirze też zachodzą tlenowe procesy rozkładu materii?
    Ten drenaż mam spięty na końcu do jednego kominka.
    Jak masz tłoczny od przepompowni do drenażu to i tą 110 też kładziesz, bo w innym przypadku nie ma połącznia wentylacji z domem .
    Jeśli nie będzie dobrej wentylacji to zacznie podsypka obrastać i z czasem zmniejszy się chłonność. Potem oczywiście przestanie wsiąkać i pompa zacznie się częściej załączać, bo będzie się cofało ze studzienki drenażowej po jej wyłączeniu. Częstsze załączania pompy, ją też załatwią i będziesz miał jeszcze więcej wydatków.
    W oczyszczalni najcenniejsza jest sposób realizacji rozprowadzenia, a tym samym wsiąkania. Z jednej strony nie można żałować kasy na dobry żwir płukany, lecz " po drodze " można jeszcze inne błędy popełnić. Wentylacja kanalizacji w kominie robi cug, który ciągnie, a raczej wentyluje drenaż. Bez tego kominek na końcu jest raczej odpowietrznikiem .
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 06-11-2022 o 07:33

  20. #3600

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Ja trochę z innej beczki, ale w temacie oczyszczalni. Użytkuje ZBS i zastanawiam się nad zmianą bakterii. Teraz używam Microlife DCD 063. Pytanko mam jakie bakterie WY używacie, czy jest coś lepszego od DCD 063.
    Rafał

Strona 180 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony