dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 58 z 58
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurec Zobacz post
    Aga jak masz wiechlinę w składzie to nie jest to Barenbrug Exclusor, nie jestem akurat zwolennikiem mieszanek Barenbrug`a, ale przeczytaj jeszcze raz etykietę.
    Aga nigdzie nie pisała, że wysiewała Exclusor.

  2. #42

    Domyślnie

    Ok, tylko spokojnie, to tylko trawa! Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Midori, z opisów, które przytoczyłaś wynika, że to jednak roczna. Zwłaszcza jeśli chodzi o obecne intensywne kwitnienie, widoczne różnice w wybarwieniu na murawie i pojedyncze przesuszone jakby źdźbła w kępie. Poniżej wrzucam fotę a propos tych korzeni, sami oceńcie, ale zdaje się również wskazują na roczną. yurek, rozumiem co miałeś na myśli, bo rzeczywiście nieco mnie Midori zbiłaś z pantałyku:

    najpierw piszesz "Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...",

    a zaraz potem: "Trzy lata temu wyhodowałam sobie trawnik na kawałku gołej ziemi, kosząc i podlewając wyrastające tam chwasty (bez wysiewania nasion traw). Ten trawnik składa się w około 80% z wiechliny rocznej i dla przeciętnego człowieka niczym nie rożni się od "zwykłego', założonego tradycyjną metodą siewu kupnej mieszanki. (…) to jest idealna trawa "do deptania". Jeśli to ma być zielony, często używany chodniczek, to czemu nie?"

    Jeśli chodzi o mieszankę to jest to mieszanka sportowa 'Trawy z Iławy' Rolimpexu.


    Jeśli chodzi o to, co u mnie rośnie to wygląda to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa 001.JPG
Wyświetleń:	344
Rozmiar:	57,3 KB
ID:	61901 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa 002.JPG
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	68,1 KB
ID:	61902 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa 003.JPG
Wyświetleń:	260
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	61903

    Pytanie brzmi: jak w takim razie najlepiej zadbać o ten trawnik, żeby wyglądał przyzwoicie?

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    Midori, tuż pod informacją:
    30% lolium - pisałaś że nie ma ani grama życicy.
    Ale mniejsza z tym.
    Aga - na tych fotkach jest zestresowana i głodna wiechlina łąkowa, młoda.
    Kłącza puści w drugim roku, pod warunkiem że nie będzie się musiała wykłosić.
    To są sprawy glebowe, daj ziemię do zbadania.
    Czym i kiedy było nawożone?

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    yurec a co radzisz w sparwie mojego "trawnika" Czy częste niskie koszenie usunie mój chwast?
    Co masz przeciwko barenbrugowi?
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    Faktycznie to Twój jest Exclusor. Zabagniłaś trochę, Elfir ma rację.
    Ale też nie wiemy nic więcej prócz tego że było koszone dopiero w maju - to było na siano?
    Co z nawożeniem? teraz przez parę dni będzie fajna pogoda, zrób wertykulację, porozcinaj te kępy, podsiej, a przedewszystkim daj papu.

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurec Zobacz post
    Zabagniłaś trochę
    , że co zrobiłam
    Cytat Napisał yurec Zobacz post
    to było na siano?
    było zieloniutko
    nawoziłam raz
    teraz miejscami mam siano, nie wiem jak rozpoznać czy trawa jest wypalona przez nawóz czy ma za mało nawozu, jak będę nawiozić to te chwasty też chyba się rozpędzą?
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    Dobra, przyznaję z tym sianem to nie był żart najwyższego lotu. Choć koniec maja to dobry czas na pierwsze sianokosy.
    Spóźniłaś się z pierwszym koszeniem i masz konsekwencje.
    A kiedy nawoziłaś, czym i w jakiej ilości

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    20 kg
    http://www.gardenflora.pl/nawoz-luve...kg-p-6012.html

    na 800m, w maju nawoziłam

    Ale mój chwast to co za jeden?
    Wykrawać każda kępkę, kosić nisko? roundape, punktowo traktować każdą kępkę, ta moja trawa właściwa dość marna jest, rośnie wolno. Generalnie zielono i gęsto jest ale mam wrażenie że w 70% to "dzięki" chwastom.
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    To nie chwast tylko życica trwała masz tego w mieszance 30%, wykłosiła się i stąd kępy i twarde łodygi.
    Trzeba wertykulatorem porozcinać te kępy, albo założyć trawnik na nowo, jak pisała Elfir.
    Nie masz tam jakiegoś ogrodnika w okolicy?
    Nawóz jest kiepski, trzeba nim nawozić co 3-4 tygodnie.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    A te kępy i twarde łodygi będą tak samo wyglądały w przyszłym sezonie? Czy na wiosnę ta trawa młodnieje?
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Altariela

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ale ja też jak już pisałam mam ten sam problem. Trawnik zakładany w sierpniu zeszłego roku, teraz jest już ładnie zagęszczony, trawnik na wiosnę koszony co 2 tyg., w kwietniu nawieziony florowitem, potem w połowie maja długodziałającym Vila, potem koszony w zasadzie co tydzień i też mi się wykłosiło i mam twarde łodygi To w końcu problemem jest życica trwała czy wiechlina roczna?

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    osobiście nie lubię życicy, kojarzy mi się z perzem.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurec Zobacz post
    Czym i kiedy było nawożone?
    Na ok. 3 dni przed sianiem wymieszaliśmy górną warstwę ziemi z nawozem. Jak na złość właśnie mi wcięło ten worek, ale producentem był jakiś związek szkółkarzy, stowarzyszenie działkowców, zieleń miejska czy coś w tym stylu. Dawkowanie 5x w ciągu sezonu. Generalnie zastosowałam pół dawki i podlałam. 21.04 wysiałam. Ponownie sypnęłam nawóz (tj.siewnikiem) chyba przedwczoraj - Substral długo działający. Mam nadzieję, że dokarmi.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) ...
    Mysmy wsiewali Sportowa z Ilawy o skladzie

    SKŁAD ODMIANOWY

    Życica trwała GRILLA 55%
    Życica trwała NAKI 20%
    Kostrzewa czerwona ADIO 10%
    Kostrzewa trzcinowa FAWN 10%
    Wiechlina łąkowa BALIN 5%

    I jesli to faktycznie jest wiechlina to nasz trawnik jest niewielki (jakies 40 mkw) i wyrywalismy wlasnie cos podobnego bo wizualnie nam sie nie podobalo. Jesli to faktycznie jakies dobre nasionko to w nastepnych kawalkach zostawimy i bedziemy porownywac ktory ladniej sie prezentuje. Po skoszeniu mialy wyraznie grubsze podstawy przy ziemi i niewielkie korzonki wiec niezle sie wyrywalo. Myslelismy ze to cos nieciekawego co bylo w ziemi

    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  15. #55

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	432809Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	432810Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	432811Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	432812Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	432813

    Witam serdecznie, mam podobny problem...założony od nowości trawnik 4 lata temu, po 2 roku zaczęły się pojawiać charakterystyczne kępy w innej strukturze i zdecydowanym innym kolorze. Dzisiaj mam już cały 500 metrowy trawnik, placami pokryty tą dziwną trawą. Trawa wysiana była Barenburg Uniwersal, zatem droga trawa.Nie mam pomysłu co mam z tym zrobić, opryski nie działają bo to trawa jedno listna, a punktowy Rundab i wycinanie powoduje dziury. A mam tego w dziesiątkach czy setkach w trawie. Proszę o pomoc, bo nawet jak założę nowy trawnik, obawiam się ,ze problem wróci. Trawnik na dobrej czarnej ziemi założony, podlewanie automatyczne, trawa nie miała się jak wysiać z zewnątrz, bo mieszkam przy lesie i raczej tu nie ma trawy nigdzie. pozdrawiam

  16. #56
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Maciej Mossakowski

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    4

    Domyślnie

    Domyślnie
    Witam, czy ktoś się jeszcze interesuje tym tematem? Mam trawę Barenburg Sport i też mam u siebie takie kępki. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Szybciej rosną od pozostałej trawy i są jasniejsze.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie przypadkiem chwastnica?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Mossakowski Zobacz post
    Domyślnie
    Witam, czy ktoś się jeszcze interesuje tym tematem? Mam trawę Barenburg Sport i też mam u siebie takie kępki. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Szybciej rosną od pozostałej trawy i są jasniejsze.
    Wpisz w google chwastnica, albo wiechlina jednoroczna (poa annua), ewentualnie turzyca i porównaj.
    I mnie niestety rozprzestrzenia się wiechlina jednoroczna.
    Problem trudny do usunięcia, bo wszystkie (podobnie jak Twój trawnik) należą do jednoliściennnych i nie ma na nie dedykowanego środka.
    Aczkowiek czytałem, że Stomp daje radę z wiechnilną jednoroczną.
    Nie chcę jednak teraz pryskać trawnika, zrobię to na wrzesień.

    Inną metodą walki z trawami jednorocznymi jest dosianie do trawnika mieszanki, która kiełkuje nawet przy +4C (to np Barenbrug SOS) i nie dopuszcza do wschodzenia traw-chwastów.
    Niestety SOS wymaga regularnego nawadniania i częstego koszenia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony