dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1

    Domyślnie Czy ktoś wie cóż to za kępy na moim trawniku?

    Witam,
    trawnik założony w tym roku, generalnie ma się nieźle. Ziemia nawożona raz-parę dni przed założeniem. Koszony już ze 3 razy. Lebioda powoli znika. Mlecz wyrywamy metr po metrze ręcznie na bieżąco. Ostatnio jednak widzę coraz więcej takich kępek i nie mogę znaleźć informacji co to jest (bo chyba nie perz?) i co z tym robić, żeby mi nie zajęło trawnika. Proszę o pomoc:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerwiec 005.jpg
Wyświetleń:	2878
Rozmiar:	104,9 KB
ID:	59605 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerwiec 006.jpg
Wyświetleń:	1979
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	59606

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    perz to z całą pewnością nie jest, Elfir oceni co to za trawa. Sama nie znoszę takich kęp i wykopuję je gdy za bardzo się umocnią

  3. #3

    Domyślnie

    Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) – Nasiona kiełkują bardzo wolno około 18-20 dniach. Po zasiewie rozwija się wolno, zwłaszcza w mieszankach. W trawniku ujawnia się dopiero w drugim-trzecim roku. Nie lubi silnego zacienienia. Można ją wysiewać zarówno na terenach wilgotnych jak i suchych. Jest trawą niską, luźno-kępową z krótkimi podziemnymi rozłogami. Tworzy równą bardzo mocna darń wytrzymałą na deptanie i dość niskie koszenie. Trawa wybitnie wieloletnia, ma długi okres wegetacji. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich , próchnicznych i żyznych, średnio wilgotnych. Jest jedną z najlepszych traw służących do zakładania terenów zielonych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiechlina.jpg
Wyświetleń:	1283
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	59633  
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 06-06-2011 o 08:55

  4. #4

    Domyślnie

    Tak!!! Asiu, obejrzałam sobie foty i wygląda na to, że to to! Dziękuję Ci bardzo! Tam gdzie się pojawiła mam trawnik sportowy, więc przy niskim koszeniu powinna się ładnie wpisać w murawę. No chyba, że nie, to wtedy wykopię. FM rulez!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to jedna z najlepszych traw na trawniki a wy wykopujecie?

  6. #6

    Domyślnie

    Ja osobiście nawet ją przesadzam gdy tylko zobacze że zaczyna mi gdzieś wyrastac w nieporzondanym miejscu Więc wędruje z nią w ubytek na trawnikuTak , zgadza się to najładniejsza i najlepsza trawa na trawniki i nie do zniszczenia przez deptanie

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    poza tym niska - można rzadziej kosić

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    poza tym niska - można rzadziej kosić
    i nawet bardzo nisko kosic Ona da sobie z tym rade i nadal wyglada estetycznie
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 09-06-2011 o 22:36

  9. #9

    Domyślnie

    mocna jak diabli, nie dam rady takiej kępy wyrwać!! trawy rosnące z nią rosną szybciej, więc koszę i tak co 5-7 dni. W miarą zagęszczania się trawnika coraz mniej widać, że to są kępy/rozetki, ALE jest jaśniejsza niż inne trawy i trochę to wygląda jakby trawnik miał przesuszone plamy.... albo jestem przewrażliwiona
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	la 015.jpg
Wyświetleń:	1891
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	60597
    raz jeszcze dziękuję za pomocne informacje.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Hej
    Zdaje się, że u mnie też się tego sporo wysiało, może źle ją zdiagnozowałam, pewna nie jestem.
    Mi to przeszkadza ze względu na sztywne źdźbła, jak jest tego więcej to mam wrażenie, że chodzę po ściernisku, a marzył mi się misiowaty trawnik.
    Mam zasianą mieszankę exlusor z barenbruga i te źdźbła są wąziutkie i delikatne.
    Jak mogę pozbyć się tej wiechliny? ona jest poprzerastana exlusorem, czy jest taki etap pory roku, koszenia, że dam radę wybiórczo ją pędzelkiem z roundapem potraktować?
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Aga- ładna ta Twoja trawka. Nawet bardzo!
    REKLAMA

  12. #12

    Domyślnie

    Poważnie?! Dziękuję! za tydzień mijają 2 miesiące od wysiania

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wiechlina ma mięciutkie listki

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    A czy nasada listków to nie są sztywne "rurki"?
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    każda trawa ma twarde łodygi kwiatostanowe - dlatego nie wolno dopuścić do zakwitnięcia trawnika. Mój wykładowca uważał, że po dopuszczeniu trawnika do zakwitnięcia nadaje się on tylko do przeorania i założenia na nowo.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    o:

    Nie załamuj mnie!!
    Długo nie kosiliśmy fakt, pierwsze koszenie koniec maja.
    Czy to wygląda na chwast? Czy na szlachetną odmianę która się wykłosiła, choć jak dzwoniłam się radzić do barenbruga to nawet o to pytałam, powiedział że nie ma znaczenia.







    No i może dodam że to znacznie szybciej rośnie niż te delikatne cieniutkie źdźbła.
    Ostatnio edytowane przez e-mól ; 15-06-2011 o 12:40
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    A tak to wygląda w zgęszczonej części po skoszeniu


    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    wiechlina ma mięciutkie listki
    a to na zdjęciach bardziej przypomina perz właściwy niż wiechline
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	perz_wlasciwy_roslina.jpg
Wyświetleń:	364
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	61218  
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 15-06-2011 o 14:14

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.)
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
    No to są do siebie diabelnie podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html No dobrze a co to jest to o czym pisze e-mól ? Bo ja sobie ręki nie dam uciąc
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 15-06-2011 o 17:56

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony