Witam wszystkich, zakupiłem dom jednorodzinny piętrowy, dom ma ok 25lat. Stan surowy zamknięty, nigdy nikt tam nie mieszkał.
Posiada piwnicę, parter, 1 piętro i strych, metraż 210m2 bez strychu. Chciałbym sobie po kolei rozpisać i wiedzieć co należy po kolei z tym domem robić aby z czasem się tam wprowadzić, czas mnie nie goni - na razie mamy gdzie mieszkać, co tylko się da mam zamiar robić samemu albo z czyjąś pomocą.
Dom posiada tynk zewnętrzny, ściana 1,5 pustaka, w środku 4cm styro. Z czasem czeka mnie ocieplenie go oraz odkrycie fundamentów i też ich ocieplenie.
Na pewno nie będę odkrywać całego boku na raz (to niebezpieczne), tylko tak po 2m, ocieplenie i dalej to samo - po trochu
Okna są do wymiany, dach jest z gontu, na strychu drewno i deski suche więc z czasem można pomyśleć o blachodachówce którą bym od razu położył na ten gont.
Budynek ma szambo ale nie jest podpięte więc nawet dobrze bo od razu podpiąłbym się do kanalizacji w drodze przy ogrodzeniu, woda dochodzi do budynku jednak nie jest rozprowadzona w domu.
Instalacja elektryczna jest z miedzi jednak przewód zasilający od skrzynki głównej do rozdzielnicy trzeba zmienić na większy (tata jest elektrykiem więc luz)
Pomieszczenia posiadają tynki ale wiadomo że pod światło to fale dunaju... chyba wyrównam ściany karton gipsem - najtaśza i prosta opcja zamiast znow coś na ściany narzucać i próbować równać. Futryny stalowe wiadomo do wyrwania.
W piwnicy wysokość jest nie mała więc chcę dać 10cm styropianu na posadzki i 4-5cm wylewki na to, wcześniej oczywiście muszę wyprowadzić kanalizacją, kratkę odpływową z kotłowni, wodę itd i wtedy ocieplać posadzkę.
na parterze jest wylewka i nie wiem czy ją zrywać jeżeli okaże się bardzo krzywa czy po prostu w niej żłobić maszyną rowki do podłogówki - jeszcze nie wiem jaka jest jej grubość.
na piętrze nie ma wylewek więc z podłogówką nie ma problemu, można ją robić śmiało
Strych chciałbym ocieplić pianą i zapłytować, wydaje mi się lepszym to rozwiązaniem niż wełna która lubi się zsuwać i raczej więcej z nią problemów niż z pianą z maszyny.
Ogólnie to dużo tam pracy mnie czeka ale od czegoś człowiek ręce ma o porządkach w domu i na działce nawet nie wspomnę....
Jeszcze mnie zastanawia kwestia wyboru ogrzewania, w drodze jest gaz, najłatwiejsza opcja, jeszcze mnie zastanawia pompa ciepła ale paneli na dach nie zakładam, teraz się nie opłaca. Kolega sobie teraz zakłada bufor ciepła z grzałką na drugi licznik w taryfie nocnej, mam czas na zastanowienie więc poczekam jak to u niego wyjdzie
jak ktoś przeczytał moje wypociny to dzięki,
Za wszelkie rady i wskazówki byłbym wdzięczny.
Podusmowując:
1. wyznaczyć gdzie ma iśc kanaliza i woda, zrobić przewierty w stropach i ścianach, podłączyć kanalizację do obecnej w drodze oraz poprowadzić kanalizę i wodę do kuchni, lazienek.
2. wyznaczyć miejsce na rozdzielacze wodne, zrobic podłogówki (myślę żeby w garażu zrobić ją również ale rzadziej niz na parterze i piętrze, na strychu też bym ją położył rzadziej), zrobić wyprowadzenia i zaślepić je (w razie jakbym kiedys chciał zakladać grzejniki)
3. Dać styro na podłogi w pomieszczeniach w piwnicy i dać wylewkę.
4. Odkopywanie 2metrowych odcinków fundamentu na głębokość 0,8-1,0m, ocieplać je.
5. wymiana okien i ocieplenie ścian zewn.
6. ocieplenie strychu pianą
7. wyznaczenie i zmiana miejsc kontaktów, włączników itd, jak coś dojdzie nowego planuje kłaść je w peszlach na podłodze bo i tak później to schowam w wylewce, równanie ścian płytami k-g, szpachlowanie ich itd
8. wykonczeniówka i umeblowanie
Ciekawe o czym zapomniałem

Pozdrawiam