dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 69 z 69
  1. #61

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź!

    Do akceptacji projektu instalacji gazowej jest potrzebna opinia kominiarska. Czy już wtedy, na tym etapie, pan kominiarz może się pod nią nie podpisać, bo stwierdzi brak WG? I to mimo, iż projektant uznał, że tak może być?

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kiedyś były takie przypadki, ale wraz ze wzrostem popularności WM wiedza kominiarzy na szczęście się poprawia.
    Przy odbiorze instalacji kominiarz będzie zapewnie potrzebował protokołu z pomiarów wydajności WM.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #63

    Domyślnie

    Przeczytałem cały wątek i najciekawsza wydaje mi się dyskusja nt. "wyższości pomieszczenia mieszkalnego nad pomieszczeniem niemieszkalnym" w aspekcie instalacji kotła i wentylacji Czy ten przepis, który mówi o możliwości instalacji kotła z zamkniętą komorą (tylko?) w pomieszczeniach mieszkalnych jest rozciągnięty na łazienki i kuchnie? Pytam, bo np. kuchnie bywają różnie traktowane przez urzędników. Raz jako przeznaczone na stały pobyt ludzi (więc mieszkalne), raz nie... A już łazienki to chyba z gruntu traktują jako niemieszkalne? To w takim razie moja łazienka z kotłem nie różni się chyba niczym od np. pomieszczenia technicznego. A jeśli tak, to mogą się czepiać?
    Ostatnio edytowane przez wlserwis ; 13-05-2021 o 14:04

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nikomu jeszcze kominiarz nie nakazał przeniesienia kotła z łazienki do sypialni
    Projektanta, który by tak projektował też nie znam...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #65

    Domyślnie

    Nakazać przeniesienia kotła nie mogą ale... mogą nakazać zrobienie tej nieszczęsnej WG

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To wtedy się go spytaj, czy odbierze kocioł w sypialni z z WM

    Nie martw się na zapas, kominiarze są już trochę bardziej ogarnięci, niż parę lat temu.
    Co ci szkodzi przegadać temat ze swoim ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Semele

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-641
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cześć.

    Proszę o potwierdzenie, bądź zaprzeczenie moich myśli:

    Mam dom w całości wentylowany wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projektuję umieszczenie w łazience kotła z zamkniętą komorą spalania i wyprowadzeniem (poborem powietrza) spalin rurą koncentryczną na zewnątrz. Słyszałem różne opinie, ale wg mnie:
    1. Mogę w takiej łazience zaprojektować nawiew o wydatku 50 m3/h i wywiew 50 m3/h - zrównoważony?
    2. Czy mogę tylko zrealizować wywiew WM w łazience z takim kotłem? Zgodnie z par. 170 ust. 3 WT w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania nie ma znaczenia jaką mamy wentylację. Także zgodnie z par 150 ust. 9 i 10 kocioł ten nie pobiera powierza do spalania z pomieszczenia i nie wyrzuca na zewnątrz w sposób grawitacyjny, toteż nie musimy stosować wentylacji nadciśnieniowej i zrównoważonej?
    3. Czy kratkę w drzwiach można stosować w przypadku zrównoważonej wentylacji?
    4. Kanału grawitacyjnego nie montujemy w przypadku WM w łazience? Wg mnie nie wolno.
    5. Kominiarze często tłumaczą, że nie wolno WM w pomieszczeniu łazienki z kotłem bo może dojść w przypadku rozszczelnienia instalacji do rozprowadzenia gazu w budynku. Wg mnie bez sensu, bowiem powietrze wyrzucane nie miesza się z nawiewanym i zostanie wyrzucone na zewnątrz.

    Rozjaśnijcie mi troszkę.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Możesz mieć zrównoważoną w łazience, możesz mieć wywiewną. Przy pierwszej kratka raczej niepotrzebna.
    Zważ, że wywiew w łazience wspomaga pracę wentylacji w całym domu - zużyte powietrze ciągnie z sypialni do wywiewów
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #69

    Domyślnie

    Przeczytałem cały wątek i nadal nie wiem kto ma racje Ale co lepsze firmy wykonawcze też wydają sprzeczne opinie. Przymierzam się do wentylacji piwnicy. Nastawiam się na rekuperatory decentralne. Problem pojawia się w kotłowni. Jest tam aktualnie wentylacja grawitacyjna (komin + kratka w ścianie). Jedna firma mówi że można śmiało dorzucić tam rekuperator, inna zaś że absolutnie zabronione. Pierwsza firma mówi że trzeba podciąć wszystkie drzwi żeby była swobodna cyrkulacja powietrza, druga że drzwi do kotłowni muszą być maksymalnie szczelne Ale widzę że jak kominiarze mogą sprawiać tyle problemów, to na zdrowy rozsądek lepiej się do kotłowni z WM po prostu nie pchać.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony