dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 69
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a kocioł gazowy

    Witam

    W projekcie mam wentylację grawitacyjną pomieszczenia z kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania. W całym domu jest przewidziana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czy nie wystarczy w tym pomieszczeniu zamontować wywiew do wentylacji mechanicznej bez tej grawitacyjnej? Jak do tego odnoszą się przepisy? I co z garażem w bryle budynku. Jaką tam można i trzeba zastosować wentylację?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Jak już, to powinien tam być nawiew i wywiew, a instalator od wentylacji powinien przed odbiorem porozmawiać z kominiarzem i powiedzieć, na podstawie jakich przepisów zrobił tak czy siak. Sam zwykle w ten sposób robię, i moi klienci mają odbiory kominiarskie bezproblemowe. Gdy przyjdzie "zielony" kominiarz, to zwykle z automatu nic mu nie pasuje i trzeba później prostować i tłumaczyć przepisy.

  3. #3

    Domyślnie

    na podstawie jakich przepisów tak można?
    i czy coś zmienia jesli kocioł byłby w łazience?

  4. #4

    Domyślnie

    nie jest ważne jak nazwiesz pomieszczenie w którym jest kocioł, ważne czy spełnia ono przez przepisy i kocioł wymagania techniczne
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpiwadać budynki i ich usytuowanie" Dz. U. nr 75 2002 r, z późniejszymi zmianami:
    § 170. 3
    Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175

    § 175 mówi o tych przewodach spalinowych

  6. #6

    Domyślnie

    A jak to się ma do kuchenki gazowej w kuchni?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Dla kuchenki gazowej musi być wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wywiewna, przy czym wyciąg powinien być umieszczony pod sufitem lub w suficie (max. 15 cm od sufitu w pionie - żeby zebrać ew. gaz). Wskazany montaż okapu wywiewnego dodatkowo, niektórzy kominiarze wymagają. Oczywiście jak najbardziej można wstawić WM, tylko że wyciąg ma być w okolicy kuchenki, a nawiew w innym pomieszczeniu lub dalej od kuchni.
    Ciekawostka - przepisy nie precyzują, co w przypadku kuchenek na gaz z butli, mimo że ten przecież snuje się po wycieku po ziemi, czyli kratka teoretycznie powinna być przy podłodze (przy dużych kotłowniach na LPG robi się wywiew przy ziemi).

  8. #8

    Domyślnie

    no właśnie mi wychodzi, że w kotłowni to by musiała być wentylacja grawitacyjna, zaś w łazience (bo pomieszczenie mieszkalne) nie musi

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARCHEW Zobacz post
    no właśnie mi wychodzi, że w kotłowni to by musiała być wentylacja grawitacyjna, zaś w łazience (bo pomieszczenie mieszkalne) nie musi
    A z czego Tobie wychodzi, że w kotłowni musi być grawitacyjna?

  10. #10

    Domyślnie

    trochę czytałem przepisy i widzę że zależy którym przepisem się podeprzesz taką powinieneś mieć wentylacje. burdel w przepisach jest które w dodatku nie nadążają za szybkim rozwojem techniki

    Jacław powiedz mi proszę czy w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania zasilanego gazem płynnym LPG. Wentylację będę mieć mechaniczną a przepisy mówią o koniecznym dodatkowym otworze przy podłodze (mającym chronić w przypadku nieszczelności układu gazowego).
    desmear

  11. #11

    Domyślnie

    właśnie przed chwilą nie dostałam odbioru kominiarskiego. bo choć kociol gazowy jest z zamknietą komorą spalania i ma przewod koncentryczny, to kominiarz chce wentylacje grawitacyjną. nigdy też na oczy nie widzial rury spalinowej do kominka elastycznej i uważa ze to zwykla spiro. załamka. usilowalam go przekonać że jest przepis który pozwala a on że cokolwiek co cos spala musi mieć grawitację i czesć. muszę zabulić za wizytę i szukać innego kominiarza?
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Pomieszczenie z kotłem gazowym kondensacyjnym musi być wentylowane. Przepisy nie określają w jaki sposób.

    Jeśli masz wentylację mechaniczną w domu i w pomieszczeniu z kotłem, to takie rozwiązanie jest prawidłowe.

  13. #13

    Domyślnie

    wiem, bo 100 razy sie upewniałam podczas wykonastwa... tylko tutaj sprawdzilo się, że jesli nie zapytamy kominiarza lokalnego na etapie wykonastwa to on potem nie da protokolu odbioru.... mam instalacje mechaniczna z reku wszędzie i w tej łazience też... widzę paragraf 170.3.... nawet mam w tej lazience murowany komin grawitacyjny do wykorzystania ale.... zaraz zadzwonie do innego...
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Z mojego doświadczenia, to wiele osób włącza myślenie dopiero, jak się musi podpisać i gdy jest jakas droga odwoławcza.
    Czy kominiarz daje odmowę na piśmie z uzasadnieniem/zaleceniami?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał semiramida Zobacz post
    nawet mam w tej lazience murowany komin grawitacyjny do wykorzystania ale.... zaraz
    Przepisy zabraniaja łączyć w jednym pomieszczeniu wentylację grawitacyjną z mechaniczną.

  16. #16

    Domyślnie

    chyba męża wyśle na negocjacje, zaniesie certyfikat przewodu kominkowego i przepis 170.3 a jak odmówi to niech pisze pismo odmawiajace...
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.620

    Domyślnie

    Przepis zmieniajacy WT dla wentylacji kotlowni ma juz dobre kilka lat.
    Ech ci kominiarze

  18. #18

    Domyślnie

    pan, co starał się doprowadzic mnie do zawalu, nawet nie ma uprawnień, okazalo się że na budowie byl pracownik a oryginalny kominiarz wlaśnie ma urlop... nie będziemy sobie kwi psuc na mądralę i mam nadzieje że jeszcze dzis inny zatwierdzi kominy.
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  19. #19

    Domyślnie

    drugi kominiarz też nie zna tego przepisu
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to szukaj, aż znajdziesz...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony