dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 69
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.617

    Domyślnie

    Wydrukuj i pokaż.

    http://www.a-ronet.pl/a_prawo/ustawy/2015_1422.pdf

    §170 ust.3
    „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

    §175 ust.1
    „Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrznei spalinowe od urządzeń z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzane przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1. 21 kW – w budynkach wolnostojących jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2. 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.”

    §175 ust.2
    "Wyloty przewodów, o których mowa w ust.1 pkt.2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8m nie znajduje się plac zabaw dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

  2. #22

    Domyślnie

    drugi w koncu dał sie przekonać, choć ważki argument podniosł: będzie nieplanowany wypływ gazu z kotła a rekuperator rozrzuci gaz po wszystkich pomieszczeniach!. czy kominiarze są niewpuszczani za próg domow z rekuperatorem, czy co???
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  3. #23

    Domyślnie

    Też mam problem z lokalnym kominiarzem. Według niego musi być grawitacyjna wentylacja w pomieszczeniu gdzie jest piec kondensacyjny i kropka. Mimo że mam w tym pomieszczeniu wywiew z WM. Bedę musiał znaleźć innego. Może ma ktoś w aglomeracji GOP namiary na takiego kto bardziej jest obyty z obecnymi przepisami.
    Jeszcze mam inny problem. Po fakcie okazało się, że moi cudowni hydraulicy dali komin przez ścianę na wysokość 2,30 m . Ale z tego co napisał Greenaaz można to trochę nagiąć, bo nie ma żadnego placu zabaw do 8metrów od domu.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkat Zobacz post
    Też mam problem z lokalnym kominiarzem. Według niego musi być grawitacyjna wentylacja w pomieszczeniu gdzie jest piec kondensacyjny i kropka. Mimo że mam w tym pomieszczeniu wywiew z WM. Bedę musiał znaleźć innego. Może ma ktoś w aglomeracji GOP namiary na takiego kto bardziej jest obyty z obecnymi przepisami.
    Jeszcze mam inny problem. Po fakcie okazało się, że moi cudowni hydraulicy dali komin przez ścianę na wysokość 2,30 m . Ale z tego co napisał Greenaaz można to trochę nagiąć, bo nie ma żadnego placu zabaw do 8metrów od domu.
    Nic nie trzeba "naginać" - taki jest przepis. Dopuszcza niższe usytuowanie wylotu pod pewnymi warunkami, u Ciebie są one spełnione i tyle. Poproś o pisemną decyzję z podstawą prawną - może przemyśli, a jak coś wystawi, to idź z tym do cechu i się odwołaj, pomożesz przy okazji podobnym inwestorom w okolicy.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #25

    Domyślnie

    Nie chcę się tam użerać z nimi. Ten kominiarz jest bardzo pewny siebie. Ma być tak jak on chce i koniec. Nie będzie podpisywał się pod czymś czego nie akceptuje. Co do WM to powiedział m.inn. że jak nie będzie prądu to co wtedy będzie. A kominy plastikowe z pieca gazowego to nie są dla niego kominy.
    Mam nadzieję że znajdę kogoś innego.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Co prawda nie GOP, ale moze przyjedzie, albo kogoś wskaże

    https://www.ewentsystem.pl/oferta,us...arskie,16.html
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkat Zobacz post
    Nie chcę się tam użerać z nimi. Ten kominiarz jest bardzo pewny siebie. Ma być tak jak on chce i koniec. Nie będzie podpisywał się pod czymś czego nie akceptuje. Co do WM to powiedział m.inn. że jak nie będzie prądu to co wtedy będzie. A kominy plastikowe z pieca gazowego to nie są dla niego kominy.
    Mam nadzieję że znajdę kogoś innego.
    Trzeba było powiedzieć, że piec gazowy bez prądu nie działa...

    A tak na serio to trzeba wszystko brać na piśmie od każdego ... Jak wymieniłem drzwi w bloku na otwierane na klatkę to pan inspektor budowlany zakwestionował, po czym przedstawiając panu odpowiedni paragraf powiedział, że sprawdzi ... i tyle go widzieli... (minęły chyba 3 lata)
    Jeżeli by miał problem to musiał by mi wszystko dać na piśmie, a tego nie zaryzykuje jak nie zna prawa i nie będzie ryzykował skargi na niego.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fastplayer

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    102

    Domyślnie

    Również będę miał kocioł gazowy dwufunkcyjny. Czy na etapie budowy domu będę musiał zrobić wentylację grawitacyjną nawet jeśli zamierzam zainstalować wszedzie wentylacje mechaniczna?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał fastplayer Zobacz post
    Również będę miał kocioł gazowy dwufunkcyjny. Czy na etapie budowy domu będę musiał zrobić wentylację grawitacyjną nawet jeśli zamierzam zainstalować wszedzie wentylacje mechaniczna?
    Ileż można to powtarzać ?
    §170 ust.3
    „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał fastplayer Zobacz post
    Również będę miał kocioł gazowy dwufunkcyjny. Czy na etapie budowy domu będę musiał zrobić wentylację grawitacyjną nawet jeśli zamierzam zainstalować wszedzie wentylacje mechaniczna?
    Witam,

    Według obowiązujących wytycznych technicznych odnośnie kotłowni, w której znajduje się kocioł gazowy, pomieszczenie to musi być wentylowane w sposób grawitacyjny oraz być oddzielone drzwiami od garażu. Dodatkowo musi posiadać określoną kubaturę. W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6,5 m3. Czy zastanawiał się już Pan nad wyborem kotła do swojego budynku?
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Witam,

    Według obowiązujących wytycznych technicznych odnośnie kotłowni, w której znajduje się kocioł gazowy, pomieszczenie to musi być wentylowane w sposób grawitacyjny oraz być oddzielone drzwiami od garażu. Dodatkowo musi posiadać określoną kubaturę. W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6,5 m3. Czy zastanawiał się już Pan nad wyborem kotła do swojego budynku?
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch
    Kotlownia z kotlem gazowym kondensacyjnym musi byc wentylowana grawitacyjnie ??
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Według obowiązujących wytycznych technicznych odnośnie kotłowni, w której znajduje się kocioł gazowy, pomieszczenie to musi być wentylowane w sposób grawitacyjny
    To wytyczne Wasze zakładowe?

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Hmm... czyli jak ktoś ma kondensat w kuchni połączonej z salonem, to znaczy, że spożywa i wypoczywa w kotłowni

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Chyba zakładowe
    Art 150:
    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do
    spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej
    wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrów-
    noważoną lub nadciśnieniową.

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateoj

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-375
    Posty
    1

    Domyślnie

    a po co wentylacja mechaniczna w kotłowni. Przecież tam jest z reguły niższa temperatura bo to pomieszczenie nieogrzewane. Podłączenie stosunkowo zimnej kotłowni do wentylacji mechanicznej z reku daje mniejszy odzysk ciepła

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateoj Zobacz post
    a po co wentylacja mechaniczna w kotłowni. Przecież tam jest z reguły niższa temperatura bo to pomieszczenie nieogrzewane. Podłączenie stosunkowo zimnej kotłowni do wentylacji mechanicznej z reku daje mniejszy odzysk ciepła
    Jeszcze nie byłem w zimnej kotłowni.

  17. #37

    Domyślnie

    Mam problem z kominiarzem, nie chce odebrać kotłowni bez wywiewu wentylacji grawitacyjnej. Przepis mu pokazywałem, jednak on przywołuje argument, co wtedy jak nie będzie prądu A gaz się rozczelni? No właśnie, co wtedy?
    Druga sprawa... chce też wentylacji grawitacyjnej w kuchni, bo tam jest doprowadzony gaz. Nie rozumie, że nie można sobie mieszać tych wentylacji. Najśmieszniejsze jest to, że dwóch innych kominiarzy z okolicy też ma takie zdanie jak ten pierwszy kominiarz.
    Co radzicie? Jest jakiś przepis z tym gazem w kuchni?

    W kotłowni jeszcze mógłbym zrobić ten komin tylko jaki? Kominiarz proponuje na stropie wydubowac komin z kształtki i wyprowadzić ponad dach. Jest jakieś inne rozwiązanie?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Mam problem z kominiarzem, nie chce odebrać kotłowni bez wywiewu wentylacji grawitacyjnej. Przepis mu pokazywałem, jednak on przywołuje argument, co wtedy jak nie będzie prądu A gaz się rozczelni? No właśnie, co wtedy?
    Jaki przepis? Ten o pomieszczeniu mieszkalnym?


    Druga sprawa... chce też wentylacji grawitacyjnej w kuchni, bo tam jest doprowadzony gaz. Nie rozumie, że nie można sobie mieszać tych wentylacji.
    Tu z kolei racji nie ma:
    § 150.
    [...]
    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

  19. #39

    Domyślnie

    Pokazywałem mu ten Art 170 ust. 3. A on argument o braku prądu co wiąże się z brakiem wentylacji przy wm.

    Dzięki za przepis o tej kuchni.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pokazywałem mu ten Art 170 ust. 3. A on argument o braku prądu co wiąże się z brakiem wentylacji przy wm.

    Dzięki za przepis o tej kuchni.
    Ale on nie jest od tego, żeby zastanawiać się "co by było gdyby"
    To znaczy- chwała mu za to i za jego troske, ale przepisy stoją po Twojej stronie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony