dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Łukasz32

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    2

    Domyślnie Służebność drogi, przejazd przez działkę

    Witam
    Nasz sąsiad ma działkę którą kupił 8 lat temu i przeprowadził na tej działce prace remontowo-budowlane istniejącego budynku. Działka naszego sąsiada nie posiada dojazdu do drogi publicznej. Obecnie w sądzie toczy się rozprawa o ustanowienie drogi koniecznej. Brane są różne warianty, przez naszą własność, własność innych sąsiadów.
    Problem jaki nie mogę zrozumieć to jeżeli sąsiad ten nabył działkę i prowadził prace remontowo budowlane istniejącego budynku to według mnie:
    1. Powinien wystąpić o pozwolenie na budowę
    2. Posiadać decyzję o warunkach zabudowy
    3. Jeżeli posiadał decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę , to dojazd również posiadał
    Proszę o opinię czy moje spostrzeżenia są słuszne i o co mogę prosić w sądzie o wniesienie do sprawy jako dowód.

    Dodatkowo Pan ten dojeżdża do działki przez moją własność wbrew mej woli i nie wiem czy mogę mu to uniemożliwić.
    Za udzielone odpowiedzi dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiemy dokładnie jakie prace remontowe wykonywał sąsiad i kiedy był wybudowany budynek, jeżeli wymienia okna to pozwolenia na budowę nie potrzebuje ale jeżeli dobudowuje garaż to już tak.
    Co do przejazdu przez twoją działkę, jeżeli nie ma wyroku sądu ani żadnej służebności możesz działkę zagrodzić i kazać sąsiadowi kupić helikopter.

  3. #3

    Domyślnie

    P
    roszę o opinię czy moje spostrzeżenia są słuszne i o co mogę prosić w sądzie o wniesienie do sprawy jako dowód.
    Słuszne czy nie, jakie to ma znaczenia e kwestii ustanawiania drogi koniecznej? Jeśli sąsiad dojazdu nie ma, to sąd na pewno mu go przyzna, nawet jeśli prowadził prace budowlane nielegalnie albo nielegalnie jeździł przez czyjąś działkę.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Łukasz32

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    2

    Domyślnie

    Obecnie chciałbym jak najszybciej zagrodzić działkę, ale prawnik z którym się konsultowałem stwierdził, że tego nie mogę zrobić ponieważ sąsiad jest w "posiadaniu" dojazdu. Prawo w takich przypadkach go broni. Miałem rok czasu od momentu kiedy sąsiad zaczął korzystać dojazdu przez moją własność. Teraz po tym okresie w przypadku kiedy mu to uniemożliwię sąd mu ten dojazd przywróci. Nie wiem już co gorsze, zagrodzić działkę i czekać na postępowanie w sądzie. Czy czekać na wyrok który ustanowi służebność.

  5. #5

    Domyślnie

    czegoś tu nie rozumiem skoro u sąsiada na działce stoi dom to jakoś tam ludzie do niego musieli kiedyś dojeżdżać. Ten dom tez jakoś kiedyś budowano i materiały na niego przywożono, a teraz nagle nie ma do niego drogi?. Sad przyzna zapewne właścicielowi tamtej działki drogę którą do tej pory sąsiad do domu tego dojeżdżał i która użytkował.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar vesila
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    między Krk a Trn
    Posty
    3.608

    Domyślnie

    Witam,
    ja mam trochę inne pytanie dotyczące drogi służebnej: kogo należny pytać o pozwolenie na wejscie na taką drogę?
    na drodze dojazdowej obok naszej działki stoi słup energetyczny i telefoniczny zarazem, złożyliśmy wniosek do telekomunikacji o założenie tel i internetu w naszym domu i potrzebna jest zgoda na wejscie na tą drogę dojazdową-służebną, by z tego słupa podpięli kabel do nas... sąsiedzi, którzy z drogi korzystają zgodzili sie bez problemu, ale powiedzieli że droga nie należy do nich, że mają wyznaczoną służebność a właścicielem jest kolejny sąsiad, który robi ciągle problemy i na nic sie nie zgadza (na przesunięcie słupa, na utwardzenie drogi, itp) i pytanie: czy wystarczy zgoda sąsiadów korzystających z drogi służebnej na wejscie na ta drogę? czy muszę pytać sąsiada-własciciela, który może nie zgodzić sie i zostaniemy bez internetu ?
    komentarze, plotki i takie tam...zapraszam...
    dziennik z galerią
    mój Pinterest
    "Właściwie wiemy coś tylko wtedy, kiedy wiemy niewiele; wraz z wiedzą rośnie zwątpienie."

  7. #7

    Domyślnie

    zgoda jest potrzebna właściciela a jeżeli jest ich kilku wszystkich właścicieli tej drogi.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    I tak i nie.
    Służebność dotyczy działki, a nie osoby.
    Jeśli w służebność „rozciąga się” na „media”, to nie potrzeba zgody właściciela, w przypadku kiedy te media są doprowadzane do nieruchomości posiadającej służebność.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Teoretycznie obowiązuje zasada swobody umów, więc poprzedni właściciele mogli ustanowić na Państwa rzecz służebność gruntową bez wynagrodzenia i aktualnych właścicieli ta umowa zobowiązuje, bo nabyli tę nieruchomość z takim prawem rzeczowym... Utrzymanie drogi w razie braku innego ustalenia między stronami należy do właściciela nieruchomości władnącej (czyli tej nieobciążonej służebnością).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony