dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 71
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1409
  1. #241

    Domyślnie Trawa Barenbrug super sport

    Właśnie kończę prace remontowe na moim niedużym podwórku i stoję przed wyborem trawy na całe 150 m2. Co sądzicie o tej firmie i mieszance (50% życica trwała 50% wiechlina łąkowa). Dodam, że mam wiekszego psa do którego za około rok dołączy i siać będzie zniszczenie mój mały synalek

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ja mam barenburga golfowa....to jest super trawa.....

    wysypalam prawie 100% wiecej...i wczesniej siewnikiem wysypalam nawoz Hydrokompleks.....

  3. #243

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedź, firma podobno dość dobra. Zastanawiałem się też nad golfem ale gdzies doczytałem, że dla dobrego efektu trzeba ją bardzo krótko przycinać. Jak to wygląda u Ciebie ?

  4. #244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonsiorek
    Dzieki za odpowiedź, firma podobno dość dobra. Zastanawiałem się też nad golfem ale gdzies doczytałem, że dla dobrego efektu trzeba ją bardzo krótko przycinać. Jak to wygląda u Ciebie ?
    tne co 2- 3 dni na wys 5 cm.......
    przed wysianiem trawy koniecznie sypnij ten nawoz

  5. #245
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ogr

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    5

    Domyślnie Trawa - co to za mieszanka?

    Witam!

    Jestem w trakcie tworzenia trawnika. Właśnie zakończyłem przygotowania terenu pod siew - poświęciłem temu sporo czasu i pracy i zależy mi na tym, by uzyskać jak najlepszy efekt.

    Znalazłem w internecie zdjęcie trawnika, jak poniżej.



    Czy ktoś z Państwa potrafi dać mi informację, wysianie jakiej mieszanki pozwala uzyskać tak powalający efekt pięknego gęstego, jednolitego i jak się wydaje trwałego dywanu? Być może ktoś z Państwa ma właśnie taki - być może także na zdjęciu, którym chciałby się pochwalić na forum. Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na tej wiedzy, ale także na czasie, ze względu na sprzyjającą wzrostowi traw pogodę.

    Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!

  6. #246
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Prawa strona - szukaj - wpisz " trawnik" - wybierz dział " pamiętajcie o ogrodach".
    Znaleziono 341 wyników


    Wygląd trawnika to :
    - podłoże
    - mieszanka nasion
    - pielęganacja
    To warunki komplementarne, a nie rozłączne.
    np.
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...hlight=trawnik

  7. #247
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ogr

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Z tych 341 wyników, z którymi zapoznałem się przed utworzeniem nowego tematu nie wynika odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie - stąd mój post.

    Tak jak napisałem, podłoże jest przygotowane. Doświadczenie i sprzęt potrzebny do pielęgnacji posiadam, ponieważ nowopowstający trawnik ma zastąpić ten, który utworzyłem kilka lat temu i którym zajmowałem się wcześniej.

    Moje pytanie dotyczy mieszanki - m.in. czy jest to trawa tzw. ozdobna? Rozumiem, że skoro na forum pisze się o trawach dających efekt dywanowy, to mając przed oczyma załączone przeze mnie wyraźne zdjęcie można stwiedzić, że"posiadam podobny trawnik" i podpowiedzieć mi, jaką mieszankę Pani/Pana zdaniem mam na myśli .

    Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam!

  8. #248
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Ja jestem zbyt mało doświadczona w rozpoznawaniu mieszanki ze zdjęć
    Ale, może warto zapytać u źródeł ?
    tu?
    http://www.eurogreen-lesniewscy.pl/euro/nasiona.html

  9. #249
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    ja taką mam - Wembley - a ma tylko miesiąc, ale:
    zabrałam się do tego książkowo:
    dobre podłoże (30 cm nawiezionej nowej ziemi), dodatkowo nawóż trzy tygodnie przed sianiem
    kilkakrotne odchwaszczanie (ręczne)
    dużo wkładu w przygotowanie podłoża przed i po posianiu
    strzyżenie dwa razy w tygodniu na dużej wysokości
    wyrywanie nowych chwastów
    no i niebiosa sprzyjały- bo pogoda u mnie angielska...
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  10. #250
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ogr

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odzew.

    Wembley to właśnie trawa, którą mam zamiar zastąpić. Pamiętam, że w pierwszym sezonie podobało mi się, to co widzę, jednak zdecydowanie u mnie nie było to to samo, co na zdjęciu powyżej. Patrząc na trawnik z góry, z okna, widać było, że nie rośnie tak gęsto - źdźbło przy źdźble, a im dojrzalsza/starsza, tym bardziej uwidaczniała się tendencja do wzrostu kępkowego - innymi słowy, nawet właściwa pielęgnacja nie zmieniła specyfiki mieszanki.

    Zauważyłem, że mieszankę o tej nazwie produkują różne firmy, więc może ma to jakieś znaczenie. Pani trawa ma dopiero miesiąc, więc dopiero wchodzi w swój najlepszy okres . Poza tym ta angielska pogoda... Być może posiada Pani zdjęcie/a murawy?

    Wembley to mieszanka sportowa. Czy trawnik ze zdjęcia to trawnik sportowy czy ozdobny?

    Pozdrawiam!

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    12.639
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Też jestem bardzo zainteresowana tym tematem.

    Joan napisz proszę coś więcej o swojej trawie.
    Jakiego nawozu użyłaś przed sianiem i czy 30 cm ziemi jest konieczne?
    Myślałam, że jak dam 15 - 20 to wystarczy.

  12. #252
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Mój Wembley był z Rolimpeksu.
    Ziemia była z...wysypiska śmieci...przekompostowanych z dodatkiem torfu. Dodatkowo to przesiewaliśmy.
    Nawoziłam zwykłą AZofoską.

    Acha - tam gdzie jest mniej tej śmieciowej ziemi - rzeczywiście rośnie słabiutko (ale to tylko kawałeczek - we wrześniu ją wymienię).

    Jestem naprawdę w szoku - iinni trawiacze też, że tak super to wygląda...naprewde jest gęsta i soczysta. Wczoraj kosiłam i szukałam chwastów - jest ich coraz mniej - rzeczywiście zagęszczona trawa je dusi.

    Oczywiście na początku zdarzyły się rzadsze place (myslę że to wina siewnika - tam gdzie wysiewałam ręcznie to sie nie zdarzało) - ale tam dosiewałam i dzis już jest super.
    Do niedawna miałam dwa psy w ogrodzie(jeden szczeniak) - mocz wypalał trawę - jak widziałam gdzie nasikały - lałam wodą. W wypalone miejsca wysiewałam nowa trawkę - choć znalazłam lepszy patent - "adopcja":
    przy sianiu rozsypały się nasiona na rabatki - i tam urosła piękna trawka - przy jej pieleniu wycinałam te kepki (z korzonkami) - i wkładałam w puste placyki - pieknie sie przyjmowało...

    No trochę przy tym było pracy - ale forumowicze ostrzegali, że wszystko zalezy od dobrego ptrzygotowania...opłacało się...
    zdjęcia wkleję, jak tylko zrobię...

    Wembley to mieszanka sportowa. Czy trawnik ze zdjęcia to trawnik sportowy czy ozdobny?
    dla mnie jest ozdobny bo pieknie wygląda (zdobi mój dom) i jest mocny - bo taka jest funkcja mojego ogrodu - biegają tam dzieci, psy, a ja mam dużą przyjemność z jej deptania tuz po skoszeniu - na boso...
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  13. #253
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    joan- masz wymarzone podłoże kompostowe pod trawnik, więc nie ma co się dziwić, że wszystko rośnie jak na drożdżach. W końcu wysypisko, to przynajmniej 30-50% wkładu organicznego, który z czasem zamienił się w rozłożony, bogaty w składniki odżywcze humus. I normalnie, w przeciętnym ogrodzie ludzie mają szczęsie, jesli wysypią warstwę 5-10cm na wierzch powierzchni przeznaczonej pod uprawę.
    Ty - masz, to ogromne szczęsie i świetnie zaplanowaną kocnepcję, że podłoże w ogrodzie jest najżyźniejsze z możliwych.
    Takie podejście to rzadkość !!!
    Bo dalej niewiele osób rozumie, że podłoże w ogrodzie robi się raz i na całe życie. I na tym nie wolno oszczędzać. Bo rośliny można dokupić i po 3 latach, a nie spotkałam się jeszcze z opowieścią, by np. po 5 latach od wykończenia domu, ktoś wymieniał w ogrodzie 30-50cm gleby

    Przeszczepy z siewek - rewelacyjny pomysł, sama stosuję to na " siuśkowe plamy "
    GRATULUJĘ pomysłu Słonko

    Sonika - korzenie trawy zwykle sięgaja maxymalnie 10 cm w głąb gleby, więc dokładnie taka warstwa im starczyć

  14. #254
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    czy 30 cm ziemi jest konieczne?
    Myślałam, że jak dam 15 - 20 to wystarczy.
    podobnie jak hanka55 myślę że tyle nie jest konieczne - ja musiałam tyle nawieźć dla wyrównania terenu...
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  15. #255
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ogr

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mój teren przygotowany jest następująco:

    - pierwotna darń wycięta, odwrócona i ułożona ciasno na całej powierzchni,
    - warstwa rozprowadzonej skoszonej trawy,
    - niewielka ilość piaszczystej ziemi dosypanej "do równego",
    - ok. 5-7 cm przesianej przeze mnie czarnej ziemi z dodatkiem torfu,
    - teren nawieziony Azofoską.

    Chciałbym jednak skupić się na mieszance - ciemnozielonej, gęstej i wytrzymałej na pogodę i wydeptywanie - ozdobna, sportowa, czy inna?

    Mój Wembley w pierwszym sezonie także wyglądał świetnie - posądzano mnie o trawnik z rolki - jednak w każdym kolejnym roku, pomimo intensywnej pielęgnacji, efekt znikał. Pamiętam jednak, że nawet w okresie swej świetności Wembley nigdy nie miał takiego "liścia", jak trawnik ze zdjęcia.

    Pozdrawiam!

  16. #256
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    To że trawnik po roku lub dwóch się wyradza to:
    1 NIEDOSTOSOWANIE MIESZANKI DO WARUNKÓW
    2 nieprawidłowa piekęgnacja
    pod tytułem Wembley spotykałem mieszanki traw różnych producentów, b. dobre, dobre, i całkiem do..
    ważne jest by w mieszance traw było więcej niż 3-4 składniki pewniejsze że się utrzyma i dostosuje lepiej do warunków.
    kiedy trawa zaczyna rosnąć kępowo to:
    1 kiepska mieszanka - w składzie np. trawy pastewne
    2 ciężka wilgotna ziemia
    3 trawa jest głodna - mimo nawożenia słabe przyswajanie składników
    4 zbyt rzadko koszona, brak walcowania, potrzeba wertykulacji (p.p.2)

    trawa z rolki to nie jest jakiś dziwotwór, jest natomiast intensywnie i prawidłowo pielęgnowana, po ułożeniu na źle przygotowanym podłożu, lub nieprawidłowo pielęgnowana wyrodzi się tak samo jak inna.

  17. #257
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ogr

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Pytam o mieszankę właśnie dlatego, że siejąc trawę po raz pierwszy nie miałem wiedzy o możliwości "otrzymania w pakiecie" traw pastewnych, a mój Wembley pomimo częstego koszenia i podręcznikowego nawożenia bardzo szybko zaczął rosnąć kępowo. Trawę wertykuluję (posiadam swój wertykulator więc nie mam z tym problemu), itd.

    Ziemia była piaszczysta przekopana z wcześniej równomiernie rozsypaną luźną warstwą czarnoziemu, więc daleko jej było do ciężkiej i wilgotnej. Jednocześnie pomimo tego, że ziemia pierwotnie była piaszczysta, po nawiezieniu, np. nawozem "Substral 100 dni" - z którego swoją drogą rezygnuję na rzecz delikatnych nawozów - trawa dawała ogromne odrosty. Oczywiście chciałbym tego tym razem uniknąć. Po skoszeniu widać było, że w dalszym ciągu rośnie kępowo.

    Gdyby ktoś wrzucił na forum wzór na dywan, jak ze zdjęcia, załączając swoje, byłby to jakiś punkt odniesienia dla zainteresowanych tematem.

    Pozdrawiam!

  18. #258

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurec
    To że trawnik po roku lub dwóch się wyradza to:
    1 NIEDOSTOSOWANIE MIESZANKI DO WARUNKÓW
    To jedno, drugie to pewnie producenci traw.
    Przenoszę inne doświadczenia "na trawnik", że część z nich sprzedaje produkt "trawopodobny".

    Czy odważylibyście się wymienić kilka firm wg Was godnych zaufania ?
    A ja (my) z pośród ich oferty dobierzemy mieszankę odpowiednią do naszych podłoży i oczekiwań.

    Dziękuję, pozdrawiam

    P.S. Jestem przed obsianiem (myślę jesiennym) 1500 m2 ziemii IV klasy rolnej, obojętnej do lekkokwaśnej, całkowicie odsłoniętej do słońca, 30-40 cm humusu na glinie piaszczystej (lub piasku gliniastym), bez śladu wody do środka globu.

  19. #259

    Domyślnie Trawa

    Chciałabym zasiać trawę jeszcze teraz. Do kiedy mogę to zrobić ?
    Jaką trawę polecacie ?

  20. #260
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Proponuję konkurs.
    Ile razy to już było?
    Wyrzuciło mii 318 wyników

Strona 13 z 71

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony