dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 71
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1409
  1. #41

    Domyślnie Re: Jaka trawa??

    [quote="smartcatSasiad ma WIMBLEDON i to jest superowski trawnik - jak dywan! Zaleje wszystko trucizna przekopie i zasieje tę trawke.[/quote]
    a gdzie kupił ten wimbledon? Można je kupić w marketach budowlanych? A co by było gdyby na tę obecną trawę "dosiać" tego wimbledonu? Kompletnie się na tym nie znam

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Uwaga na Wimbledony. Są również różne miesznki - parkowe, gazonowe etc. Trzeba sprawdzić ile i jakie są gatunki w miesznace. Czy kostrzewy czy rajgrasy czy inne?
    Generalnie trawy z serii Wimbledon mają dobre odmiany ale delikatne i aby mieć ładny trawnik trzeba lać , lać i jeszcze raz lać wodą.
    W naszych warunkach lepiej zastosować mniej wymagające odmiany.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    W naszych warunkach lepiej zastosować mniej wymagające odmiany.
    poleć mi jakie? Czekam aż resztki śniegu stopnieją i zabieram się do roboty

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Uwaga na Wimbledony. Są również różne miesznki - parkowe, gazonowe etc. Trzeba sprawdzić ile i jakie są gatunki w miesznace. Czy kostrzewy czy rajgrasy czy inne?
    Generalnie trawy z serii Wimbledon mają dobre odmiany ale delikatne i aby mieć ładny trawnik trzeba lać , lać i jeszcze raz lać wodą.
    W naszych warunkach lepiej zastosować mniej wymagające odmiany.
    A sa takie odmiany że mozna biegac po nich bez obaw ze się zadepcze ( trawy do intesywnego uzytkowania) a nie tylko patrzeć na nie z tarasu?
    Jak masz jakieś konkretne odmiany na myśli to sie podzielm wiedza prosze. I na co zwrócic uwagę.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał smartcat
    Jak masz jakieś konkretne odmiany na myśli to sie podzielm wiedza prosze. I na co zwrócic uwagę.
    przyłączam się do prośby Smartcata

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Trzeba sprawdzić ile i jakie są gatunki w miesznace. Czy kostrzewy czy rajgrasy czy inne?
    Jakie sa korzystne proporcje dla traw mocno użytkowych?

  7. #47
    Guest

    Domyślnie

    My sadziliśmy trawę firmy Barenburg (chyba tak to sie pisze)-uniwersalną (są parkowe, sportowe itp. w zależnosci jak chcemy dany trawnik użytkować) .Polecam- wychodzi z niej piekny "dywan"

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorgu77
    My sadziliśmy trawę firmy Barenburg
    a gdzie ją kupiliście?

  9. #49
    Guest

    Domyślnie

    Kupiliśmy ją w hurtowni która zajmuje się art.rolniczymi, środkami do ochrony roślin- w Legnicy. Nie widziałam Barenburga w Castoramie czy innych supermarketach. Ze słyszenia wiem, że jest to mercedes wśród traw. Wg mnie prawda- posialiśmy 2000m i wszystko wzeszło- zrobił się piękny zielony kobierzec. Jeśli gdzieś zobaczysz to w Barenburga warto zainwetować, niestety nie jest zbyt tani, ale przynajmniej masz 100% pewności, że wzejdzie.
    Powodzenia

  10. #50

    Domyślnie

    Przeciezto bez znaczenie gdzie sie kupiło trawę, nawet mniej ważny jest producent ..najważniejsze jaką ma sie glebę i jak sie będzie urzytkował przyszły trawnik
    Proponuje ogladać etykiety ze składem gatunków traw - oczywiście decydują wzajemne proporcje ale np kostrzewy to trawy na suchsze, piaszczyste gleby, wiechlina dobrze znosi cień a miesznki z dużą ilością życicy sprwdzają sie ale na glebach żyznych i wilgotnych

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWA POETKA (I Wicemiss Forum 2005) Avatar osowa
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    2.477
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Mam trawę przeznaczoną pod intensywne używanie ( nie pamiętam nazwy )- z doświadczenia wiem jedno: nie warto kupować taniej ( kiedyś popełniłam ten błąd ) – rosła słabo , kępkami, wygląd miała nieciekawy. Zrobiłam więc rewolucję- glebogryzarka poszła w ruch i posiałam drogą: ale za to jaka jakość .
    Ważną sprawą przy trawie jest jej areacja – doradzam co najmniej raz w sezonie wykonać ten zabieg- warto . Polega on na napowietrzeniu trawnika poprzez nacinanie areatorem lub wertykulatorem . W ten sposób zostaje wyczesana stara darnina a przy okazji pozbywamy się chwastów – co poprawia znacznie wygląd trawnika . Urządzenia różnią się między sobą systemem nacinającym: nożyki lub sprężynki. Dzięki tej operacji trawa ma znacznie mocniejszy system korzeniowy – zapewniam, efekt gwarantowany. Przeprowadzam tę kosmetykę co roku ( troszkę pracochłonna) .

    Pozdrawiam soczystą zielenią traw

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWA POETKA (I Wicemiss Forum 2005) Avatar osowa
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    2.477
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    A, i jeszcze jedno - w temacie jak utrzymać trawnik w pięknym wyglądzie: polecam zdecydowanie kosiarki z systemem mulczowania albo co najmniej tak zwane „ multicilps”( specjalizuje się w tym Siga). Kosiarki te mielą skoszoną trawę i taki pokos zostaje na trawniku ( praktycznie niewidoczny dla oka ). To gwarantuje odpowiednie nawilżenie oraz nawożenie – naturalne ( dzięki temu trawa nie wysycha – zaoszczędzamy w ten sposób sobie pracy oraz zmniejszamy koszty zużycia wody ).

    Pozdrawiam oszczędnością

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał jatoja
    Przeciezto bez znaczenie gdzie sie kupiło trawę, nawet mniej ważny jest producent ..najważniejsze jaką ma sie glebę i jak sie będzie urzytkował przyszły trawnik
    Proponuje ogladać etykiety ze składem gatunków traw - oczywiście decydują wzajemne proporcje ale np kostrzewy to trawy na suchsze, piaszczyste gleby, wiechlina dobrze znosi cień a miesznki z dużą ilością życicy sprwdzają sie ale na glebach żyznych i wilgotnych
    Podpisuję się pod tym w całości. Wbrew pozorom utrzymanie pięknej murawy to bardzo dużo pracy. Gdy zdecydujecie się na piękne "markowe" trawy (np. Wimbledony) to trzeba się nastawić na to, że podlewamy niemal codziennie (hektolitry - koszty), nawożenie co 2 tygodnie, aeryzacja, i koszenie 23 razy w sezonie. Trawnik bomba. Ale gdy bedziemy podlewać go jak zaczyna żółknąć, nawozimy z przypadku to lepiej kupić mieszankę w CNOSie. W tych mieszankach są odmiany które dużo zniosą i wygląd trawnika nie będzie taki najgorszy. Bo w przypadku mieszanek "markowych" takie traktowanie może okazać się katastrofalne.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Osowa: jak rosła kępkami, to pewnie właśnie życicy było za dużo.
    Popieram głos, że wszystko zależy od jakości gleby. Mam skalę porównawczą - od bardzo słabych gleb bielicowych (u rodziców) do mojej żyznej gliny. U rodziców tak naprawde tylko kostrzewy sie sprawdzały - czerwona i chyba piaskowa (nie pamiętam dokładnej nazwy gatunku). No i dobrze rosła szczotlicha siwa, ale to raczej rodzima trawa nie trawnikowa.
    Życica trwała wybijała w takie brzydkie zasychające kępy a wiechliny chorowały (może na rdzę zbożową bo obok rosły berberysy). Na obecnej działce posiałam jakąś taniutką mieszankę łąkową - dużo wiechliny, która b. ładnie zadarniła całą powierzchnie, inne gatunki ślicznie się wkomponowały.
    Myślę że nie mam sensu kupować mieszanki nie dobranej do swojego terenu a potem wlewać hektolitry wody, tony nawozu czy chemii przeciwko mchom.

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał abromba
    Na obecnej działce posiałam jakąś taniutką mieszankę łąkową - dużo wiechliny, która b. ładnie zadarniła całą powierzchnie, inne gatunki ślicznie się wkomponowały.
    Myślę że nie mam sensu kupować mieszanki nie dobranej do swojego terenu a potem wlewać hektolitry wody, tony nawozu czy chemii przeciwko mchom.
    Prawda, zgadzywa się. Na angielskie trawniki to raczej nas nie stać i klimat nie ten.

  16. #56

    Domyślnie Re: Jaka trawa??

    a kiedy najlepiej wysiewać nasiona trawy???

  17. #57
    Guest

    Domyślnie

    Jak szukałam trawy nie spotkałam sie z terminem o rodzaju mojej ziemi, pytania jakie mi zadawano brzmiały jak ja chce dany trawnik uzytkować i wtedy w zależności od częstotliwości użytkowania sa specjalne mieszanki traw które bardziej lub mniej znoszą deptanie, zacienienie, nasłonecznienie itp. Nie było mieszanek rozróżniających rodzaj gleby.
    Jeśli chodzi o jakość traw to niestety jest bardzo duża różnica między tanimi trawami a droższymi- różnia sie procentowym składem mieszanki jak również jej jakością. Może dla laika nie ma to znaczenia, poza ceną, to po wysianiu traw różnica jest widoczna gołym okiem. Kupilam mieszankę firmy Barenburg (ponoć b.dobra) sąsiad kupił w supermarkecie. Sialiśmy w tym samym terminie, ja jeszcze musiałam wiązać sznurki bo sie ptactwo czepiło właśnie moich nasion a nie sąsiada, ale po 5 dniach miałam juz ładnie wynurzające sie zielone trawki, u sąsiada ni widu ni słychu. Jak u mnie był już piękny zielony dywan u niego wschodziła. Jak już obie były mniej więcej takie same to wizualnie na pewno moja jest o wiele ładniejsza, a przecież rodzaj gleby mamy ten sam, przygotowaliśmy grunt identycznie, tyle, że nasiona traw były różnych firm. Przez co według mnie trawnik w dużej mierze zależy od rodzaju mieszanki i jej jakości.
    Tak czy siak o każdy należy dbać, często kosić i podlewać, żeby był ładny i zielony.
    Z tego co mówił mi ogrodnik, to mieszanki z supermarketów są tanie bo jest to odpad tych drogich- ale tutaj nie mam zdania.

  18. #58

    Domyślnie

    trzeba uważać na zawartość rajgrasu, najlepiej jeśli nie ma go wcale, rośnie szybko ale też szybko wypada, jest chętnie dodawany do mieszanek bo ma bardzo duże nasiona... więc nabija wagę opakowań, jak zakładałem trawnik na działce jurajskiej to kupowałem wory 10 kg w Makro, rajgrasu było tam 15 % więcj bardzo mało i nie narzekam, jednak utrzymuję ją jako łąkę czyli koszę jakieś 5 razy w roku, jednak od sierpnia trawa rośnie bardzo powoli - południowa wystawa i rędzina

    jeśli uzupełnie się puste placki to jest spore ryzyko, że trawa będzie różniła się od reszty, oby nie tak jak u mnie w kilku miejscach, wyrasta mi tam coś wysokie jak zboże chyba roundoup pójdzie w ruch

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorgu77
    Jak szukałam trawy nie spotkałam sie z terminem o rodzaju mojej ziemi, pytania jakie mi zadawano brzmiały jak ja chce dany trawnik uzytkować i wtedy w zależności od częstotliwości użytkowania sa specjalne mieszanki traw które bardziej lub mniej znoszą deptanie, zacienienie, nasłonecznienie itp. Nie było mieszanek rozróżniających rodzaj gleby.
    Jeśli chodzi o jakość traw to niestety jest bardzo duża różnica między tanimi trawami a droższymi- różnia sie procentowym składem mieszanki jak również jej jakością. Może dla laika nie ma to znaczenia, poza ceną, to po wysianiu traw różnica jest widoczna gołym okiem. Kupilam mieszankę firmy Barenburg (ponoć b.dobra) sąsiad kupił w supermarkecie. Sialiśmy w tym samym terminie, ja jeszcze musiałam wiązać sznurki bo sie ptactwo czepiło właśnie moich nasion a nie sąsiada, ale po 5 dniach miałam juz ładnie wynurzające sie zielone trawki, u sąsiada ni widu ni słychu. Jak u mnie był już piękny zielony dywan u niego wschodziła. Jak już obie były mniej więcej takie same to wizualnie na pewno moja jest o wiele ładniejsza, a przecież rodzaj gleby mamy ten sam, przygotowaliśmy grunt identycznie, tyle, że nasiona traw były różnych firm. Przez co według mnie trawnik w dużej mierze zależy od rodzaju mieszanki i jej jakości.
    Tak czy siak o każdy należy dbać, często kosić i podlewać, żeby był ładny i zielony.
    Z tego co mówił mi ogrodnik, to mieszanki z supermarketów są tanie bo jest to odpad tych drogich- ale tutaj nie mam zdania.
    Potwierdzasz to co mówiłam. Zacznijmy kolejno - typ użytkowania - generalnie to prawda ale nie będziesz latać nad trawnikem więc jeśli przy domu i dodatkowo są dzieci tudzież zwierzaki to trawa raczaje parkowa, co do jakości mieszanki to muszę przyznać że nigdy nie polecam materiału roślinnego z marketu. Dlatego proponuję wybrać się do centrali nasiennej tam można sobie nawet samemu skomponować miesznkę. W ubiegłym roku w Działkowcu był obszerny cykl poświęcony trawnikom - polecam.
    PS Obiecuję, że w przyszłym tygodniu podam kilka przykładowych mieszanek i ile czego.[/list][/list]

  20. #60
    Guest

    Domyślnie

    Wiecie co, moja trawka jest b.ładna i wszyscy się nią zachwycali- soczysta ciemna zieleń. Cudo, i nie ma w niej żadnych wysokich pojedynczych kłosów- całość to cieniutkie listki trawy. Jeden w jeden, bez zielska i chwastów. Mimo, że daliśmy troche kasy za ta trawe to z całego serca polecam bo warto. Z pewnością jak ktoś z was kupi tę trawę będzie bardzo zadowolony

Strona 3 z 71

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony