dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 71
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1409
  1. #1021

    Domyślnie

    W końcu po dużych opóźnieniach przyszła pora na mnie

    Gleba klasy IVa dosyć ciemna na podłożu gliniastym. Przez większą część roku jest dosyć wilgotno (z uwagi na glinę). Ok. 90% nasłonecznione, łącznie ok. 7-800 m2. Raczej nie będziemy używać zbyt intensywnie. Zależy nam na tym, żeby często jej nie kosić i w miarę możliwości nie podlewać, chociaż przy suszach się tym zajmę (ręcznie).

    Co możecie polecić? Pierwotnie chcieliśmy mieszanki typu Sahara, ale od nadmiaru informacji kompletnie zbzikowałem. Może Exclusior, Diana ...?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  2. #1022

    Domyślnie

    Cześć.
    Mam problem z trawnikiem na glinie. Po 3 tygodniach od zasiania wygląda to tak (widok z góry): Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0362.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	396507
    Jest szansa na uratowanie tego jeszcze przed zimą?

  3. #1023
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Czy jest różnica warta ceny pomiędzy produktem Barenbrug Universal a produktem tejże samej firmy wypuszczanym na rynek Polski "Trawnik Polski"? Cena o 50 % wyższa, a skład procentowy różni się zasadniczo tym, że Barenbrug ma w składzie kostrzewę czerwona kępowa - 30 %; a Trawnik Polski zamiast niej życice wielokwiatową - 30 %. Czyżby ten składnik robił aż taką różnicę w cenie ?

    Pytanie 2 czy jeżeli na dniach wysieję taką trawę to jeszcze wzejdzie przed zimą? Dolny Śląsk jest ciepłym rejonem przymrozki raczej jeszcze się nie pojawią.... czy też czekać do wiosny? Ziemia zasadniczo wyrównana i oczyszczona...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #1024
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zycica wielokwiatowa to odmiana pastewna. Nasion daje duzo, i sa one spore, dlatego tanie.
    Jak wyglada na zadbanym traawniku nie wiem, bo odmien pastewnych raczej unikalem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #1025
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W tej chwili odchodzi się od używania życicy (w tym rajgrasu) w trawnikach profesjonalnych.

    Kostrzewa czerwona, czasem owcza + wiechlina + mietlica
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-10-2017 o 10:52

  6. #1026

    Domyślnie

    Hej, w tym roku zalozylem trawnik. trawa wysiewana w okolicach lipca-sierpnia. czy nalezy nawozic tak mlody trawnik czy juz jest na za pozno ? czy jakies zabiegi pielnegnacyjne sa wskazane dla mlodego trawnika przed zima ?jak krotko skosic przed zima? dzieki wielkie za pomoc.
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  7. #1027
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie nawoziles go wcześniej ? Teraz mozesz nawozem jesiennym bez azotu.
    Co do koszenia na zime to sa dwie szkoly - jedna mowi nisko, zeby grzyby nie mialy sprzyjajacych do rozwoju warunkow, druga wysoko, zeby ochronic przed mrozem
    Ja kosze nisko.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #1028
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Czy przed zimą powinno się opryskiwać trawnik i nasadzenia specyfikami pleśniobójczymi?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #1029
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja pod koniec sierpnia robilem oprysk Polyversum WP i poki co zadna choroba grzybowa sie nie pokazala.
    https://poradnikogrodniczy.pl/polyve...wanie-cena.php
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #1030

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie nawoziles go wcześniej ? Teraz mozesz nawozem jesiennym bez azotu.
    Co do koszenia na zime to sa dwie szkoly - jedna mowi nisko, zeby grzyby nie mialy sprzyjajacych do rozwoju warunkow, druga wysoko, zeby ochronic przed mrozem
    Ja kosze nisko.
    nawozilem przed posianiem trawy. pytanie czy tak mlody trawnik tez sie nawozi przed zima ?
    Dom 187m2, parterowka. pompa Panasonic 9kW 3 faz "zwykla". silikaty 24cm+20cm styro grafit, strop welna 30cm, podloga 23 cm styro, wentylacja mechaniczna z reku Onyx550.
    zuzycie sezon 2015/2016 (pazdziernk-maj) - 4965 kWh (CO+CWU)

  11. #1031
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #1032
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tommiberry
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Witam

    Mam problem z trawnikiem. Troche poczytalem na forum ale niestety dalej nie wiem co jest problemem. W skórcie:
    -ziemia na dzialce przekopana na 20cm (zakladana byla siatka na krety)
    -nawóz (jakis drozszy w granulkach brazowy naturalny do trawnika-bez azotu)
    -ziemia wyrównana i przewalcowana
    -posiana trawa barenbrug w żółtym opakowaniu (ta droższa) -rozsypana na ziemie a nastepnie przegrabiona
    -siana na poczatku sierpnia
    -po trawie nikt nie chodzil

    Na poczatku trawa wzeszla bardzo bardzo rzadko wiec dosypalem na wiechu sporo nasion trawy i przykrylem to lekko kolejną warstwą dość ciężkiej ziemi. Ziemi bylo dosypane z ręki wiec bardzo mało.

    Zamontowane nawadnianie w całym ogrodzie wiec trawnik byl podlewany każdego wieczora.

    Generalnie trawa jest beznadziejna-rośnie dosłownie pare sztuk na m2.

    W innym miejscu siałem trawe takim samym sposobem ale tym razem dalem bardzo duzo nasion. Efekt jest duzo lepszy ale są spore placki gdzie nic nie rośnie. Jutro wrzuce fotki.

    Ziemia u mnie ogólnie ciężka, dość kwaśna-ph okolo 4.5

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170922_162425.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	398774
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170922_162431.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	398775
    Ostatnio edytowane przez tommiberry ; 15-10-2017 o 21:40

  13. #1033
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tommiberry
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    tutaj zdjecie trawy ktora byla siana na poczatku wrzesnia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20171015-224357.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	398776Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20171015-224611.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	398777

  14. #1034
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Ja bym proponował skontaktować się z producentem trawy, opisać sytuację i zobaczyć jaką opinię przestawi. Kontaktowałem się z nimi w pewnej sprawie i bardzo szybko udzielają odpowiedzi. Natomiast co do doboru mieszanki, to usłyszałem informację od ogrodniczki zakładającej ogrody, że trawa Barenbrug żółta nie sprawdza się w polskich warunkach środowiskowych i zim część zastosowanych gatunków w mieszance nie przetrwa, dlatego ona stosuje trawy tego samego producenta ale serii "trawnik polski".
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  15. #1035
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tommiberry
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Kontaktowalem sie ze sprzedawca ktory sprzedaje na znanym portalu alle... ale mnie olał i nic nie odpisal.

  16. #1036
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał tommiberry Zobacz post
    Kontaktowalem sie ze sprzedawca ktory sprzedaje na znanym portalu alle... ale mnie olał i nic nie odpisal.
    Wejdź na stronę polskiego dystrybutora, a nie sprzedawcy z serwisu ... ten jest tylko jeden.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  17. #1037

    Domyślnie

    Nasiona utopione za głęboko.
    Jeśli zostało ci trochę nasion to nastaw je na kiełkowanie .

  18. #1038
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Ja bym proponował skontaktować się z producentem trawy, opisać sytuację i zobaczyć jaką opinię przestawi. Kontaktowałem się z nimi w pewnej sprawie i bardzo szybko udzielają odpowiedzi. Natomiast co do doboru mieszanki, to usłyszałem informację od ogrodniczki zakładającej ogrody, że trawa Barenbrug żółta nie sprawdza się w polskich warunkach środowiskowych i zim część zastosowanych gatunków w mieszance nie przetrwa, dlatego ona stosuje trawy tego samego producenta ale serii "trawnik polski".
    Moj zakladany we wrzesniu ubieglego roku, młody trawnik, przetrwal ostatnià, ostra zime bez problemow i nic nie stracił, jeśli chodzi o wartość estetyczną.

    Na stronie Barenbrug.biz mozna przeczytać w wlaściwosciach i potrzebach (m.in Ph) kazdej z uzytych w mieszance odmian. Są tam odmiany nadajace sie do klimatu kontynentalnego, a nawer nordyckiego.
    Byc moze mieszanki z poza oficjalnej, polskiej dystrybucji są dedykowane dla innego klimatu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 19-10-2017 o 11:44
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #1039
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Krystian_o

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, Chce tej wiosny posiać nową trawę w ogrodzie tylko nie do końca wiem jaką wybrać mieszankę. Oceniając jakość ziemi moim zdaniem jest taka pośrednia, problem jest w tym, że nie będę miał możliwości regularnego podlewania w okresie letnim, ponieważ często wyjeżdżam. Czym się w takim przypadku sugerować przy wyborze trawy ? Słyszałem, że dobre są trawy barenbrug i widziałem że są takie mieszanki na suszę water saver. Czy będzie odpowiednia ? Czy lepiej szukać dalej ?

  20. #1040
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    byle jaka bo jak padnie w letnie susze to będzie rosło to, co przetrwa.

    Drogie mieszanki ma sens kupować tylko przy systemie automatycznego nawadniania (chyba, że ktoś będzie wstawał rano by podlewać wężem co 2-3 dni) i regularnym koszeniu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-02-2018 o 12:04

Strona 52 z 71

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony