dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 82
  1. #21
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Jak by się miało jeden pokój to może, ale jak jest dom?To musi być klima kanałowa + kanały i jak już kanały, to ogrzewanie nadmuchowe i nie klima, tylko porządna pompa ciepła, która pracowała by i przy - 25C.
    Ale to wszystko nie za 2900 Panie i nie psucie tylko podnoszenie walorów użytkowych

    Ps: kawę dopiję i pójdę na strych wystrugać jedną nagrzewnicę kanałówą z dwóch samochodowych.
    Nawet mitsubishi kanałowe 3.5kW nie kosztuje tyle co gwc.
    A co do kanałów. Obudowuje się gk splita opuszcza się o 5-6 cm sufit w holu i szczeliny do pokojów maskuje od dołu ćwierć wałkiem. Na powrocie wentylator kanałowy i bez kanałów można. Dlatego od 5 lat nie robi się gwc.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Widzę, że z ciebie tez niezły kombinator
    a co z kondensacją wilgoci przy chłodzeniu?
    R-290 pod strzechy

  3. #23
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Widzę, że z ciebie tez niezły kombinator
    a co z kondensacją wilgoci przy chłodzeniu?
    Kondensacja jest na elemencie chłodzącym i woda jest odprowadzana na zewnątrz. Po wyjściu z jednostki wewnętrznej powietrze się wyłącznie ogrzewa, skąd więc woda ?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Z pomieszczenia. Jak rozumiem, zimne powietrze schładzania nam całą konstrukcję sufitu podwieszonego.
    Zdaje się słaby ten myk do chłodzenia.
    R-290 pod strzechy

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    GWC rurowe to wydatek ok 2500 zł i można mieć łapy w kieszeni. najtańszy sposób podgrzewania przed reku.
    Mam takie z pcv wychłodziłem je max do 7,9 C przy ciągłej pracy w mrozy . Oczyszcza przy okazji powietrze
    Zobaczymy jak sobie latem poradzi...
    A nagrzewnica najlepiej schładza powietrze bez wody wtedy zaczyna dmuchać z rurki która powinna płynąć woda a drugą zaciąga tego sie nie spodziewałem i można obniżyć z 20 do 16 ciekawe .
    Przy podgrzewaniu powietrza wentylacyjnego chyba jest inne odczuwalne powietrze zależne od przepływu, przy 160 m3/h ciepło jest w 18 C przy 22C dobry przepływ to max z mojego Dospela

  6. #26
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej.K Zobacz post
    GWC rurowe to wydatek ok 2500 zł i można mieć łapy w kieszeni. najtańszy sposób podgrzewania przed reku.
    Mam takie z pcv wychłodziłem je max do 7,9 C przy ciągłej pracy w mrozy .
    Z tym, że:
    Podgrzewanie powietrza przed rekuperatorem, to cieplejsze powietrze na wyrzutni a więc i więcej tam wody.
    Oczyszcza przy okazji powietrze
    Kanały kanalizacyjne nie przeszły badań, bo są robione z recyklingu, nie wiadomo więc czym trują.
    Za 2500 zamontuje się najtańszą inwertorową klimatyzację, która przy tym bardzo dobrze grzeje.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Z tym, że:
    Podgrzewanie powietrza przed rekuperatorem, to cieplejsze powietrze na wyrzutni a więc i więcej tam wody.
    Kanały kanalizacyjne nie przeszły badań, bo są robione z recyklingu, nie wiadomo więc czym trują.
    Za 2500 zamontuje się najtańszą inwertorową klimatyzację, która przy tym bardzo dobrze grzeje.
    Pan pisze nieprawdę.
    W powietrzu zimą,np. 22oC i 40%wilg, jest 6,59g wody /kg powietrza. Kolega ma GWC które nie pozwala na spadek temp. poniżej 7,9oC .W związku z tym powietrze na wyrzutni nie może być zimniejsze. To oznacza,że ma temp. +/- 8oC i 98,5% wilg. Masa wody jest identyczna z GWC i bez GWC. Tyle,że nie występuje kondensacja. Nie wykrapla się woda,a to również jest wartością ,zwłaszcza jak wyrzutnia na ścianie.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Fakt woda pojawia się na wyrzutni podczas temperatur poniżej 10 C, przy większym mrozie powyżej -5 tworzy się piękny sopelek , ale na odpowietrzeniu kanalizy jest jeszcze większy. Ogólnie, przy -9 cały dom był pokryty lodem tak ze baranek w dotyku przypominał gładź gipsową
    fakt ze sprawność z GWC reku jest gorsza w matematycznym rozumieniu wydajności ale , mnie raczej obchodzi ile stopni dostaje finalnie a nie ile wywalam.
    Co do atestów higienicznych to fakt nie ma takich, ale jak robi sobie coś dla siebie to czysta rura się przecież pod ziemia nie roztopi ,
    Te atesty to często sztuczne generowanie kosztów lub tworzenie zawodów, wy ozonowana wyczyszczona rura jest nie do przyjęcia ale wodę już z takiej można pic. ehh .

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar TomekKisiel
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    45

    Domyślnie

    Witam

    Ja natomiast postawie na ogrzewanie nadmuchowe plus reku to inwestycja nie droga z pominięciem podłogówki i kaloryferów będę próbował z nagrzewnicą w system rekuperacji ale że tam przepływy nie są zbyt duże postanowiłem dołożyć dodatkowy system tz. w moim przypadku ogrzewanie 5 pomieszczeń czerpnia z pomieszczenia nie używanego gdzie będzie zasysane powietrze poprzez wentylator i nagrzewnicę wodną zasilaną z pieca na pellet temperatura ustawiona będzie jak w kaloryferze około 60 stopni z wymuszeniem cyrkulacji przez wentylator myślę że to zadziała jak myślicie ?

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lord10

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Gubin
    Kod pocztowy
    66-620
    Posty
    30

    Domyślnie

    Odświeżam temat czy ktoś ma nagrzewnice za ręku , jak to się sprawuje. niedługo będę zakładał do schładzania pomieszczeń ale byłbym wdzięczny jak to się sprawuje do podgrzewania zimą. Jakieś porady ?

  11. #31

    Domyślnie

    Odświeżam temat, ktoś może próbował takiego rozwiązania?

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Do grzania czy chłodzenia? Czego oczekujesz od rozwiązania?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Do grzania czy chłodzenia? Czego oczekujesz od rozwiązania?
    Nagrzewnica wodna za rekuperatorem, do dogrzewania pomieszczeń.
    Właściwie to widzę to tak na dwa sposoby:
    1. dogrzanie : po prostu wstawić za reku, niech dogrzewa (pchane (prędkość grzania, tyle samo co zasysa reku) jest powietrze koło 20 stopni)my
    2. nawet ogrzanie : ale jest dodatkowy dolot do nagrzewnicy, żeby część powietrza była zasysana z wewnątrz budynku i została wyrzucana także do wewnątrz
    (reku nie ma 100% sprawności?, także jakbyśmy za zwiększyli przepływ i całe zassane powietrze ogrzali i tyle samo wyrzucili, to z automatu część energii zostałaby zmarnowana)

    Także, może moje pomysły są w porządku, może ktoś ma lepsze jak efektywnie wykorzystać rekuperator.

  14. #34

    Domyślnie

    Wentylacja nie służy do ogrzewania czy klimatyzacji.
    To osobny system, który powinien współgrać z pozostałymi.

    Moc grzewcza/chłodnicza systemu powietrznego jest ściśle związana z przepływem powietrza.
    W przypadku domu jednorodzinnego (niewielkie zyski wilgoci) wydajność wentylacji jest za mała by system jednocześnie mógł pełnić funkcję grzewczą.

    Instalować nagrzewnicę tylko po to by skompensować sprawność odzysku centrali wentylacyjnej (80 - 90%) jest ekonomicznie nieuzasadniona.

    Pomysł z recyrkulacją powietrza w celu jego ochłodzenia czy podgrzania to nie nowość.
    Takie instalacje są stosowane w systemach zdecentralizowanej wentylacji biurowców.
    W ofercie Mitsubishi, czy Daikin znajdziesz takie systemy - zespół rekuperatora + klimatyzator, gdzie centrala ogarnia wentylacje, a klimatyzator chłodzi i dogrzewa z przewagą recyrkulacji w trakcie pracy - wszystko na jednym systemie rur nawiewno/wywiewnych.
    Nawet tu na forum, ktoś przedstawił takie rozwiązanie i był z niego zadowolony.
    W małym domu, o ponadprzeciętnej izolacji taki system ma całkiem sporo sensu.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wentylacja nie służy do ogrzewania czy klimatyzacji.
    To osobny system, który powinien współgrać z pozostałymi.

    Moc grzewcza/chłodnicza systemu powietrznego jest ściśle związana z przepływem powietrza.
    W przypadku domu jednorodzinnego (niewielkie zyski wilgoci) wydajność wentylacji jest za mała by system jednocześnie mógł pełnić funkcję grzewczą.

    Instalować nagrzewnicę tylko po to by skompensować sprawność odzysku centrali wentylacyjnej (80 - 90%) jest ekonomicznie nieuzasadniona.

    Pomysł z recyrkulacją powietrza w celu jego ochłodzenia czy podgrzania to nie nowość.
    Takie instalacje są stosowane w systemach zdecentralizowanej wentylacji biurowców.
    W ofercie Mitsubishi, czy Daikin znajdziesz takie systemy - zespół rekuperatora + klimatyzator, gdzie centrala ogarnia wentylacje, a klimatyzator chłodzi i dogrzewa z przewagą recyrkulacji w trakcie pracy - wszystko na jednym systemie rur nawiewno/wywiewnych.
    Nawet tu na forum, ktoś przedstawił takie rozwiązanie i był z niego zadowolony.
    W małym domu, o ponadprzeciętnej izolacji taki system ma całkiem sporo sensu.
    Nie mam pewności, czy mnie zrozumiałeś, dokładnie z tym "Instalować nagrzewnicę tylko po to by skompensować sprawność odzysku centrali wentylacyjnej (80 - 90%) jest ekonomicznie nieuzasadniona."

    Kwestia dogrzania, przykładowo wpływa do reku powietrze 0 stopni, wyplywa 10 stopni, dalej przechodzi przez nagrzewnice, jest dogrzane do przykładowo 20, takie jest nawiewane do pomieszczeń.

    "Takie instalacje są stosowane w systemach zdecentralizowanej wentylacji biurowców."
    Na potrzeby domu dałoby radę zcentralizować taką instalację ?
    Ostatnio edytowane przez Pyrka96 ; 08-03-2021 o 08:58 Powód: klawiatura eng, po próbie wpisania polskiego znaku, zatwierdziłem post ;D

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    Nie mam pewności, czy mnie zrozumiałeś, dokładnie z tym "Instalować nagrzewnicę tylko po to by skompensować sprawność odzysku centrali wentylacyjnej (80 - 90%) jest ekonomicznie nieuzasadniona."

    Kwestia dogrzania, przykładowo wpływa do reku powietrze 0 stopni, wyplywa 10 stopni, dalej przechodzi przez nagrzewnice, jest dogrzane do przykładowo 20, takie jest nawiewane do pomieszczeń.
    Jak przy 0 za oknem i 23 na wywiewie masz 10* na nawiewie, to zmien rekuperator, bo ma nie 80% a 43,5% sprawności temperaturowej. Przy 18* miałbyś 78,3%.

    Dogrzewanie nawiewu nie ma sensu przy sensownym rekuperatorze.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    Kwestia dogrzania, przykładowo wpływa do reku powietrze 0 stopni, wyplywa 10 stopni, dalej przechodzi przez nagrzewnice, jest dogrzane do przykładowo 20, takie jest nawiewane do pomieszczeń.
    Temperatura nawiewu z dobrego rekuperatora nie spada poniżej 17 st C
    A jeśli jest konieczność chwilowego podgrzewu to stosuje się malutką nagrzewnicę elektryczną.
    To za mało mocy grzewczej, by opłacalna była instalacja nagrzewnicy wodnej.

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    "Takie instalacje są stosowane w systemach zdecentralizowanej wentylacji biurowców."
    Na potrzeby domu dałoby radę zcentralizować taką instalację ?
    Nie ma potrzeby, gdyż w domu też zależy nam by ta instalacja pracowała centralnie.
    Przykład rozwiązania DAIKIN zaadoptowanego do domu jednorodzinnego
    Był tu na forum jeden zadowolony użytkownik takiego systemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	64,6 KB
ID:	453832
    https://blog.karbon.com.pl/wp-conten...acji-RZQGL.jpg
    Wszystko zależy od umiejętności instalatora, to nie są standardowe rozwiązania do których istnieją poradniki, czy instrukcje.
    To jednak jest adaptacja rozwiązania i trzeba niektóre sprawy dobrze przemyśleć.

    Mały dobrze izolowany dom potrafi się skutecznie ochłodzić jednostką 5kW i tą samą jednostką ogrzać w zdecydowanej większości roku.
    Powietrznej pompy ciepła do celów grzewczych nie dobierałbym na 100% zapotrzebowania, lepiej (bardziej komfortowo) będzie dogrzać wybrane pomieszczenia elektrycznie.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak przy 0 za oknem i 23 na wywiewie masz 10* na nawiewie, to zmien rekuperator, bo ma nie 80% a 43,5% sprawności temperaturowej. Przy 18* miałbyś 78,3%.

    Dogrzewanie nawiewu nie ma sensu przy sensownym rekuperatorze.
    Ja podałem tylko przykładowe dane, probowałem znaleźć artykuł, w którym było napisane, że producenci reku zawyżają sprawność (przy czym nie dają na to certyfikatu). Takiego reku nie chciałbym . A zazwyżanie sprawności to właśnie różnymi sztuczkami magiczkami, a chociażby właśnie nagrzewnicą.
    Info z pewnej strony:
    "Zgodnie z prawami fizyki wymiennik krzyżowy uzyskujący sprawność maksymalną w granicach około 60% jest urządzeniem niemal idealnym w swojej klasie. Mania zawyżania sprawności sprzedawanych w naszym kraju urządzeń przyjęła już paradoksalne rozmiary. Warto we własnym zakresie zaopatrzyć się w kilka termometrów i w wolnej chwili obliczyć sprawność chwilową kontrolowanego rekuperatora. Wyniki takich pomiarów mogą niektórych użytkowników przyprawić o ból głowy, gdy okaże się, że zakupione przez nich urządzenie nigdy nie osiąga rzeczywistej sprawności powyżej 40%."
    Mierzyłeś może rzeczywistą sprawność rekuperacji?
    Co do nagrzewnicy wodnej, w przypadku posiadania zbiornika buforowego to byłaby prosta i tania sprawa.

    Edit: od razu motywacja, jeżeli nie mierzyłeś, dla dobra nauki, dałbyś radę zmierzyć?
    odwdzięczę się i też przeprowadzę jakieś doświadczenie (właśnie wysycha płytka gipsowa z zatopionymi rurkami i mini zbrojeniem , chcę sprawdzić powietrzne ogrzewanie podłogowo sufitowe (na razie bez wentylacji mechanicznej, które mogłoby zaburzyć rozchodzenie się ciepła w dół od sufitu)).
    Ostatnio edytowane przez Pyrka96 ; 08-03-2021 o 23:32

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Temperatura nawiewu z dobrego rekuperatora nie spada poniżej 17 st C
    A jeśli jest konieczność chwilowego podgrzewu to stosuje się malutką nagrzewnicę elektryczną.
    To za mało mocy grzewczej, by opłacalna była instalacja nagrzewnicy wodnej.


    Nie ma potrzeby, gdyż w domu też zależy nam by ta instalacja pracowała centralnie.
    Przykład rozwiązania DAIKIN zaadoptowanego do domu jednorodzinnego
    Był tu na forum jeden zadowolony użytkownik takiego systemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	64,6 KB
ID:	453832
    https://blog.karbon.com.pl/wp-conten...acji-RZQGL.jpg
    Wszystko zależy od umiejętności instalatora, to nie są standardowe rozwiązania do których istnieją poradniki, czy instrukcje.
    To jednak jest adaptacja rozwiązania i trzeba niektóre sprawy dobrze przemyśleć.

    Mały dobrze izolowany dom potrafi się skutecznie ochłodzić jednostką 5kW i tą samą jednostką ogrzać w zdecydowanej większości roku.
    Powietrznej pompy ciepła do celów grzewczych nie dobierałbym na 100% zapotrzebowania, lepiej (bardziej komfortowo) będzie dogrzać wybrane pomieszczenia elektrycznie.
    konkretnie odpowiedź do: "Nie ma potrzeby, gdyż w domu też zależy nam by ta instalacja pracowała centralnie."
    O co dokładnie chodzi, "też" -> czyli nie ma pracować centralnie"
    czy pomyłka z tym "też" i ma pracować centralnie? W dużych budynkach jest zdecentralizowana, także jeżeli ma w domu "też" działać jak w np. biurowcu
    to ma być "zdecentralizowana". W każdym razie nie zrozumiałem, nie to, że się czepiam, jeżeli tak mógłbyś to odebrać to przepraszam.


    Jeszcze edit: co do komfortowych rozwiązań. To właściwie chciałbym i prosto i komfortowo.
    Że planuję zbiornik buforowy to mam zamiar wstawić tam duużą grzałkę, która jak nie będzie mi się jednak chciało palić w kominku(płaszcz) to dogrzeje wodę na co będzie trzeba (i np. ze zbiornika trochę pójdzie do nagrzewnicy).
    Ostatnio edytowane przez Pyrka96 ; 08-03-2021 o 23:29

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    "Zgodnie z prawami fizyki wymiennik krzyżowy uzyskujący sprawność maksymalną w granicach około 60%
    Wymiennik krzyżowy to prehistoria.

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    Mierzyłeś może rzeczywistą sprawność rekuperacji?
    Kliknij na ERV w sygnaturce.
    Tu masz jeszcze ciekawsze pomiary
    I jeszcze tutaj

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    Co do nagrzewnicy wodnej, w przypadku posiadania zbiornika buforowego to byłaby prosta i tania sprawa.
    Ani taka prosta, ani tania. A pompa obiegowa przez sezon pożre więcej prądu, niż pożarłaby nagrzewnica elektryczna + rury niepotrzebnie ogrzeją pomieszczenie techniczne.

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    To właściwie chciałbym i prosto i komfortowo.
    Że planuję zbiornik buforowy to mam zamiar wstawić tam duużą grzałkę, która jak nie będzie mi się jednak chciało palić w kominku(płaszcz) to dogrzeje wodę na co będzie trzeba (i np. ze zbiornika trochę pójdzie do nagrzewnicy).
    Podłogówka, kominek z płaszczem i bufor to ani prosto, ani komfortowo.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-03-2021 o 01:34

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony