dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 82
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie Rekuperator i nagrzewnica wodna.

    Witam wszystkich.
    Skonczylem juz instalowac wentylacje na reku vents 200 mini.
    Zastanawiam sie nad nagrzewnica wodna (aby podgrzac troche powietrze, lub niedopuscic do zamarzania reku)
    Jestem w trakcie ukladania podlogowki i zastanawiam sie czy nie podciagnac jednej petli w okolice centralki co by pozniej wpiac nagrzewnice wodna
    np. taka


    Teraz pytania:
    1. Czy to ma wogole sens, czy bedzie jakas roznica (przewidziane zasilanie to max 40st.)?
    2. Czy ta nagrzewnice podpiac przed czy za reku?
    3. Czy w lecie jak bedzie chodzic pompka obiegowa podlogowki na "1" to bedzie to troche chłodzic czy nie bedzie roznicy?

    pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dołączam się do pytania - wygląda interesująco
    Paul: co to za nagrzewnica? możesz rzucić jakimś linkiem (może ceną także)?
    pozdr

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał paullonger Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Skonczylem juz instalowac wentylacje na reku vents 200 mini.
    Zastanawiam sie nad nagrzewnica wodna (aby podgrzac troche powietrze, lub niedopuscic do zamarzania reku)
    Jestem w trakcie ukladania podlogowki i zastanawiam sie czy nie podciagnac jednej petli w okolice centralki co by pozniej wpiac nagrzewnice wodna
    np. taka


    Teraz pytania:
    1. Czy to ma wogole sens, czy bedzie jakas roznica (przewidziane zasilanie to max 40st.)?
    2. Czy ta nagrzewnice podpiac przed czy za reku?
    3. Czy w lecie jak bedzie chodzic pompka obiegowa podlogowki na "1" to bedzie to troche chłodzic czy nie bedzie roznicy?

    pozdrawiam
    witam;
    w każdym jednym przypadku mija się z celem...
    pozdrawiam

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    jasiek71
    nie rozumie twojej wypowiedzi, możesz jaśniej

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    jasiek71
    nie rozumie twojej wypowiedzi, możesz jaśniej
    odpowiem przykładem...
    włącz otwartą lodówkę w zamkniętym i zaizolowanym pomieszczeniu, co się wydarzy??

  6. #6

    Domyślnie

    by nie rozpisywać za dużo, za reku parametry jej pracy będą nie dostrzegalne, do tego wprowadzisz w układ nie potrzebny opór, umieszczenie jej przed reku może zabezpieczyć przed zamarznięciem ale wtedy i ona mogłaby zamarznąć, a więc też mija się z sensem
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał paullonger Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Skonczylem juz instalowac wentylacje na reku vents 200 mini.
    Zastanawiam sie nad nagrzewnica wodna (aby podgrzac troche powietrze, lub niedopuscic do zamarzania reku)
    Jestem w trakcie ukladania podlogowki i zastanawiam sie czy nie podciagnac jednej petli w okolice centralki co by pozniej wpiac nagrzewnice wodna
    np. taka


    Teraz pytania:
    1. Czy to ma wogole sens, czy bedzie jakas roznica (przewidziane zasilanie to max 40st.)?
    2. Czy ta nagrzewnice podpiac przed czy za reku?
    3. Czy w lecie jak bedzie chodzic pompka obiegowa podlogowki na "1" to bedzie to troche chłodzic czy nie bedzie roznicy?

    pozdrawiam
    Do podłogówki nie podłączaj ! , ewentualnie jak masz kominek to zrób jakiś odzysk ciepła i dopiero do nagrzewnicy, zrób układ zamknięty napełnij glikolem i nie zamarznie .

    Też będę coś takiego robił, podaj linka gdzie można kupić taką nagrzewnicę.
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie

    Nie mam zabardzo miejsca na robienie kolejnych instalacji z glikolem (mieszkanie), rekuperator i rury ledwo mi weszly, kominka nie mam .
    Takze daruje sobie chyba ten pomysl. Byc moze w przyszosci zamontuje klime i podlacze ja za reku z wyciagiem z pomieszczenia (cyrkulacja czy jakos tak) nie wiem jeszcze jak dokladnie bo sie nie znam ale jak juz bede mial na to kase za rok lub dwa to zdaze sie douczyć

    W krakowie taka nagrzewnice to kupisz np. tutaj: http://www.termex.krakow.pl/.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    by nie rozpisywać za dużo, za reku parametry jej pracy będą nie dostrzegalne, do tego wprowadzisz w układ nie potrzebny opór, umieszczenie jej przed reku może zabezpieczyć przed zamarznięciem ale wtedy i ona mogłaby zamarznąć, a więc też mija się z sensem
    Czyli taka nagrzewnica, nie będzie w stanie podnieść temp. nawiewanego powietrza, nawet o 5 stopni (przy założeniu przepływu 100m3/h)?
    Andrjej

  10. #10

    Domyślnie

    podniesie temperaturę ale musisz ja zabezpieczyć lub zasilać glikolem, lepiej już zakopać kawałek rury w glebie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli taka nagrzewnica może mieć sens (a jeżeli będzie zastosowana za wymiennikiem, to nie potrzeba będzie napełniać ją glikolem). Ja zakładam zastosowanie czegoś podobnego, aby nie dochodziło do sytuacji, gdzie przy ekstremalnych mrozach, powietrze nawiewane do pomieszczeń ma poniżej 15 stopni. W mojej sytuacji odpada zakopywanie kawałka rury w glebie, bo ja mam mieszkanie w domu wielorodzinnym.
    Andrjej

  12. #12

    Domyślnie

    za reku taka nagrzewnica będzie sie sprawować lepiej lub gorzej, zależnie od temperatury czynnika grzewczego, należy tez pod taka nagrzewnice dobrać centrale,
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam u siebie zamontowaną nagrzewnicę od golfa 3 1.6 c,l po wstępnych wyliczeniach stwierdziłem że powinna mieć moc ok 15 kw ale to tylko teoria bo opór likwiduje zyski. tak więc wyrywając lamelki zmniejszam temp za nagrzewnicą a zwiększam na nawiewie w pokojach obecnie gdy nadmuchuje 25c z wody 50c (powrót 46) w pokojach nawiew 22 a w pokoju 21 , ide jeszcze troszkę lamelek wyrwać, bo wentylator w samochodzie dmuchnie ok 1000 m3 a jak jedziemy autkiem to i zwiększy się ten przepływ. w warunkach pokojowych nie daje rady

  14. #14
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Lepiej nie grzać powietrza wentylacyjnego. Źle "miesza" się ciepłe i świeże pod sufitem z tym zimnym na dole. Powietrze wentylacyjne powinno być choć trochę chłodniejsze od tego w pokoju.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mkmiecik

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    47-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    Rekuperatory nie na darmo robią z nagrzewnicami elektrycznymi. Podgrzewać powietrza przed rekuperatorem nie potrzeba, robi to wymiennik. Zamarzanie wymiennika z którym producenci radzą sobie na kilka sposobów. Zobacz ile sposobów rozmrażania stosuje Pro-Vent w swoich centralach wentylacyjnych: http://www.pro-vent.pl/rekuperatory-...razanie,0.html
    Rekuperatory Pro-Vent do tego mają zaawansowaną automatykę, która steruje wszystkimi parametrami i układami rozmrażania wymiennika i pracy wentylacji.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej.K Zobacz post
    Mam u siebie zamontowaną nagrzewnicę od golfa ... po wstępnych wyliczeniach ... ide jeszcze troszkę lamelek wyrwać, y
    Na allegro "Nagrzewnica główna VW Transporter (T4) 1991-2003" 30x15 cm, nowe po 15zł plus wysyłka.
    Możesz sobie po jednej takiej na każdy anemostat nawiewny sprawić
    R-290 pod strzechy

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    mam już nowa tamta pękła a lamelki były pokrzywione tak że zatrzymywały powietrze i był ogromny spadek temp na nawiewiem teraz mam spadek 1 do 3 c w zależności od prędkości reku,.
    Gdy na nawiewie mam 22 to w pokoju 20 gdy nawiewa 26 to w pokoju 21 ,
    Wilgotność potrafi zejść do 25 %
    Nagrzewnica powyżej 50c wody działa grawitacyjnie , a nagrzewnica może również schładzać powietrze . za reku gdy mam 19c to przy zimnej wodzie za nagrzewnicą jest ok 13 ,ciekawe jak latem zadziała taka klima z funkcją dogrzewania. a bym zapomniał do golfa pasuja węże od zetora do gorącego oleju
    (100 C 6MPA) bo oryginalny wąż kosztuje majątek i jest powyginany

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Taka nagrzewnica latem to ćwierć kropli w morzu potrzeb.
    R-290 pod strzechy

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Taka nagrzewnica latem to ćwierć kropli w morzu potrzeb.
    6kW klimatyzacja z odwracalną pompą ciepła ( dogrzeje powietrze zimą) kosztuje 2900 netto i jest sterowanie i pilot.... Po co psuć wentylację???

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Jak by się miało jeden pokój to może, ale jak jest dom?To musi być klima kanałowa + kanały i jak już kanały, to ogrzewanie nadmuchowe i nie klima, tylko porządna pompa ciepła, która pracowała by i przy - 25C.
    Ale to wszystko nie za 2900 Panie i nie psucie tylko podnoszenie walorów użytkowych

    Ps: kawę dopiję i pójdę na strych wystrugać jedną nagrzewnicę kanałówą z dwóch samochodowych.
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 13-01-2015 o 10:00
    R-290 pod strzechy

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony