dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 82
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    WYobraź sobie, że np thessla ma grzałkę a leje się z rekuperatora wiadrami...

    Grzałka ma inne zadanie i nie każdy wymiennik jej wymaga.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #62

    Domyślnie

    Mój rekuperator można uznać, że jest z tych pierwszych generacji. Ma trzy biegi sterowane z manualnego przełącznika. Ma automatyczny bypas, ale grzałek nie posiada.
    Na ile mi wiadomo jest to import z Holandii, a tam mrozów nie uświadczysz. Jak temp. spadnie do -7*C to na parę godzin, a w południe jest już +2*C.
    Reku radzi sobie regulując obroty wentylatorów. Nawiew zatrzymuje, a wywiew rozkręca. Przy naszych zimach to się słabo sprawdza.

    Wcześniej przy reku stał kopciuch. To kopciuch i rura do komina skutecznie ogrzewały pomieszczenie i obudowę reku. We wcześniejsze zimy w bańce sporadycznie pojawiło się do 2 L wody.
    Ale teraz mam PC-PW i piwnicę nieogrzewaną, rury zaizolowane.
    Co 4-5 dni wylewam, 3-5 litrów wody, z bańki podstawionej pod reku.

    Na logikę, gdy podgrzeję powietrze zasysane z dworu - to wymiennik będzie pracował na wyższej temp. A to zredukuje różnicę temperatur i co za tym idzie ilość wykraplanej wilgoci.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-03-2021 o 14:06
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #63

    Domyślnie

    Odświeżę trochę wątek.

    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak taka konkretna nagrzewnica FRAPOL OS-ONYX-NW-315
    mogłaby się sprawdzić gdyby była zasilana z pompy ciepła wodą dajmy na to 35C, zakładając oczywiście, że zamontowana byłaby przez reku (do ułatwienia załóżmy, że czynnik grzewczy nie zamarza np przy barku zasilania).

    Domyślam się, że w takim przypadku powietrza mocno by nie ogrzało, to jest oczywiste, ale słyszałem głosy polecające takie rozwiązanie poniżenie COP jest znacznie wyższy niż nagrzewnicy elektrycznej, a sama nagrzewnica nie jest jakaś strasznie droga.

    Czy to się kalkuluje? (oczywiście komfort nawiewania cieplejszego powietrza ma swoja wartość)

  4. #64

    Domyślnie

    Powietrza przed rekuperatorem ogrzewać nie trzeba.
    A jeśli trzeba - to wybrałeś kiepski rekuperator.

    Jeśli masz już PC.
    To warto rozważyć zakup chłodnicy kanałowej (montowanej na nawiewie)
    I używać jej do chłodzenia.
    Poprawisz w domu komfort, poprzez osuszanie powietrza.
    Zimą, taka chłodnica może dogrzewać, dzięki czemu możesz sobie ustawić konkretną temperaturę nawiewu.

    Na czerpni montuje się wymienniki zasilane glikolem i są to inne konstrukcje wyposażone w filtry wstępne.

  5. #65

    Domyślnie

    Przyłączam się do pytania kolegi aston. Rekuperatory są różne - te lepsze i gorsze. Widziałem wielokrotnie na fotach czy filmikach jak wymienniki zamarzają i np się z nich leje.

    Tak myślę, że wstawienie takiej nagrzewnicy w kanale czerpni przed reku wstępnie nagrzałoby powietrze, a co za tym idzie wspomogłoby odzysk ciepła, być może dając wyższą temp na kanałach nawiewnych, a wymiennik może by nie zamarzał. Działa to chyba jak ta nagrzewnica elektryczna kanałowa z tym, że na niższym parametrze jak zasila się ją wodą z podłogówki.

    Wydaje się to być rozsądne rozwiązanie.

    Czy ktoś z użytkowników na naszym forum posiada takowe cudo?
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Tak myślę, że wstawienie takiej nagrzewnicy w kanale czerpni przed reku wstępnie nagrzałoby powietrze, a co za tym idzie wspomogłoby odzysk ciepła,
    Dokladnie odwrotnie. Ogrzewając powietrze przed wymiennikiem dostarczasz z innego źródła tego, co mógł odzyskać wymienink. Czysta rozrzutność.

    Tu wprzykładowe wyliczenia na przykładzie GWC który też jest rodzajem nagrzewnicy.

    To, że przy braku odzysku wilgoci się leje to normalne. Tyle, że leje się ze strumienia wywiewanego z domu. I owszem, nagrzewnica wstępna moze to trochę zmniejszyć przez to, że będzie cieplejsza wyrzutnia czyli przez niepotrzebne wyrzucanie wiekszej ilości ciepła z domu.

    Zamarzanie wymiennika juz może być problemem - i tu nagrzewnica wstępna może byc przydatna. Tylko czemu wodna? Po co ryzykować, ze przy -20* na czerpni zamarznie nam woda w wymienniku? Ale to sporadyczne sytuacje - przez dwa lata raz mi się zdażyło, że system zmniejszajacy wywiew w najwieksze mrozy nie dał rady.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-08-2021 o 22:21

  7. #67

    Domyślnie

    nagrzewnica wodna wstępna dlatego przed reku ażeby jak pisałem wspomóc odzysk ciepła, ale rzeczywiście jak z twojego doświadczenia z ERV wyika, że one raczej nie zamarzają to dam na razie spokój. Pewnie widziałeś - kupiłem ozona z wymiennikiem entalpicznym i przed montażem systemu chcę wszystko jak najlepiej przemyśleć, ulepszyć etc. A nagrzewnica wodna z prostego powodu - oszczędności, taniości etc. To nic, w takim razie pokuszę się tylko o dorobienie filtra antysmogowego a z tą nagrzewnicą dam spokój i doświadczalnie będę sprawdzał czy ma to rację bytu w naszym domu czy nie.

    A jeszcze mam zapytanie - zadam tu żeby nie p[isać w innym wątku. Czy wymiennik entalpiczny latem odzyskując część wilgoci powoduje w twoim domu, że powietrze jest jeszcze bardziej wilgotne przez co się lepisz od potu (koloryzuję ale pewnie wiesz o co mi chodzi)?

    Dzięki Kaizen.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Czy wymiennik entalpiczny latem odzyskując część wilgoci powoduje w twoim domu, że powietrze jest jeszcze bardziej wilgotne przez co się lepisz od potu (koloryzuję ale pewnie wiesz o co mi chodzi)?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8069874

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...ma-rz%C4%85dzi

  9. #69

    Domyślnie

    Dzięki!
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  10. #70

    Domyślnie

    Obecnie w domu (szeregowy) o powierzchni 120m2 (gdzie 44m2 to poddasze z dość dużymi skosami) mam ogrzewanie kotłem gazowym z kaloryferami (niestety domek był już prawie zrobiony jak go kupowałem, nie miałem możliwości dokupienia podłogówki). Przy obecnej niepewnej sytuacji gazu rozważam możliwość zastosowania pompy ciepła, ze względu na to że pc lepiej działa z niższą temperaturą wody zasilającej (obecnie mam 55 stopni) myślę dołożyć nagrzewnicę wodną w rekuperacji (już na nawiewie).

    Ze wstępnych obliczeń przy wymianie powietrza na poziomie 160m3/h i różnicy temperatur 25stopni wychodzi że taka nagrzewnica dołoży do ogrzewania jakiś 1kW energii cieplnej (a przy 300m3/h to już 1.8kW) przy oszacowanej przeciętnej mocy grzewczej wynoszącej 2kW (https://cieplo.app) jest dość sporo.

    Główne moje pytanie czy w praktyce dołożenie nagrzewnicy wodnej poprawi sprawność układu PC + kaloryfery przez obniżenie wymaganej temperatury wody zasilającej i ewentualnie czy ktoś tak to już zrobił?

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zapomniałeś o pewnej istotnej rzeczy. Zwiększenie wydajności zwiększy straty na wentylację, a dodatkowo wysuszy powietrze i z automatu będziesz więcej w plecy niż zyskasz. Będziesz musiał potem odparować ogromne ilości wody. Dodatkowo rekuperator traci sprawność przy wyższych obrotach.

    Reasumując, nie obnizysz znacząco temperatury GZ - a spowodujesz dużo większe straty. Lepiej większe grzejniki.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zapomniałeś o pewnej istotnej rzeczy. Zwiększenie wydajności zwiększy straty na wentylację, a dodatkowo wysuszy powietrze i z automatu będziesz więcej w plecy niż zyskasz. Będziesz musiał potem odparować ogromne ilości wody. Dodatkowo rekuperator traci sprawność przy wyższych obrotach.

    Reasumując, nie obnizysz znacząco temperatury GZ - a spowodujesz dużo większe straty. Lepiej większe grzejniki.
    Na najniższym biegu rekuperator izzi 302 ERV ma wydajność 90m3/h (przy 30Pa) daje to 535W to nadal jest dość sporo w stosunku do 2kW, koszt nagrzewnicy to jakieś 800zł, dodatkowo zyskałbym ciepłe powietrze na nawiewach.

    Muszę sprawdzić jak moja instalacja działa przy niższych temperaturach wody zasilającej.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Te biegi pewnie można kalibrować, więc możesz dać mniej. Przelicz sobie ile stracisz na większej wymianie i niższej sprawności odzysku. Pół biedy że masz ERV, więc tej wilgotności trochę odzyskasz.

    Nie zapominaj, że sprawność rekuperacji jest ograniczona. Dodatkowo straty na kanałach. W praktyce wywiewasz temperaturę pokojową, a nawiewasz 16-17 stopni. Daje to pewnie 4-5 stopni różnicy.

    Ale założmy, że nie zwiększasz wentylacji. Musiałbyś przewymiarować bufor żeby pozwolić grzać nagrzewnicy cały czas. Wtedy ma to większy sens - ale też dodatkowy koszt. Plus do tego osobna pompa obiegowa.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @3rav
    Jeśli chcesz przenieść więcej ciepła powietrzem wentylacyjnym, to możesz zastosować bypass pomiędzy czerpnią, a wyrzutnią. Jakoś sprytnie sterowany.
    Rozważałem montaż wymiennika powietrze//woda, jako koncepcję chłodzenia domu powietrzem wentylacyjnym z wykorzystaniem DZ PC.
    Tak, aby przenieść więcej chłodu nie zwiększając wolumenu powietrza dostarczanego z zewnątrz.
    Ale najpierw sprawdź czy wentylowanie 300m3/h pozwoli Ci spać w nocy.

    Uważam też że pakowanie się w PC, jak masz już kocioł gazowy mija się z sensem ekonomicznym.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #75

    Domyślnie

    "Uważam też że pakowanie się w PC, jak masz już kocioł gazowy mija się z sensem ekonomicznym." - też mnie serce boli jak pomyślę że piec używany raptem 2 lata może pójść w odstawkę, ale wszystko zależy co będzie się dziać w przyszłości z ceną gazu.

    Na chwilę obecną rozpoznaję możliwości, zbieram informację i stara się dowiedzieć jak najwięcej. PC jest dla mnie naturalnym możliwym wyborem ze względu na to jest to dom szeregowy (nie mam miejsca na kotłownię i paliwo) a w roku 2021 zainwestowałem w instalację PV (trochę przewymiarowaną dla moich obecnych potrzeb)
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 11-01-2022 o 13:26

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ile m3 gazu zużywasz rocznie?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #77

    Domyślnie

    Cześć. Co myślicie o moim pomyśle aby do rekuperatora dołożyć wodną nagrzewnicę kanałową wtórną która była by zasilana wodą z wężownicy z boliera cwu? Mam tam wolną wężownicę która miała być wykorzystana przez solary ale że solarów brak to może by do tego wykorzystał. Po co? A po to aby trochę dogrzać dom w okresach przejściowych. CWU zasilane PC

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    CWU zasilane PC
    Ta wężownica do której chcesz podpiąć nagrzewnicę jest powyżej wężownicy od PC?

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam dokładnie w ten sposób - ale tylko przez wzgląd na nawilżacz ewaporacyjny. Zbiornik multiinox 450 - działa to spoko.

    Ale do celów grzewczych totalnie bez sensu - moc grzewcza znikoma, COP przy grzaniu CWU o wiele niższe. Chyba, że grzejesz kotłem gazowym, ale czy nie lepiej po prostu ustawić zadaną temperaturę i w okresach przejściowych niech normalnie grzeje?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #80

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony