dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 118 z 118
  1. #101
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    O dachu powinno się myśleć raz- jak dobrze zrobić, potem go wykonać i następnie... zapomnieć o nim.
    Koszt u mnie wyszedł ok. 200/m2 razem z wiązarami prefabrykowanymi i zrobioną dodatkową przestrzenią na poddaszu.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  2. #102
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    byloeb

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-032
    Posty
    22

    Domyślnie

    Witam
    W projekcie piszę że fundamenty należy posadowić na głębokość 1.0m - 1.20mm od poziomu terenu.
    Wybrałeś 40 cm humus i 30 cm kopałeś pod ławę.
    Czy 70 cm to nie za mało ???
    Brałeś pod uwagę strefę przemarzania ???

  3. #103
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Witam kolegę Miłosza.

    Cytat Napisał byloeb Zobacz post
    Witam
    W projekcie piszę że fundamenty należy posadowić na głębokość 1.0m - 1.20mm od poziomu terenu.
    Wybrałeś 40 cm humus i 30 cm kopałeś pod ławę.
    Czy 70 cm to nie za mało ???
    Brałeś pod uwagę strefę przemarzania ???
    Może nasz kolega będzie obsypywał ściany fundamentowe z zewnątrz i podnosi teren.

    Współczuję ploblemów z hudziakiem i piachem.
    Ekipa powinna dopłacić do tego czyt.pokryć koszty.
    Skoro bierze się fachowców mają robić fachowo.
    Ja podobnie jak Netbet i inni mam ograniczone zaufanie bo stan surowy robiony dla kogoś - nikt się nie stara ,, bo i tak będzie wszystko tynkiem zakryte".
    Miałem przyjemność kilka razy słuchać tak dosłownie od moich pomocników, ale byłem nieugięty co potem skutkowało tekstami: nikt nie robiłby u Ciebie długo bo nikt twego marudzenia nie wytrzymałby. Jeden z moich pomocników pracował na budowach w firmie krzak i takie praktyki były tam powszechne czyt. na porządku dziennym - partactwo.
    Byle ściany były proste, zbrojenie na odpierdal nie mające wiele wspólnego z projektem.

    Więc robię samodzielnie wg. projektu - żadnych odstępstw.

    Odnośnie Ciebie w etapie jaki jest przed Tobą:

    - pilnuj ekipę i sprawdzaj jakość a nie tylko prostotę i piony ścian,
    - przy kleju spoiny poziome i pionowe muszą być wypełnione a nie tylko naklikrane kleju,
    - jeśli bedziesz miał komin z cegły to musi być idealnie wyspoinowany i zaprawa taka, że żadnego gwoździa tam nie wbijesz po kilku dniach wiązania (M5) a cegła kl 20 - polecam litewską bo sam mam taką (patrz dziennik),
    - pod oknami dwie ostatnie warstwy zazbroj zwykłym pretem fi 6mm (wydłub rowki wzdłuż) aby w narożnikach okien nie pękały sciany (BK ma do tego tendencję).,
    - jeśli masz nadproża typu L19/9 to zamień na L19/12 i dopilnuj aby była podmurówka z cegły pod nimi lub poduszka z betonu. L-ki w projektach mają zakłady po 15cm a te dłuższe nad bramami po 25cm. Uważam że to troszkę mało i min to 25cm (2 cegły) nad oknami i conajmniej 38cm (3 cegły) nad bramami pow 2,0m. Kiedyś tyle się dawało jak nadproża były wylewane ręcznie w chałupach z cegły a więc na mocniejszych ścianach (cegła to 15MPa a BK 600 to tylko 3MPa, BK 400 to chyba 1,8-2Mpa). Wybór należy do Ciebie.
    L-ki wiadomo - szybciej się stawia bo bez szalunku i stepmplowania ale wychodzą drożej tym bardziej jakby miały być dłuższe na zakładzie.
    Nadproża lane - robisz długie jak chcesz, więcej roboty trzeba i conajmniej tydz przestoju.
    Ja murowałem bloczki BK na nie po tyg chyba, ale były podstemplowane miesiąc jeszcze (boki już rozszalowane były).
    Dużo uwagi będzie przy stropie - nie wiem jaki masz ale kontrola zbrojenia OBOWIĄZKOWA.
    Narożniki mają być wzmocnione L-kami z pręta o dług. min 40 śrenic pręta (0,5m),
    Jeśli terriva to NIE ZAPOMNIJ o ZBROJENIU PRZYPODPOROWYM (taka siatka z drutu fi4-5mm nakładana tam, gdzie belki teriwy są kładzone na ścianę. Jest to OBOWIĄZKOWE bo tak nakazują wytyczne do tego rodzxaju stropów. Jeśli rozpiętość przekracza 6m to na belki kładzie się wzmocnione zbrojenie przypodporowe w postaci takich koszy z pręta chyba 8 lub 10mm. Pamiętaj aby majstry dali po 2 pręty w żebra rozdzielcze -1 górą a 1 dołem na belce.
    Jeśli będziesz miał strop o rozpiętości ponad 4m to niech majstry na środku mocniej podstemplują belki (tzw ujemna strzałka ugięcia - 1-1,5cm) - też jest w wytycznych do terivy.
    Po zdemontowaniu stempli i wylaniu wylewek strop będzie prosty jak ta lala - nic nie będzie ugięte w dół.

    Pozdrawiam, życzę udanych decyzji i szybkiej, bezpiecznej budowy.
    Radek
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 19-08-2012 o 10:53
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  4. #104
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    byloeb

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-032
    Posty
    22

    Domyślnie

    W salonie na bocznej ścianie będziesz miał jedno większe okno zamiast trzech ???

  5. #105
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    tak dokładnie

  6. #106
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    byloeb

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-032
    Posty
    22

    Domyślnie

    Też buduje samodzilenie. Jestem na etapie zalania ław.
    Twoje okno jest między T2 ???

  7. #107
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    tak, ale nie do końca T2 w ogóle nie zrobiłem, bo nie ma takiej potrzeby jak się nie robi tych 3 okien oddzielnych (nawet jakby miały być to i tak chyba nie są niezbędne)
    Zrobiłem po prostu otwór w ścianie na 240, do tego nadproże takie jak okno w salonie od strony drzwi wejściowych i tyle.

    Chcesz machnąć jeszcze fundamenty w tym roku? Z bloczków czy zalewane? Sam?

  8. #108
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    byloeb

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-032
    Posty
    22

    Domyślnie

    lane tylko ławy. Ściany z bloczków.
    Zera nie skończę za puźno dostałem pozwolenie (a jak wspomniałem robie sam).
    W tym roku wyleje ławy i moze ułoże ze 2-3 rzędy bloczków. Wszystko zależy od pogody.
    Buduje według projektu tylko, podnosze ściankę kolankową i poszerzyłem garaż o metr.
    T2 podtrzymują nadproża ale jak masz jedno okno to ci niepotrzebne.
    Między ławą a bloczek dawałeś jedną warstwe papy czy 2?? (widzę że jeszcze malowałeś 2 razy??)
    Masz może jakieś zdjęcia z rozprowadzonej kanalizacji. (robiłeś sobie odpływ z garażu ponoć w zimie się przydaje)
    Powietrze do kominka z zew podciągnełeś ( w projekcie tego nie ma)

  9. #109
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    tak, widzialem tez rozwiazania, ze tymi slupkami byl solbet ale mniejsza z tym, ja mam duze okno
    miedzy ławą a bloczek smarowalem dysperbitem raz 1:1 z wodą, a potem samym dysperbitem i ukladalem folie 1mm.
    zdjecia jakies mam, podaj maila to wysle, choc nie pamietam czy dobrze tam wszystko widac
    powietrza do kominka nie robilem jeszcze, choc mialem taki plan, ale ostatecznie zrobie w wylewce, w projekcie chyba jest, poprowadzony wlasnie pod tymi 3 oknami w salonie.
    Bys moze czytales moje uwagi na temat budowania fundamentow, jak nie, to Ci tylko napisze, ze naprawde zastanow sie czy zlecic tego komus.
    Ja teraz bardzo zaluje, ze tego nie zrobilem, a sil nie zostawilem sobie na sciany. Z jakich bloczkow budujesz i co potem na sciany? Widze Wroclaw?

  10. #110
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    byloeb

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-032
    Posty
    22

    Domyślnie

    Mój adres to [email protected]
    bloczki betonowe 14 firmy Termat
    na ściany chyba pójde w ceramike
    i zgadza się Wrocław - leśnica
    Narazie buduję sam, ( w rodzinie mam murarzy którzy mi pomagają) i nie spieszy mi się.
    Czytałem twój temat. Jak robiłeś Sam to wszystko było ok. Weszła ekipa źle zagęscili i już problem.
    Teraz widzę że masz problem z izolacją pionową.

  11. #111
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak się chwilę zastanawiam, czy zamiast szalunków z desek, kupna gwoździ, wkrętów, w tej samej cenie nie wyszedłby wieniec z kształtkami

  12. #112
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszk Zobacz post
    Tak się chwilę zastanawiam, czy zamiast szalunków z desek, kupna gwoździ, wkrętów, w tej samej cenie nie wyszedłby wieniec z kształtkami
    O jakie kształtki chodzi? Gdyby było tak samo cenowo, to wszyscy by tak robili, bo po co się narabiać, jak coś można zrobić szybciej i łatwiej- zwłaszcza budowlańcy.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  13. #113
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    O jakie kształtki chodzi? Gdyby było tak samo cenowo, to wszyscy by tak robili, bo po co się narabiać, jak coś można zrobić szybciej i łatwiej- zwłaszcza budowlańcy.
    Chodzi o kształtki wieńcowe wewnętrzene i zewnętrze - po okolo 4 i 6 pln, musiałbym to przeliczyć, ale chyba ogromnej różnicy by nie było
    Same deski do szalowania około 1200, tyle że potem się przydadzą chociażby do zabicia okien.

  14. #114
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Przelicz sobie jeszcze zamiast desek płyty osb 20-22mm. U mnie tak robili- płyta była cięta na ok.40 cm wzdłuż. Część potem wykorzystałem na stropie drewnianym.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  15. #115
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    teraz to juz za pozno, szalunki na garazu juz zrobione

  16. #116
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomasz Antkowiak
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-030
    Posty
    2.105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    miloszk

    z czego chcesz robic instalacje wody? polecam rurki PP zgrzewane. niedawno skonczylem u siebie - wyjatkowo przyjemna robota

    bruzdy w BK najdoklaniej robi sie nacinajac brude slifierka katowa z diamentowa tarcza po obu stronach bruzdy, potem tylko wylamuszesz srodek i bruzda jest jak spod maszyny tylko kurzu masakryczna ilosc, najlepiej pracowac w przeciagu to od razu wywiewa po za chate
    Tomasz Antkowiak
    GG 7772401

    Nasz Dziennik Budowy - bez murarzy, bez ekip, wlasnorecznie - budujemy Nasz Dom

    ...i wiem ze moge, wiem ze moge
    choc mam pod skora cos jakby strach...

    ...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń
    chcę ubrudzić ręce by wybudować szczęście...

    ...w domu będzie ogień a do domu proste drogi
    wiodą słusznie moje stopy - nie zabraknie mi sił...

    MIESZKAMY od 23.12.2014

  17. #117
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ziggy2002
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    191

    Domyślnie

    Witam,
    Widze ,ze szambo wkońcu dojechało bardzo fajna ekipa była na montażu. Przyjechali zgodnie z zapowiedzią na 7:00, byliśmy bardzo zdziwieni z koparkowym, dobrze że chociaż przygotowani

    Po świeżych wylewkach masz jeszcze sporo czasu przed sobą z układaniem podłogi... Masz podłogówkę, poczytaj o wygrzewaniu posadzek... Właśnie u siebie rozpoczęłem.

  18. #118
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miloszk
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    534
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No proszę a tu mi ktoś odpowiadał, a ja nie zauważyłem. Fajnie, że tu czasami ktoś zagląda.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony