dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nowy program dofinansowania dla solarów?

    Witam,
    całkiem niedawno wyczytałam w gazecie wyborczej, że od września rusza nowy program dotacji dla solarów dla posiadaczy domów jednorodzinnych. Może ktoś coś wie?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mrenias

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    115
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    bettka możesz zacytować artykuł?
    Ktoś coś wie więcej? Bo złożyłem już wniosek w banku spółdzielczym o kredyt na solary i pytanie czy go wycofać....

    Z góry dzięki za podpowiedzi

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Smok Bazyli
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Niwepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    31

    Domyślnie

    Najczęściej to gmina rozdziela fundusze na takie inwestycje (nawet jeśli dotacja idzie z Unii lub innego funduszu), dlatego chodzić do gminy i pytać.

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety nie widzę tego artykułu w archiwum Gazety, ja czytałam na papierze i zostawiłam sobie tą stronę. Generalnie artykuł był bardzo ogólny o solarach (dla mnie fajny, bo nic nie wiem na ten temat) i na końcu było jedno zdanie: od września br. rusza nowy program Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych będą mogli skorzystać z dopłaty do instalacji z kolektorami słonecznymi.

    Co do programów gminnych: w mojej gminie to trwa już 2 labo 3 lata, nadal nic nie wiadomo. Dodam, że gmina podobno dość prężna i szybko rozwijająca się, bla, bla, bla...
    Tymczasem w wiejskiej małej gminie u moich rodziców od kilku miesięcy leci z kranu woda podgrzana solarami, kosztowało ich tych kilkaset zł i minimum formalności...

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar worktravel
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dla wszystkich poszukujących dopłat podaje link do przewodnika beneficjenta http://oze.nfosigw.gov.pl/typy-benef...soby-fizyczne/

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Warto zastanowić się nad tym czy warto brać te niby 45% dotacji czy lepiej bez dotacji.
    Miałem kilka ofert na solary.
    Zacznijmy jednak od tego, że najpierw chciałem solary, a później byłem ich przeciwnikiem. Ostatecznie jednak je zamontowałem i jak to znajomy powiedział: "Kto bogatemu zabroni"
    Dopłata 45% jest do kwoty netto.
    Trzeba mieć projekt no i jeszcze kolejny kredycik w banku. Przedstawiciel jednej z firm jak już go przycisnąłem to z trudem wyliczy 10% faktycznej- realnej dopłaty do całego systemu. No i cały system coś około 11 tys. oczywiście netto bez montażu.

    Podczas budowy CO zamontowałem na strychu zbiornik 300 l z dwoma wężownicami - koszt: 2100 brutto
    - dokupiłem 3 kolektory Hewalexa - 6m2 = koszt 3000zł brutto
    - grupa pompowa do solarów - 1209zł brutto
    - glikol - 20l - 120 zł
    - naczynie przeponowe - 90 zł
    - rurki, otulina solarna, lut, pasta, zawory, filtry - 640 zł

    Razem: 7159 zł brutto - po rozliczeniu Vatu z urzędem Skarbowym wyjdzie nieco ponad 6 tys zł.
    + niestety ale całe 2 dni własnej roboty wraz ze szwagrem.

    Zestaw zamontowałem na początku lipca.
    Do sterownika solarnego podłączone są dwie pompki- solarna oraz od CWU pieca CO
    Pomimo mało słonecznego lata 3 lub 4 razy woda zagrzała się do 85*C i sterownik załączył pompkę CWU od CO aby schłodzić zasobnik.
    Zamontowanych mam również kilka czujników temperatury ( 1 na solarze, 2 na zbiorniku oraz 1 na piecu
    W sterowniku solarnym mogę wybrać schemat w jaki sposób ma być ogrzewana woda, w jaki sposób ma być zrzucany nadmiar ciepła itd

    Czy ta inwestycja się opłaca - otóż zależy od tego kto i jak liczy.
    Średnie Dzienne zużycie prądu wyliczone przez podlicznik dla solara wynosi 10 groszy. Pompka 35W załącza się tylko gdy płyn solarny ma temperaturę wyższą od ustawionej na sterowniku. Koszt 1kWh dla mojego domu wynosi 61 groszy (suma z faktury podzielona przez ilość kWh)

    Znajomy o którym pisałem wcześniej twierdzi, że to się nie opłaca.
    Może i ma rację. Ja również twierdze iż to, że on jeździ Mercedesem i nie może wjechać do mnie na podwórko przy otwartym jednym skrzydle bramy również się nie opłaca- ja swoim małym samochodem wjadę bez problemu
    Dyskusja przy stole nas pojednała: Samochód służy do jeżdżenia, a tą samą trasę mógłby przejechać autobusem lub nawet Fiatem Panda- Koszt zakupu i amortyzacji znacznie niższy. Doszliśmy do wniosku, że zarówno solar jak i mercedes to wygoda.
    Wygoda niestety kosztuje no i zresztą kto bogatemu zabroni jeździć mercedesem lub założyć solar.
    I jeszcze jeden temat był poruszony – w jaki sposób oraz na co przeliczamy zakup samochodu: na zużyte buty do chodzenia, na bilety PKP, MZK, a może PKS czy też może jednak na Taxi. To dlaczego jeden jeździ mercedesem, a drugi Pandą 3 natomiast prywatny samolot to ciągle za mało.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony