dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21

    Domyślnie

    Wersja 2 -- mniej kombinowania przy wykonaniu (chudziak już wylany) i tego typu połączenie widziałem na jutubie na filmiku nt. płyty fund.
    parterowy szkielet na izolowanej (EPS 200) płycie fundamentowej, pow. użytkowa 92 m2 , szacowana niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU) - 6kW

  2. #22

    Domyślnie

    Dziękuję za bardzo pouczający wątek.
    Jestem własnie przez wykonaniem płyty fundamentowej: chudziak 5cm -> xps 20 cm -> beton zbrojony.

    Planowałem wykonać uziom otokowy 1m od budynku, do tego szpilki w narożach i połączyć ze zbrojeniem płyty (niestety wiązanej).
    Jednak z tego co widzę, jeśli dobrze rozumiem, można zamiast otoku wykonać uziom w chudziaku i zrezygnować z otokowego - w jaki sposób rozłożyć ten uziom fundamentowy, tylko po obwodzie czy w kratę?

  3. #23

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrrek1988 Zobacz post
    I która wersja wygrała?
    Wersja 1 lepsza i łatwiejsza w wykonaniu.

  5. #25

    Domyślnie

    Ja mam trochę inne pytanie.
    Zgodnie z Panem Musiałem i załączonym powyżej filmem należy wykonać podbudowę, a na podbudowę uziom parafundamentowy. Na ten uziom bezpośrednio układany jest XPS/EPS (kto co lubi), zgodnie z zdjęciem zaczerpniętym od Pana Musiała:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d1b2577c06f6a18emed.jpg
Wyświetleń:	321
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	443805

    Oczywiście później uziom parafundamentowy łączy się z kratą wyrównawczą w samym żelbecie, a później główna szyna wyrównawcza i do odgromienia.

    Pytanie brzmi: czy ten uziom parafundamentowy nie powinien być jakoś głębiej niż bezpośrednio pod XPS. Jak jakiś piorun walnie to usmaży raczej tego XPSa, dobrze myślę czy nie? W takim razie uziom chyba lepiej byłoby zrobić pod podbudową płyty? A może za bardzo się przejmuje?
    Ostatnio edytowane przez jambos ; 06-05-2020 o 18:22

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jambos Zobacz post
    Pytanie brzmi: czy ten uziom parafundamentowy nie powinien być jakoś głębiej niż bezpośrednio pod XPS. Jak jakiś piorun walnie to usmaży raczej tego XPSa, dobrze myślę czy nie? W takim razie uziom chyba lepiej byłoby zrobić pod podbudową płyty? A może za bardzo się przejmuje?
    Nie wszystkie płyty są wykonane jak na foto i na takiej podbudowie wiec wiele zależy od konkretnego rozwiązania. Nie zrobił bym tak dla płyty na gruncie z podbudową z kamienia.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Piorun nie usmaży XPSa Zazwyczaj pod płytami fundamentowymi to jest chudziak jeszcze (mam na myśli prawdziwe płyty pod budynkami a nie "płytki" pod domkami ).

  8. #28

    Domyślnie

    U mnie w projekcie chudziaka brak. Mam sam piasek praktycznie, a woda na głębokości 2-3m. Także zdjęcie humusu i lekka podmiana gruntu i zagęszczenie. Zastanawiam się jak właśnie ten uziom posadowić, aby było dobrze. Czyli nie obawiać się, że piorun usmaży XPSa i uziom kłaść na gotowej podbudowie bezpośrednio pod XPSa?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Martwił bym się o pomiar a nie xps-a
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #30

    Domyślnie

    W płycie jest instalacja wyrównania potencjału. Ona musi być zawsze i koniecznie musi byś połączona w instalacją elektryczną. Uziom w przypadku płyty wykonuje jako siatkę pod płytą lub szpilki w płyty, lub otok. Oczywiście wszystkie metody muszą być połączone w wyrównaniem potencjału w płycie. PS zbrojenie samo w sobie nie jest ani wyrównaniem potencjału, ani uziemieniem.

  11. #31

    Domyślnie

    Co ile powinienem połączyć uziom (bednarka w gruncie lub w chudziaku jeśli ten wystąpi) z bednarką w płycie? Na ścianę długości 17m wystarczy jedno połączenie jak najdalej od zwodów od piorunochronu? Czyli przykładowo po jednym łączeniu uziomu z płytą na ścianę budynku?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoannaTA Zobacz post
    Co ile powinienem połączyć uziom (bednarka w gruncie lub w chudziaku jeśli ten wystąpi) z bednarką w płycie?
    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf

  13. #33

    Domyślnie

    Te 20x20 to też nie do końca prawda...

  14. #34

    Domyślnie

    Czyli jak powinno być? Bo opracowanie pana Musiała widziałem, ale nie rozumiem zdania "wykonuje się dodatkowe połączenia
    kraty wyrównawczej z uziomem, najlepiej z podziałką odpowiadającą odstępom między przewo-
    dami odprowadzającymi piorunochronu"

    Jak laik to powinien czytać drogi Kaizen?
    qwerty1986 co masz na myśli?


    1. Połączyć bednarki tylko tam gdzie będzie szedł piorunochron (4 rogi budynku).
    2. Połączyć tylko tam gdzie na rysunku (po środku ścian).
    3. Połączyć tam gdzie piorunochron + tam gdzie narysowałem?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziom bednarki.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	467611
    Ostatnio edytowane przez JoannaTA ; 02-01-2024 o 23:16

  15. #35

    Domyślnie

    1. Nie ma czegoś takiego jak piorunochron.
    2. Obliczyłeś klasę instalacji odgromowej?
    3. Wykonać uziom zgodnie z klasą instalacji odgromowej.

  16. #36

    Domyślnie

    Witam.
    Zgodnie z p. 5.4.1 PN-EN 62305-3:2006 z punktu widzenia ochrony odgromowej jest preferowany prosty zintegrowany układ uziomów, odpowiedni do
    wszystkich zastosowań, (tj. do: ochrony odgromowej, układów elektroenergetycznych i układów telekomunikacyjnych).
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #37

    Domyślnie

    Buahahaha. Znowu się ośmieszasz. Ta norma została wycofana!

  18. #38

    Domyślnie

    qwerty1986 to nie elektroda.

    Wracając do tematu, gdyby znalazł się ktoś, kto podpowie laikowi na pytanie w jakich miejscach połączyć tą siatkę wyrównawczą z uziomem, to będę zobowiązany

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Buahahaha. Znowu się ośmieszasz. Ta norma została wycofana!
    Buhahaha, może będziesz taki uprzejmy, i wskażesz odnośne wymagania z PN-EN 62305-3:2011, dobrze?
    I wytłumacz ludziom, czym się różnią uziomy w zależności od klasy LPS.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoannaTA Zobacz post
    Czyli jak powinno być? Bo opracowanie pana Musiała widziałem, ale nie rozumiem zdania "wykonuje się dodatkowe połączenia
    kraty wyrównawczej z uziomem, najlepiej z podziałką odpowiadającą odstępom między przewo-
    dami odprowadzającymi piorunochronu"

    Jak laik to powinien czytać drogi Kaizen?
    qwerty1986 co masz na myśli?


    1. Połączyć bednarki tylko tam gdzie będzie szedł piorunochron (4 rogi budynku).
    2. Połączyć tylko tam gdzie na rysunku (po środku ścian).
    3. Połączyć tam gdzie piorunochron + tam gdzie narysowałem?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uziom bednarki.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	467611
    Nie doczekasz się odpowiedzi Zrób jak pkt1. tylko wydaje mi się że zwodów będzie 6 a nie 4 i w tych miejscach połącz.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony