dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie Uziom i inst. odgromowa a płyta fundamentowa i GGWC

    Niebawem będziemy rozpoczynać prace ziemne i chciałbym zadbać również o uziom i i instalację odgromową. Czytam trochę forum, kilka propozycji rozwiązań na ten etap znalazłem, ale nie jestem pewien czy nie lepiej je nieco dostosować dla mojej sytuacji.

    Będę miał fundament płytowy (zbrojony beton,izolacja XPS, izolacja wodna grubą folią, pospółka/piasek) na tę potrzebę będzie robiony wykop na głębokość 0,8m ppt (szerszy o metr od wym. budynku, na tej głębokości badania geo mówią "piasek średnioziarnisty"), wykop będzie zasypany piaskiem/pospółką. Będzie również kopany wykop szer 1m dla ułożenia rur PE dla GWC wodnego, na głębokości ca. 1,7m ppt, na tej głębokości jest glina pylasta, wilgoć.

    Znalazłem propozycje wykonania uziomu otokowego w wykopie pod fundament ze szpilkami głębiej w narożnikach, z wąsami ponad teren na zew. budynku dla inst. odgromowej i do wewnątrz do mediów i rozdzielnicy (dzięki robertsz).

    Ale zastanawiam się czy nie warto iść z tą bednarką (i szpilkami?) do tej części wykopu GWC, bo głębiej i chyba korzystniej gruntowo. Nie mam pewności czy to dobra myśl, i czy ewentualnie dołączyć nitkę (pętlę? jak długą?) w wykopie GWC do pełnego otoku, czy może (co na rysunku) nie robić pełnego otoku wokół budynku a ułożyć "gwiazdę" która będzie łapać pioruny (dwa przewody odprowadzające z dachu + szpilki), media i GWC (tu szpilki?).



    Podpowiecie?

    ("podskrzynka" bo to bliżniak, i drugie mieszkanie ma własną podskrzynkę w projekcie)

  2. #2

    Domyślnie

    Po co cudujesz? Z Twojego postu wynika, że kompletnie nie rozumiesz sensu wykonywania uziomu fundamentowego i jego roli dla obiektu. Dlatego nie eksperymentuj na sobie i swoich bliskich.

    Poczytaj to:

    http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...w_budynkach,33

    I zostaw szpilki z wąsami w spokoju.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3

    Domyślnie

    wykrot, to i trochę innych tekstów czytałem, może mój opis był nieczytelny...

    Uziomu fundamentowego nie zrobię bo betonowa zbrojona płyta jest izolowana od gruntu XPSem (i folią, to budowa płyty fundamentowej). Chcę więc dać uziom otokowy (bo wykop pod płytę robię na 0,8m ppt, wypełniam piaskiem/pospółką) i wspomóc go uziomami wbijanymi (taki miks również podają w tym artukule), bo pół metra głębiej mam mokrą glinę. Od otoku przez izlolację termiczną XPS (taka wanna od gruntu) chcę wejść bednarką przy wew. str. murów do kotłowni do GSU oraz w miejscach przyłączy (prąd wchodzi do kotłowni, więc zostaje gaz z drugiej strony bud.), oraz na zewnątrz w narożnikach domu do przewodów odprowadzających z dachu. Takie rozwiązanie proponował robertsz (o ile go dobrze zrozumiałem, TU i TU).

    Rozważałem czy nie skuteczniej (i taniej) dać ten otok (pętlę) zamiast wokół budynku, to do wykopu na rury kolektora poziomego (głęboki na 1,7m, już w glinie). Ale to cudowanie chyba odpuszczę, choć w wątku o płytach fundamentowych taka rozwiązanie pada. Pojawia się też uwaga o bezcelowości łączenia uziomu ze zbrojeniem płyty... mam wątpliwości...

  4. #4

    Domyślnie

    Hej,
    Jak ostatecznie rozwiązałes ptoblem uzomu? Też mam plytę.
    Pzdr

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Jak ostatecznie rozwiązałes ptoblem uzomu?
    Czołem. Na dnie wykopu przy krawędzi (czyli jakieś 0,9m od domu w rzucie, na -0,6m) otok z bednarki, w narożach (dom 16x9m) połączony z wbitymi szpilami (bodaj 2m), od otoku "wąsy" z bednarki wyprowadzony przy narożnikach na zewnątrz muru (pójdą do dachu), i 2x do wewnątrz (tam gdzie będzie szedł prąd i gaz). Acha, na wąsy butelki pet po cocacoli tymczasowo, aby sobie oczu nie wybić

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    Również polecam bednarkę. Poczytaj sobie tutaj :

    http://archiwum.elektroinstalator.co...006_09/070.htm

    Wątek : Sztuczne uziomy fundamentowe
    el-tom.business.site

  7. #7

    Domyślnie

    Według mnie należy wykonać uziom fundamentowy (w płycie). On służy do ekwipotencjalizacji budynku (wyprowadzić do szyny wyrównawczej itp.). Wyniki jego pomiarów (czyli kontaktu z gruntem) są bez znaczenia. On ma pełnić zupełnie inną funkcję.
    Ale on w twoim układzie nie może służyć jako uziom do instalacji odgromowej. Do odgromowej musisz w tym układzie wykonać tradycyjny uziom.
    Prawdopodobnie wystarczą szpilki w rogach budynku, połączyć wokół bednarką, wyprowadzić wąsy i ściągnąć elektryka aby zmierzył czy wystarczy.

    I teraz jest coś co jest niestety kontrowersyjne. Obecne teorie są takie że te uziomy (fundamentowy i odgromowy) powinny zostać ze sobą połączone pod ziemią. Ja jednak bym nie był taki wyrywny do tego w tym przypadku. Stare przepisy wymagały osobnych uziomów do różnych celów i ich razem nawet nie wolno było łączyć, więc większego błędu w ten sposób nie zrobisz.

    Co do wykopu pod GWC. Jak masz zbędną kasę to sobie możesz tam wąsa bednarki pociągnąć, zaszkodzić nie zaszkodzi ale pomóc też raczej nie pomoże.
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    .... Uziomu fundamentowego nie zrobię bo betonowa zbrojona płyta jest izolowana od gruntu XPSem (i folią, to budowa płyty fundamentowej). Chcę więc dać uziom otokowy (bo wykop pod płytę robię na 0,8m ppt, wypełniam piaskiem/pospółką) i wspomóc go uziomami wbijanymi (taki miks również podają w tym artukule), bo pół metra głębiej mam mokrą glinę. Od otoku przez izlolację termiczną XPS (taka wanna od gruntu) chcę wejść bednarką przy wew. str. murów do kotłowni do GSU oraz w miejscach przyłączy (prąd wchodzi do kotłowni, więc zostaje gaz z drugiej strony bud.), oraz na zewnątrz w narożnikach domu do przewodów odprowadzających z dachu. Takie rozwiązanie proponował robertsz (o ile go dobrze zrozumiałem,
    Uziom, który ma pełnić rolę uziemienia odgromowego MUSI mieć styk z gruntem.
    W tym przypadku (gotowy wykop) idealnym rozwiązaniem jest otok z bednarki.

    Otok powinien być oddalony o 1m od obrysu budynku.
    Chodzi o to aby nie nastąpił "przeskok iskry" do instalacji wewnątrz budynku.
    Odejdź z otokiem na maksimum obwodu wykopu. Nie puszczaj go pod budynkiem.
    W 4 narożnikach wyprowadź wąsy bednarki do góry (50-150cm zapasu ponad gruntem), zagnij je do ziemi i zakop.
    Odkopiesz po skończeniu innych prac.
    Z tymi narożnikami budynku trzeba uważać, to zależy od konstrukcji dachu, czasem wyprowadzeń jest więcej, czasem mniej.

    Uziom fundamentowy. Jego rolę może pełnić zbrojenie stopy/płyty fundamentowej.
    Zbrojenie musi być połączone elektrycznie - zaciski lub spawy, napewno nie drut wiązałkowy.
    Możesz rozłożyć drut stalowy (może być tańszy bez ocynku) po obwodzie stopy fundamentowej.

    Uziom odgromowy i fundamentowy łączysz pod ziemią w miejscu najbardziej odległym od wąsów, z reguły połowa najdłuższej ściany budynku.
    Z uziomu fundamentowego wyprowadzasz bednarkę lub drut stalowy w miejscu planowanej rozdzielnicy, ewentualnie do kotłowni.
    Jeśli w przyszłości zmienisz lokalizację rozdzielnicy to ten drut przedłużasz na etapie kładzenia instalacji elektrycznych.

    W opisywanych przeze mnie sytuacjach dobijaliśmy szpilki, bo nasze uziomy nie były na takich głębokościach i mieliśmy żółty piach, a w zasadzie żwir. U Ciebie jest glina, a to jest idealne otoczenie dla bednarki. W takich warunkach uzyskasz opór rzędu kilku omów co jest znakomitym wynikiem.

    Uziomy szpilkowe są fajne, bo się je szybko robi
    Z ekwipotencjalizacją mają niewiele wspólnego.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ...Uziom fundamentowy. Jego rolę może pełnić zbrojenie stopy/płyty fundamentowej.
    Zbrojenie musi być połączone elektrycznie - zaciski lub spawy, napewno nie drut wiązałkowy...
    Ja już mam sprawę załatwioną, w większości zgodnie z Twoimi radami. Glinę mam głębiej (od 1,4m) więc dobiłem 4 szpile od otoku. Dzięki za wskazówki!

    Natomiast uziemienie fundamentu, ze względu głównie na czas (goniliśmy strasznie przed deszczami, ale również przez różne opinie u "płytowców") wtedy odpuściłem.
    Jednak myślę aby to poprawić - oprócz zbrojenia "żebrami" pod ścianami po całości mam górą i dołem siatki zgrzewane, czy nie uważasz że sensownym byłoby np. odkuć z wierzchu te 3cm do górnej siatki i spiąć do szyny uziemiającej (tak to się nazywa?, po tym zalać zaprawą do reparacji betonu, i tak będę kilka drobiazgów w płycie poprawiał)?
    Same siatki (szt. 14) były wiązane drutem więc pewnie w kilku miejscach (w miejscach zakładów po 2, lub jeśli przypasuje 4 siatek).

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli te siatki są trwale połączone ze sobą to warto.
    Jeśli te siatki były wiązane do siebie drutem wiązałkowym to nie da to oczekiwanego efektu.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastex

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-860
    Posty
    23

    Domyślnie

    chciałem również zapytać czy można wykonać tak jak na rysunku i czy jest to prawidłowo, a jeśli nie to co zmienić
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Uziom.jpg
Wyświetleń:	1152
Rozmiar:	69,1 KB
ID:	399630

  12. #12

    Domyślnie

    Nie śmieć po wszystkich tematach.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Natomiast uziemienie fundamentu, ze względu głównie na czas (goniliśmy strasznie przed deszczami, ale również przez różne opinie u "płytowców") wtedy odpuściłem.
    I jak to masz ostatecznie wykonane po tych kilku latach?
    Ja w ogóle zastanawiam się nad robieniem instalacji odgromowej. Raczej stosunkowo niewiele domów jednorodzinnych je ma, chociaż najnowsze budynki być może wykonywane są już częściej z odgromówką.
    Też będę miał płytę fundamentową i też glina w wykopie, ale u mnie większe znaczenie ma szczelność hydroizolacji (u Ciebie bardziej chodziło o termoizolację).
    Ponieważ płyta fundamentowa (i beton podkładowy pod nią) będą mieć wymiar mniej więcej 10x21m, to wypada mi zrobić taką kratę pod fundamentem (gdyż otok przekroczy wymiar liniowy 20m). I tak pewnie zrobię, ale ponieważ u mnie hydroizolacja płyty i ścian piwnicy to świętość, to do domu chcę wjechać bednarką już na powierzchni (mam nadzieję, że to prawidłowe rozwiązanie).
    Jeśli zrobię odgromówkę, to w projekcie mam 5 zwodów pionowych z dopiskiem "przewody odprowadzające układać pod warstwą ocieplenia w grubościennych rurach niepalnych z tworzywa sztucznego".

  14. #14

    Domyślnie

    A ja w dalszym ciągu polecam doskonały artykuł doktora Musiała :

    https://www.google.pl/search?client=...UTF-8&oe=UTF-8

    http://www.edwardmusial.republika.pl...ndamentowe.pdf
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

  16. #16

    Domyślnie

    Niestety, Śp. profesor Sowa nie ma już swojej strony internetowej, ale do opracować profesora można się "dokopać" w necie, tylko trzeba chcieć.
    One nie zaginęły, są zapisane na dyskach wielu internautów.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Ale dr Musiał jeszcze żyje i oby najdłużej.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Według mnie należy wykonać uziom fundamentowy (w płycie). On służy do ekwipotencjalizacji budynku (wyprowadzić do szyny wyrównawczej itp.). Wyniki jego pomiarów (czyli kontaktu z gruntem) są bez znaczenia. On ma pełnić zupełnie inną funkcję.
    Ale on w twoim układzie nie może służyć jako uziom do instalacji odgromowej. Do odgromowej musisz w tym układzie wykonać tradycyjny uziom.
    Czyli nawet jeśli płyta fundamentowa jest izolowana od gruntu (płyta, a poniżej hydroizolacja, pod nią beton podkładowy, a jeszcze niżej gruba folia i dopiero pospółka), to warto połączyć bednarkę ze zbrojeniem w celu wyrównania potencjałów?
    A oprócz tego standardowy uziom otokowy w celu ochrony przed porażeniem i dla instalacji odgromowej?
    I jeszcze jedno. Jaka bednarka byłaby lepsza? 40x3mm czy 30x4mm?
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 19-03-2019 o 22:41

  19. #19

    Domyślnie

    w nawiązaniu do wszystkich mądrych rzeczy w temacie jw. jaki wyczytałem na forum i nie tylko, byłbym wdzięczny (jako laik w temacie) na opinie dot. połączenia bednarką z nierdzewki (jakie sobie wymysliłem) kraty wyrównawczej (pospawane zbrojenie w płycie) z uziomem fundamentowym (w chudziaku) jaki zamierzam wykonać
    wersja 1 (łączenie w ociepleniu) Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	polaczenie uziom 1 m.jpg
Wyświetleń:	731
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	431033
    wersja 2 (łączenie na zewnatrz) Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	polaczenie uziom 2 m.jpg
Wyświetleń:	563
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	431034

    Pozdrawiam i z góry dziękuję
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	polaczenie uziom 1.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	431032  
    parterowy szkielet na izolowanej (EPS 200) płycie fundamentowej, pow. użytkowa 92 m2 , szacowana niezbędna łączna moc grzewcza (C.O. + CWU) - 6kW

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał artpelc Zobacz post
    w nawiązaniu do wszystkich mądrych rzeczy w temacie jw. jaki wyczytałem na forum i nie tylko, byłbym wdzięczny (jako laik w temacie) na opinie dot. połączenia bednarką z nierdzewki (jakie sobie wymysliłem) kraty wyrównawczej (pospawane zbrojenie w płycie) z uziomem fundamentowym (w chudziaku) jaki zamierzam wykonać
    wersja 1 (łączenie w ociepleniu)
    wersja 2 (łączenie na zewnatrz)
    I która wersja wygrała?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony