dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 818 z 902
Pokaż wyniki od 16.341 do 16.360 z 18033
  1. #16341

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basia_KRK Zobacz post
    Elfir, co ile cm sadzić szpaler hortensji limelight, żeby uzyskać efekt żywopłotu, jak na zdjęciu poniżej?
    Mam sadzonki o wysokości ok. 60-80 cm, ale to chyba nie ma znaczenia?

    Witam, skoro limelight jest właśnie na tapecie, to pociagnę temat. Mam u siebie 15 metrowy żywopłot z brabanta - czy mogę go po całości podsadzić tą hortensją, czy też rośliny w jakiś sposób się ze sobą gryzą i lepiej ich ze sobą nie łączyć?

  2. #16342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma przeciwwskazań. Ale bierz pod uwagę jedno - hortensje będą rzucać cień na podstawę żywotników (chyba, że będą od północnej i tak zacienionej strony?), co może prowadzić do zrzucania igieł w dolnej części krzewów.

  3. #16343
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Elfir, czy możesz coś powiedzieć z doświadczenia odnośnie Perovskii? Jak długo kwitnie, czy warto sadzić w ogrodzie? Czy lubi glebę zasadową czy kwaśną? Jak to się ma do hortensji limelight? W sensie, czy jak zrobię taką rabatę jak poniżej, czyli tło z limelight, przed nimi Perovskia, i jeszcze obok Rudbekia. Czy rudbekia jej nie zasłoni (chodzi mi o wysokości roślin)?


  4. #16344

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że perovskia jest rosliną na rabatę śródziemnmorską. Tu horetnsje są obok, jako tło.... moim zdaniem, zdecydowanie nie.
    Moja perovskia wyrasta dość wysoko, mimo, że wiosną tnę ją krótko. zaczyna kwitnienie pod koniec czerwca i ...teraz chyba już przekwita, ale cały czas jest dekoracyjna. Do żółtych rudbekii pasuje, ale np białe eżówki tez ładnie wyglądałłyby

  5. #16345
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Basia_KRK Zobacz post
    Elfir, czy możesz coś powiedzieć z doświadczenia odnośnie Perovskii? Jak długo kwitnie, czy warto sadzić w ogrodzie? Czy lubi glebę zasadową czy kwaśną? Jak to się ma do hortensji limelight? W sensie, czy jak zrobię taką rabatę jak poniżej, czyli tło z limelight, przed nimi Perovskia, i jeszcze obok Rudbekia. Czy rudbekia jej nie zasłoni (chodzi mi o wysokości roślin)?

    Wolę perowskię od lawendy. Kwitnie o wiele dłużej (w tym roku zaczęła w czerwcu i będzie kwitła do października). Tyle, że nie jest zimozielona
    Gleba zasadowa (i to bardzo), przepuszczalna i sucha. Maksymalną ilość słońca - w półcieniu się pokładają. Ja swojej na piaskach nie podlewałam w czasie całych dwóch suszy i upałów. Gleby mokre, zbite mogą powodować gnicie zimą.
    Wysokość form dzikich i wysokich odmian to ok. 1,2 m czyli rudbekie niskich odmian nie przerosną.

    Z tym, że się rozrasta się rozłogami (nie tak silnie jak sumak czy lilak, ale trzeba brać pod uwagę). więc najlepiej wygląda jako duża grupa.

  6. #16346

    Domyślnie

    Cześć Elfir.
    czy na zdjęciu poniżej to perz ? Trochę zdominował mi trawnik, początkowo myślałem że to może jakaś mieszanka trawy, ale zdaje się że nie Zaskoczyło mnie, że wychodził kiedy wysialiśmy trawę, ale najwidoczniej był w ziemi którą nawieźliśmy. Usuwać mechanicznie, czy mogę to polać Starane ? Trawnik 2-3 tygodnie, jeszcze nie koszony.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4389.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	433272

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4390.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	433273
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  7. #16347
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to nie perz, to coś gorszego.
    Chwastnica (lub podobny gatunek).
    Starane nie pomoże, bo wybija chwasty dwuliścienne a nie jednoliścienne.
    Jak najszybciej widelec w dłoń i wyciągać.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-08-2019 o 13:57

  8. #16348
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wolę perowskię od lawendy. Kwitnie o wiele dłużej (w tym roku zaczęła w czerwcu i będzie kwitła do października). Tyle, że nie jest zimozielona
    Gleba zasadowa (i to bardzo), przepuszczalna i sucha. Maksymalną ilość słońca - w półcieniu się pokładają.
    ave! , Elfir, dziękuję. Czyli jednak perovskie u mnie nie mają szans...

    Doradźcie proszę co posadzić na dużej rabacie całej w dzielżanach. Co by pasowało? Musi być dość wysokie, wysokości dzielżanów, lub wyższe, bo to rabata na powyższeniu, tzw. drugi plan.
    Może być coś co kwitnie wcześniej, lub razem z dzielżanami. A może trawy? trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' ? Nawet całkiem fajnie wygląda.



    z tym, że moje dzielżany są bardziej czerwone, jak poniżej.





    A może iść w jakieś białe, kontrastowe rośliny?







    Nie mogę znaleźć fajnych pomysłów na kompozycję takiej rabaty

  9. #16349
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Masz średnią czy wysoką odmianę dzielżana?
    Przy takich dorastających do 1 m z tyłu można dać przetacznikowca. Albo słoneczniczek szorstki.
    Przy takich co dorastają do 80 cm to perowskie, bo na podwyższonej rabacie łatwiej kontrolować warunki glebowe i wilgotnosciowe.

    Albo z dzielżana zrobić drugi plan (jeśli to z tych bardzo wysokich odmian) i dać coś na front.

  10. #16350
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Elfir, mam tego średniego, dorastającego do 80 cm i zdecydowanie osiąga u mnie właście wysokość maksymalną, czyli te 80 cm. Czy przetacznikowiec będzie też do nich pasował, czy jednak za wysoki?

  11. #16351
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Są odmiany przetacznikowca o niższym wzroście - ok 1,2 m

  12. #16352

  13. #16353
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W cieniu rośnie np. kłosownica leśna.
    poza tym wiele turzyc - Morrowa, cienista, wiosenna, itd.
    Do tego kosmatki a w świetlistym cieniu śmiałek darniowy.
    Elfir, która z powyższych turzyc będzie najwyższa?

    Czy żurawka Paris da radę w cieniu? Czy ona musi mieć chociaż trochę światła?

  14. #16354
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Morrowa będzie najwyższa. Cienista co prawda ma podobnie długie liście, albo nawet dłuższe, ale się pokłada.

    Zurawka da rade w cieniu, ale kwitnienie będzie słabsze.

  15. #16355
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Liliowce mogą rosnąć wszędzie praktycznie. To pancerniacy ogrodowi, bezprobleowi. Tylko co jakieś 3 lata trzeba wykopać i podzielić karpy, bo ogromnie się rozrastają. To http://daylilies.pl/index.html strona maniaka liliowcowego i chyba największego hodowcy w PL. Kupowałam od niego kłącza, zdrowe i bardzo duże.
    pestko, elfir gdzie najlepiej kupić liliowce? Macie jakąś sprawdzoną szkółkę lub hodowcę? Ten polecany przez pestkę w 2015 roku już chyba nic nie sprzedaje A pamiętam, że miał piękne okazy....

    Elfir, jak mi już przekwitły wszystkie kwiatki z jednej łodygi, to powinnam ją wyciąć?
    Zdradź proszę jeszcze co to za cudna odmiana Wygląda zjawiskowo!!


  16. #16356
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W Poznaniu wykonawcy kupują w szkółce Dobrepole.
    Odmiana ze zdjęcia to "Lavender Deal".

    Za efekt odpowiada nie konkretna odmiana tylko ilość.
    Niektóre odmiany liliowców krótko kwitną, dlatego teraz opieram się na wyborze z odmian powtarzających ("grupa 500") które prowadzi sklep Sadzawka.pl. Np. odpowiednikiem tych ze zdjęcia byłaby odmiana "Entrapment".
    To nie jest tani sklep, więc w projektach zwykle umieszczam adnotację, że można wybrać inną odmianę o podobnym kolorze i wzroście.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-08-2019 o 17:15

  17. #16357
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Sporo dmian mają Bliscy, ale raczej nie znajdziesz tam tych, o których pisze Elfir. Tym nie mniej jeśli posadzisz więcej z jednej odmiany, to uzyskasz też super efekt. Niektóre kwitną bardzo długo.
    Liliowce potrafią byc bardzo drogie. Im nowsza odmiana tym z ceną gorzej

    Z mojej obserwacji wynika też, że nie jest dobrze mieszać odmiany, bo zapylając się wzajemnie tworzą nowe odmiany najczęściej mało ciekawe. Zgięlo mi kilka na przestrzeni lat, a pojawiło się sporo calkiem pospolitych.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 10-08-2019 o 10:16
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  18. #16358
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Dziewczyny, dziękuję! Jak zwykle dowiaduje się od Was wiele nowych cennych informacji! Nie miałam pojęcia, że tak to jest z tymi liliowcami jeżeli chodzi o ich kwitnięcie.

    Akurat robię zamówienie innych roślin w sadzawce, więc może i liliowce uda się zakupić w większej ilości. Co ile cm mam sadzić sadzonkę, aby był efekt szpaleru jak na zdjęciu Elfir? czy one są sadzone w jednym rzędzie, czy w dwóch, że jest tak gęsto?

    No i pytanie, jaki kolor wybrać do rabaty, na której mam zieleń + bursztynowe żurawki Marmelade ? Może też istotne jest, że daleko za nimi w tle jest szpaler z hortensji Fraise Melba?






    Nie wiem, czym się kierować przy wyborze? Czy tą samą tonacją kolorystyczną, czy iść w kontrast?

    Heavenly Pink Butterfly, Frosted Vintage Ruffles, Candlelight Dinner ?

  19. #16359
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Liliowce sadziłam 50-80 cm kłącze od kłącza. Po 5 latach przestrzeń miedzy kępami to było juz tylko tyle, że można było stopę między nimi postawić
    Ale to nie problem, bo łatwo je podzielić. Można je dzielić od wiosny do jesieni. Chociaż za najlepszy termin są uznawane sierpień i wrzesień, czyli po kwitnieniu
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #16360
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Czymś bym te żurawki od hortensji rozdzieliła. Najlepiej czymś biało kwitnącym, albo o jasnych seledynowych liściach. Nie pstrokatym
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

Strona 818 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony