dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 902
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 18033
  1. #21

    Domyślnie

    Czym nawozić iglaki o niebieskim zabarwieniu aby nie zzieleniały ?
    Szczególnie chodzi mi o jałowca Blue Arrow posadzonego w zeszłym sezonie.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Najlepiej niczym...

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Matysia: nie ma znaczenia, z gołym korzeniem w okresie bezlistnym, a jeśli sadzisz z pojemnika to przez cały sezon. Tylko trzeba pamietac o podlewaniu.

    Gonia: niebieskie iglaki to nie hortensje. Nie musza byc specjalnie nawożone

  4. #24
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Bo jestem za bioróżnorodnością ogrodu. Nie mówiąc o estetycznych wrażeniach takiego cmentarnego szpaleru żywotników ("tujek").

    Ogród osłaniasz od wiatru głównie w okresie kiedy w nim przebywasz. Wypoczywasz w ogrodzie zmią? Chyba nie - dlatego sadzenie wyłącznie zimozielonego zywopłotu "tujkowego" nie ma uzasadnienia. A przed wiatrem o wiele lepiej chroni nieformowany żywopłot o grubości 3-5 m niz wąski szpaler kolumnowych iglaków. Taki zywopłot daje pozywienie i ochronę licznej faunie.
    Oczywiscie sa fragmenty ogrodu, gdzie z braku miejsca, wykonania osłony konkretnego fragmentu ogrodu, koniecznym moze być posadzenie szpaleru iglastego.

    "Tujki" mają jedną zaletę - nie ma przy nich dużo pracy. Ale przy lanym betonie tez nie. Dlatego to chyba nie jest argument. Jesli ktos nie lubi pracy w ogrodzie lub nie ma na nia czasu niech buduje sie na małej działeczce lub duży fragment duzej działki pozostawi we władaniu naturze.

    Elfir
    , bardzo podoba mi się to co napisałaś

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Gonia: niebieskie iglaki to nie hortensje. Nie musza byc specjalnie nawożone
    Chciałam sie upewnić ponieważ słyszałam opinie, że stosowanie nieodpowiednich nawozów powoduje, że niebieskie iglaki zielenieją .

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    katka777

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Tak po cichu zaglądam na forum...ale muszę odpowiedzieć...niebieskie iglaki zielenieją jeśli mają za mało słońca. Podobnie jest z tymi żółtymi...gdy mają za ciemno robią się zielonkawe I trzeba pamiętać o nawadnianiu bo to jest klucz do sukcesu...zajrzyjcie do angielskich ogrodów gdzie przez większą część roku pada...a wszystkie tuje i jałowce jak z obrazka
    A jeśli chodzi o Blue Arrow to pamiętaj o opryskach przeciw brązowieniu...w sumie tak profilaktycznie możesz opryskać dwa razy w sezonie na grzybka i robaczki

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka777
    A jeśli chodzi o Blue Arrow to pamiętaj o opryskach przeciw brązowieniu...w sumie tak profilaktycznie możesz opryskać dwa razy w sezonie na grzybka i robaczki
    Coś podobnego , zwłaszcza to "profilaktycznie na robaczki"
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Robaczka się nie pryska... zalewa.

  9. #29

    Domyślnie

    ...i zagryza grzybkiem
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  10. #30

    Domyślnie

    http://allegro.pl/item554870838_ligu..._caly_rok.html

    co myślisz o czymś takim na żywopłot?


    albo takim???
    http://allegro.pl/item558501492_roza..._zywoplot.html
    widział ktos taki żywopłot w realu? Dodam, że chodzi mi o jakieś 80 metrów

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka777
    Tak po cichu zaglądam na forum...ale muszę odpowiedzieć...niebieskie iglaki zielenieją jeśli mają za mało słońca. Podobnie jest z tymi żółtymi...gdy mają za ciemno robią się zielonkawe
    To jest oczywiste, ze nie sadzi się roślin lubiących pełne słońce w cieniu
    A kolor niebieski i szary liści jest typowy dla słońcolubnych roślin. Bierze się z grubej warstwy wosku chroniącego tkankę liścia lub małych włosków.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ANIAILIS
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    246
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie

    mam pytanie odnośnie żywopłotu z ałyczy, czy przycinana corocznie w celu zagęszczenia nie będzie miała owoców? czy jeśli już osiągnie powiedzmy wysokość 2,00 m może być nieformowanym żywopłotem? czy wtedy będzie owocować?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kwiaty na ałyczy formuja sie w roku poprzednim (czyli kwitnie na dwuletnich pędach). Jeśli te pedy przytniesz, to nie bedzie kwitła. Kilka kwiatków moze pojawic sie na pedach wewnątrz korony.
    Nie bardzo rozumiem idei cięcia do 2 m wysokoscia a potem juz nie. To po ciąc wogole?
    Jeśli ałycza jest za wysoka do ogrodu, to moze po prostu zastosowac inny gatunek krzewu?

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ANIAILIS
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    246
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie

    myślałam o cięciu, żeby się zagęściła, myślałam o zrobieniu z niej powiedzmy "tylnej" ściany żywopłotu, nie będzie za rzadka taka nieprzycinana? to lepiej zostawić i niech sobie sama rośnie? tylko wtedy będą owoce, kto to wyzbiera?

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał panterka-23
    http://allegro.pl/item554870838_ligustr_zimozielony_zywoplot_zielony _caly_rok.html

    co myślisz o czymś takim na żywopłot?
    pozwole sobie się wtrącić

    Ligustr w naszych warunkach nie jest "prawdziwie zimozielonym" krzewem.

    Traci większość liści, to co zostaje (jakieś 20%) nie wygląda wcale ładnie zimą - podsuszone, poskręcane listki, takie "smetne resztki".

    Moim zdaniem żywopłot z ligustru wygląda ładnie gdy jest prowadzony jako formowany - a ponieważ przyrosty ma duże i szybko rośnie więc trzeba się liczyć z przycinaniem co 2 tygodnie, żeby żywopłot zachował ładną formę.

    Osobiście bardziej podoba mi sie odmiana 'Aureum'

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A dlaczego ałycza to ma być, skoro widzisz same problemy? Może któraś z wysokich irg? Np. błyszczaca, Dielsa, pomarszczona lub rozkrzewiona. Mozna je poprzetykać jaśminowcem i trzmielina europejską, trzmieliną płaskoogonkową czy suchodrzewem tatarskim.


    Zywopłoty nieformowane, owszem , skraca się zaraz po posadzeniu, żeby się lepiej krzewiły, co jakiś czas można krzewy odmładzać wycinając najstarsze pędy.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W sprawie ligustra - nie widziałam jeszcze "na zywo" ładnie poprowadzonego i wyglądającego ligustrowego żywopłotu. Już wolałabym użyć ognika (w Poznaniu zywopłotem z ognika o wys. 1.5m otoczony jest teren MTP).
    Na zdjeciach liguster fajnie wyglada, ale najczesciej nie sa to zdjecia z Polski

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ANIAILIS
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    246
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir za odpowiedź, musze jeszcze przemyśleć temat

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Osobiście bardziej podoba mi sie odmiana 'Aureum'
    Niestety w polskich warunkach Ligustr okrągłolistny 'Aureum' przemarza.
    Można sobie posadzić w ogrodzie pojedyńcze rośliny tej odmiany ale w formie żywopłotu uważam za ryzykowne.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Niestety w polskich warunkach Ligustr okrągłolistny 'Aureum' przemarza.
    Można sobie posadzić w ogrodzie pojedyńcze rośliny tej odmiany ale w formie żywopłotu uważam za ryzykowne.
    ..
    a to zależy gdzie

    pod moją "macierzystą uczelnią" - Kraków - jest ok. 30 mb zywopłotu z 'Aureum' - zadbany, pięknie formowany, trzyma się idealnie i nawet dość długo mu liście nie opadają (niedawno go oglądałam - do polowy grudnia miał większość liści na gałązkach)

Strona 2 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony