dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 890 z 902
Pokaż wyniki od 17.781 do 17.800 z 18033
  1. #17781
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    herbicydy działają głownie na korzenie.

  2. #17782
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar batyr
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    83
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Witam.

    Wiosną posadziłem grab w celu stworzenia żywopłotu. Od jakiegoś czasu zauważyłem, zaczęły zasychać mu liście. Sądziłem że to może z braku wody zaczęły przysychać, choć w okresach braku opadów starałem sie wszystko podlewać. Ostatnio przeczytałem że może to być jednak grzyb. Nie mam zdjęcia niestety ale pojawia się na ogromnej większości roślin, zasychają liście po obwodzie. Czym to przyatakować to coby uratować rośliny, bo na niektórych pozasychały całe świeżo wypuszczone pędy.

  3. #17783
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar batyr
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    83
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Mam foty od młażonki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	459547 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	459548 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	459549

  4. #17784
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Jeszcze parę słów, odnośnie ekspansywnych bambusów. Przed nasadzeniem ich wkopałem grubą i głęboką (ok. 70 cm) barierę, której krawędź ustawiłem równo z powierzchnią gruntu. Po kilku latach bambusy pojawiły się obok !? planowanego szpaleru. Okazało się, że bariera znajduje się kilka cm pod powierzchnią gruntu, a kłącza "przeskoczyły" nad barierą. Jak to możliwe? Czyżby korzenie bambusowe tak napierały na przegrodę, że powodują jej "wciągnięcie" na kilka cm poniżej początkowej wysokości? Ewentualnie ta przegroda 70 cm jest zbyt płytka.... .

    Trzeba uważać z tymi egzotycznymi gatunkami ekspansywnymi, mam niemało problemów z ich usunięciem,.
    Pierwszy błąd, że barierę zrobiłeś równo z gruntem. Musi wystawać nie mniej niż 10 cm ponad powierznię. Każda trawa (bambus to też trawa), gdy ma mało miejsca buduje system korzeniowy wypychając go do góry. Wtedy jeśli bariera jest równo z ziemią, kłącza łatwo przechodzą ponad nią i masz jak w banku, że uciekną w pole. Ja doświadczyłam tego z miskantem cukrowym, który choć jego kłącza są delikatniejsze niż bambusowe, też daje nieźle popalić
    Podejrzewam też, że border wkopałeś pionowo, a powinien być ustawiony ukośnie, szerzej u góry. Wtedy kłącza „ślizgają się” do góry. Nie próbują pokonywać bariery pod nią. Łatwiej jest wtedy opanować ekspansywny bambus. Taką poradę z rysunkiem (https://www.facebook.com/photo?fbid=...07532456142680) możesz znaleźć na stronie https://www.facebook.com/groups/1907532456142680
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  5. #17785
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał batyr Zobacz post
    . Ostatnio przeczytałem że może to być jednak grzyb. y.
    nie wygląda na grzyba. Wygląda jak problem z pobieraniem wody. Mam nadzieje, ze nie sadziłeś w torfie.

    Jedyne, co powoduje więdnięcie roślin to fytoftoroza i werticillium, ale musiałbyś mieć kosmicznego pecha, by wystąpiły na wszystkich roślinach.

  6. #17786
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    u mnie takie wiedniecie lisci bylo spowodowane gwaltowna zmiana temperatury i zimnym wiatrem wiosna. i jeszcze jedno czy nie byla lana woda z wodociagu po lisciach, bo to wyjasnia od razu zagadke wiedniecia i zasychania. na grzyba mi tez nie wyglada. A moze korzonki byly za slabe i wody nie pobieraja, a ostatnie miesiace to jedna wielka susza.

  7. #17787
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar batyr
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    83
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Nie sadzone w torfie, ziemia jest zasadowa, wapień na gł 30 cm. Woda z własnej studni głębinowej. Hmm w takim razie wstrzymam się jeszcze z jakimikolwiek zabiegami. Od tygodnia pada praktycznie codziennie więc póki co susza im nie grozi. Zobaczymy jak sobie będą radziły przez następne tygodnie.

  8. #17788
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Hej sąsiadka,
    Rzucisz oko na liść winogrona? Czy Twoim zdaniem "coś wchodzi" na nie?
    Dzięki

    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 09-06-2022 o 13:01

  9. #17789
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Hej sąsiadka,
    Rzucisz oko na liść winogrona? Czy Twoim zdaniem "coś wchodzi" na nie?
    Dzięki
    jaki liść?

  10. #17790
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Miałem problem z wrzuceniem foto. Teraz już jest.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #17791
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie mam pojecia. Na porzeczkach podobny objaw daje opadzina lisci wywołana antraknozą.

    Ale podobno brak wapnia też daje podobne objawy

  12. #17792
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Hej sąsiadka,
    Rzucisz oko na liść winogrona? Czy Twoim zdaniem "coś wchodzi" na nie?
    Dzięki

    Tu masz opisy chorob winorośli
    http://www.winnica.golesz.pl/choroby...winorosli.html

    I... pilnuj krzewów. Ja zabiłam 5 mączniakiem zanim zaczęłam poważnie opiekować się nimi.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  13. #17793
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Dziękuję Dziewczyny Przekażę Szefowej.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #17794
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    herbicydy działają głownie na korzenie.
    Podłączę się z pytaniem bo miesiąc temu przejąłem psinę zabiedzoną i zarobaczoną, szczeniaka który ma syndrom odkurzacza - wszystko łapie w mordę i żre a trawy itp szczególnie lubi.
    Po niedawnych deszczach wyskoczyło mi sporo chwastów w trawie a że mam tego ok 700m2 to chcę czymś prysnąć i tu pytanie - czym, co będzie bezpieczne dla zwierzaka i zadziała?
    Jeśli ktoś ma wiedzę o takim środku, proszę o info.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #17795
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Obecnie większość środków ma opis kiedy można bezpiecznie wchodzić na opryskany teren.
    Zwykle jest to do pełnego wyschnięcia cieczy roboczej na roślinach.
    Często podje się termin jaki musi upłynąć do przydatności paszowej.

  16. #17796
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Obecnie większość środków ma opis kiedy można bezpiecznie wchodzić na opryskany teren.
    Zwykle jest to do pełnego wyschnięcia cieczy roboczej na roślinach.
    Często podje się termin jaki musi upłynąć do przydatności paszowej.
    Dzięki. Znalazłem kartę produktu z tekstem ; Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano
    środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji):
    Nie wchodzić do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.

    Przy wysokich temperaturach jakie teraz mamy, to raczej szybko wyschnie. Dla pewności spróbuję na niewielkim obszarze.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #17797
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Pierwszy błąd, że barierę zrobiłeś równo z gruntem. Musi wystawać nie mniej niż 10 cm ponad powierznię. Każda trawa (bambus to też trawa), gdy ma mało miejsca buduje system korzeniowy wypychając go do góry. Wtedy jeśli bariera jest równo z ziemią, kłącza łatwo przechodzą ponad nią i masz jak w banku, że uciekną w pole. Ja doświadczyłam tego z miskantem cukrowym, który choć jego kłącza są delikatniejsze niż bambusowe, też daje nieźle popalić
    Podejrzewam też, że border wkopałeś pionowo, a powinien być ustawiony ukośnie, szerzej u góry. Wtedy kłącza „ślizgają się” do góry. Nie próbują pokonywać bariery pod nią. Łatwiej jest wtedy opanować ekspansywny bambus. Taką poradę z rysunkiem (https://www.facebook.com/photo?fbid=...07532456142680) możesz znaleźć na stronie https://www.facebook.com/groups/1907532456142680
    Mądry Polak po szkodzie ,zrobiłem błąd kosztujący wiele pracy.
    Jedno z tych bambusowych kłączy weszło pod sosnę i spowodowało jej przygięcie do ziemi tak, że sosna łukiem zaczęła dotykać gruntu swoim czubkiem. A pod grójecznikiem tak się kłącze zakotwiczyło, że nie da się go stamtąd wyrwać. Bambusy masakrują wprost inne rośliny.

  18. #17798

    Domyślnie

    Sadzonka klonu około 170-180cm wysokości.
    Do jakiej wysokości trzeba dać podpórkę drewnianą żeby się nie przewróciło?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  19. #17799

    Domyślnie

    Witam,
    Mam działkę 10 arów i chciałbym na niej posadzić kilkanaście drzew. Na działce rosły i rosną Dęby, rosły sosny i czeremcha amerykańska.
    Jednakże jest problem z glebą, przekrój gleby wygląda tak:
    - 20-30 cm bardzo przepuszczalnej ziemi zmieszanej z piaskiem
    - poniżej 30 cm żółty piasek
    - 90-120 cm woda gruntowa

    W porze ciepłej i w okresach bezdeszczowych gleba jest super przepuszczalna, praktycznie nie tworzą się kałuże, wszystko wsiąka, posiana trawa jest dość mocno wypalana przez słońce.
    W porze chłodniejszej, przy okresach deszczowych zdarza się, że cała działka jest bardzo grząska i "plastyczna". Wydaje mi się, że ma jakąś pojemność, po przekroczeniu której grunt w całym przekroju jest podmokły.

    Pytanie do forumowiczów: jakie drzewa i krzewy liściaste mogę spokojnie posiać???

    Bo nie wiem czy dobierać gatunki na suche grunty czy na podmokłe, czy np. Olsza Czarna nie uschnie mi jako młode drzewko bo nie da rady dosięgnąć warstwy wody, a inny gatunek uschnie mi po paru latach jak dojdzie do tej warstwy, albo po mokrym okresie, który w naszym klimacie zawsze się zdarza.

  20. #17800
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Sadzonka klonu około 170-180cm wysokości.
    Do jakiej wysokości trzeba dać podpórkę drewnianą żeby się nie przewróciło?
    pod samą koronę. Tu nie chodzi o przewracanie tylko zabezpieczenie korony przed wyłamaniem przez wiatry i wykrzywianiem się pnia.

Strona 890 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony