dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 817 z 902
Pokaż wyniki od 16.321 do 16.340 z 18033
  1. #16321
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    proso będzie się wykładać.
    Moim zdaniem te trawy jak najbardziej pasują do hortensji.

    Ale tobie chyba chodzi o to, by ta trawa była za hortensjami a nie przed nimi? To musiałaby wyrastać na min. 1,5 m by była widoczna (zakładając , że hortensje ogrodowe, drzewiaste mają ok. 1,2 m, a wiechowate dochodzą do 3 m wysokości). 40-50 cm to za mało. W takiej sytuacji można posadzić bambus Fargesia.
    Elfir, teraz dałaś mi do myślenia...
    Mogłabyś mi doradzić jak najlepiej posadzić ten szpaler hortensji z trawami? Czy lepiej trawy przed, czy za hortensjami jako wyższy poziom? Jak przed/między to raczej takie, żeby się lekko przewieszały przez murek (on ma około 40-50 cm, więc musi być coś wyższego, żeby w ogóle było widać)??
    Poniżej zdjęcie tego miejsca sprzed kilku lat. Teraz jest tam znacznie jaśniej, tuje ładnie wypielęgnowane do wysokości około 1,5 m, ale jednak same grube pnie zostały, więc nie jest tak bardzo ciemno jakby się wydawało na zdjęciu. Pomiędzy tymi pniami chcę na całej długości posadzić hortensje + trawy, czy to ma sens? Może jednak lepiej bez traw??



    Tu taki przykładowy szpaler z trawami i bez. Sama już nie wiem jak lepiej




  2. #16322
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    To jest cudowne. Przepiękne układy roślinne.

    To ja nieskromnie pokażę jak przyrosły moje trawy i wisteria.





    no ale te wyżej fotki mnie powaliły na kolana.Chciałbym mieć tak samo. Cu do wne.

  3. #16323

    Red face

    To mój pierwszy post na forum, chociaż czytam wątek już od długiego czasu. Mieszkamy w domu już 6 lat, ogród urządzamy powoli, ale jesteśmy zadowoleni z efektu. Ogród mamy bardzo naturalistyczny, wiejski, nieformalny.
    Mam dwie kwestie:
    1. Mam kompostownik i zasiliłam rośliny kompostem na wiosnę. Chcę jeszcze teraz podsypać nim rośliny. Zastanawiam się jeszcze, do kiedy najpóźniej można to robić. Wiem, że nawozów azotowych nie stosuje się już jesienią, ale co z kompostem? Można go stosować bez ograniczeń?
    2.Mam biologiczną oczyszczalnie ścieków. Zamontowaliśmy sobie zbiornik do gromadzenia już tej oczyszczonej wody i czasem używam jej do podlewania roślin. Pytanie mam podobne jak w kwestii kompostu. Do kiedy najpóźniej mogę używać tej wody do podlewania?

    Pozdrawiam,
    M.

    P.S. Elfir, jesteś moim guru. Twoje podejście do ogrodu jest bardzo bliskie mojemu. Podziwiam i dziękuję

  4. #16324
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej49 Zobacz post
    Przy gruszy Konferencja znalazłem kilka zniekształconych owoców. Jaka jest tego przyczyna i jak uchronić inne owoce. Bardzo proszę o pomoc.

    To może być korkowacenie owoców. jest wywoływane czynnikami środowiskowymi, najczęściej brakiem wapnia a nadmiarem potasu.

  5. #16325
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Basia - ile tam jest szerokości?
    Bo może zamiast traw coś o płożących pędach, jak barwinek lub jasnota?

    Madala - miło mi, ze moje rady się przydają. Nawożenie azotem - do połowy sierpnia. Mozna też kopczykować kompostem wrażliwe na mróz rośliny, ale dopiero jak rośliny wejdą w stan spoczynku (czyli jak ustabilizuje sie temperatura poniżej zera)
    Nie wiem ile azotu pozostaje w wodzie z oczyszczalni, więc tutaj trudno radzić.

  6. #16326
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Basia - ile tam jest szerokości?
    Bo może zamiast traw coś o płożących pędach, jak barwinek lub jasnota?.
    Elfir, tam jest dobrze około 1,0 - 1,2 m szerokości. Najgorszy jest ten murek, bo on jest różnych wysokości od ziemi, 30-50 cm, więc wydaje mi się, że barwinek nie będzie w ogóle widoczny.
    A np. Hakonechloa macra, ta zwykła zielona, nieodmianowa? Widzę, że ona jest taka trochę przewieszająca się, no i wysokość docelowo 40-60 cm, tylko czy da radę w półceniu/cieniu?? albo jakaś inna hakone biało-zielona żeby pasowała? Tylko nie wiem, czy biała też jest jakaś wysoka?
    Znalazłam kilka takich inspiracji, nawet mi się podobają




  7. #16327
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Hakonechloa jest do cienia

  8. #16328

    Domyślnie

    Elfir, bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Wczoraj zrobiliśmy test wody z oczyszczalni na zawartość azotanów (testy do badania wody w akwarium) i wyszło, że są w śladowych ilościach. Nie wiem jak inne związki azotu, ale czy na tej podstawie można uznać, że tą wodą można podlewać też po 15stym sierpnia?

  9. #16329

    Domyślnie Winorośl.

    Czy to objawy niedoboru składników pokarmowych czy też mączniaka rzekomego na winorośli : Agat Doński , Iza Zaliwska. Proszę o potwierdzenie. Owoce są zdrowe.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN3318.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	41,6 KB
ID:	433105   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN3319.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	43,9 KB
ID:	433106   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN3320.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	433107   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN3322.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	63,3 KB
ID:	433108   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN3316.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	40,4 KB
ID:	433109  

    Ostatnio edytowane przez andrzej49 ; 31-07-2019 o 11:08

  10. #16330
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Madala Zobacz post
    Elfir, bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Wczoraj zrobiliśmy test wody z oczyszczalni na zawartość azotanów (testy do badania wody w akwarium) i wyszło, że są w śladowych ilościach. Nie wiem jak inne związki azotu, ale czy na tej podstawie można uznać, że tą wodą można podlewać też po 15stym sierpnia?
    tak.

  11. #16331
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej49 Zobacz post
    Czy to objawy niedoboru składników pokarmowych czy też mączniaka rzekomego na winorośli : Agat Doński , Iza Zaliwska. Proszę o potwierdzenie. Owoce są zdrowe.
    Zdecydowanie choroba

  12. #16332
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Na winorośli ewidentnie mączniak rzekomy. Izę Zaliwską u mnie kilka lat temu zamordował, bo za późno zareagowałam.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  13. #16333

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Zdecydowanie choroba
    Nie będę mógł wykonać oprysku na mączniaka bo Iza Zaliwska ma orientacyjny termin dojrzewania: 11-20.08. Oprysk na mączniaka rzekomego wykonywałem 12 lipca preparatem ARMETIL M 72 WP - ma 21 dni karencji. Więc drugiego nie mogę już wykonać.
    Liczę jednak, że to niedobór składników pokarmowych bo jest bardzo dużo gron.

  14. #16334
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na pewno nie jest to niedobór.

  15. #16335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Nie licz ;( ELFIR MA RACJĘ
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  16. #16336

    Domyślnie

    Dzień dobry czy jak pryskam profil. Conicę na przedziorka to mogę też prysnąć inne iglakilub inne liściaste?- środek Ortus. Dziękuję z góry.

  17. #16337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    możesz, ale przy okazji zabijesz też pożyteczne roztocza. Nie ma ich dużo, więc nie spowodujesz dużych strat środowiskowych, ale zawsze warto się zastanowić czy jest sens używać silnej chemii zapobiegawczo.

  18. #16338
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Elfir, co ile cm sadzić szpaler hortensji limelight, żeby uzyskać efekt żywopłotu, jak na zdjęciu poniżej?
    Mam sadzonki o wysokości ok. 60-80 cm, ale to chyba nie ma znaczenia?


  19. #16339
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ta hortensja dorasta do 2 m i więcej. Zwykle sadzi się ją co 1 m

  20. #16340

Strona 817 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony