dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 902
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 18033
  1. #241

    Domyślnie róża

    witam Elfir,moze poradzisz coś na temat róży?posadziłam w kwietniu( kupioną w jakimś markecie ) różę pienną Amulett,była w dobrym stanie ładnie przycięta,puściła młode listki.Teraz wygląda jakby usychala mimo że jest regularnie podlewana,czy jest jakis ratunek,może ją przyciąć poradz coś

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sure - siatka wiele daje, ale to dość droga opcja. Bedzie przeszadzać, jesli bedziesz chciała zlikwidowac częśc trawnika w przyszłości. Dlatego warto ją kłaśc mniejszymi arkuszami. W razie czego łatwiej usunąc z fragmentu.

    jaki - a wczesniej kwitł?

    AlaMaj - jak zasycha to już po krzewie. Mysle, że to albo odrzucenie odmiany szlachetnej przez podkładkę albo szkodnik zerujący wewnątrz pędów róży (trzeba sprawdzić czy na podkładce nie ma małego otworku).

  3. #243

    Domyślnie

    Elfirku, potrzebuję Twojej opinii czy dobrze dobrałam rośliny. Urządzam fragment obwódki wokół domu - pas o szerokości 2 m i długości 10 m, ciągnący się od wejścia do domu (północ) do tarasu (wschód). Przejrzałam wymagania proponowanych na forum roślin na północną wystawę i wyszo mi, że z tych, co nie potrzebują za dużo wilgoci, to z większych - suchodrzew chiński, laurowiśnia wschodnia, bukszpany, tawuły, berberys thunberga green carpet, z niższych (okrywowych) cześć irg, trzmielin, gloteria pełzająca, konwalia. Co myślisz o moich wyborach?
    Radziłaś kiedyś posadzenie na takim stanowisku hortensji drzewiastej Anabelle podsadzonej bukszpanem i kępami tojadu. Pasowałby mi ta hortensja przy wejściu do domu, ale w poradnikach do cienia proponują raczej hortensję pnącą....Pozdrowienia...

  4. #244
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    cały rok ma być ozdobne? No, zimozielonych pnączy mamy niewiele. Mozesz spróbowac z akebią - jej kwiaty nie są specjalnie okazałe, ale pachną, a roślina jest częsciowo zimozielona.
    No i zachorowałam na tę akebię. Pasowałaby by mi na pergolę razem z różami pnacymi. Byłam juz w paru centrach ogrodniczych w Poznaniu ale juz jej nie ma. Wiesz moze Elfir gdzie ją mozna bez problemu dostać?

  5. #245
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Jest na Allegro:
    http://www.allegro.pl/item640814918_...iach_i_cy.html
    Aukcja kończy się dzisiaj.

  6. #246
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki słońce

  7. #247
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał 11małgosia
    suchodrzew chiński, laurowiśnia wschodnia, bukszpany, tawuły, berberys thunberga green carpet, z niższych (okrywowych) cześć irg, trzmielin, gloteria pełzająca, konwalia. Co myślisz o moich wyborach?
    Suchodrzew chiński i laurowiśnia sa wrazliwe na mróz, w jakiej częsci Polski masz ogród?
    Nie mieszaj zbyt dużo gatunków. Jesli podoba ci sie strzyżony bukszpan to można byłoby go dać w formie kul podsadzonych biało-zieloną trzmieliną Fortune'a i irgą Dammera.
    Tawuły, berbeysy to raczej słońce. Niektóre zielone berberysy mogą rosnąc w półcieniu.
    Golteria to roślina typowa dla kwaśnych stanowisk, z różanecznikami, wrzosami
    Na konwalię radze uważać, niesamowity chwast, rozrastający się bez umiaru.

    A co do hortensji to zdania nie zmianiłam

  8. #248

    Domyślnie

    Dzieki Elfirku za odpowiedź . Jestem z centum kraju. Skoro piszesz że suchodrzew i laurowiśnia są wrażliwe na mróz, to odpuszczam. Nie mieszkam wprawdzie na polskim biegunie zimna, ale nie jest to też zachodnia granica . Masz również rację, żeby trzymać się tylko kilku gatunków, choć to bardzo trudne - tyle jest pięknych roślin... . Postaram się ograniczyć swoje zapędy...Napisz jeszcze, proszę, coś w sprawie hortensji. Obok wejścia do domu mam dosć szeroką (ze 4 metry szerokości) ścianę budynku z cegły klinkierowej. Chciłabym ją jakoś fajnie zagospodarować. Pozdrowienia, Małgosia

  9. #249
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jesli to jasny klinkier to moze 3 kolumnowe formy cisa podsadzone hortensjami i trzmieliną?
    Jesli ciemny klinkiera, ale cien nie jest specjalnie gleboki to mozna sprobowac z ligustrem Vicaryi lub okragłolistnym "Aureum" strzyżonym w stożki podsadzonym irgą.
    W półcieniu na tle klinkieru rewelacyjnie bedzie też wyglądał rozpięty ognik.

  10. #250

    Domyślnie

    Klinkier jest ciepło-zółty, dość intensywny kolor... Poszukam wsród cisow... A ogniki są rewelacyjne, ale zawsze myślalam, że są raczej na słoneczne wystawy.... Doskonale by pasowal ognik czerwony...Fajny pomysł...Dziękuję, będę myśleć dalej... .

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wszystkie rosliny liściaste zimozielone znoszą zacienienie. W głębokim cieniu rosną słabiej.

  12. #252

    Domyślnie

    Elfirku proszę o podpowiedz
    W tym roku posadziłam rośliny na żywopłot nieformowany z:
    1.Dereni
    2.Tawuły wanhoutta
    3.Jaśminowca
    4.Irgi ostrolistnej
    4.Berberysu
    Które z tych krzewów powinnam ścinać coby od dołu nie było goło, a które nie muszę?

  13. #253

    Domyślnie

    Witam Elfir
    Mirek Lewandowski polecił mi, żebym Ciebie zapytała co posadzić na moim ogrodzie
    Poniżej zamieszczę post, który wkleiłam w wątku Mirka ( nie będę pisać ponownie )

    Mam mały problem i liczę, że ktoś mi troche podpowie jak go rozwiązać
    Poniżej zamieszczam szkic ogrodu jaki chciałabym, aby powstał na świeżo zdobytej działce ( po likwidacji szklarni ogrodniczych ). Wszystko fajnie teren duży, spore możliwości i dlatego chciałabym, aby powstały takie ala "wyspy" z ładnymi roślinami. Nie chciałabym, aby te obsadzone "wyspy" były takim "misz-maszem", ale, żeby miały swój charakter każda mogłaby być inna, ale niekoniecznie wiem jaka podpowiedzcie mi jakie rośliny warto sadzić na każdej z nich.
    Opiszę trochę sytuację świetlno-glebową tej działki.
    Półkole w lewym górnym rogu to teren raczej zacieniony, gdyż lewa ściana to wysokie tuje brabant, a za nimi przy ulicy stoją ogromne lipy, które zabierają światło co najmniej do 15-16, a więc tu musiałyby być rośliny raczej cieniolubne.
    Półkola w prawym górnym i dolnym rogu to teren bardzo nasłoneczniony od strony południowej. Brązowo-zielone plamki po ich prawej stronie to krzewy leszczyny, ale one raczej nie będą zabierały światła.
    Co do ziemi, to jest ona raczej żyzna na powierzchni, a jakieś 60cm głeboko zaczyna się podłoże gliniaste.
    Cały teren będzie objęty systemem nawadniania, a więc wody nie zabraknie
    Aha, a na tej pustej przestrzeni chciałabym posadzić takie pojedyncze okazy. Wiem napewno, że jednym z nich będzie złotokap, ale niekoniecznie wiem co jeszcze
    Elfirku napisz co warto posadzić


  14. #254
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar amazonka22
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    852
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Witam Elfir, nie chciałam ci truć, ale niestety przeszukałam kilkanaście stron z roślinami i nadal nie wiem co u mnie rośnie na nowej działce, czy owoce sa jadalne czy trujące. zresztą jak uda ci się podać nazwę to poszperam w necie:


  15. #255
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Żartujesz? http://tiny.pl/31hg

  16. #256

    Domyślnie

    Moim zdaniem to porzeczka złota. Na agrest za wysoka i ma pędy bez kolców a owoce bez meszku. Często uzywana na podkładki do piennych krzaczków owocowych. Czy jadalna nie wiem? Mi osobiście podobają się jej złotożółte pachnące kwiaty.

  17. #257

    Domyślnie

    Elfir problemów z trawnikiem ciąg dalszy Trawa zaczęła rosnąć po opadach nawet ładnie ale w miejscach gdzie wzeszła najwcześniej zaczyna żółknąć. Nie mam pojęcia czy potrzebuje jakiegoś nawozu- na koszenie jeszcze za wcześnie a żółtego przybywa. Tak kombinuję, że gdyby to była wina ziemi, którą nawoziliśmy to od początku trawa powinna żółknąc - sialiśmy w drugiej połowie kwietnia. Kolejna myśl, że to może wina mrówek, których u nas dostatek więc dzisiaj zaczynam z nimi walczyć. Co można zrobić żeby ten cholerny trawnik podratować???

  18. #258
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaki
    W tym roku posadziłam rośliny na żywopłot nieformowany z:
    1.Dereni
    2.Tawuły wanhoutta
    3.Jaśminowca
    4.Irgi ostrolistnej
    4.Berberysu
    Które z tych krzewów powinnam ścinać coby od dołu nie było goło, a które nie muszę?
    Po posadzeniu warto skrócić krzewy nawet o 2/3 wysokości, aby się zagęściły.
    Derenie wycinać co kilka lat najstarsze pędy (bo chyba to derenie białe?), które straciły czerwoną barwę.
    Również pozostałe krzewy nie wymagaja corocznego cięcia, jedynie odmładzania co kilka lat (wycinania sukcesywnie najstarszych pędów)
    Najlepiej na cięcie reagowac będzie irga, potem jasminowiec i tawuła - można z nich robić nawet formowane zywopłoty.[/b]

  19. #259
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam998
    Opiszę trochę sytuację świetlno-glebową tej działki.
    Półkole w lewym górnym rogu to teren raczej zacieniony, gdyż lewa ściana to wysokie tuje brabant, a za nimi przy ulicy stoją ogromne lipy, które zabierają światło co najmniej do 15-16, a więc tu musiałyby być rośliny raczej cieniolubne.
    Na glinie i w półcieniu dobrze ci się udadzą zarośla z derenia białego - np. "Elegantissima" , który rozjaśni cienie, i rozłogowego - np. "Flaviramea" - dla kontrastu zimowego. Do tego cisy - nie tylko kolumnowe, odmian jest zatrzęsienie, są również okrywowe: zielone, zółte, pstrokate. Dla urozmaicenia można dac mahonię. Do zadarniania użyć trzmieliny Fortune'a i irgi Dammera (i pokrewnych gatunków).
    Jesli miałby tam byc większy akcent, w narożniku rabaty, to w cieniu dobrze wyglądają choiny - wielka kanadyjska (Tsuga canadensis) lub mniejsza różnoigłowa (Tsuga diversifolia).
    Tam gdzie dociera więcej światła nasadzenie można urozmaicić bukiem w odmianie czerwonolistnej - np. Purpurea pendula, Dawyck Purple, Purple Fountain.
    Jesli chciałbyś się odgrodzić w cieniu od sąsiadów to doskonała rośliną żywopłotową jest grab zwyczajny. Ma też on niesamowicie regularne odmiany kolumnowe, które wyglądają jak strzyżone.

    Cytat Napisał adam998
    Półkola w prawym górnym i dolnym rogu to teren bardzo nasłoneczniony od strony południowej. Brązowo-zielone plamki po ich prawej stronie to krzewy leszczyny, ale one raczej nie będą zabierały światła.
    Co do ziemi, to jest ona raczej żyzna na powierzchni, a jakieś 60cm głeboko zaczyna się podłoże gliniaste.
    Cały teren będzie objęty systemem nawadniania, a więc wody nie zabraknie
    Słońce i cięższe gleby to doskonałe miejsce dla laurowiśni (o ile jesteś z zachodniej Polski), żywotników (które nie kończą się jedynie na kolumnowym "Smaragdzie", są też kuliste, kopiaste, złote, itd), jodły, świerki (w tym moja ulubione odmiany: "Nidiformis" i "Cuperssina"), krzewuszki - pięknie kwitną i mają kolorowe liście, forsycje, żylistki, róże, wawrzynek wilcze łyko, bukszpany (np. strzyżone), miskanty, pęcherznice.
    Jakby rozluźnić glebę próchnicą to w pierwszym planie cudownie wyglądałyby łany (czyli grupy po co najmniej 30-50 szt) tawułek Arendsa, chińskich, zawilce

    Im większa działka w tym większych grupach należy sadzić krzewy liściaste.
    Krzewy iglaste też można sadzić w grupach, np. 6-10 szt kulistego zywotnika Danica posadzonego w pierwszym planie, pomiędzy którym płoży się złota odmiana tojeści (Lyzymachia nummularia "Aurea).

    Z dużych drzew polecam tulipanowca

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Porzeczka złota, agrest miałby "kolce".
    Oczywiście nie jest trująca, ale owoce nie są tak smaczne jak u zwykłej porzeczki hodowlanej.

Strona 13 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony