dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 902
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 18033
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    jaki - trochę przykładów podawałam w kilku watkach.
    Np tutaj: http://forum.muratordom.pl/post22454...opłot#2245484

    Wszystko zalezy od tego jaką rolę ma pełnić zywopłot, ile jest na niego miejsca, jaka jest gleba.

    jesli zywopłot ma byc pojedyncza sciana krzewow i byc tlem innych kompozycji ogrodowych to nalezy wybrać gatunek o spokojnie zielonych lisciach - irge błyszczaca, pecherznice w czystym gatunku, suchodrzew tatarski.
    W eksponowanych miejscach mozna zywopłot zrobic z wysokich róz krzaczastych - np. "Newada"
    Witam.
    To mój pierwszy post na tym forum, więc przepraszam z góry za ew. błędy techniczne.
    Mam prośbę do Elfir o radę w sprawie żywopłotu nieformowanego (ok. 300m. długości . Już dużo tu czytałam i wybrałam połączenie róż Maiden's Blush i Nevady, ale chciałabym dołączyć do nich jakiś pasujący krzew, który byłby atrakcyjny po przekwitnięciu róż, a oprócz tego:
    -musi mieć podobną siłę wzrostu i wysokość, aby nie stłumić róż lub sam nie zostać stłumiony
    -ma być niezbyt wymagający
    -musi być ochronno-kolczasty (sarny i dziki)
    -może mieć kolorowe owoce dla ptaków

    Działka ma pow. 1ha i jest zdecydowanie widokowa- w dole widoczne jezioro (na razie przebłyski wody widać. Trzeba zrobić porządki na skarpie), a okoliczne wzgórza układają się w malownicze fale. Działka też ma różnice poziomów, więc taki falujący i kwitnący żywopłot będzie z różnych punktów działki raz widoczny 'jak na dłoni' z góry, a raz z poziomu, nazwijmy go '0'.
    Ogród zrobię naturalny- żadnych dziwnych, pracochłonnych roślin. Na razie chcę zrobić ten żywopłot i posadzić kilka brzóz, 2 lipy, z 3 róże Parkfuer, 5 Fruhlinsgold, z 5 Roxburghii na skarpie pod drzewami i tam też trochę dzikich róż okrywowych. Do tego kilkaanaście drzew iglastych (dokładnie 11) i jedno drzewo (niewybrane) z horyzontalnym ukaładem gałęzi.
    I to tyle na teraz.
    Przepraszam za, może niepotrzebne, rozszerzenie postu- miało być pytanie co dołożyć do róż, a wyszła opowieść o działce. Ale ja po prostu strasznie się cieszę, że udało nam się ją kupić- marzyliśmy o dużej działce z linią brzegową jeziora. Ma to być nasze miejsce na ziemi jak już nie będziemy musieli pracować.

    Beata

  2. #82
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zobacz kocosił Siebolda "Variegata" - ma ładne pstrokate listki, poza tym duże berberysy - np. Kelleris, Atropurpurea, Kórnik.

  3. #83

    Domyślnie ...

    ELFIR mam pytanie czy wysiane w domu surfinie trzeba pikować?tzn moje mają ok.2 cm ,wzeszły dość gęsto i ne wiem co z nimi teraz

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Oczywiście, że tak, siewki trzeba albo poprzerywać, albo popikować, żeby nie zabierały sobie wzajemnie światła i składników odzywczych

  5. #85
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Dzięki, Elfir.
    Możliwe, że zdecyduję się na któryś z berberysów np. Autopurprea. A może połączę 2 kolory róż z 2 rodzajami berberysów- czy to już będzie za dużo szczęścia (nawet na takim dłuugim żywopłocie)? Bo co za dużo, to niezdrowo. Nie chcę przesadzić.

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Użyj berberysów zielonych (np. Kelleris) a nie czerwonych - czerwone tylko jako akcenty. Kolor Atropururea jest bardzo ciemny i moze byc przytłaczający na dużej powierzchni.

  7. #87

    Domyślnie ...

    ELFIR mam też problem z rododendronem,jest niewielki kwitł tylko raz a w zeszlym roku pojawił się na liściach taki biały nalot,liście pozwijały się i już nie zakwitł,co to za choroba i jak na to zaradzić ?

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Musisz sobie odpowiedzieć na 3 podstawowe pytania:
    1. Czy gleba jest właściciwa? Różaneczniki rosną na kwaśnych. Nawet miejscowa podmiana na kwaśny torf może nic nie dać, jesli w to miejsce robotnicy w czasie budowy wylewali zaprawy cementowe i gleba jest mega zasadowa. Kwaśny torf podlewany zasadową wodą tez straci po jakims czasie swoje właściwosci.
    2. Szkodniki - na różanecznikach często pasożytują pluskwiaki. Moga powodować zwijanie liści, a na uszkodzonych tkankach pojawiaja sie grzyby (sadzaki)
    3. Oświetlenie - w naturze krzewy te rosna w lasach, pod osłoną koron dużych drzew. W słońcu niewiele odmian dobrze wyglada.

  9. #89

    Domyślnie

    witam, Elfirko, nie mogłam się doczekać wiosny i kupiłam dzisiaj róże na pniu, była promocja są z bryłą korzeniową w woreczkach czy cóś takiego mają już zawiązki pączków na gałązkach,, co robić dalej, czy sadzić już do gruntu? czy może na razie zadołować?
    boję się że mogą zmarznąć czy powinnam je jakoś hartować?? proszę poratuj!!!
    Dopóki serce bije wszystko jest możliwe.

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Taka róża może być już rozhartowana, bo mogła być trzymana w cieple (jesli np. kupiona w markecie a nie w szkółce polowej) i soki ruszyły. Posadz w dużej donicy i kiedy beda zapowiadac mrozy, wstawiaj do pomieszczenia gdzie jest powyzej zera. W kwietniu, kiedy roze w gruncie zaczną puszczac pedy, posadzisz ją w gruncie.

  11. #91

    Domyślnie

    zamęcze
    jaki świerk wybrać serbski czy srebrny potrzebuje obsadzic w koło posesji przód 80 metrów i boki po 40m nie ma byc to żywopłot ale ma zasłaniac nas od drogi. A jak by wyglądało przód srebrnym a boku serbskim?????

  12. #92
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    serbski jest węższy i nie łysieje tak od dołu, a "srebrny" bywa że łysieje..

  13. #93

    Domyślnie

    czyli serbski? kurde tylko nigdzie nie maja takiego metrowego

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale zdajesz sobie sprawę, e to duże drzewa, o srednicy po 20 latach u podstawy z 4 m. Jesli posadzisz od południa, bedziesz miała zacieniona działkę.

  15. #95

    Domyślnie

    działke mam 50 arów więc chyba by nie przeszkadzało

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Świerk srebrny, by zachował regularną, ugałęzioną koronę do ziemi musi być świetnie oświetlony, czyli szpaler powinen być sadzony na osi pn-pd. Świerk serbski jest bardziej cienioznośny, dlatego tak szybko nie ogałaca się od spodu.

    Podobna do świerku kłująego (srebrnego) jest jodła jednobarwna.

  17. #97

    Domyślnie

    Dostałam drzewko migdałek - niestety nie wkopałam do przed zimą (stał cała zimę na tarasie nie okryty) czy coś z niego będzie??? A jak tak to ile go przycinać i kiedy?

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wiesz to takie pytanie z cyklu - co mam w kieszeni? No cóz, roślina może być abo przemarznięta albo zywa. Skąd mam wiedzieć? Nie widziałam jej.
    Mozesz ewentualnie uciąc kawałek gałązki i sprawdzić czy w środku jest zielona. Albo czy pąki są nabrzmiałe.
    Migdłaki tnie się krótko zaraz po kwitnieniu.

  19. #99

    Domyślnie

    no może i głupie pytanie ale mi pomogłas

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar markoto
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    21.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    220

    Domyślnie

    Witaj!

    Moze uda Ci sie skojarzyc co to moze byc za krzew .
    Dzis w tv byl program o ogrodnikach i pokazywali krzew ktory kwitnie w zimie, nie jest to oczar, ale cos z japonski w nazwie ma piekne kiscie zoltych kwiatuszkow i pieknie pachnie.

Strona 5 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony