dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 768 z 902
Pokaż wyniki od 15.341 do 15.360 z 18033
  1. #15341
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    to nie mączlik, maczniak tez raczej nie. ale jak patrze w necie na rozne foty to moze byc przedziorek. niestety u mnie w ogrodzie ostatnio plaga

    te "strzepki" podobne do tego co na ponizszych zdjeciach:




    tyle ze moje krzaki juz prawie cale uschłe

  2. #15342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w taka susze jak obecnie panuje przędziorek to często spotykany szkodnik.

  3. #15343

    Domyślnie

    wczoraj zauważyłam, że wszystkie listki mojego grabu są na końcach brązowe. grab sadzony w majówkę do wschodu - słońce do 13tej, ściółkowany, podlewany.
    Nie widzę mszyc, ani pajęczyn. Tydzień temu na pewno liście były jeszcze całe zielone? czy to jest pordzewiacz grabowy? czym psikać?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180711_182320.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	416195
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180711_182411.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	416196
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180711_182536.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	416197

  4. #15344
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej kwestie środowiskowe.
    Żer pordzewiacza jest widoczny od spodu liści.

  5. #15345

    Domyślnie

    Cytat Napisał gahan Zobacz post
    Mam do obsadzenia rabaty - donice otoczone murkiem oporowym.

    Duża rabata ma wymiary3,5 x 6 m , a mniejsza w środku : 1,5 x 2,5.

    Ziemia gliniasta rozluźniona piaskiem, przedtem rosło tam sporo lawendy, pięciorniki, lilaki krzewiaste i kosówki.
    Wystawa południowo -zachodnia .

    Teraz planuję posadzić : kosówki, różaneczniki, wrzosy. A jakie wyższe: klon purpurowy?

    Chciałabym, żeby docelowo rabata dominowała nad otaczającym ją brukiem i przyciągała wzrok przy wejściu na posesję.

    Co radzicie?
    Nieśmiało się przypominam ...

    Układam sobie jeszcze inny zestaw roślin: kosówka, lawenda, róże okrywowe i wiśnia umbraculifera w tej wyższej mniejszej rabacie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	416205   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20180711_004.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	416206  

  6. #15346
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    różaneczniki będą kiepsko rosły w pełnym słońcu przy rozgrzanym bruku.
    Ja bym zrobiła w takim układzie dwa gatunki + drzewko.
    Drzewko w narożniku L większej rabaty.

    Styl leśny: drzewko - sosna (może być z niższych np. Pinus parviflora), W L-ce trawa np. trzcinnik overdamm czy owsica wieczniezielona + wrzosy w jednym kolorze w wystającej części

    Styl romantyczny: drzewko wiśnia ozdobna lub glicynia poprowadzona przy podporze w formie parasola (lub na trejażu wzdłuż ramienia L-ki), róże okrywowe i na wywyższeniu lawenda (ewentualnie z 3 kulkami bukszpana) lub same kulki bukszpanowe w żwirze

    Styl formalny: drzewka kuliste lub kolumnowe 3 szt wzdłuż dłuższego ramienia L-ki, cała L-ka podsadzona buszpanem nisko ciętym (lub trzmieliną Fortune'a) a na podwyższeniu lawenda lub kulki buszpanu w żwirze.

    Styl nowoczesny: Drzewko dowolne, w L-ce miskant lub rozplenica, na podwyższeniu kosówka Varella w równych rządkach, z odstępami na żwirze

  7. #15347

    Domyślnie

    Machnij tam sobie jeżynę. Przytniesz po krawędziach i na pewno będzie przyciągać wzrok.
    To będzie styl ogrodowy.

  8. #15348

    Domyślnie

    Dzięki, Elfir

    styl romantyczny i formalny najbardziej mi odpowiada, bo dom tradycyjny.

    Tylko dlaczego tylko dwa-trzy gatunki? Wiosną i jesienią kiedy nie będą kwitły róże i lawenda będzie trochę smutno?

    Mam 3 szt. kosówki w dużych donicach ( kiedyś rosły w tym miejscu, ale na czas robót wysadziłam do donic),
    może dałoby się je tam wkomponować?

  9. #15349
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Styl formalny nie skupia się na kwitnieniu. Rośliny są architekturą.

    Dlaczego polecam ograniczenie gatunków? Bo najlepiej aby front był czysty i schludny. Dlatego sprawdzają się stosunkowo minimalistyczne układy. Na dodatek nie ma tam chyba zbyt dużo miejsca a wiele roślin swój urok pokazuje w masie a nie pojedynczych egzemplarzach. Duża masa też równoważy duże połacie bruków.
    W przypadku róż można nasadzić pomiędzy rośliny cebulowe - ich nie uwzględniam jako stałego składnika rabaty.

    Chyba, że jednak planujesz styl wiejski? Albo naturalistyczny? Z większą różnorodnością gatunków?
    Kosówki - jaka to odmiana? Bo np. Pinus mugo var mughus a Pinus mugo var pumilio dość drastycznie się różnią tempem i typem wzrostu.

  10. #15350

    Domyślnie

    Kosówka to chyba Tirol,
    rosły u mnie 3 lata i w gruncie jakoś strasznie się nie rozrosła, w każdym razie zmieściłam je do donic o śr.50 cm.
    Jedynie wyszedł problem, że brązowieją im igły od spodu.

    Jeśli chodzi o styl - to po prostu nie do końca wiem do czego dążę;

    na pewno chcę, aby było schludnie,i czysto ( jak napisałaś ) i reprezentacyjnie o każdej porze roku bez jakichś dużych nakładów pracy, bo wiem, że sporo uwagi będzie wymagała reszta grodu gdzie urozmaicenie roślin będzie o wiele większe;

    ale w głowie widzę tu jeszcze jakieś niskie rośliny "pełzające", żeby spływały z murków - palisada ze strony wjazdu jest wys. na 40 cm..

    A styl wiejski? Jakie rośliny proponujesz?
    Ostatnio edytowane przez gahan ; 13-07-2018 o 15:40

  11. #15351
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Styl wiejski to ostróżki, piwonie, astry, itd.

    Problem w tym, że kosówki nie pasują do róż.
    Pasują do wrzosowisk, suchych stylów naturalistycznych (xeriscape) oraz klimatów śródziemnomorskich.

    Może w takim razie śródziemnomorskie:
    Drzewo: mydleniec wiechowaty lub sosna + trawa ozdobna w dłuższym ramieniu L-ki (np. trzcinnik lub ostnica trzcinnikowata) + perowskia Little spire albo lawenda
    Na podwyższeniu te sosny i lawenda, a po krawędzi jakaś "skalniakowa" okrywówka np. żagwin, floks szydlasty, macierzanka



    Pamiętaj że wówczas inne rabaty w okolicy frontu powinny też nawiązywać śródziemnomorską stylistyką do rabaty i powtarzać zastosowane tam gatunki (nie wszystkie, ale np. trawę czy lawendą).

  12. #15352

    Domyślnie

    No to mam zagwostkę; traw specjalnie nie lubię ...

    Bo wychodzi na to,że reszta ogrodu będzie w stylu wiejskim ( po drugiej stronie domu), bo tam właśnie planowałam piwonie, ostróżki, migdałki, lilaki.

    Ale niekoniecznie taki zestaw musi królować na przedogródku. BO tam ma być spokój

    Czyli albo wracam do propozycji stylu romantycznego albo formalnego? A kosówki poczekają na swoje miejsce w innej części ogrodu.

  13. #15353

    Domyślnie

    Elfir doradź co posadzić za drzewo w ogrodzie. Chciałbym porządne drzewo liściaste, dosyć spore, które w miarę szybko wyrośnie do rozsądnych wymiarów W ogródku będzie jedynie trawnik. Sąiad będzie sadził na jesieni lipę. Nie wiem czemu akurat to drzewko.

  14. #15354
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gahan Zobacz post
    No to mam zagwostkę; traw specjalnie nie lubię ...
    .
    Kolumnowy berberys?

  15. #15355
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Elfir doradź co posadzić za drzewo w ogrodzie. Chciałbym porządne drzewo liściaste, dosyć spore, które w miarę szybko wyrośnie do rozsądnych wymiarów W ogródku będzie jedynie trawnik. Sąiad będzie sadził na jesieni lipę. Nie wiem czemu akurat to drzewko.
    Jak masz spory ogród to najszybciej będzie rósł bożodrzew

    Jak ma być efektowne drzewo to polecam klon czerwony lub grujecznik.

  16. #15356

    Domyślnie

    Ogródek raczej mały , na południową stronę domu -ok 25m długosć x18m szerokosc.
    Bożodrzew piszą, że jest zabroniony... co to za rada? Grujecznik niezły ale wolałbym chyba roślinę o jednym pniu. Może ten klon... choć nie wiem czy nie jest zbyt ekstrawagancki.

  17. #15357
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Grujecznik może być prowadzony jako jednopniowe drzewo lub krzew

    Jeśli chodzi o bożodrzew, to przeczytaj na stronie Plantmar. Elfir poradziła ci extra szybko rosnące drzewo, nawet 2 m w sezonie. W PL nie jest zabroniony. Ma dobre i złe cechy.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 14-07-2018 o 15:29
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  18. #15358
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Ogródek raczej mały , na południową stronę domu -ok 25m długosć x18m szerokosc.
    Bożodrzew piszą, że jest zabroniony... co to za rada? Grujecznik niezły ale wolałbym chyba roślinę o jednym pniu. Może ten klon... choć nie wiem czy nie jest zbyt ekstrawagancki.
    Bożodrzew - spokojnie kupisz sadzonki, obrót nie jest zabroniony. Owszem, sieje się jak głupi, jest chwastem, ale szybko rośnie

    Grujecznik rośnie z jednym pniem też.

    Może posadzić brzozę. Też szybko rośnie.

    Może jednak określ dokładniej swoje potrzeby, bo drzew jest kilkadziesiąt gatunków?

  19. #15359
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Dzien dobry. Mam nadzieje ze dobre miejscie .
    Sprawa wygląda jak na zdjeciach poniżej:

    https://zapodaj.net/ba8f8f95e1e94.jpg.html

    https://zapodaj.net/f25c7a3828c46.jpg.html

    Trawa, a w zasadzie trawo-chwasty maja jakies 2 miesiące.
    Ziemia przywieziona z pola, nie była niestety odpowiednio przygotowana pod wysiew, a oto i efekt. Da sie cos z tym zrobić zeby choć troszke zlikwidować to coś czego nazwy nie znam. Jakieś propozycje na walkę ?.
    Z góry dziękuje

  20. #15360
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ręcznie wyciąganie - sprawdza się widelec.
    jak trawnik duży to wyłacznie herbicyd i założenie całosci od nowa.

Strona 768 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony