dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 820 z 902
Pokaż wyniki od 16.381 do 16.400 z 18033
  1. #16381
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Widać choroby też ewoluują
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  2. #16382
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam Elfir
    Chcę zrobić rabatę w kształcie prostokąta , dodatkowo pod tujami chcę coś sypnąć aby nie rosła trawa jak i przy płocie.
    Są dwie opcje kamyk i kora, cenowa kora wychodzi 3x taniej a przy 60m2 parę złoty wyjdzie. Czy kamyk ma dużą przewagę nad korą ?
    Czy zastosowanie obrzeży bord jest dobrym rozwiązaniem ? Jest z nimi najmniej roboty i wyglądają solidnie.
    Czy pod korę dawać geowłóknine ?

  3. #16383
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Myślisz, ze jak sypniesz tę korę, to zostanie tam na zawsze ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #16384
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    A nie, jakiś inny syf mi dał. Co mi pozostaje, patrzeć, jak moje wymarzone sosenki umierają jedna po drugiej?

  5. #16385
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rustin - pytanie: wiesz po co używa się kory a po co żwiru w ogrodzie?
    Kora to nie jest dekoracja na powierzchni gruntu. Pełni ważną rolę w ekosystemie, chroniąc glebę i polepszając jej właściwości.
    Żwir też ma swoje specyficzne właściwości, korzystne na pewnych grup roślin.
    Agrowłóknina - nie, jeśli chcesz założyć ogród. Ogród - czyli miejsce, które żyje, zmienia się.

  6. #16386
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    A nie, jakiś inny syf mi dał. Co mi pozostaje, patrzeć, jak moje wymarzone sosenki umierają jedna po drugiej?
    możesz pryskać profilaktycznie, ale zasadniczo najpierw powinno się dokładnie zidentyfikować chorobę.

  7. #16387
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    Ale jak ją zidentyfikować? jakieś przychodnie dla roślin w Wawie? Z ludźmi i psami łatwiej identyfikować

  8. #16388
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Elfir, forumowa ogrodniczko, poradź mi co mógłbym tam zasadzic.
    Płot mam 3 m od domu. Jest wzdłuż tego płotu trochę ruchu pieszego. Gdzie indziej na osiedlu widzę ludzie sądzą różne krzaki przed płotem aby się odgrodzić.
    Co tam posadzić przed płotem jeśli wogole coś? Takie nasadzenia oddaliłyby pieszych trochę od okien.
    Warto, niewarto? Teren należy do miasta. Jest to ciag pieszy /droga.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-08-15_222148.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	104,0 KB
ID:	433601  

  9. #16389
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wolno sadzić na cudzym terenie.

  10. #16390
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    Ale jak ją zidentyfikować? jakieś przychodnie dla roślin w Wawie? Z ludźmi i psami łatwiej identyfikować
    może pogotowie ogrodnicze lub inne forum?

  11. #16391
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    rustin - pytanie: wiesz po co używa się kory a po co żwiru w ogrodzie?
    Kora to nie jest dekoracja na powierzchni gruntu. Pełni ważną rolę w ekosystemie, chroniąc glebę i polepszając jej właściwości.
    Żwir też ma swoje specyficzne właściwości, korzystne na pewnych grup roślin.
    Agrowłóknina - nie, jeśli chcesz założyć ogród. Ogród - czyli miejsce, które żyje, zmienia się.
    Gdybym wiedział to bym przecież nie pytał.
    Napisałem też że ma być rabata, jakieś kwiatki czy trawy ozdobne a drugie miejsce to pod tuje

  12. #16392
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    W Warszawie można spróbować zapytać o problem z roślinami w Powsinie w Ogrodzie Botanicznym albo na SGGW. Wiem, że SGGW prowadziło nawet "lecznicę" jakiś czas temu.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  13. #16393
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Gdybym wiedział to bym przecież nie pytał.
    Napisałem też że ma być rabata, jakieś kwiatki czy trawy ozdobne a drugie miejsce to pod tuje
    Budujemy domy i czytamy na ten temat, szukamy wiedzy. Dopiero, gdy jej nie znajdujemy, zaczynamy dyskusje na forum.
    Dlaczego do ogrodu nie podejdziesz, Rustin, w ten sposób. Chcesz mieć ogród przy domu, poczytaj, stwórz podstawy wiedzy. Zaczynając tak jak teraz będziesz sobie tylko tworzył problemy z roślinami.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  14. #16394

  15. #16395

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Witam Elfir
    Chcę zrobić rabatę w kształcie prostokąta , dodatkowo pod tujami chcę coś sypnąć aby nie rosła trawa jak i przy płocie.
    Są dwie opcje kamyk i kora, cenowa kora wychodzi 3x taniej a przy 60m2 parę złoty wyjdzie. Czy kamyk ma dużą przewagę nad korą ?
    Czy zastosowanie obrzeży bord jest dobrym rozwiązaniem ? Jest z nimi najmniej roboty i wyglądają solidnie.
    Czy pod korę dawać geowłóknine ?
    U mnie w niektórych miejscach ekobordy wysadziło po zimie (grunt - piaski gliniaste). Mocowane tylko na plastikowe szpilki z zestawu.

  16. #16396
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że Elfir się na mnie nie wkurzy
    Linki do artykułów o ściółkowaniu w ogrodzie:
    https://poradnikogrodniczy.pl/sciolkowanie.php
    https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/...nie-w-ogrodzie
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  17. #16397
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sciolkowanie kamieniami to nie na zasadzie - kupic cos ze skladu i nawieźć.
    Jeden kamien obniza PH gleby, inny podnosi, jeszcze inny nie ma ma to wpływu.
    Rosliny trzeba dobrać tak, aby podniesienie/obnizenie PH im pomagalo, a nie przeszkadzalo w rozwoju
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #16398
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rustin - jak wygląda środowisko naturalne roślin, które chcesz sadzić? Przykładowo - w jakich warunkach rośnie lawenda a w jakich różanecznik?
    Są rośliny, które rosną w szczelinach skalnych, na wydmach - tam poziom próchnicy jest niewielki, rośliny lubią szybko nagrzewające się stanowiska, suche.
    I są rośliny, które rosną w lasach, na grubej warstwie ściółki, chroniącej glebę przed utratą wody, przed nadmiernym ogrzewaniem się.

    I dlatego lawenda słabo rośnie w korze, a różanecznik na żwirze.
    Dlatego rodzaj ściółki dobierasz do potrzeb roślin.

  19. #16399
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rustin - jak wygląda środowisko naturalne roślin, które chcesz sadzić? Przykładowo - w jakich warunkach rośnie lawenda a w jakich różanecznik?
    Są rośliny, które rosną w szczelinach skalnych, na wydmach - tam poziom próchnicy jest niewielki, rośliny lubią szybko nagrzewające się stanowiska, suche.
    I są rośliny, które rosną w lasach, na grubej warstwie ściółki, chroniącej glebę przed utratą wody, przed nadmiernym ogrzewaniem się.

    I dlatego lawenda słabo rośnie w korze, a różanecznik na żwirze.
    Dlatego rodzaj ściółki dobierasz do potrzeb roślin.

    Czasem słyszy się głosy, że kora jest zła, bo trzeba ją uzupełniać. Tak mówią właśnie ci, którzy nie rozumieją po co ona jest. "Znikanie" kory to jak najbardziej pozytywne zjawisko. Kora przekształca się w próchnicę. A próchnica determinuje żyzność gleby, polepsza warunki życia wielu roślinom. W próchnicy żyją mikroorganizmy przekształcające związki mineralne w formy dostępne dla roślin. Próchnice oczywiście można uzupełniać także nawożeniem kompostem lub obornikiem. Ale rzadko ludzie kompostują.
    W dobrze zaprojektowanym ogrodzie z czasem kory nie trzeba będzie uzupełniać, bowiem rośliny okrywowe zarosną powierzchnię gruntu.

    Żwir - używa się albo w ogrodach kserotermicznych, sucholubnych, gorących, odtwarzających środowiska śródziemnomorskie (zwykle używa się żwiru kolorowego lub żółtawego):


    albo jako nawierzchnie (nie ściółkę) w ogrodach formalnych lub nowoczesnych. I wówczas sadzi się w nim jakieś pojedyncze rośliny jak formowany cis, bukszpan, jakieś nietypowe drzewko, kępę trawy. Jasny żwir podkreśla kształty roślin.


    Żwir trzeba oczyszczać z opadłych liści i nawianego piasku, by ładnie się prezentował.

    Można nie stosować ściółki wcale lub nietypową. Na przykład na rabatach kwiatowych i trawiastych. Wówczas wiosną używać kompostu, który przysypuje się mączką bazaltową.

    Obrzeża - jak ma być trwale to kostka brukowa. Jak masz zacięcie możesz nie robić wcale tylko odcinać szpadlem krawędzie. Plastikowe obrzeża są rozwiązaniem niedrogim, ale nie do końca spełniającym swoją rolę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-08-2019 o 15:34

  20. #16400
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    Elfir, jeszcze jedno pytanie, może wiesz, gdzie można kupić sadzonki brzozy ermana? Przeszukuję neta, wygląda, że nikt nie ma. A jestem po prostu chora na taką zagajnikową, wielopniową brzozę.Najlepiej trzy

Strona 820 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony