dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 830 z 902
Pokaż wyniki od 16.581 do 16.600 z 18033
  1. #16581
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Basia_KRK
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    270

    Domyślnie

    Elfir, czy to jest możliwe, aby uzyskać taki kwitnący ogród? Najpierw biało-niebiesko-pomarańczowy, a potem biało-żółto-pomarańczowy)? Czy dobrze ułożyłam kolejność zdjęć jeżeli chodzi o kwitnięcie? Najpierw niebiesko-biały, potem żółto-pomarańczowy?








  2. #16582
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak posadzisz biało-niebieskie cebulowe a potem żółte rudbekie i jeżówki to tak.

    Natomiast ogrody pokazowe mają rośliny podpędzane by zakwitły dokładnie na dzień wystawy. Dlatego widać tam kwitnące jednocześnie rośliny, które w normalny sposób kwitną w różnych terminach. I zestawiane są też rośliny o rożnych wymaganiach wilgociowych, glebowych, różnym tempie wzrostu, bo sadzone są na te kilka tygodni i nikt nie zawraca sobie głowy tym, jak kompozycja będzie prezentować się za rok czy pięć lat.

    Zdjęcie nr 2 farbownik i chyba kulik (czyli efekt czerwiec-lipiec porywach do sierpnia)
    zdjęcie nr 3 Jest kosaciec bródkowy, który kwitnie u nas max 3 tygodnie w czerwcu, farbownik lazurowy który kwitnie latem (6- i jakaś roślina baldaszkowata (może kwitnąć od miesiąca do kilku miesięcy, zależnie od gatunku).

    Spróbujmy zrobić zestawienie.
    Wiosna (przyjmijmy okres marzec-czerwiec) będzie biało-niebiesko-pomarańczowa. Co do zasady wiosenne kwiaty kwitną stosunkowo krótko, wiec nie da się znaleźć gatunku, który kwitłby przez cały zakładany okres.
    cebulowe (od krokusów i przebiśniegów, poprzez szafirki i białe narcyz po białe i pomarańczowe tulipany)
    zawilce lesne i wielkokwiatowe (białe)
    floks szydlasty, żagwin, goździk pierzasty, serduszka, epimedium (białe odmiany)
    niezapominajki, barwinek - białe i niebieskie
    ułudka, dąbrówka rozłogowa i brunnera - niebieskie
    kosaćce syberyjskie wczesne (białe, niebieskie) i bródkowe (białe, niebieskie, pomarańczowe)
    piwonie (białe)
    ubiorek
    Jest poważny problem z zapewnieniem pomarańczowego koloru. Z żółtym byłoby dużo łatwiej.


    lato do jesieni (czyli czerwiec-październik) żółto-pomarańczowy - tu jest o wiele łatwiej, bo rośliny w tym okresie dłużej kwitną.
    krwawniki (np. Terracota kwitnie 6-10)
    nachyłek wielkokwiatowy (Sunkiss)
    nachyłek okółkowy (kwitnie 7-9)
    delosperma (Fire Spinner)
    jeżówki (Kismet Intense Orange, Kismet Yellow, parrot, Mellow yellow)
    gailardie (6-7)
    nowe odmiany kuklików (kwitną od maja)
    dzielżany (od lipca)
    słoneczniczek (od lipca, są też pomarańczowe np Bleeding Hearts)
    liliowce (kwitną jednak ok. miesiąca, poza powtarzającymi jak Stella D'oro)
    trytoma
    języczki (7-9)
    tojeść (6-
    wiesiołek
    rudbekie
    niektóre rozchodniki (6-7)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-03-2020 o 22:21

  3. #16583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przestać nawozić i podlewać

    Nie wiem czy chcesz utrzymywać na stałej wysokości czy pozwolić rosnąc w górę?

    Nie jest to przypadkiem odmiana o takim pokroju?
    Fpto - inne jodły rosną bardziej proporcjonalnie, a 2 kalifornijskie już tylko w górę. Zresztą już w szkółce były podpędzone w górę i może o to chodzi?
    Czy ew. można przyciąć stożek wzrostu, aby poszła w szerz? B. proszę spójrz i ew. podpowiedz jak, co i kiedy przyciąć?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	JodlaKalifornijska1.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	34,7 KB
ID:	441757  

  4. #16584
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym nie cięła. Chyba, że chcesz zatrzymać już wzrost na tej wysokości.

  5. #16585

    Domyślnie

    KOleżanka mi radzi, że można przyciąć w maju tą nową część przyrostową stożka wzrostu, że niby to nie zatrzyma całkowicie wzrostu, a jedynie przystopuje -czy to prawda?

  6. #16586
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    spowoduje, że roślina wypuści konkurujące ze sobą pędy. A to może doprowadzić do deformacji kształtu. Potem trzeba będzie się bawić w wyprowadzanie wierzchołka by był prosty.

  7. #16587
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cześć,
    Pytanie za 232 punkty lub stawiam kawę: wczoraj skosilem trawnik, i zrobiłem płytką wertykulację. W nocy, zupełnie dla mnie niespodziewanie , przygwiździło minus 10 stopni mrozu. Będzie jakiś kłopot z trawą czy raczej nie ma co się przejmować? Trawnik jest stosunkowo młody, ma trochę ponad rok.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  8. #16588

    Domyślnie

    Mam pytanie trochę techniczne. Czy mogę posadzić klon polny globosum nanum na pniu w okolicy rury między domem a oczyszczalnią? Rura (fi 160 pomarańczowa) idzie ok 0.6 m pod ziemią. Ja chciałbym posadzić ok 70 cm wzdłuż tej rury 2 lub 3 szt klonu globosum na pniu. Boje się czy korzenie kiedyś nie uszkodzą tej rury. Akurat tak mi wychodzi rabata. Nie wiem jak rosną korzenie w tym przypadku.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  9. #16589
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Cześć,
    Pytanie za 232 punkty lub stawiam kawę: wczoraj skosilem trawnik, i zrobiłem płytką wertykulację. W nocy, zupełnie dla mnie niespodziewanie , przygwiździło minus 10 stopni mrozu. Będzie jakiś kłopot z trawą czy raczej nie ma co się przejmować? Trawnik jest stosunkowo młody, ma trochę ponad rok.
    przy płytkiej wertykulacji nie powinno być najgorzej.

  10. #16590
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Mam pytanie trochę techniczne. Czy mogę posadzić klon polny globosum nanum na pniu w okolicy rury między domem a oczyszczalnią? Rura (fi 160 pomarańczowa) idzie ok 0.6 m pod ziemią. Ja chciałbym posadzić ok 70 cm wzdłuż tej rury 2 lub 3 szt klonu globosum na pniu. Boje się czy korzenie kiedyś nie uszkodzą tej rury. Akurat tak mi wychodzi rabata. Nie wiem jak rosną korzenie w tym przypadku.
    Jeśli rura nie przecieka, nie powinno być problemów. W miastach sadzi się drzewa na terenach bardzo gęsto uzbrojonych.
    Największe są problemy przy sadzeniu na rurach drenarskich lub gdy nie są szczelnie połączone i gdzieś woda cieknie. Wówczas korzenie rosną w każdą mokrą szczelinę.

  11. #16591
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przy płytkiej wertykulacji nie powinno być najgorzej.
    Dzięki. Kawa do odebrania, mieszkam blisko Autorusa
    Te minus 10 mnie delikatnie zaskoczyło.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  12. #16592
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja przycięłam budleję i jak spojrzałam na prognoze poleciałam okrywac kartonem.

  13. #16593
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Ja nie spojrzałem na prognozę. Jak szedłem spać to spojrzałem na termometr i myślałem że się popsuł. Wysadziłem nos przez drzwi i się zadziwiłem.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  14. #16594
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    człowiek przyzwyczaił się do myśli, ze zimy nie ma, że wiosna już, a tu zaskoczenie. Ta noc chyba była najzimniejsza z całej zimy w Wielkopolsce.

  15. #16595

    Domyślnie

    Mam pytanie dot. siania trawy.
    Zlikwidowałem garaż, który stał w ogrodzie. Został mi spory kawałek łysego placu. Przekopałem, pousuwałem resztki gruzu i kamyków, wybronowałem grabiami i wyrównałem.
    Pomyślałem, że skoro już mam tak przygotowaną ziemię, dni są coraz cieplejsze, może by można było posiać w tym miejscu trawę.
    Boję się tylko tego, że co jakiś czas zapowiadają lekkie przymrozki nocami.
    @Elfir, można bez obaw posiać trawę czy lepiej się jeszcze wstrzymać?

  16. #16596
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiem z jakiego regionu jesteś. Teoretycznie nie powinno być problemów.

  17. #16597

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie wiem z jakiego regionu jesteś. Teoretycznie nie powinno być problemów.
    Nowy Sącz, Małopolska.

  18. #16598
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no to trochę wcześnie. Poczekaj aż pogoda się bardziej ustabilizuje. Nakryj obszar geowłókniną lub kartonami, by się nic nie nasiewało.

  19. #16599

    Domyślnie

    A mogłabyś podpowiedzieć po czym poznać właściwy moment?
    Gdy całkiem skończą się przymrozki, czy może gdy będą nie większe niż ... ?

  20. #16600
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zasadniczo trawa kiełkuje najlepiej i najszybciej gdy grunt ma min. 10 stopni. Posianie wcześniej trawy nie zabije, ale ona będzie kiełkowała strasznie długo i w międzyczasie szybciej zdążą ci wzejść chwasty niż trawa.

Strona 830 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony