dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 852 z 902
Pokaż wyniki od 17.021 do 17.040 z 18033
  1. #17021
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    placebo. Jak chcesz polepszyć to normalnie daj obornika lub kompost.

    to może być dobre, jak ktoś ma ziemię z wykopów i chce ją uaktywnić.

  2. #17022
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wykopów? jakiego typu wykopów. Moja działka budowlana jakieś 10 lat wcześniej była uprawianą działką rolną.
    Budowa domu, wykop ziemi pod fundamenty i ta wykopana ziemia była rozprowadzona po działce, żeby wyrównać i podwyższyć.
    Ziemi nie badałem, ale widać na przykład po wzroście trawy (albo piękna zielona albo tuż obok pół-łyse klepisko), że ta rozprowadzona ziemia to bardzo różnej jakości była. Chcę tę jakość wyrównać i "podciągnąć" te klepiska.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #17023
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Giman, zrób jak radzi Elfir. Poszukaj w okolicy stajni i nawieź końskiej qpy jesienią. Najlepiej byłoby to przekopać tak na 30 cm głęboko i zostawić do wiosny. Wiosną glebogryzarka, zagrabienie, uwałowanie i masz dobry początek.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  4. #17024
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ale ja dopiero co trawę posiałem, krzewy zacząłem sadzić, geobordery wkopałem.
    Może trochę wyrywnie zacząłem i bez pomyślunku o stanie gleby, ale nie chcę tego kasować tylko poprawić/podkręcić choć trochę.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #17025
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    To domieszaj w miejscach „klepisk” ziemi kompostowej i jeśli masz tam dużo gliny to także piasku. Proporcja - wszystkiego ma być po 1/3.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #17026
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Wykopów? jakiego typu wykopów.
    Jak ktoś sobie nawozi na ogród tzw. martwicy - czyli ziemi wybranej poniżej występowania mikroorganizmów, poniżej dostępności tlenu. Taka ziemia jest martwa a składniki mineralne w niej zawarte niedostępne dla roślin. Aby nadawała się do uprawy trzeba jej te mikroorganizmy wprowadzić, bo to one przerabiają pierwiastki do form pobieranych przez rośliny. Takie wyciągi mogą w tym pomóc.

    Ale nic nie przebije kompostu i obornika, jesli chodzi o żyzność gleby..


    W ogrodzie nie ma dróg na skróty.
    Przede wszystkim zbadaj odczyn gleby. Płyn Helliga kupisz w ogrodniczym.
    A najlepiej pobrać próbki i oddać do stacji chemiczno-rolniczej na badania (można wysyłać) - określą ci poziomy składników pokarmowych, odczyn i wypiszą zalecenia nawozowe.

    jak wykopywałeś glinę to za nierównomierny wzrost trawy odpowiada nierównomierna struktura gleby. Na zbitych trawa nie urośnie, niezależnie jak żyzne by były.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-06-2020 o 00:26

  7. #17027
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dziękuję za rady.
    Wiem, ze zabrałem się od d.. strony i że lepiej zapobiegać niż leczyć ale mleko sie rozlało. Dość tych powiedzonek.
    Bedę lał tymi płynnymi humusami, trochę napowietrzę, podziurawię. Dam temu parę miesięcy, jak do jesieni nie ruszy, nie wyrówna się z resztą to wtedy fragmentarycznie zaoram i zrobię kompostem/obornikiem te gorsze fragmenty. Te operacje to do trawnika, drzewa i krzewy to wymieniam punktowo w wykopie przy sadzeniu i mam nadzieję, że wystarczy.
    Zmartwiłaś mnie z tą gliną, z jednej strony tam gdzie gorzej rośnie jest wrażenie bardziej zbitej i szybciej wysychającej powierzchni z drugiej jak się to weźmie w palce to jest sypkie, ziemiste nic gliniastego.
    Płyn Helliga mam od przedwczoraj i dzić będę badał w róznych miejscach.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #17028

    Domyślnie

    Witam Wszystkich w tym bardzo aktywnym wątku - b. liczę na pomoc w 2 sprawach:
    1. Pęcherznica -czy można ją posadzić na 50cm szerokości i 25cm wysokości skarpie przy ogrodzeniu! (zmiana poziomów). Zostało nam tam przestrzeniowo trochę miejsca, ale przed skarpą nie da rady posadzić, więc stąd ta skarpa. Czy układ korzenny na to pozwala? Najlepiej byłoby to zrobić w połowie tego schodka, czyli ok. 25cm od podmurówki ogrodzeniowej.
    2. Śliwa wiśniowa Pissardi -czy można ją posadzić trochę głębiej niż wynika to z donicy tzn. 5-10cm? Wiem, że tego się nie poleca, ale może śliwa to znosi

  9. #17029
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. trochę mało miejsca na korzenie. dlaczego akurat pęcherznica?
    Mozna byłoby karłowe odmiany, do uprawy w donicach, np. "Little Jocker"

    2. nie wiem czy przeżyje, nie praktykuję takich eksperymentów.

  10. #17030

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    perz przerośnie na pewno
    ale w sumie perz łatwo usunąć z trocin

    da się zgadnąć jakie zwierzę tu mieszka ?
    w tamtym roku da razy siałam ogórki, gdy miały kilka cm coś zeżarło
    lilii też nie mam, a miałam (

    szkoda mi sypać trutkę, bo koty (sąsiadów) chodzą po działce i bociany po łąkach obok

    kolejne zdjęcie to brzoskwinie, o które drżałam przy marcowych przymrozkach, pisałam tutaj
    (poprzerywałam zawiązki dzisiaj)

    i truskawka w duecie z lawendą
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie1063.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	444885Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie1059.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	444886Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie1061.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	444887Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie1060.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	444888
    Ostatnio edytowane przez ollencja ; 04-06-2020 o 21:03 Powód: zdjecia

  11. #17031
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niestety, po norce nie rozpoznam czy to nornica, czy turkuć podjadek

  12. #17032

    Domyślnie

    O turkuciu nie ppmyslalam, i ta norka chyba za duza. Slimakow i pedrakow nic nie zzera, marchwi, selera nikt nie podgryzal.
    Lillii nie ma.Tulipany, narcyzy, nawet hiacynt (co przesuszonego wyrzucilam) zostaly. Jutro dokladnie obejrzejagode kaczacka, bo duzo pod nia bylo tuneli.

  13. #17033
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nornice uwielbiają cebule.

  14. #17034
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Jak wcześniej ustaliliśmy, źle podszedłem do jakości gleby i wysiałem trawę na martwicę, ale to już omówiliśmy jeszcze raz dzięki za rady.
    Kolejny ruch ogrodowy chciałbym wykonać porządnie. Mianowicie planuję postawić skrzynie inspektowe, niewysokie ok 15cm, będą tam truskawki oraz warzywnik.

    Jak prawidłowo to przygotować i czym uzupełnić?
    Będą stały w miejscu gdzie obecnie jest trawa (zarówna ta bujna udana jak i klepiska).

    Co robić:
    1. Przekopać na głębokość wideł i zostawić luźno.
    2. Osadzić skrzynię.
    3. Uzupełnić wnętrze skrzyń, czym?

    Czy inaczej do tego podejść?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #17035
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brysia8

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    414
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    giman
    Ja robiłam grządki podwyższone na około 40 cm wysokości,
    gleby na której stoją nie ruszałam, pozostawiłam trawę i chwasty.
    Warstwy po kolei:
    1. na dno skrzyni położyłam grubą warstwę mokrych kartonów (dżdżownice je bardzo lubią)
    2. na to kładłam warstwę suchych gałęzi
    3. później siano/słoma /trawa /liście (u mniej najwięcej liści i suchej trawy)
    4. na to kompost / obornik
    5. odrobina ziemi (tak ze 5-10 cm)
    Teraz już sadzimy i ściółkujemy grubą warstwą trawy

    Czekam na plony
    Dom parterowy; PF 20cm XPS + 7cm eps 0,031; ściany porotherm 25cm + 22 cm grafit 0,032; dach płaski- żelbet, 25cm 0,037 + spadki 1-28cm 0,037eps; okna Oknoplast- winergetic premium; podłogówka po całości, rekuperacja; PC PW Buderus Logatherm WPLS.2. - 8KW.
    Pow. całkowita 150m2, użytkowe 122m2.
    Już mieszkamy )

  16. #17036

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    1. trochę mało miejsca na korzenie. dlaczego akurat pęcherznica?
    Mozna byłoby karłowe odmiany, do uprawy w donicach, np. "Little Jocker"

    2. nie wiem czy przeżyje, nie praktykuję takich eksperymentów.
    1. bo chcieliśmy szybki "żywopłot"
    2. OK, to nie ma co, ogrodnik-marketingowiec chyba

  17. #17037

    Domyślnie

    Jaki nawóz zastosować do Thuja Branant (wysokość 4m , wiek 13lat) ? Będę wdzięczny za pomoc
    już na swoim ale dobrze żyje się nie mając "na głowie" budowy

  18. #17038
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Yara mila lub Florovit do iglaków.
    Możesz też dac próbkę ziemi do Stacji chemiczno-rolniczej to ci określą zawartości składników i zaproponują program nawożenia.

  19. #17039
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brysia8 Zobacz post
    giman
    Ja robiłam grządki podwyższone na około 40 cm wysokości,
    gleby na której stoją nie ruszałam, pozostawiłam trawę i chwasty.
    Warstwy po kolei:
    1. na dno skrzyni położyłam grubą warstwę mokrych kartonów (dżdżownice je bardzo lubią)
    2. na to kładłam warstwę suchych gałęzi
    3. później siano/słoma /trawa /liście (u mniej najwięcej liści i suchej trawy)
    4. na to kompost / obornik
    5. odrobina ziemi (tak ze 5-10 cm)
    Teraz już sadzimy i ściółkujemy grubą warstwą trawy

    Czekam na plony
    Dzięki za rozpiskę. Z rozmachem zrobiłaś
    O kartonach nie słyszałem, może je dorzucę na poziom zero. Albo po przekopaniu rzucę kompost a potem nasypię urodzajnej ziemi.
    Coś na zasadzie na poziom zero dać coś co użyźni glebę w niższych warstwach na przyszłość a potem nasypać w skrzynię ziemi urodzajnej na teraz.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #17040
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Dzięki za rozpiskę. Z rozmachem zrobiłaś
    O kartonach nie słyszałem, może je dorzucę na poziom zero. Albo po przekopaniu rzucę kompost a potem nasypię urodzajnej ziemi.
    Coś na zasadzie na poziom zero dać coś co użyźni glebę w niższych warstwach na przyszłość a potem nasypać w skrzynię ziemi urodzajnej na teraz.
    Kartony to stary angielski sposób. Kładzie się na rabaty i grubo sciółkuje. Skutecznie zabezpiecza przed chwastami i na wystarczająco długo, by rośliny zadarniające rozrosły się i nie dopuszczały do zachwaszczenia.

    Mój skrzyniowy warzywnik ma 50 cm wysokości. To wygodne.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

Strona 852 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony