dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 887 z 902
Pokaż wyniki od 17.721 do 17.740 z 18033
  1. #17721

    Domyślnie

    dobry pomysł z tą podniesioną rabatą na rododendrony

    wysokość 40 cm,
    to jest 40 cm torfu?
    a jaka mniej-więcej powierzchnia na jeden różanecznik?

    na różanecznik (z biedronki 16 zł, to teraz mały) i dwie borówki ile miejsca przygotować?

    mam zbędne płytki chodnikowe 50x50 i 35x35
    - od "niewidzialnej" strony mogę ułożyć i na mojej glinie cuda-wianki będą
    Ostatnio edytowane przez ollencja ; 30-03-2022 o 20:17 Powód: literówka

  2. #17722
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a jaka odmiana?


    Bo borówka może osiągać 2x2 m

  3. #17723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Elfir pewnie nie zauważyła co piszesz o torfie.

    Na podwyższenie wystarczy zwyczajna ziemia.
    Pod rhododendrona i borówki przygotuj mieszankę – połowa torfu kwaśnego reszta to ziemia ogrodowa i kora sosnowa. Kora pomaga dłużej utrzymać kwaśny odczyn. Dla rhododendrona wystarczy dość płytki dołek, bo on ukorzenia się płytko jakieś 30 cm. Ale zrób od razu szeroko. Najlepiej 2 x szerzej niż ma teraz średnicy. Pamiętaj, żeby nie wkopywać go głęboko. Korzenie ledwie przykryte.
    Borówkom zrób od razu „rów” metr szerokości i 2,5–3 długości, ponieważ masz 2, a posadzisz je w odległości 100 cm od siebie. Zalecają, żeby głębokość była około 80 cm, ale ja zrobiłam 50 cm i też jest okey. One muszą mieć bardzo kwaśno i dużo słońca, a także dobre nawodnienie w okresie gdy kwitną i owocują. Do całego tego rowu sypiesz kwaśną ziemię, czyli wymieszaną z torfem pół na pół.

    Koniecznie kup kwasomierz glebowy i to nie jakiś elektroniczny, ale taki zwykły z płynem Helliga. Musisz pilnować kwasowości gleby, żeby borówki ładnie owocowały. A rhododendron... hm... on jak nie ma kwaśnej ziemi, to nie pobiera składników odżywczych.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  4. #17724

    Domyślnie

    nie mam w domu etykietki do borówek, może jeszcze znajdę w składziku

    jest taki kawałek 2x3 m, przy jednym dłuższym boku jest plot zasłaniający słońce od wschodu,
    na narożnikach jabłonka i brzoskwinia, jabłonka musi być, brzoskwinię mogę na coś wymienić

    w tym prostokącie mogę wymienić ziemię i wsadzić borówki,
    słońce w południe o 12-13, potem zasłania je dom sąsiadów, i znów ok. 16
    do wody blisko

    jabłonka może być blisko borówki, nie za kwaśno jej?

    borówka teraz jest zdołowana z innej strony, gdzie słońce wsch, i południowe, zachodnie zasłoni płot, też mogłam bym jej dołożyć torfu

    po ten torf wysyłam męża, nada się?
    https://www.olx.pl/d/oferta/torf-wys...tml#0efc61e039

    jeśli borówka dorasta do 2m. to potrzebuje podpór?


    jaki nawóz?
    dedykowany do borówek czy tylko siarczan amonu
    https://sklep.swiatkwiatow.pl/nawoz-...tral-1-kg.html


    spytam jeszcze o aktywator do kompostu:
    liście, chwasty, trawa (sucha i zielona) .. bez resztek kuchennych,
    Ostatnio edytowane przez ollencja ; 01-04-2022 o 12:40 Powód: poprawka

  5. #17725
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jabłonka nie lubi tak kwaśnej gleby, jakiej wymagają borówki.
    Pytałam o odmianę ze względu na duża rozpiętość wzrostu poszczególnych odmian a tym samym miejsca jakie zajmą.
    Borówka to nie pnącze tylko krzew, nie wymaga podpór

    Tutaj zdjęcie z plantacji:

    a to też - ale odmiana dużo niższa:


    Borówki wymagają nawożenia, bowiem torf kwaśny jest całkowicie jałowy. Sam siarczan amonu to tylko azot, a roślina potrzebuje także potasu, fosforu, mikroelementów.

  6. #17726

    Domyślnie

    wiem, że borówki są małe i duże
    normalnie szukałabym mniejszych odmian,
    ale syn chciał taki prezent na dzień dziecka to brałam co było

    inne miejsce gdzie mogę jeszcze wsadzić jest naprzeciwko okna salonowego,
    to ewentualne podpory brzydko by wyglądały zimą

    skoro torf jałowy to chyba warto wymieszać go z ziemią ogrodową i nawozem ustawić pH,
    łatwiej też chodzić po twardszym podłożu a nie takim puchu

  7. #17727
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Borówka nie potrzebuje podpór, za to pięknie przebarwia liście w jesiennym słońcu. Więc może być efektownie naprzeciw okien salonu
    U mnie długo rosły na rabacie z azaliami i rhododendronami. Przesadziłam, gdy zrobiło się tam zbyt dużo cienia.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  8. #17728
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post

    skoro torf jałowy to chyba warto wymieszać go z ziemią ogrodową i nawozem ustawić pH,
    łatwiej też chodzić po twardszym podłożu a nie takim puchu

    Borówki wymagają naprawdę niskiego odczynu. pH nie powinno być wyższe niż 4,5. Dlatego mieszanie z ziemią ogrodową może nadmiernie podnieść odczyn - ale tutaj dużo zależy od wyjściowego odczynu gleby jaki masz w ogrodzie.
    Na plantacjach sadzić się borówki w dołkach o szerokości 60 cm i głębokości 30 cm wypełnionych torfem z trocinami i nawozem a całość przysypuje się cienką warstwą rodzimej gleby.


    Istnieją mieszańce, tzw borówki pośrednie, które znoszą wyższy odczyn, podobnie jak różaneczniki (od pH 5,5) i są małe - od 0,5 do 1,2 m

  9. #17729

    Domyślnie

    o borówce nadal myślę:
    jak zrobić by jednocześnie było słonecznie i wilgotno?
    kombinuję by wykorzystać cień od domu sąsiada, i tak dopasować by dom zasłaniał to najwyższe słońce


    jaki odczyn gleby lubi liliowiec?
    - taki zwykły, pomarańczowy, żadna nowa odmiana
    czytam, szukam i jest wpisany kwasolubnych (blisko obojętnego) i też do zasadolubnych

    aktualnie rośnie blisko lilaka, w pełnej zgodzie, pH nie znam

    a chciałabym zrobić taką rabatkę, gdzie będzie: lak, lilak i liliowiec

  10. #17730
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Liliowiec ma szerokie spektrum tolerancji odczynu, ale bardzo kwaśnych gleb raczej nie zniesie.
    Lilaki nie tolerują zakwaszenia. Odczyn powinien być obojętny do lekko zasadowego.

  11. #17731

    Domyślnie

    Elfir, mam trzy pytania:
    1. Mam posadzoną na działce morwę białą, drzewko ma ok 4-5 lat, dostałam sadzonkę ok 30-40 cm, aktualnie nie dorosła jeszcze do 1 m. Rośnie... słabo, tj listki są dosyć drobne, zieleń niezbyt intensywna. Gleba wilgotna, dosyć ciężka, poziom wód gruntowych dosyć wysoki (ale woda nigdzie nie stoi, gliny też nie ma). Czy możliwe, że jest jej tutaj za mokro, czy po prostu morwa rośnie dosyć wolno?
    2. Czy na taką glebę jak opisałam wcześniej nada się buk Purple Fountain ?
    3. Po zimie floks szydlasty wygląda średnio, miejscami jest mocno suchy. Wycięłam część suchych odnóg, ale część jest sucha tylko przy korzeniu, a dalej już wygląda normalnie. Czy przyciąć je do ziemi (ale wtedy pewnie nie zakwitnie na wiosnę), czy przyciąć mocniej dopiero po zakwitnięciu, jeżeli rzeczywiście dalej będzie wyglądał źle?
    Ostatnio edytowane przez adder ; 12-04-2022 o 07:51 Powód: błąd

  12. #17732
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. Morwa zdecydowanie nie toleruje mokrego ciężkiego podłoża.
    2. Nie - Buk przede wszystkim wymaga stabilnego lustra wody podskórnej, wiec jeśli zimą jest wysokie a latem opada, jest to zabójcze dla niego
    3. Floks szydlasty wymaga gleby suchej. Nigdy nie będzie ładny na mokrej glinie

    na wilgotne, ciężkie gleby najbardziej nadają się wierzby, kalina, krzewuszka, dereń biały, rozłogowy, hibiskus bageinny
    Da radę jabłoń ozdobna, jeśli nie będzie stała we wodzie
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 12-04-2022 o 09:27

  13. #17733

    Domyślnie

    Ok, dziękuję za odpowiedź. Woda w mokre wiosny i jesienią pojawia się na ok 1 m. Chyba rzeczywiście spróbuję tę morwę przesadzić, bo szkoda żeby się zmarnowała.
    Floks posadziłam pod pracą, tutaj jest gleba przepuszczalna, sucha i jest dużo słońca. Zimą woda nie stała, ale było albo bardzo dużo deszczu, albo silny mróz bez śniegu. Ciąć, czy poczekać i spróbować przyciąć później?

  14. #17734
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ciąc po kwitnięciu. Jak przytniesz teraz to nie zakwitnie.

  15. #17735

    Domyślnie

    Chciałbym posadzić trawę na nawiezionej ziemi (wybrana na jakieś 30-40cm w tamtym roku ziemia zmieszana z gruzem i nawieziona w miarę ładna ziemia). Nawozić czymś po posadzeniu i podlewać?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  16. #17736
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    posadzić trawę ozdobną czy siać nasiona na trawnik?

    Podlewać musisz, jak nie pada - do kiełkowania gleba musi być stale lekko wilgotna.
    Nie wiem jaką ziemię nawiozłeś, jak jest żyzna. Ale najczęściej tuż przed siewem daje się połowę dawki jakiegoś wieloskładnikowego nawozu w typie azofoski.
    A potem po pierwszym koszeniu co +/- 4 tygodnie

  17. #17737

    Domyślnie

    Miałem na myśli sianie na trawnik.
    Do tej pory nic tam nie rosło bo nawiezione było na jesieni. Teraz jakieś chwasty zaczęły się powoli pokazywać. Powinienem przed sianiem trawy spryskać czymś przeciwko chwastom a dopiero potem siać trawę? Jeśli tak to czym najlepiej. Nie ma tego wiele ale jednak. (w sensie mało co zaczęło rosnąć tych chwastów).
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 14-04-2022 o 06:13
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  18. #17738
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, koniecznie trzeba odchwaścić przed siewem. Jakiś totalny herbicyd w stylu roundapu.

  19. #17739

    Domyślnie

    Elfir planuję kupić 4 graby (nie na żywopłot). Mam formalny ogród i planuję posadzić je w 4 kwaterach (po 1 w każdej). Zależy mi na dość wąskiej odmianie i chcę je ciąć w formowane stożki - lepszy Columnaris czy Fastigiata? A może zwykły pospolity?
    Ostatnio edytowane przez maksimini ; 14-04-2022 o 21:13

  20. #17740
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Frans Fontaine jest chyba najwęższy.

    Ale jak będziesz strzyc to może być którakolwiek

Strona 887 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony