dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 895 z 902
Pokaż wyniki od 17.881 do 17.900 z 18033
  1. #17881
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Chce taki.
    Uwierz mi, NIE CHCESZ szybko rosnącego żywopłotu. Wiem coś o tym.
    Mój mąż bardzo chciał, więc zrobiłam 200 mb żywego płotu. Założyliśmy go w 2009 roku. Przez pierwsze 3 lata rozrastał się pilnie przycinany i formowany. Potem był piękny przez 5 lat, a dalej już było coraz gorzej. Męża szlag trafiał na strzyżenie takiej ilości po obu stronach. Pojawił się sąsiad i on wolał płot panelowy, więc wykarczowaliśmy 30 m. Pozostałe 170 m coraz częściej spadało na mnie, a ja i bez tego mam co robić w ogrodzie. Żywopłot stał się zmorą. Ilość pracy przy strzyżeniu „zarazy” przerosła nas. Na dodatek ostatnie potężne wichury przewróciły 2 ponad 6 m. wysokości drzewa i żywopłot w dwóch miejscach został zniszczony. Podjęłam decyzję o wykarczowaniu. W to miejsce sadzę graby, gdzie zbyt wąsko na żywopłot nieformowany. W innych miejscach sadzę derenie, aronie, pęcherznice, nawet oczary (one wolno rosną niestety). Żywopłotu strzyżonego zostanie tylko kawałek, około 3 m, między bramą a furtką, jako pamiątka

    Zdjęcia zamieszczam jako pożywkę dla wyobraźni, ponieważ, gdybym wcześniej widziała takie zdjęcia, nigdy bym nie zdecydowała się na strzyżony, a tym bardziej szybko rosnący żywopłot. Zdjęcie z 2021 roku pokazuje jak wygląda nie strzyżony przez niecałe 3 miesiące.

    Przemyśl dokładnie, bo to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Szczególnie, że nie robimy się młodsi, a sił z wiekiem też nie przybywa.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2016–2021_plot-wierzbowy-1w.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	464675Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2016–2021_plot-wierzbowy-2w.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	464676Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2012_05-27maj-P1010013w.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	112,7 KB
ID:	464674Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2016–2021_plot-wierzbowy-3w.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	464677
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 19-04-2023 o 12:43
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  2. #17882

    Domyślnie

    Piękny. Czyli ta antypka może być?

  3. #17883
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    muszę wreszcie przesadzić ze skrzynki do ziemi borówkę amerykańską,
    tutaj piszą, że może rosnąć obok lilaka?
    Sąsiedztwo nie ma znaczenia, jeśli sadzisz borówkę w podłożu odciętym od reszty (np. w dołach wykładanych folią i zasypanych podłożem do borówki).
    Borówka oczywiście musi mieć słońce, wilgoć i kwaśną glebę.


    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    wszystko mogę zmielić, rozdrobnić i mam kwaśną ściółkę
    mogę to od razu wysypać, tam gdzie borówki, czy trzeba gdzieś na boku kompostować?
    igły w lesie po prostu lecą w dół
    Kompostować ze względu na to, ze świeże drewno zawiera związki blokujące rozwój innych roślin.

  4. #17884
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Piękny. Czyli ta antypka może być?
    Może być jak ci się podoba

  5. #17885
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Piękny. Czyli ta antypka może być?
    Wszystko możesz posadzić, tylko naprawdę zastanów się co będzie za kilka lat. Żywopłot nie przestanie rosnąć, nie zwolni tempa, a ciebie zacznie na to szlag trafiać
    U mnie jest wierzba Pokazałam ci zdjęcia, bo szybkość wiśni wonnej (antypka) można porównywać ze wzrostem wierzby. No, trochę porównywać, bo wierzba jest szybsza O wiśni wonnej jako roślinie żywopłotowej nic nie wiem. Elfir pewnie się zaraz odezwie i ja bym posłuchała jej opinii.
    U sasiadów jest ałycza strzyżona 3-4 razy do roku. Jutro mogę zrobić zdjęcie, żebyś zobaczył jak wygląda nie zaopiekowany od roku.
    U naszych przyjaciół są piękne formowane pęcherznice posadzone między płotem a drogą. Strzygą je raz w roku wiosną (zdjęcie pierwsze). Ale jak zapomną o strzyżeniu, to nadal jest to bardzo ładny żywopłot.
    W kilku miejscach w mojej okolicy są żywopłoty z trzmieliny Fortune'a (drugie zdjęcie), która też nieźle przyrasta, bo pędy osiągają od 0,5–1,0 metra w sezonie, ale nie trzeba jej przycinać często.
    Wstawiam zdjęcia, bo nie są to fotki reklamowe z netu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020_10-15październik_Zywoplot-z-pęcherznic-kalinolistnych-IMG_4585w.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	464694Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2017_07-02lipiec_zywoplot-z-TRZMIELIN-IMG_5596w.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	101,7 KB
ID:	464692
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #17886

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Sąsiedztwo nie ma znaczenia, jeśli sadzisz borówkę w podłożu odciętym od reszty (np. w dołach wykładanych folią i zasypanych podłożem do borówki).
    Borówka oczywiście musi mieć słońce, wilgoć i kwaśną glebę.

    Kompostować ze względu na to, ze świeże drewno zawiera związki blokujące rozwój innych roślin.
    słońce musi być zawsze?,
    bo ja tak wymyślam, żeby zasłonić to najwyższe słońce, 11 -14
    gdy latem wyjadę na tydzień albo dwa i nikt nie podleje to będzie bardzo sucho

    w artykule też wspomniano, że lilak ma chronić liście przed poparzeniem

    jakie zadanie ma mieć ta folia do wykładania?
    - jeśli korzenie rozkładają się na boki to po co folia 60 cm niżej?
    - zastój wody też nie jest wskazany

    jeśli po latach borówka urośnie i korzenie w dół też, to folia już chyba będzie w kawałkach
    Ostatnio edytowane przez ollencja ; 19-04-2023 o 20:46

  7. #17887

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    zastanów się co będzie za kilka lat. Żywopłot nie przestanie rosnąć, nie zwolni tempa, a ciebie zacznie na to szlag trafiać
    Nie przejmuję sie pięciolatką, bo nie wiem gdzie będę we wrześniu. Fajne zdjęcia. Dzieki za info.

  8. #17888
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    słońce musi być zawsze?,
    bo ja tak wymyślam, żeby zasłonić to najwyższe słońce, 11 -14
    gdy latem wyjadę na tydzień albo dwa i nikt nie podleje to będzie bardzo sucho
    To prawdopodobnie owoce zaschną a torf będzie nadawał się do wyrzucenia (gdy wyschnie traci swoje właściwości kumulowania wody)

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    w artykule też wspomniano, że lilak ma chronić liście przed poparzeniem
    Pierdoły i głupoty. Co zacienia na plantacjach? Cukier w owocach tworzy się pod wpływem słońca.

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    jakie zadanie ma mieć ta folia do wykładania?
    - jeśli korzenie rozkładają się na boki to po co folia 60 cm niżej?
    - zastój wody też nie jest wskazany
    Wykłada się boki dołka (nie spód) aby ograniczyć kontakt kwaśnego podłoża z otoczeniem o wyższym pH, co spowolni zobojętnianie się torfu pod borówką.
    Oczywiście trzeba używać mocnej folii a nie woreczków foliowych.

    Zamiast czytać bzdurki z amatorskich stronek, po porostu poczytaj artykuły specjalistyczne o uprawie borówki. np.
    https://jagodnik.pl/uprawa-borowki-w...ie-stanowiska/
    https://www.rynek-rolny.pl/artykul/n...ymaganiom.html

    Swoim klientom polecam mieszańca borówki wysokiej z wąskolistną - ma nieco mniejsze wymagania siedliskowe. Tyle, że obecnie handlarze na allegro nazywają borówką pośrednią odmiany borowki wysokiej, bo nastała moda. Trzeba uważać co się kupuje i czy na pewno dana odmiana to mieszaniec.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-04-2023 o 21:12

  9. #17889
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie przejmuję sie pięciolatką, bo nie wiem gdzie będę we wrześniu. Fajne zdjęcia. Dzieki za info.
    Co byś nie posadził, niech ci pięknie rośnie
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  10. #17890

    Domyślnie

    Borówka:
    Uff. Wsadziłam.
    Krzaczki mam z ogrodniczego. Odmian nie pamiętam, ale jakieś popularne z dużymi owocami.
    Synek sobie kiedyś zażyczył roślinki na dzień dziecka, więc polecam tradycyjne lego.
    250 litrów torfu, podłoże do borówek z marketu 50 l, piasek, ziemia rodzina ... i zbrakło mi na dołek.
    Muszę jeszcze dowieź i powiększyć, to nie koniec imprezy.


    Z mirabelki (z wątku o rundapie) spróbuję zrobić pergolę pod kiwi.
    Korzenie dookoła odrąbane, jeśli nie ma silnych, pionowych korzeni to uschnie. Czekam.
    Albo wytnę, ociosam pień w kwadrat i wkręcę w kotwę. Wtedy nie będę ograniczona miejscem.


    Kompozycję białą w przedogródku wysiałam.
    Trochę żałuję, że nie posegregowałam nasionek.
    Wszystkich nasion nie rozpoznałabym, ale na grządkach nie miałabym miksu niskich z wysokimi.
    Ostatnio edytowane przez ollencja ; 23-04-2023 o 10:33 Powód: :)

  11. #17891

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230508_090136.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	464908 Proszę bardzo o opinię czemu listki róży ( Heidi Klump wersja na balkon) zółkną w ten sposób? Pryskam preparatem z żelazem ale nie pomaga, może trzeba robić to częściej ? Nie mam żadnych szkodników ( na razie) balkon a 5 piętrze.
    Moj dom to moja przestrzen.
    Jakim cudem większość mieszka jednak w solidnie zbudowanych i wykończonych domach skoro ekipy które napotykam są do niczego ?

  12. #17892
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a dostaje jakieś inne nawozy?

  13. #17893

    Domyślnie

    Kupiłam ją kilka tygodni temu, przesadzając dałam jakiś nawóz dla kwiatów granulowany 9 przyznam się że nie pamiętam jaki bo nie mam opakowania od niego). Może przesadzić jeszcze raz do ziemi dla róż albo kupię specjalny nawóz.
    Dzięki za odpowiedź. Przeprowadziłam się do bloku ale miłość do róż została , problemy z nimi mniejsze ale okazuje się że są.
    Moj dom to moja przestrzen.
    Jakim cudem większość mieszka jednak w solidnie zbudowanych i wykończonych domach skoro ekipy które napotykam są do niczego ?

  14. #17894
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przede wszystkim - czy użyłaś nowej ziemi kwiatowej? Ona zwykle już ma nawóz. Potem dodałaś kolejny nawóz granulowany - spalisz ja!
    W pierwszym roku po sadzeniu roślin się nie nawozi!

  15. #17895

    Domyślnie

    Ziemię dałam nową- rzeczywiście było napisane że jest z nawozem. Czyli to jednak nadmiar , spróbuję przemieszać podłoże z piachem. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Moj dom to moja przestrzen.
    Jakim cudem większość mieszka jednak w solidnie zbudowanych i wykończonych domach skoro ekipy które napotykam są do niczego ?

  16. #17896
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anna Broc Zobacz post
    Ziemię dałam nową- rzeczywiście było napisane że jest z nawozem. Czyli to jednak nadmiar , spróbuję przemieszać podłoże z piachem. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Jak to jest świeżo posadzona roślina to może odchorowywać póki się dobrze nie przyjmie.

  17. #17897

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    Poradżcie mi proszę jaką odmianę irgii kupić, aby jak najszybciej zadarnić obszar ok 60m2. Irga ursynów czy coral beauty, a może jeszcze jakaś mega szybko rosnąca odmiana, o któej nie wiem? Ile szt będę potrzebował na 60m2? Czy posadzenie w odległości ok 100 cm w rzędach oddalonych od siebie o 100cm (rzędy przesunięte względem siebie tak, aby rośliny nie były bezpośrednio pod sobą tylko z przesunięciem o 50cm) ?
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

  18. #17898
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mają podobne tempo wzrostu.
    Jak małe sadzonki to można sadzić 2-3 szt /m2,
    Sadzenie 1x1 m to problem z chwastami w ciągu 3-5 lat, póki krzewy się nie rozrosną

  19. #17899

    Domyślnie

    Dzisiaj na wycieczce rowerowej widzieliśmy kwitnaca trzmieline jakby plozaca z pięknymi niebieskimi kwiatami. Jest taka trzmielina? Bo może to coś podobnego było?

  20. #17900
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pewnie ktoś posadził ołownika

Strona 895 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony