dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tommy_lee

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Żory
    Posty
    5

    Domyślnie Źle zrobiony drenaż? Jak naprawić?

    Witam
    Rok temu miałem robiony drenaż opaskowy w 40 letnim domu. Firma, która się tym zajęła zrobiła to szybko (2 dni) ale chyba niewłaściwie. Budynek na przestrzeni lat przeszedł rozbudowę w wyniku czego jego jedna część jest posadowiona na innej głębokości niż reszta. Firma robiąca drenaż, zrobiła go z 2 studzienkami w 2 rogach budynku. Zaczyna się on w miejscu gdzie fundamenty schodzą głęboko, a kończy tam, gdzie są płytsze (różnica ok 50 cm). No i żeby zachować spadki, zeszli poniżej posadowienia budynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się drobne pęknięcia w rogach części, gdzie drenaż schodzi poniżej posadowienia. Wygląda, jakby ta część budynku osiadała. Wezwany na miejsce konstruktor zaproponował zrobienie na dole (15 cm poniżej poziomu gruntu) wieńca wokół budynku (20x30 cm z 6 prętami metalowymi zatopionymi w nim) oraz spięcie go ankrami. Zaleca także zrobienie 2 drenu, równoległego do tego już istniejącego, ale oddalonego od budynku o 1-1,5 m, który miałby ograniczyć ilość wody płynącej pierwszym drenem. Zastanawiam się tylko teraz czy nie wywalić drenu na odcinku, gdzie schodzi on poniżej posadowienia budynku? Inspektor nadzoru budowlanego, którego również wezwałem do oględzin budynku uznał pęknięcia za mało groźne. Powiedział mi, że budynek nie będzie osiadał bez końca i co ma zejść w dół to zejdzie w ciągu 2 lat i potem drenaż nie będzie siał spustoszenia bo nie będzie już wybierał żadnego materiału spod budynku. Dodatkowo powiedział, że lepiej nie odkopywać budynku kolejny raz. Czy jest tak faktycznie? Jeżeli natomiast powinienem usunąć ten dren, to wystarczy wywalić samą rurę czy wraz ze żwirem w którym leży?
    Na załączonym rysunku zaznaczyłem na zielono fundamenty, które są płytsze.

    Czekam na porady i z góry dziękuję
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom1.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	40,3 KB
ID:	70709  

  2. #2

    Domyślnie

    Witam! W ramach bezpieczeństwa warto zastosować na pęknięciach plomby(szklane zamocowane na zaprawie z dwóch stron pęknięcia) i sprawdzać co jakis czas, jeżeli pęknie to jest powód do zmartwień i trzeba zastosować wzocnienie fundamentu jeżeli nie to znaczy, że koniec osiadania i mozna spac w miare spokojnie tak jak powiedział pan z nadzoru budowlanego. Odnosnie drenazu to nie ma problemu z zastosowaniem go poniżej fundamentu pod warunkiem oddalenia o te 1,5 m od budynku jak powiedział pan konstruktor ale drugiego równoległego do juz istniejącego bym już nie robił i nie obkopywał budynku kolejny raz(wydaje mi się ryzykowne). Oczywiscie to są tylko moje małe sugestie i przemyslenia a Ty zrobisz jak uważasz.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tommy_lee

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Żory
    Posty
    5

    Domyślnie

    O tym, że drenaż położony poniżej fundamentów i oddalony o te 1,5 m od budynku nie powinien mu zagrażać to już wiem. Problem w tym, że ten istniejący jest za nisko i 10 cm od budynku. Dlatego też, żeby go przenieść na te 1,5m muszę odkopać tą część budynku, gdzie jest za nisko. No i stąd moje rozterki czy jest to konieczne (kolejne odkopywanie tej części).

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    piszesz że dreny są tuż przy fundamencie.Studzienki są studzienkami rewizyjnymi - tak? Gdzie odprowadzana jest woda z drenażu i w jaki sposób. Czy nad drenażem ziemia do wykopu została tylko wrzucona i wyrównana? Jaki jest rodzaj fundamentu? Beton lany do gruntu,żelbet,kamień,cegła?

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tommy_lee

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Żory
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tak, są to studzienki rewizyjne, a woda odprowadzona jest do rowu, którym płynie do rzeczki. Co do ziemi nad drenażem, to tak właśnie było zrobione - wrzucono ją i wyrównano. Fundamenty są z cegły.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam! Wyżej napisałem, że ponowne odkopywanie jest ryzykowne!! Najpierw trzeba się upewnić, że budynek nie osiada i podjąć decyzje.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tommy_lee

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Żory
    Posty
    5

    Domyślnie

    No właśnie najchętniej bym go już nie odkopywał. Tylko nie wiem jak to jest faktycznie z tym drenem. Czy przestanie wybierać mi grunt spod fundamentów, czy też będzie to się działo bez końca.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    No to jeszcze jedno jaki jest rodzaj gruntu na głębokości drenażu?

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tommy_lee

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Żory
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wygląda to jak gliniasta ziemia.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jeżeli ujściem do rowu nie wypływa taka glinianka to przyczyną może być brak początkowy podparcia dla ściany fundamentowej przez to że ziemia nie była ubita przy tak słabym fundamencie. Obecnie ziemia w wykopie osiada i zwiększa podparcie dla ścian fundamentowych.I być może to co uszkodziło się to już tak zostanie i nie będzie postępować to zniszczenie.

  11. #11

    Domyślnie

    załóż plomby na rysy i bedziesz wiedział co się dzieje

  12. #12

    Domyślnie

    Witam.chciałem zapytać jak rozwiązał pan problem za nisko położonego drenażu?bo u mnie jest podobna sytuacja...

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Expert-Bud A.G.

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    50

    Domyślnie

    Drenaż w zasadzie powinien być położony odrobinę niżej niż ława ale to nie cała istota problemu, po pierwsze w piaskach gliniastych albo glinach piaszczystych nie zawsze ten drenaż jest zasadny a w glinach zwartych wręcz bez sensu, sposób wykonania czyli jakość rur, kruszywa ilość i miejsce posadowienia tego kruszywa a także zabezpieczenie odpowiednim rodzajem geowłókniny jest bardzo ważna. Dalej ilość studzienek rewizyjnych sposób ich posadowienia, zaślepienia dna czy użycia oryginalnych kinet i odpowiednie nachylenie spadku, poziom drenażu w stosunku do melioracji. Z twojego opisu wynika że grunt jest wymywany powoli spod twojego budynku, przy każdym podniesieniu stanu wody gruntowej np. po ulewnych deszczach. Odkop budynek i wykonaj porządnie drenaż albo się zdziwisz jakie będziesz miał wyjście na podwórko.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony