dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 10
Pokaż wyniki od 181 do 197 z 197
  1. #181
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomdts Zobacz post
    ...Temat jest im znany i mają szereg opracowań lecz nie są one publikowane z braków badań nie są ujawniane, są to opracowania techników zakładowych.
    I dlatego z powodu wielu durnych przepisów ciągle musimy słuchać i czytać wypociny typu:

    "przed ... zapoznaj się z ulotką, albo skonsultuj się ..., bo..."

    Wyskakują jeszcze durniejsze komunikaty o cookies przy odwiedzaniu kolejnych stron.
    większość wie o co chodzi, a ci co nie wiedzą i tak im to nie pomoże.

    Dobre rozwiązania nie są upowszechniane, bo nie mają 160 aprobat, które kosztują majątek w uzyskaniu ich u pierdzistołków.

    itd. itp.
    I dziwić się, że UE w recesji!



    Cytat Napisał tomdts Zobacz post
    ...
    1. Wkład ceramiczny powinien być ocieplany z powodu nie wychładzania wkłady i zminimalizowania strat na długości całego konina (wkłady ceramicznego).
    To niewychładzanie związane jest z ciągiem kominowym.
    Jeśli to sobie rozwiążesz, to reszta jest prosta jak wkład kominowy
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  2. #182
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Komin masywny z cegły, czy systemowy?

    Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, zależy co chcesz osiągnąć.
    To tak jak z zakupem pojazdu: coupe, czy kombi, a może koparka?
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  3. #183
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Komin masywny z cegły, czy systemowy?

    Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, zależy co chcesz osiągnąć.
    To tak jak z zakupem pojazdu: coupe, czy kombi, a może koparka?
    a no zgadza się ...
    Piszę w tym temacie ponieważ ... bardzo długo nie dostrzegałem właśnie roli takiego komina .. i ciągle mi siedziało że z
    pieca idzie tak wielki płomień że to masa strat ... tylko ... komin dziwnie gorący ...
    co więcej bez kominiarza stan po 23 latach sadzy zero ... i to cieszy
    Przy takim ciągu kominowym straty były by olbrzymie ... a tak nie jest ...
    I właśnie do leniwego palenia .... systemowy komin jest lepszy ... mniej miejsca itp ...
    Każde rozwiązanie należy przemyśleć jakie spalanie itp

  4. #184

    Domyślnie

    u mnie to wygląda tak konin systemowy ceramiczny i jak już pisałem w zimie na poziomie kondygnacji utrzymywał 15 stopni, ani się nie rozgrzewał ani nie wychładzał zbytnio, paliłem w kozie drewnem (obrzynkami z konstrukcji), wiosną podłączyłem kominek z płaszczem wodnym do tego czasu CWU podgrzewałem prądem za trzy miesiące za prąd zapłaciłem 250 zł, od trzech miesięcy podgrzewam CWU kominkiem i zużyłem jakieś 0,5 kubika drzewa czyli 87,5 zł rachunek jest prosty oszczędzone 162,5 więc do szacunkowego obliczenia Gościu01 strat maksymalnej 130zł za sezon ma się to jako spory zysk,

    po odizolowaniu komina od mieszkania straty jeszcze zmaleją, więc to że komin w domu pasywnym jest stratą w ekonomicznym rozrachunku wychodzi inaczej, dla mnie dom pasywny jest wtedy gdy jest pasywny dla mojej go portfela, a nie dla obliczeń teoretyków
    Ostatnio edytowane przez kajmanxxl ; 15-08-2013 o 19:26
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  5. #185
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Moje powyższe obliczenia nie powinny być traktowane jako dokładne.
    Zabrakło mi danych do takich obliczeń i powinny być traktowane jedynie jako przybliżony obraz tego zjawiska do całości strat budynku.

    "Dom pasywny" jest już definicją samą w sobie.
    Piszesz o domu zoptymalizowanym pod względem kosztów budowy i eksploatacji w odniesieniu do aktualnych cen i dostępnych technologii.
    Niemniej dokładnie właśnie tak buduję swój dom ( no może nieco na wyrost, czy zapas ).
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  6. #186

    Domyślnie

    rozumiem że Twoje obliczenia są niedokładne ale różnica jest kilkukrotna w skali roku więc nawet przy dużym błędzie wychodzi że dla tych którym nie sprawia trudności ( nie są skrajnie leniwi) zapalenie w kominku się to ekonomicznie opłaca,
    ja też buduję troszkę na wyrost bo po uruchomieniu odzysku ciepłego powietrza z dachy (według pomysłu Jaśka) na pewno o wiele rzadziej będę palił wszystko będzie zależeć wtedy od pogody ale przy słonecznej pogodzie straty na kominie są też mniejsze
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  7. #187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tylko pomyśl o szczelnym zaparciu tego .

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Tylko pomyśl o szczelnym zaparciu tego .
    nierozumię
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  9. #189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A no jak nie palisz to ... należało by to zamknąć aby nie uciekało powietrze z domu.

  10. #190
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Z tą szczelnością, to ostrożnie!

    Obejrzyj sobie wkłady kominkowe, które mają wbudowane przepustnice.
    Żadna z nich nie jest szczelna i nie bez powodu.

    Owszem, dla zachowania energooszczędności budynku powinien on być szczelny ( np. przytaczana norma n50 ), a wkłady kominkowe powinny być z doprowadzeniem powietrza do komory spalania.
    Szyber odcinający może być stosowany, ale tylko na wylocie spalin.

    Dobrze byłoby przewidzieć najdziwniejszą możliwą sytuację w tym względzie, bo w razie CO, pozostaje jedynie wiara w ciągłość istnienia.
    Można też zastosować czujnik, ale te trzeba sprawdzać i atestować, a po X latach, wszelkie urządzenia wymagające ingerencji i tak pewnie wcześniej ,czy później będą niesprawne, bo taka jest ludzka natura..., bądź przy kolejnym remoncie, jak Ty będziesz już w Domu Seniora, ktoś pomyśli, że to plastikowe, to jakaś staroświecka fanaberia, i...

    Dla większości to oczywiste, ale dla osób "wpadających tu na chwilę" sądzę, że należało to uszczegółowić.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  11. #191
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A przy spalaniu oczywiście doprowadzenie powietrza z zewnątrz pod kominek.
    Aby 99% jego pochodziło z tego doprowadzenia, a i nie ma dramaturgii ... jak się pali to parę wat w tą czy w tą tragedii nie robi.
    Pisałem w sytuacji gdy nie ma już potrzeby palenia.

  12. #192
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Zastosowanie komina systemowego w domu z MW i reku…:

    1. wkład kominkowy powinien być izolowany na całej długości.

    W trakcie spalanie, wkład się rozgrzewa spor się rozgrzewa a w trakcie spoczynku działa jak spory most termiczny. Stąd ta izolacja.
    Powietrze do komina powinno być doprowadzone z zewnątrz i po spalaniu i obniżeniu temperatury wkładu ceramicznego powietrze powinno być zablokowane ręcznie lub przy wykorzystaniu automatyki.


    2. przewietrzanie wkładu kominowego powinna być zasilane z powietrzem z czerpni zewnętrznej lub powietrzem po reku.

    Wszyscy którzy znają zasadę pracy MW i reku. powinni znać temat szczelności.
    Sugerowanie jest zastosowanie przepustnicy zamykającej powietrze po niższej temperaturze wkłady kiedy nie jest wymagane przewietrzanie wkładu sterowanie j.w.


    3. zabudowa pustaka keramzytowego który z zasady jest wykonamy z mieszaniny keramzytu i betony zawibrowany w formie.

    Tu wystarczy tynk lub starannie wykonana zabudowa z KG.


    Pozdrawiam Tomasz

  13. #193
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek, którzy starają się do dofinansowanie dla NF15, będą mieli w domu kominek. Czy ten wybór nie przeszkodzi w uzyskaniu szczelnego budynku?



    Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

    Czekamy na Wasze pytania na temat domu pasywnego. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  14. #194
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    czy po 2 latach w temacie kominów (i ucieczki ciepła przez nie) w domach energooszczędnych ktoś może konkretniej przedstawić o jakich stratach jest mowa? Postawiłem komin aby mieć wentylację grawitacyjną z nieogrzewanej piwnicy.
    Bo przeliczyłem z grubsza ile ciepła ucieknie przez mój komin i się nieco przeraziłem:
    lambda cegły wynosi ~0,65. Tak więc współczynnik U=5.
    dla komina o powierzchni 10m2 będzie to 50W strat na każdy 1stopień różnicy temp. Przyjmuję różnicę temp w wysokości 12 stopni, więc wychodzi mi dobowo 14,4 kW. Miesięcznie to 432kWh. Przez sezon grzewczy czyli 6 miesięcy to 2592Wh. Bardzo dużo...
    Ktoś może się wypowiedzieć w jakim stopniu takie liczenie ma się z rzeczywistością?

  15. #195

    Domyślnie

    Dzień dobry, tu 2021 rok....
    Czy przez te ostatnie lata wypracowano już jakieś dobre praktyki minimalizujące straty kominowe?
    Czy osoby wypowiadające się wcześniej w wątku mogą z własnego doświadczenia opisać jak te rozwiązania się sprawdzają?
    Im więcej czytam tym większy mam mentlik w głowie.... wkład z płaszczem, czy bez... komin izolowany systemowy czy nie... zabudowa z ceramiki, keramzytu, silikatów... zamykanie dolotu/wylotu w czasie nieużywania...
    Jeśli jest tu jeszcze jakiś spec-praktyk to chętnie zagadam na priv, jakie rozwiązania planuję zastosować - może podpowie jak je połączyć prawidłowo...?

  16. #196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oscyp Zobacz post
    Czy przez te ostatnie lata wypracowano już jakieś dobre praktyki minimalizujące straty kominowe?
    Szczelny szyber i przepustnica jak masz doprowadzenie (na czas niepalenia) i odpowiednie dozowanie powietrza w czasie palenia (nie za mało, żeby spalanie było czyste i zupełne, nie za dużo, żeby strumień przepływający przez komin nie wynosił więcej ciepła, niż to konieczne). Sprawdzenie ilości powietrza przepływającego przez wentylację izolacji komina.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8037849
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8057809

    Komin izolowany izostatyczny albo stalowy. Można w przestrzeni nieogrzewanej obudować dodatkowo BK dla izolacji i stabilizacji a w przestrzeni ogrzewanej nie izolować - wtedy więcej ciepła w czasie spalania trafi do domu, ale pewnie trochę więcej stracisz w czasie niepalenia (ale jak szyber będzie szczelnie zamknięty i powyżej kilka metrów komina izolowanego, to powietrze nie powinno tam za bardzo szaleć i wychładzać wnętrze komina.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-08-2021 o 09:59

  17. #197
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomdts
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szczelny szyber i przepustnica jak masz doprowadzenie (na czas niepalenia) i odpowiednie dozowanie powietrza w czasie palenia (nie za mało, żeby spalanie było czyste i zupełne, nie za dużo, żeby strumień przepływający przez komin nie wynosił więcej ciepła, niż to konieczne). Sprawdzenie ilości powietrza przepływającego przez wentylację izolacji komina.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8037849
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8057809

    Komin izolowany izostatyczny albo stalowy. Można w przestrzeni nieogrzewanej obudować dodatkowo BK dla izolacji i stabilizacji a w przestrzeni ogrzewanej nie izolować - wtedy więcej ciepła w czasie spalania trafi do domu, ale pewnie trochę więcej stracisz w czasie niepalenia (ale jak szyber będzie szczelnie zamknięty i powyżej kilka metrów komina izolowanego, to powietrze nie powinno tam za bardzo szaleć i wychładzać wnętrze komina.
    Witam
    W 2013 roku wyjaśniałem takie rozwiązania i trzeba było czekać 8 lat na potwierdzenie tezy rozwiązaniach w problemie utraty energii z domu.
    Zapraszam do lektury i przemyślanych rozwiązaniach do rozwiązań w własnych domach.

    Pozdrawiam Tomasz
    Dom 133,5m2 zapotrzebowanie 15Kw/24h + garaż 50,5m2 nie ogrzewany, stan zamknięty i wykończeniówka .PC gaz R410A 7Kw + DŻ 2x90m, GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 125l/min, PV 9.6 Kwp.
    AKTUALNY STAN BUDOWY


    POST: dom energooszczędny z elementami pasywnego

    Dziennik przeniesiony, dołączyłem do KLUBU SAMOROBÓW

    Dziennik Budowy Dom-na-twardym-wzgórzu

    CO i CWU koszt - 0,00 zł na rok...

Strona 10 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony