dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a kotłownia

    Prosiłabym o artykuł na temat rozwiązań wentylacji kotłowni wraz z przepisami prawa.
    W co drugim numerze "Muratora" promowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, jako najlepsze rozwiązanie do energooszczędnego domu. Do prawidłowego funkcjonowania wymagane jest jedno - dom musi być szczelny.

    Ale energooszczędny to nie pasywny, musi być też ogrzewany.

    Wszystko jest pięknie i łatwo, jak się ma ogrzewanie elektryczne (w tym pompę ciepła). Ale w przypadku posiadania prostego podłączenia gazu ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie pieca, oczywiście z zamknięta komora spalania, by nie robić kominów, bo wszak dom musi być szczelny.

    Do tego momentu przepisy prawa są zgodne - kocioł gazowy z zamkniętą komora spalania nie wymaga klasycznego komina i kratki nawiewnej, starczy przewód koncentryczno-spalinowy. Kocioł można zamontować wszędzie i nie koliduje on z wentylacja mechaniczną.

    Ale pojawia się problem instalacji gazowej. Instalatorzy twierdzą, że pomieszczenia w których idzie instalacja gazowa bezwzględnie muszą mieć kratkę wentylacyjną wywiewną grawitacyjną.
    A to zaburza całe działanie wentylacji mechanicznej i rozszczelnia dom.

  2. #2

    Domyślnie

    Hej!
    Czy jest w temacie cos nowego?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kup Muratora i sprawdź - tu są propozycje do artykułów.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-01-2012 o 22:04

  4. #4

    Domyślnie

    UPS.... ale Ty pewnie wiesz czy było i którym ewentualnie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie, bo nie kupuję
    Ale znalazłam odpowiedź.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie chcę zasmiecać tego wątku ale starsznie tajemnicza jesteś. Czy chodzi Ci o ten wątek może - http://forum.muratordom.pl/showthrea...�azience/page3

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie, po prostu przeczytałam wszystkie ustawy i rozporządzenia na temat wentylacji i instalacji gazowej.
    Instalatorzy i kominiarze posługują się starym rozporządzeniem, które kilka lat temu zostało znowelizowane i dopisano w nim: "niezależnie od stosowanej wentylacji" i "oraz wentylacji mechanicznej zrównoważonej, nawiewno-wywiewnej" (pisze z pamięci, więc może sformułowanie trochę inaczej brzmieć).
    Naczelna Izba Kominiarska (tak sięi chyba to nazywa) też dała wytyczne, by uznawać wentylację mechaniczną za prawidłową przy gazie.

    Bo wentylacja mechaniczna może być także tylko nawiewna lub tylko wywiewna (i takiej stosować nie wolno przy gazie), ale z reguły potocznie i w domyśle chodzi o wentylację nawiewno-wywiewną, zrównoważoną (często z rekuperacją)

  8. #8

    Domyślnie

    Ha. Też wertowałem teksty ustaw ale ... Czy udało Ci się wytłumaczyć lokalnemu zakładowi gazowemu znaczenie nowelizacji? Bo teoria teorią, a życie życiem.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież nie zakład gazowniczy odbiera ci instalację, tylko instalator z uprawieniami. Ja swojego zawstydziłam pokazując mu rozporządzenie.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Moje doświadczenie jest takie, że trzeba dobrać sobie instalatora i kominiarza, którzy marudzić nie będą. Zrobią, podpiszą i gotowe.

  11. #11

    Domyślnie

    A jaki miałeś projekt w ZUT? Z grawitacyjna czy reku?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niby na planie był narysowany kanał wentylacji (ale można było go pomylić z rurą spalinową pieca), ale w opisie instalacji było, jest wentylacja jest mechaniczna, zrównoważona z rekuperacją.

  13. #13

    Domyślnie

    No i miałem ścinkę z kominiarzem. Mówię mu, że była nowelizacja przepisów w temacie reku ale on mi na to a dlaczego jemu nikt o tym nie powiedział? Tradycyjnie wyjechał z działem - A co będzie jak prundu nie będzie? A ja w odwecie - A co będzie w lecie? Albo jak kratki ludzie poprzymykają bo zimno ciągnie? Albo dlaczego szuka kratki wentylacyjnej a nawietrzników w oknie to juz nie?
    Tak czy siak - artykuł w Muratorze byłby BARDZO PRZYDATNY.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolombek Zobacz post
    No i miałem ścinkę z kominiarzem. Mówię mu, że była nowelizacja przepisów w temacie reku ale on mi na to a dlaczego jemu nikt o tym nie powiedział? Tradycyjnie wyjechał z działem - A co będzie jak prundu nie będzie? A ja w odwecie - A co będzie w lecie? Albo jak kratki ludzie poprzymykają bo zimno ciągnie? Albo dlaczego szuka kratki wentylacyjnej a nawietrzników w oknie to juz nie?
    Tak czy siak - artykuł w Muratorze byłby BARDZO PRZYDATNY.
    Zmień kominiarza.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A najlepiej przejrzyj przepisy i poproś o opinię na piśmie z podaniem paragrafów.
    Taka opinię można potem przesłać do cechu (o czym nie zapomnij poinformować kominiarza) jako przykład niekompetencji i nieznajomości przepisów.

    A co do artykułu to popieram, bo w różnych numerach Muratora rożnie piszą (bo odnoszą się do różnych projektów i rozwiązań wentylacyjnych) i robi się bałagan.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Z artykułem może być ten problem, że tej sprawy nie da się jednoznacznie wyjaśnić na podstawie obowiązujących przepisów. Są one w wielu miejscach sprzeczne.
    Redakcja nie weźmie odpowiedzialności za artykuł, na podstawie którego ktoś podejmie decyzję, która według jakiegoś urzędola będzie sprzeczna z przepisami.

    To, że przepisy są popie%$#@#^& nie znaczy z kolei, że powinniśmy się poddawać zawsze ich dyktatowi i na wszelki wypadek rezygnować z rozwiązań, które według naszej wiedzy są optymalne.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jacław - jak czytałam, nie było sprzeczne.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jacław
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    131

    Domyślnie

    Gazownicy upierają się, że wg. przepisów tam gdzie idą rury gazowe musi być wentylacja grawitacyjna.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niech pokażą przepis.
    Bo ja też gadałam z gazownikami i prócz tego, że tak twierdzili, nie potrafili tego udowodnić.

  20. #20

    Domyślnie

    Z artykułem chodziło mi bardziej o wykładnie obowiązującego prawa. Tak naprawdę wątpliwości są tylko przy zastosowaniu rekuperacji w połączeniu z gazowym (nawet kondensacyjnym) kotłem i kuchenką gazową. Co tu trudnego? Niech jakis specjalista z tytułem i stanowiskiem się wypowie - TAK czy NIE? A jeżeli TAK to jakie muszą być spełnione warunki i na pewno wielu czytelników byłoby bardzo wdzięcznych za artykuł.
    Ostatnio edytowane przez Kolombek ; 29-01-2012 o 23:23

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony