dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Czy zastanawialiście się już nad grzejnikami. Ja po odwiedzeniu parunastu firm mam kompletny mętlik w głowie. Wiem na pewno, że piec będzie gazowy z zasobnikiem 120 -150 litrów, ale co z grzejnikami? Zgodnie z zasadą "każda pliszka swój ogon chwali" firmy polecają produkty, które same prowadzą a na innych "psy wieszaja". Rurki miedziane czy PCV. Rozpocznijmy proszę dyskusję.
    Dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adam_ski

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,

    Wymienialiśmy c.o. plus okna plus docieplenie. Zdecydowaliśmy się na grzejniki Kermi (stalowe płytowe) plus miedziane rurki.

    Stalowe płytowe pracują dobrze przy niskich temperaturach tzw. czynnika (50-55 st.), estetyka, trwałość, komfort. Same zalety. Pytaliśmy o Purmo - podobno bardzo spadła ich jakość! A w dodatku robione w Rybniku Purmo są droższe od Kermi, robionych w Bawarii. Mogę zamieścić parę przykładowych cen.

    Miedź - ja tutaj zawierzyłem instalatorowi, który powiedział krótko "Miedź to jest miedź, a kocioł z żeliwa to kocioł z żeliwa" A tak naprawdę to chyba chodzi o trwałośc i brak dyfuzji w miedzi (nie przenika powietrze do wody). Mogę też polecić tego instalatora - jest spod Olsztyna i jest _bardzo_ solidny, szybki, robotny i nie bierze dużo.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Byle nie Convector.
    Jak stygnie to strasznie strzela(w nocy)
    Podobno wada niereklamowalna.
    Tak ma być.
    Strzelają blaszki które są w środku.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź, niestety żadna firma mi jeszcze nie polecała grzejników Kermi. Purmo ogłądałam te oddane do reklamacji / kiepsko to wygląda/ Znalazłam stalowe - czeskie Korad czy ktoś coś o nich wie. Są tanie i wyglądają solidnie. Firmy je polecają mimo, że prowadzą także droższe - Purmo, Stalrady, Radsony itp. My instalacje wodne i c.o. robimy w miedzi, ale mój instalator chciał kłaść miedź twardą w wylewki podłogowe a mnie się to wydaje za dużym ryzykiem / puszczenie np. po 6 latach lutu/. Czy kładliście rury w listwie przypodłogowej /właśnie skończyli mi kłaść tynki i nie chcę wszystkiego pruć/. Wiem, że można robić w miedzi miękkiej i nie ma wtedy łączeń w wylewce ale na to potrzeba sporo więcej kasy. Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Zapomniałam dopisać - o konwektorach z firmy Conwektor / reklama z czterdziestolatka/ - one są zrobione z dwóch materiałów / mieź i aluminium/, rozszerzają i kurczą się w innych temperaturach i stąd to strzelanie / typowy przerost materii nad formą /- czyli "szajs" jak mówią w Krakowie. Pozd.

  6. #6

    Domyślnie

    Gdzieś już pisałem o grzejnikach ale nie mogę tego odnaleźć więc się powtórzę. Zwróć uwagę jeżeli zależy ci na estetyce na grzejniki z podejściem dolnym. Są droższe od tych bocznych ale mają już wbudowany zawór termostatyczny. Stosując podejście dolne kątowe (rurki wychodzą ze ściany) nie ma żadnych widocznych rur - rownież wychodzących z podłogi (eliminuje to właśnie podejście kątowe). Widać jedynie owo chromowane podejście i głowicę termostatyczną u góry. Zdecydowanie to najładniej wygląda, no i kłaść podłogi i potem je sprzątać jest łatwiej. Co do miedzi w wylewkach się nie bałem, ale na wszelki wypadek rury idą wszędzie pod ścianami. Co do firmy to ja najwięcej grzejników kupiłem właśnie firmy Kermi. Nie mieli jedynie dość nietypowych niskich a długich wersji. Warto je zastosować np. w wiatrołapie a to dlatego że zimą można na nich suszyć sporą ilość butów. Tu największy wybór oferował Radson. Wracając do Kermi np. w Krakowie oferuje je jedna z większych firm z branży - Promogaz. Radsona ma Hydrosolar. Oglądałem jeszcze grzejniki Sterlad, Purmo, i te czeskie też. Nie zauważyłem jakiejś specjalnej różnicy w jakości. Nie wiem jak w czasie użytkowania. Do kermi przekonał mnie upust bo kupowałem je w tej samej firmie co całą kotłownię no i były stosunkowo tanie jak na made in nie Poland czy inne byłe demoludy. Radson jest najdroższy. To tyle. Pozdrawiam.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adam_ski

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Posty
    3

    Domyślnie

    dzięki bogo za potwierdzenie moich danych! od razu pewniej, jak ktoś inny ma podobne przemyślenia.
    Co do podejścia dolnego - oczywista zaleta. Cenowo wychodzi właściwie na to samo, biorąc pod uwagę że wkładka zaworowa jest już wbudowana - na upartego można na początek odpuścić nawet głowice termostatyczne i regulowac taką nakretką plastikową (co prawda głowica to koszt tylko 30-35 PLN...).
    Co do miedzi twardej lutowanej - też pewnie przeczytałaś w Muratorze to, co ja Mój instalator powiedział, że z miedzi miękkiej robi się właściwie tylko tam, gdzie muszą być ostre łuki, czyli np. w wylewce (ogrzewanie podłogowe). Jeżeli lut przejdzie próbę ciśnieniową, to nie ma prawa puścić! Faktem jest, że sam sobie w domu zrobiłem nieplanowaną próbę ciśnieniową w instalacji c.w. - strzelił termostat w elektrycznej termie i woda się zagotowała; stopiły się otuliny, puścił zawór bezpieczeństwa 3,5 atm (a może 4?) - ale instalacja - szczelna!

  8. #8

    Domyślnie

    Wg CIIM miedz twarda takze mozna stosowac w wylewkach - ale wylacznie na lutowanie twarde. Czasami latwiej zrobic inna instalacje niz rozdzielaczowa.
    Do wody miedz twarda na lutowanie twarde pow. fi 28 bodajze - zwiazane z gruboscia scianki rury.

    Pozdrawiam
    Dlugi

  9. #9

    Domyślnie

    Majka, zapomniałem jeszcze o jednym aspekcie estetyki który dla Ciebie jak kobiety jest zapewne ważny. Lepiej wybierać grzejniki cieńsze a np. dłuższe jeżeli na to pozwala miejsce niż grubsze. Mniej odstają od ściany. Pozdrawiam.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Wszyscy mówicie o grzejnikach stalowych płytowych.
    Czy to znaczy,że aluminiowych już się nie używa ?(pewnie są znacznie droższe..)
    Nie wiem, czy ktoś może potwierdzić moje obserwacje, ale w kilku miejscach (sam mam grzejniki żeliwne) zaobserwowałem (a raczej usłyszałem), że grzejniki płytowe hałasują - wyraźnie słychać w nich przepływ wody (bulgotanie i chrobotanie).
    Może niekórzy to lubią - mnie by to strasznie wkurzało.
    Na pewno coś takiego występuje w grzejnikach Purmo.
    Czy to wina grzejnika (raczej tak) czy instalacji (raczej nie) i czy to zaobserwowaliście.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Odpowiadam Anonimowi - grzejniki aluminiowe są znacznie tańsze - znalazłam firmę, która może mi sprzedać żeberko po 25 zł, wtedy instalację robi się z PCV, grzeją bardzo dobrze / to znaczy bardzo szybko się nagrzewaja i szybko stygną/, ale my robimy całą instalację w miedzi i tu mam różne wątpliwości, które przy pomocy forum próbuję rozwiązać. Wiem, że grzejniki z wejściem od dołu są estetyczniejsze ale robiłam kalkulację na jedne i drugie z całym osprzętem - w moim domu wychodzi różnica ok. 1000 zł. A "ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka". Pozdr.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    bulgotanie i chrobotanie spowodowne jest albo powietrzem w instalacji albo błędami w regulacji przepływu (zbyt szybki)typowy błąd w instalacjach robionych na oko bez projektu i policzonych przepływów

    INSTALATOR

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andzia

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam
    Niedawno miałam taki sam jak Ty problem tzn. jakie grzejniki, jaki kocioł... Zainstalowałam rury PCV i grzejniki członowe Colidor (+ ogrzewanie podłogowe w kuchni i łazience), oraz kocioł jednofunkcyjny + zasobnik Veissman-a, i oczywiście filtr. Działa ok.
    Andzia

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzej

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziwna dyskusja. Grzejniki AL w miedzianej instalacji są wykluczone. (elementarna wiedza chemiczna). Chyba ze ktos chce zobaczyc korozje elektrochemiczna we wlasnym domu. Instalacja z rurek PCV i innych syntetykow to ciągła przegrana walka z dyfuzja powietrza. Konwektory AL - Cu, kurcze ladne, ale inni w dyskusji juz trafnie, negatywnie podsumowali. Obnizka jakosci PURMO - tez mam takie informacje. Na fale wchodza grzejniki STELRAD.Co sa warte bedziemy wiedziec za 5 lat. Idealne wydaja sie konwektory wykonane w 100% z miedzi. Czy ktos takie zna?
    Kto moze z czystym sumieniem polecic typ pojemnosciowego, gazowego podgrzewacza wody uzytkowej 100 do 120l, 4-6kW. Na razie typuje wiszacego ARISTONA 100l. Czy mam racje?
    Pozdrawiam wszystkich uczestnikow forum.
    Systemy grzewcze

  15. #15

    Domyślnie

    On 2001-11-17 12:18, Majka wrote:
    Purmo ogłądałam te oddane do reklamacji / kiepsko to wygląda/
    Mozesz napisac cos wiecej na ten temat - co im dolegalo, po jakim czasie i dlaczego?

    Pozdrawiam
    Dlugi

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek M.

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Kod pocztowy
    38-420
    Posty
    111

    Domyślnie

    Robię właśnie u siebie instalację i wybrałem grzejniki Kermi (niemieckie to niemieckie, a cenową są zblizone do innych (np. Radson, Stelrad, itp.)). Rury wykorzystam miedziane z miękkiej miedzi (nie wymagaja lutowania pod wylewką, a będąc elektronikiem wiem,że luty lubią puszczać, czasami są "zimne" itd.). Do podłogówki rury PVC Kisan, dlatego,że tańsze od miedzianych i innych.
    O grzejnikach Kermi od kilku uzytkowników wiem, że są dobre.

  17. #17

    Domyślnie

    Sprawdz cene rury Purmo do podlogowki - u mnie byla tansza od Kisana.
    Co do Kermi - nie uslyszalem zadnych argumentow o Purmo dlaczego sa zle (o Kermi tez zreszta czego dobre). Kermi zachwalaja ze robia w Bawarii czyli solidna niemiecka robota, lecz ostatnio od instalatora uslyszalem ze zaczeli je juz produkowac w Polsce - probuje to na razie potwierdzic.

    Pozdrawiam
    Dlugi

  18. #18

    Domyślnie

    Nie wiem czy to gdzie się w obecnych czasach odbywa produkcja ma obecnie znaczenie. Bardziej zależy to chyba od Know How danego producenta, stosowanych norm i procedur kontroli jakości, parku maszynowego czy kultury organizacji, a nie miejsca produkcji (no chyba że się produkuje cytrusy). Sony Telewizory produkuje w Malezji gdzie mają najnowocześniejszą fabrykę i co z tego. Osobiście wolę aby z moich i producenta pieniędzy byli opłacani polscy pracownicy, aby potem nie żebrali mi do okna samochodu, czy żeby z podatków w Polsce płaconych pieniądze były przekazywane na lepsze drogi niż napychać kieszenie i tak bogatym Niemcą. Aż mi się nie chce wieżyć, że o tym aspekcie kupowania nie myślicie. Mieszkacie w Polsce czy gdzie ?. Nie jestem jakimś nawiedzonym patriotą, ale jak słyszę że te są podobno do dupy bo wyprodukowane w Polsce bez jakigokolwiek innego uzasadnienia to proponuję żebyście się przenieśli do Niemiec czy gdzie indziej. Na całym świecie ludzie rozumieją wspieranie produkcji u siebie, a wy co, sterczycie jeszcze w komunie i myślicie by wszystko mieć z Pewexu. Pozdrawiam.

  19. #19

    Domyślnie

    Gdzie odbywa sie produkcja ma ogromne znaczenie. Podam przyklad blachodachowki - zdecydowalem sie na tloczona w Szwecji poniewaz widzialem wiele dachow na ktorych z daleka bylo widac laczenia arkuszy - niedokladne tloczenie. A co do Sony - mam ich tv - wg serwisu byl skladany w Polsce z czesci w jakiejs tam montowni - efekt - po 8m-cach pojawily sie zimne luty - wg serwisu normalne po wykonaniu w Polsce. Patriota mozna byc ale dlaczego mam walic gruba kase za produkt wykonany w Polsce jesli jest zly?

    A co do Kermi - potwierdzone info ze robia tylko w Bawarii.

    _________________
    Pozdrawiam
    Dlugi

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Dlugi dnia 2001-12-12 06:20 ]</font>

  20. #20

    Domyślnie

    Zaznaczyłem chyba wyraźnie o jaką mi argumentację chodzi w krytykowaniu tego co wyprodukowane w Polsce. Piszę o narzekaniu u podstaw którego leży jedynie "made in Poland". Też uważam że jeżeli coś można kupić lepszej jakości niż wyrób Polski na dodatek za tą samą cenę, to nie mam jakichkolwiek wątpliwości że trzeba kupić produkt lepszy, wymusza to dodatkowo konkurencję i udoskonalanie produktów z Polski. Na pewno jednak zauważasz sporą część ludzi myślących jeszcze wyłącznie takimi kategoriami, że gwarancją jakości jest miejsce produkcji co nie jest prawdą. Pozdrawiam.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony