dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 16
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 309
  1. #281
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Umnie grzejniki w kibelkach startują po nagrzaniu bojlera do 60* już zdarzają się sporadyczne starty. Może obniżę temp maksymalną baniaka do 55*
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #282

    Domyślnie

    Wczoraj było piękne słońce , na solarach przy 10 stopniach na zewnątrz miałem 39 stopni i cały dzień szło w podłogę ciepło
    WIęc drogi inwestorze jak masz możliwośc to wykonaj tak instalację solarną abyś mógł oprocz ogrzewania wody w lato ogrzewać dom w październiku
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  3. #283
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    ....
    WIęc drogi inwestorze jak masz możliwośc to wykonaj tak instalację solarną abyś mógł oprocz ogrzewania wody w lato ogrzewać dom w październiku
    W marcu i kwietniu tez.

  4. #284
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Wczoraj było piękne słońce , na solarach przy 10 stopniach na zewnątrz miałem 39 stopni i cały dzień szło w podłogę ciepło
    Tylko po co? Bez grzania miałem w sypialni najmniej 22,5* o 7:12 rano. Jak słoneczko przyświeciło to już o 9:06 miałem 23,2*.

  5. #285
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko po co? Bez grzania miałem w sypialni najmniej 22,5* o 7:12 rano. Jak słoneczko przyświeciło to już o 9:06 miałem 23,2*.
    19.09
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach..
    Nie każdy ma sypialnie od południa.Niektórzy poiadają też pomieszczenia od strony północnej.

  6. #286

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post


    Nie każdy ma sypialnie od południa.Niektórzy poiadają też pomieszczenia od strony północnej.
    Dzięki za komentarz bo miałem taki sam wpisać .
    Po drugie staram się mieć akurat w sypialni jak najchłodniej .

    Zaznaczam że do dzisiaj (tj.12.10) nie włączyłem ogrzewania (wykonałem test rozruchowy czy wszystkie termostaty działają) , temperatura w nocy u mnie to 1-2 stopnie, temperatura w pomieszczeniach 21-22

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W marcu i kwietniu tez.
    Dokładnie
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dzięki za komentarz bo miałem taki sam wpisać .
    Powiedziałbym, że mało kto ma sypialnie od południa. Ja nie mam. To chyba oczywiste, że skoro temperatura wzrosła znacząco do 9:06 to okno jest od wschodu. Od południa i zachodu o tej porze zyski są znikome. To mac błysnął inteligencją jak coś o południu pisał.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Po drugie staram się mieć akurat w sypialni jak najchłodniej .
    To gdzie grzejesz? Zamykasz pozostałe pętle?
    Grzanie solarami (podobnie jak PV) nie ma sensu, bo produkują wtedy, kiedy ciepła nie trzeba.

  8. #288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    To gdzie grzejesz? Zamykasz pozostałe pętle?
    same się zamykają , mam w każdym pokoju termostat


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzanie solarami (podobnie jak PV) nie ma sensu, bo produkują wtedy, kiedy ciepła nie trzeba.
    tiaaaaa znowu zaczynasz .... ale niech ci bedzie wytłumaczę : moja podłogówka ma bezwładność jakieś ....3-4h, grzejąc o 12 akumuluje w podłogówce ( jakieś 8-10 cm betonu) ciepło na wieczór, Kaizen to nie grzanie powietrzem czy kablami
    Do przechowania ciepła mam ....drewutnie od roku mam tam 12 m3 drewna na jakieś 4 lata grzania
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 12-10-2022 o 19:02
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    same się zamykają , mam w każdym pokoju termostat
    To jaki sens mają termostaty, skoro ich zamknięcie będzie odczuwalne, jak twierdzisz, bo 3-4 godzinach a otwarcie, jak rozumiem, po kolejnych 3-4 godzinach?
    Masz bufor, czy pompa taktuje jak się przymknie część obiegów?

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    tiaaaaa znowu zaczynasz .... ale niech ci bedzie wytłumaczę : moja podłogówka ma bezwładność jakieś ....3-4h
    I co te 4h Ci dadzą w warunkach, gdy trzeba grzać?




    Pewnie, że mogłyby trochę pogrzać w takich warunkach:

    tylko po co wtedy grzać?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Solar1.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	51,5 KB
ID:	461642   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Solar2.jpg
Wyświetleń:	294
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	461643  

  10. #290
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    W październiku:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    tylko po co wtedy grzać?
    Tym czasem we wrześniu:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach..
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dużo przyjemniej się chodzi po ciepłej podłodze gołymi stopami.

  11. #291

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jaki sens mają termostaty, skoro ich zamknięcie będzie odczuwalne, jak twierdzisz, bo 3-4 godzinach a otwarcie, jak rozumiem, po kolejnych 3-4 godzinach?
    jak z dzieckiem , o godzinie 9 miałem już na solarach 30 stopni , a teraz sobie policz kiedy się włączą to po pierwsze , po drugie nagrzewanie wylewki też trwa, po trzecie mam tak ustawione temperatury i histereze że niewielka zmiana odcina pętle, po czwarte na ustawionej temperaturze moje sterowniki okresowo tak czy inaczej włączają się (podtrzymanie temperatury) a wylewka całkiem sprawnie odbiera ciepło z rurek w podłodze. W efekcie ciepło w domu >>odczuwam<< od godziny 16:00 i trzyma całkiem długo (ze dwa dni)

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz bufor, czy pompa taktuje jak się przymknie część obiegów?
    eeeeee ale to nie ten dział , piszemy o solarach , solary nie taktują


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co te 4h Ci dadzą w warunkach, gdy trzeba grzać?
    Kaizen ty masz problem ze zrozumieniem idei używania solarów ( chyba nie pierwszy już raz) , solary wykorzystuje do DOGRZEWANIA, jako główne źródło mam PC/Kominek/Kozę ( niepotrzebne skreślić) więc o jakich 4 godzinach piszesz ?



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewnie, że mogłyby trochę pogrzać w takich warunkach:
    tylko po co wtedy grzać?

    Znowu , wczoraj chodziły solary , na zewnątrz w południe miałem 14 stopni (słownie czternaście) , w domu 22-23 ( słownie dwadzieścia dwa - trzy) , pokoje nasłonecznione mają bezpośrednio wsparcie słońca , pozostałe ( te od północy) już nie , tam trzeba wtłoczyć ciepło , czego nie rozumiesz ?

    Mam tę przewagę że ja taki system posiadam , ty tylko teoretyzujesz (wydaje ci sie) , w efekcie ja do DZISIAJ nie włączyłem ogrzewania klasycznego bo DOGRZEWANIE solarami jest wystarczające i mam też komfort termiczny

    EDYTA :
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    W październiku:

    Tym czasem we wrześniu:
    o to to to
    EDYTA 2 :
    tak to dzisiaj wyglądało , 33 stopni trochę za mało na CWU ale do ogrzewania już jak najbardziej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Solary.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	461652
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 13-10-2022 o 13:18
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  12. #292

    Domyślnie

    Ja w całym domu mam 23 stopnie, cieple podłogi..., nawet w piwnicy upał. Gdyby nie solary to musiałbym grzać, teren podgórski. Są dni teraz że 50kw nabije w bufor. W lecie max było 30kw bo kąt mam 75'. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ekontrolchart.jpeg-1.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	52,6 KB
ID:	461662

  13. #293

    Domyślnie

    Tak wygląda temperatura o 19:31 :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	30,3 KB
ID:	461665

    idąc od dołu:
    1. Temperatura w pomieszczeniu
    2. Temp zewnętrzna
    3. Temp w garażu
    4. Temp w pomieszczeniu nad garażem

    Jeszcze raz zaznaczam : jedynie solary pracowały, maksymalna temperatura zewnętrzna 15 stopni
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #294

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    W lecie max było 30kw bo kąt mam 75'.
    Czyli planowałeś solary do dogrzewania ? ile ich masz ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  15. #295

    Domyślnie

    Tak, były głównie planowane do wspomagania ogrzewania. Mam 6 płyt w sumie 11,6m2 netto.

  16. #296

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    Tak, były głównie planowane do wspomagania ogrzewania. Mam 6 płyt w sumie 11,6m2 netto.
    Ja się zastanawiam czy nie podnieść swoich ( mam 45%) jaka jest różnica w lato produkcji ? kiedy masz maksimum produkcji ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #297

    Domyślnie

    Połowa września do połowy listopada to najlepsze uzyski. Kąt padania z dnia na dzień lepszy ale dzień krótszy więc się wyrównuje ten okres. Dziś w południe słońce było nad horyzontem pod kątem 30'. Więc moje 75' a Twoje 45' to to samo z tym że to punkt max, każda minuta przed "południem" i po nim jest z korzyścią dla wyższego kąta. Jedno jest pewne jeśli masz nadwyżki energii w lecie i nie ma co z nimi robić to lepiej zwiększać kąt. Ja tracę pewnie koło 50% w najlepszym okresie, 30% przez ustawienie pod innym kątem niż standardowy i 20% bo mi daszek zacienia częściowo płyty. Przez to nie mam problemow z energia w okresie letnim. Ile masz płyt i jaki zbiornik?
    Ostatnio edytowane przez WR300 ; 14-10-2022 o 21:38

  18. #298

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    . Ile masz płyt i jaki zbiornik?
    3 płyty i zbiornik multiwalentny 400/150 (250 CO/150 CWU)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  19. #299

    Domyślnie

    250 na CO to trochę mało jak na magazyn energii na dogrzewanie. Zgromadzisz niecałe 12kw energii przy różnicy temperatury 70-30, zawsze coś na przełamanie temperatury ale cudów nie będzie. U mnie dziś świeciło od rana lecz nie było czyste niebo ale dało trochę energii. Do 80 by dobiło ale międzyczasie był ładowany zbiornik cwo, co widac na wykresieKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ekontrolchart.jpeg-2.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	49,6 KB
ID:	461750. Jutro ma grzać też i prawie będzie na dwa-trzy dni przymrozków.

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał WR300 Zobacz post
    250 na CO to trochę mało jak na magazyn energii na dogrzewanie. .
    Tak ja mam za mały , to bardziej sprzęgło niż magazyn , ale od razu idzie w podłogówkę jak osiągnie 29,5 stopnia (startują pompki obiegowe do podłogówki) więc przy mojej powierzchni (10 cm wylewki) i ilości rurek robi się już wystarczająco. U mnie też dzisiaj ładnie świeciło i termostaty się pozamykały w większości pomieszczeń nasłonecznionych (tylko te od północy się grzały oraz łazienki).

    EDYTA : czym mierzysz temp ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 15 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony