dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 16
Pokaż wyniki od 301 do 309 z 309
  1. #301

    Domyślnie

    Sterownik od hawelexa gh26, dodatkowo mam od kotla kostrzewy czujniki. No tak podlogowka nieźle buforuje z tym że teraz nie trzeba tyle ciepla lepiej go mieć na zimniejszy okres. Ale wiadomo czym cieplejszy dom tym mniej pompa ci zje prądu.

  2. #302
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Vivaldik

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Mam zamontowany zestaw Hewalexa HX 250 komfort plus ze sterownikiem GH-26. Nie mam ogrzewania podłogowego. W domu jest stara instalacja CO. Kotłownia jest po modernizacji z nowym kotłem pelletowym. Chciałbym wykorzystywać nadmiar ciepła z solarów do dogrzewania domu. Czy warto Waszym zdaniem to przerabiać? Instalatorzy są sceptyczni na takie rozwiązanie. Na pewno nie wykorzystam obecnie tego ciepła z solarów w ramach CWU.Chodzi mi o miesiące wiosenne i jesienne gdzie jeszcze jest dużo słońca ale temperatury nie są zbyt wysokie.
    W Hewalexie podpowiedziano mi, że by to ocenić to warto byłoby zamontować przepływomierz elektroniczny do pomiaru wyprodukowanej energii.
    Co o tym myślicie?
    Dodatkowo mam pytanie do Kolego @WR300. Podrzuciłbyś schemat podłączenia solarów do ogrzewania CO? Podobno można to obsłużyć schematem nr 6 lub 17.
    Ostatnio edytowane przez Vivaldik ; 13-01-2023 o 07:48

  3. #303

    Domyślnie

    mi zaproponowano rozwiązanie knx i idywidulany sterownik. U mnie pomysł wyglądał tak, że kocioł na drewno + bufor z buforze grzałki i wężownica z solarow/.
    I system miałby działać najbardziej w okresach przejściowych z duża ilością słońca, grzałki odpalają się gdy jest określona produkcja pradu na PV i wyłaczają poniżej pewnego poziomu a ciepło z solarów przekierowane do bufora jest wtedy gdy CWU osiągnie zadaną temperaturę

    Ale u mnie sterownik też odpowiadałby za ogrzewanie domem, wentylacją czy roletami

  4. #304
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    KNX... Lepiej niech zrobią to wszystko na PLC Tecomat Foxtrot
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  5. #305
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vivaldik Zobacz post
    Witam,
    Mam zamontowany zestaw Hewalexa HX 250 komfort plus ze sterownikiem GH-26. Nie mam ogrzewania podłogowego. W domu jest stara instalacja CO. Kotłownia jest po modernizacji z nowym kotłem pelletowym. Chciałbym wykorzystywać nadmiar ciepła z solarów do dogrzewania domu. Czy warto Waszym zdaniem to przerabiać? Instalatorzy są sceptyczni na takie rozwiązanie. Na pewno nie wykorzystam obecnie tego ciepła z solarów w ramach CWU.Chodzi mi o miesiące wiosenne i jesienne gdzie jeszcze jest dużo słońca ale temperatury nie są zbyt wysokie.
    W Hewalexie podpowiedziano mi, że by to ocenić to warto byłoby zamontować przepływomierz elektroniczny do pomiaru wyprodukowanej energii.
    Co o tym myślicie?
    Dodatkowo mam pytanie do Kolego @WR300. Podrzuciłbyś schemat podłączenia solarów do ogrzewania CO? Podobno można to obsłużyć schematem nr 6 lub 17.
    A ile tak naprawdę masz nadmiaru tego ciepła? Coś mi się wydaje że wogóle tego nie policzyłeś ani się nie znasz aby móc to okiełznać.
    Instalatorzy mają rację nawet w okresach przejściowych nie ma szans aby wykorzystać nadmiar ciepła z solarów do ogrzewania CO. Tej energii jest po prostu zbyt mało. Oczywiście rozpatruję instalację którą ktoś stworzył wyłącznie do ogrzewania CWU i przeliczonego zbiornika. Gdy tych paneli jest np 4szt lub więcej, a zbiornik ma 200l to można pokusić się o wspomaganie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6 sch.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	69,3 KB
ID:	463430Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	17 sch.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	76,3 KB
ID:	463431
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #306

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Instalatorzy mają rację nawet w okresach przejściowych nie ma szans aby wykorzystać nadmiar ciepła z solarów do ogrzewania CO.
    Myślę ze to zbyt kategoryczne stwierdzenie szczególnie że mówimy o WSPOMAGANIU ogrzewania ( zgodnie z tytułem wątku) , u mnie dzisiaj już o 9:45 poszło na podłogówkę 28 stopni z solarów.(temp zewnetrzna -1)
    Ze względu na ustawienie solarów na dachu u mnie wspomaganie ogrzewania domu jest "przy okazji" a nie celowy zabieg. Aż żal nie wykorzystać tej darmowej energii
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 12-02-2023 o 10:10
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #307
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ale taki układ trzeba znacznie przewymiarować. Wtedy taka instalacja latem staje się nieekonomiczna i zbędna. Po co tyle ciepła skoro go nie potrzeba?
    U mnie w tej chwili instalacja solarna wstępnie podgrzewa wodę ale do celów CWU. Oszczędza gaz lub energię e .Na CO tej energii jest zbyt mało. Nawet zbiornik 300l na niewiele wystarczy. Może bufor 1000l coś by dał ale na ten czas solary 2 lub 3 panele niewiele pomogą.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #308

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ale taki układ trzeba znacznie przewymiarować. Wtedy taka instalacja latem staje się nieekonomiczna i zbędna. Po co tyle ciepła skoro go nie potrzeba?
    U mnie w tej chwili instalacja solarna wstępnie podgrzewa wodę ale do celów CWU. Oszczędza gaz lub energię e .Na CO tej energii jest zbyt mało. Nawet zbiornik 300l na niewiele wystarczy. Może bufor 1000l coś by dał ale na ten czas solary 2 lub 3 panele niewiele pomogą.
    Myśle ze kolega robi błędne założenia że ktoś chce zastąpić ogrzewanie solarami - zgadzam się kompletnie nie opłacalne. Ale jeśli już się ma to dlaczego nie wykorzystać tego do wspomagania CO ? Ja w tej chwili (12:08 ) mam 40 stopni na solarach i 30 stopnie idzie na podłogę przez bufor ( a raczej sprzegło) przy temp zewnętrznej :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp_zew.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	56,4 KB
ID:	463700

    a tutaj temp podłogówki :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wspom.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	51,2 KB
ID:	463699


    Edyta :
    zrobiłem zdjęcie jak pracują solary :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	solar.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	463701
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 12-02-2023 o 12:23
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #309

    Domyślnie

    A co powiecie 110 rur prorznowych na dachu.zbiornik 300l z 2 wężownicami + 1000l zbiornik 1 wężownica.
    300l podgrzew wody użytkowej , reszta do bufora (podnoszenie temperatury na powrocie do CO.
    Na sezon przejściowy na podłogówkę powinno wystarczyć.
    .

Strona 16 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony