dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie kolektory a wspomaganie CO , czy warto??

    Mam ogromną prośbę o pomoc w wyborze zestawu solarnego. Planuje zakup zestawu dla 4 osobowej rodziny.Dom 220m2 ok 110m2 podłogówka ( cały dół plus kaloryfery na gorze nieco przewymiarowane).Ogrzewanie Gaz (kondensacyjny kociol Viessmanna + zasobnik cwu 100L) i kominek z PW ze zbiornikiem 80L cwu z ktorego pobiera wode zasobnik z kotła gazowego. Sprawdza sie niezle . Sam kominek spokojnie podgrzewa cwu i ogrzewa dom nawet przy najwiekszych mrozach ale....tzreba palic cały czas. Planuję montaż solarów i mam problem. Rozwazam zestaw Ulrich 4x 24 (SG) + Wymiennik solarny 400L. z 2-ma wezownicami BIWALENTNY Mega Solar+BUFOR na CO 400L. .z wezownica solarna lub zamiast tego 3x24 rury i bufor 500/150. cena zestawu z montazem i dotacja to ok 11.000 - 14.000 zalezy od wersji ( moge sie tez wtedy pozbyc 2 zasobnikow ktore mam teraz). Niestety czytałem na Forum nie najlepsze opinie o zestawach Ulrich. Czy taki zestaw ma sens ekonomiczny?? i na ile mozna liczyc na wspomaganie ogrzewania podłogowego?? ( cwu latem to na pewno sobie poradzi ale to nie o to przeciez tylko chodzi). Nie chcialbym tracic mozliwosci podgrzewania cwu kominkiem ale ten układ ktory mam nie jest najlepszy( bo komonek grzeje tylko 80L ktore jak sie nie korzysta z wody i tak nie zasila zasobnika pieca gazowego i on i tak grzeej ).Czy moze dac sobie spokoj ze wspomaganiem CO i zalozyc np 3x Hewalex plaski + 300L na cwu za ok 6500PLN ( mam tez taka oferte)?? Pomozcie Jeśli kolega RAPczyn wspomógłby mnie rada to będę BARDZO wdzięczny. Karol

  2. #2

    Domyślnie

    [QUOTE=mpoplaw;4913169]zastanówmy się ten pierwszy zestaw za 14 tyś dał by ci jakieś 500-600zł/roczne oszczędności, czyli zwróci się w 25 lat, teoretyczne więc da radę zanim rozleci się ze starości

    ten drugi zestaw za 6,5tyś dał by jakieś 300zł/rok oszczędności czyli 22 lata zwrotu z inwestycji

    PS. naprawdę już tak ceny spadły że 3*24 rury + bufor 500L można wyrwać z montażem za 14 tyś ??[/QUO

    Zestaw 4*24 rury + 2 zasobniki po 400L ( 1 jednowężownicowy a drugi biwalentny) mozna wyrwac za ok 11-12 tys uwzgledniajac dotacje i wszystkie jej koszty

    ale to chyba nadal sie nie opłaca. Cyba ze ktos tak ma i ma doswiadczenie ze jednak warto

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    Na samych zestawach solarnych nie znam się ale sama byłam zainteresowana czy nie powiększyć swojego zestawu i nie próbować podgrzewać c.o. zimą. Poszperałam i popytałam trochę i okazało się że w naszej strefie klimatycznej nie ma to większego sensu - zimą jest po prostu za mało słońca i trzeba by pół dachu pokryć solarami. Tylko kiedy by to się zwróciło?? I czy wogóle, bo takie instalacje są stety lub nie, bardzo skomplikowane

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    w zimie nie ma na co liczyć,
    ale w okresach przejściowych to daje radę

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz1968

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    13

    Domyślnie

    Moim zdaniem patrzenie tylko kiedy inwestycja się zwróci to trochę płytkie ujęcie tematu. U mnie solary pracują już dwa lata, praktycznie od maja do pazdziernika nie interesuje mnie ciepła woda. Zawsze jest i nie muszę wnikać. Mam układ 4 płaskie kolektory Hewalexa i zbiornik 400l na 4 osoby. Np dzisiaj mam cały zbiornik wody o temp. 70 st. Wspomaganie CO solarami - nie mam pojęcia jak pracuje taki układ w naszym klimacie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariusz1968 Zobacz post
    Moim zdaniem patrzenie tylko kiedy inwestycja się zwróci to trochę płytkie ujęcie tematu. U mnie solary pracują już dwa lata, praktycznie od maja do pazdziernika nie interesuje mnie ciepła woda. Zawsze jest i nie muszę wnikać. Mam układ 4 płaskie kolektory Hewalexa i zbiornik 400l na 4 osoby. Np dzisiaj mam cały zbiornik wody o temp. 70 st. Wspomaganie CO solarami - nie mam pojęcia jak pracuje taki układ w naszym klimacie.
    No rzeczywiście

    Mam bojler elektryczny 80L, pracuje od 5 lat.Też dla 4 osób. Ciepła woda jest zawsze kiedy potrzebuję i też nie wnikam...A pracuje od stycznia do stycznia...
    Jaka jest różnica między Twoimi kolektorami a moim bojlerem?

    Jeżeli nie patrzeć na koszty zwrotu inwestycji to dlaczego nie masz bojlera?
    poproszę o głębokie ujęcie tematu....
    Pozdrawiam

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Jeśli kolego SARUL masz już gaz, masz już piec gazowy i masz już zasobnik to daruj sobie solary. "Oszczędzając gaz, piec i zasobnik" latem i tak za kilka lat będą do wymiany a gazownia nie odpuści w okresie letnim abonamentu. Jeśli policzysz cenę gazu, samego gazu bo abo i tak płacisz przy solarach to za cenę samego gazu solary nie zwrócą się NIGDY!!! No chyba, że dla bajeru, to kupuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony