dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Ocieplenie

  1. #1

    Domyślnie

    Wiem, że ten temat był już poruszany, ale moje pytanie jest trochę inne.
    Sciany mojego domu to ploczki gazobetonowe grupość 18cm x 2 a między nimi 6 cm styropianu -
    1. Jak obliczyć współczynik przenikania ciepła dla takiego muru?
    2. Planuję ocieplić ten dom z zewnątrz - jaki gruby styropian zastosować 5 cm czy 10 cm - słyszałem, że powyżej pewnej grubości może być nie ekonomicznie bo styropian kosztuje a wiecej już nie dociepli ile powinienem dać?
    Proszę o radę, z góry dziękuje.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Przede wszystkim to musisz zastosować nie styropian a wełnę mineralną. Jeżeli zamkniesz ścianę między dwiema warstwami styropianu to grzyb bardzo prawdopodobny.

    Powodzenia.
    Sebastian.

  3. #3

    Domyślnie

    Współczynnik przewodzenia ciepła zależy od łącznego oporu ciepła przegrody budowlanej (ściany) i jest dokładnie jego odwrotnością. Wyrażany jest w [W/m2K]. Opór cieplny [m2K/W]. Aby obliczyć łączny opór cieplny ściany trzeba policzyc opory cieplne poszczególnych warstw a następnie zsumować. Aby je obliczyć trzeba znać współczynniki izolacyjności (lambda) - w tym przypadku styropianu i pustaka gazobetonowego). Współczynniki te wyraża się w W/mK.
    Podam przykład dla wełny Murrock o wsp. lambda 0,040
    Grubość wełny 12 cm.
    Opór cieplny R = 0,12/0,04 = 3
    Współczynnik prznikania ciepła U = 1/R = 1/3 =0,3333
    Dla obliczenia całej przegrody sumuje się R i oblicza odwrotność sumy.

    W Twoim przypadku rzeczywiście powinno się zastosować wełnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Witajcie - wielkie dzięki za odpowiedź,
    Możecie rozwinąć temat konieczności zastosowania w moim przypadku wełny? Problem grzyba? Ile dać tej wełny - jaka grubość?

    Pozdrawiam,
    Sebastian

  5. #5

    Domyślnie

    Grubość wełny wynika z zakładanego całkowitego współczynnika dl aściany.
    W kwestii styropian czy wełna nie jestem wyrocznią, tym bardziej, że jest rozwiązanie nie typowe. Na ogół takiej kanapki się nie stosuje. Z dojga złego (czy dobrego) łepiej jest zastosować wełnę, bo ta będzie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Styropian będzie stanowił skutechną barierę dla wilgoci.
    Ale tak jak pisałem - w tej kwestii powinien się wypowiedzieć fachowiec. Proponuję telefon do pomocy technicznej do Rockwoola lub Isover. Namiary na ich stronach Internetowych.

    Grubość izolacji powinna wynikać z obliczeń. Nie jest tak, że powyżej pewnej grubości już nie zmieniają się warunki cieplne domu (myślę o realnych zakresach). Bo jak ktoś zrobi 50cm izolacji to kolejne 5cm rzeczywiście nie ma sensu. W normalnych układach różnica pomiędzy 5 a 10cm jest istotna i trzeba obliczyć warunki cieplne i koszt związany z inwestycją oraz zwrot w czasie z poniesionych nakładów.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za rady.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie co do tego tewmatu.
    Jeżeli już wełna to metoda ocieplenia taka jak przy styropienie - mokra lekka czy lepiej siding?
    Przez siding będzie lepiej wilgoć przechodzić, ale mnie sie za bardzo nie podoba.

  8. #8

    Domyślnie

    On 2002-06-11 13:55, krzysztofh wrote:
    W kwestii styropian czy wełna nie jestem wyrocznią, tym bardziej, że jest rozwiązanie nietypowe. Na ogół takiej kanapki się nie stosuje.
    Czy to co próbuje wykonać Sebastian nie jest po prostu nieprawidłowo wymyśloną ścianą trójwarstwową?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2002-06-12 08:44 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Wychodzi na to, że będzie to ściana czterowarstwowa.
    Dotychczasowe ocieplenie pomiędzy bloczkami i ocieplenie dodatkowe z zewnątrz. Osobiście nie wiem, czy jest to poprawne. Po prostu się nie znam.

  10. #10

    Domyślnie

    No fakt, nie doczytałem o tym dociepleniu od zewnątrz. Wobec tego jeszcze większy dziwoląg z tego wyjdzie.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Ja proponuje dac jeszcze z 15 cm steropianu od wewnatrz a jak za malo to po 15 z kazdej strony. A moze jeszcze na zewnatrz elewacja z klinkieru. (banknoty NBP drukujesz sam ?) Tylko uwazaj zebys ze sciana nie wyszedl poza swoja dzialke !!!
    Domyslam sie ze jak bedziesz robil dach to pokryjesz go papa, gontem bitumicznym, blachodachowka i dachowka ceramiczna - tak na wszelki wypadek.
    Wiem, pewnie mieszkasz gdzies na polnocy naszego globu gdzie temp. przez wieksza czesc roku to -45 stopni celcjusza.

    Zycze powodzenia w kolejnych projektach typu: Jak zrobic zeby wydac duzo kasy.

  12. #12

    Domyślnie

    Informacja dla wszystkich czepiających się (anonim):
    dom, który obecnie mam zamiar wykańczać stoi od 6 lat i jest nie otynkowany, w związku z tym pomyślałem, że może dobrze było by skoro i tak robię elewacje dodatkowo go ocieplić. Gdybym budował go dzisiaj sam to postawił bym zupełnie inaczej - prawdopodobnie ściana jednowarstwowa z ociepleniem zewnętrznym.
    Reasumując - zadając te pytanie oczekiwałem grzecznej i rzeczowej odpowiedzi niestety niektórych to przerosło. Rada dla tych niektórych na przyszłość - są inne fora, na łamach których można się wyżyć "intelektualnie - inaczej"
    Pozdrawiam życząc jak najmniej błędów budowlanych, które każdy prędzej czy później popełni

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Sebastian dnia 2002-06-12 13:42 ]</font>

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Sebastian nie wściekaj się. Po pierwsze musisz ustalić wartości twojej ściany, zwróć się może do Atlasa /przez ich stronę internetową/ - mozesz wysłać im przekroje twoich ścian, a oni powiedzą, czy w ogóle do takiej ściany jest potrzebne ocieplenie.
    Odpowiadają bardzo szybko. Po drugie, prawdopodobnie nie będziesz sam robił tynki , - daj do wyceny i zapotrzebowania materiałowego paru firmom, - porównasz wyniki. Powodz. Majka

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki o atlasie nie pomyslałem. Napisałem do Rockwool'a i czekam na odp.
    Pozdrowienia

  15. #15

    Domyślnie

    Sebastian
    nie przejmuj się anonimami, szczególnie jeżeli maja takie złośliwe uwagi. Żeby krytykować trzeba poznać sprawę od podszewki, a i wtedy chyba nie wypada. Forum ma służyć wymianie doświadczeń i informacji.
    Każdy z nas (Forumowiczów) ma swoje problemy budowlane i w związku z tym staramy się sobie pomagać na tyle na ile każdy potrafi.
    Pozdrawiam
    Do anonima - jak masz konstruktywne uwagi to się odezwij, a najlepiej się zarejestruj. Będzie wiadomo z kim się rozmawia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony