dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 13
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 253
  1. #221
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale nie spalał tyle, a spalanie wzrosło o 2m3 na dobę. Fakt.
    wystarczy zmiana temp zewnętrznej, zmiana temp wew, dodatkowy zysk ciepła.... żeby mowic o zmianie trzeba by warunków laboratoryjnych

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Temperatura się nie zmieniała, zyski słoneczne być może, ale 40% różnicy to trochę zbyt dużo

  3. #223
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Temperatura się nie zmieniała, zyski słoneczne być może, ale 40% różnicy to trochę zbyt dużo
    dla tego twierdze że autor gada bzdury

  4. #224

    Domyślnie

    Po wizycie serwisanta Viessmana, przeczyszczeniu kotła i dwugodzinnej gadce stwierdzono:
    1. Najgorszą rzeczą jaką można w moim przypadku zrobić to założyć pogodówkę. Krzywe dla tego pieca nadają się wyłącznie do instalacji grzejnikowych i nie da się ich modyfikować.
    2. Temperatura zasilania ma być ustawiona na 38-43*C
    3. Nie przejmować się taktowaniem. Nie ma wpływu na długość życia pieca.
    4. Max moc palnika zmniejszono do 10 kW.
    5. Nie da się zmodyfikować histerezy grzania/chłodzenia oraz czasu oczekiwania na schłodzenie cieczy.

    A teraz moje uwagi.
    1. Niezależnie od ustawienia temperatury zasilania piec pracuje w zakresie 16 *C. Czyli jak ustawię na 38 to będzie grzał aż osiągnie temp. 46 i się wyłączy aż do schłodzenia do 30 (w kotłowni spędziłem już chyba z kilka godzin na obserwacji kotła). Wykluczone u mnie jest zastosowanie temperatur rzędu 28 ponieważ chyba ze dwa dni to będzie stygnąć do 20 a w domu to chyba będzie z 16...
    2. Kocioł Vitodens 100W (starszego typu, dokładnie B1HC) kompletnie nie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Zauważyłem podobne opinie u wielu osób na różnych forach. Nie jestem odosobnionym przypadkiem.
    3. Spalanie cały czas jest podwyższone. Obecnie 10m3/dobę. Porównywałem z instalacją sąsiada (lustrzane odbicie mojego domu) i ma poniżej 7. Za to inny piec, modulujący od 5 kW (czyli nie za duża różnica), automatyka w każdym pokoju (dokładnie tak jak u mnie) i pogodówka (działa świetnie, oscylowała sobie w okolicach 28 *C +- bodajże 1 *C. W trakcie jak oglądaliśmy instalacje grzały się raptem dwa małe pokoje.

  5. #225

    Domyślnie

    Dzień dobry, mam chyba podobny problem z piecem.
    BLUEHELIX TECH RRT 24 H i tryb d2 doprowadza mnie do szału. W domu podłogówka, do pieca podłączony sterownik z obsługą protokołu OpenTherm. Sterownik współpracuje z piecem idealnie, ale tryb pieca d2 powoduje, że z mojego punktu widzenia piec żyje własnym życiem. Czasami jak zacznie grzać to grzeje, a czasami zaczyna świrować z d2, tzn. grzeje/wyłącza palink/grzeje/wyłącza palink i tak potrafi kilka godzin.

    Albo: grzeje sobie podłogówkę kilka godzin, jest zapotrzebowanie na CWU więc się przełącza, a później zamiast wrócić do grzania (bo założóna temp pomieszczenia nie została osiągnięta, zaczyna świrować z trybem d2 i nie chce wrócić do grzania ciągłego.

    Wiem że nazywa się to taktowaniem pieca, gdy czynnik grzewczy ma niby za wysoką temp. i piec nie może zejść niżej z modulacją palnika, ale u mnie zadana na CO to przykładowo 33, a on przy d2 wychładza czynnik do 26 - więc gdzie tu logika???

    W instrukcji znalazłem że parametr P32 odpowiada za interwał w trybie d2 - domyślnie ustawiony jest na 4 min, więc co 4 min piec odpala palnik i gaśnie i to się zgadza. Czy ktoś więc który parametr zmienić, aby piec przestał przechodzić w tryb d2 i grzał jak powinien grzać???

    Jest jeszcze P54 Regulacja temperatury delta T grzania (domyślnie 18 stopni) - tu rozumiem że to jest różnica temp, między zasilaniem i powrotem tylko na co to wpływa?

    I jeszcze P59 Histereza grzania po zapłonie (domyślnie 10 stopni) - i pytanie na co to wpływa

    Mogę się tylko domyślać że wymienione przeze mnie parametry mogą mieć wpływ na to czy piec uruchamia tryb d2 i na jak długo, ale to tylko domysły.

  6. #226
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    ustaw moc maksymalną CO na minimum
    zwiększ interwał, bardziej się wystudzi to dłużej będzie dogrzewał na mocy minimalnej

  7. #227

    Domyślnie

    Interwał zmieniłem na 10 min - to jest max co można ustawić, zobaczymy - ale raczej nie wiele to zmieni, gdyż w całym domu jest podłogówka i i nie jest przecież ona w stanie się szybko wystudzić. Myślę raczej, że instalator nie poustawiał właściwie innych parametrów, tzn. nie dostosował pieca do podłogówki. Sam mógłbym to poprawić, tylko musiałbym wiedzieć które parametry wpływają na sposób działania pieca w trybie d2.

    Obserwowałem dokładnie piec i dla mnie jest dziwne, ze w trybie d2 jeśli temp. czynnika zmierzona przez piec to przykładowo 26 stopni, a ma ustawione za pomocą krzywej 33 stopnie to nie startuje z grzaniem tylko taktuje. A podczas taktowania rozgrzewa czynnik do ok 43 stopni - czyli jedzie od 26 do 43 (trwa to dosłownie chwilę) i się wyłącza, i tak potrafi przez kilka godzin. Nie jestem w stanie odnaleźć tu żadnej reguły, bo potrafi w takich war normlanie grzać tzn. odpala i trzyma wg krzywej te 33 stopnie i widać jak sobie moduluje prawidłowo palnik, czyli zaczyna od 30% i schodzi w ciągu kilku godzin do 2-3%. Więc nie wiem po co on odpala tryb d2 (oczekiwanie na grzanie) - skoro innym razem potrafi odpalić i modulować sobie palnik schodząc do 2 a nawet 1 %

  8. #228
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Może masz małe przepływy? On odpala na jakiejś środkowej mocy i po chwili zaczyna modulować, czasami ta środkowa moc jest na tyle duża, że nie zdąży zmodulować, może delikatnie da radę obniżyć moc zapłonową?
    Nie masz możliwości ustawienia wyższych temp na CO i żeby sterownik pokojowy wyłączał ogrzewanie gdy w pomieszczeniu zrobi się ciepło?

    PS pompę elektroniczną też idzie ustawiać parametrami
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 02-01-2022 o 12:07

  9. #229

    Domyślnie

    Dom ma 130m2, na każdej pętli przepływ ponad 2L/m - Za cienki jestem na takie dywagacje - musze chyba dorwać speca od pieców Ferroli (piec nadal na gwarancji) - bo tu trzeba człowieka, który wie co robi piec i jak się zachowuje w danych warunkach. Ja takiej wiedzy nie posiadam, i nawet z instrukcją nie dam rady, bo nie wiem co dokładnie regulują wspomniane parametry.

    Co do wyższych temp. na CO - sterownik jest ustawiony dokładnie jak piszesz, czyli wyłącza piec gdy temp. w pokoju osiągnie zadaną. Krzywa grzewcza jest ustawiona od 30 do 38 stopni, na podłogówkę więcej nie ma co dawać bo to bez sensu.

    Myślałem, że może ktoś na tym forum ma większą wiedzę i pomoże.

  10. #230
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    P59 histereza po zapłonie, podnieś
    P41 moc przy grzaniu daj na 0

  11. #231

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź, to zanim zacznę coś zmieniać:
    P59 Histereza grzania po zapłonie - czy możesz wytłumaczyć na co wpływa ten parametr?
    P41 Maksymalna moc podczas grzania - domyślnie ustawione jest na 80% - jak dam na 0, to piec będzie grzał?

  12. #232
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    bedzie grzał na mocy minimalnej
    p59 powinno pozwolic na wieksze przekroczenie temperatury zaraz po zaplonie drugi parametr okresla w jakim czasie ta histereza obowiazuje 60 sekund
    zacznij od p41, po odpaleniu i wykryciu plomienia od razu pojdzie na minimalna

  13. #233

    Domyślnie

    Wracam z tematem - testowo parametr P41 obniżyłem do 10% i:
    1. Nie jest to dobry pomysł, gdyż po godzinie grzania piec zdołał podgrzać czynnik tylko do 31 stopni (modulacja nie przekroczyła 10%, więc ograniczenie działa) - przy temperaturach obecnych to jest OK, ale jak pojawią się mrozy -15 to będzie problem - nie można tego tak zostawić, gdyż dom będzie się za bardzo wychładzał (duża bezwładność podłogówki plus przy zbyt obniżonej mocy długie dochodzenie do docelowej temperatury czynnika).
    2. Obniżenie parametru P41 nawet do 0 (sprawdziłem) nie ma wpływu na modulację palnika w nieszczęsnym trybie d2 – niczego to nie zmieniło tzn. piec w d2 startuje od ok. 50% podgrzewa do ok 43 stopni i wyłącza palnik, i tak w kółko
    3. Wydłużanie parametru P32 Czas gotowości grzania nic nie daje, czy jest domyślnie 4 min czy maks 10 min, i tak jak piec odpali d2 to wtedy załącza palnik albo co 4 albo co 10 min zamiast grzać ciągle

    Zrobiłem test, dzisiaj czyli:
    - wczoraj piec cały dzień był wyłączony, bo temp w domu w dzień nie spadała – załączył się ok północy i bez problemu grzał do rana i gdy temp. w pokoju osiągnęła zadaną piec się wyłączył.
    - zmieniłem na sterowniku temp. zadaną pokoju o 1 stopień w górę, piec się załączył no ale oczywiście zamiast zacząć grzać ciągle, zaczął od d2, więc palnik się włączał i wyłączał.
    Moim celem jest znalezienie tego co w pływa na to, że piec startuje w d2 zamiast grzać ciągle, jeśli uruchomi się w niedługim czasie od ostatniego długiego grzania:
    - temp. czynnika? Zadana wg krzywej 31, a rzeczywista w instalacji 28
    - zbyt mała różnica między zasileniem a powrotem?
    - zbyt mała różnica między zadaną temp. czynnika a rzeczywistą w instalacji?
    Wydaje mi się, że na załączanie tego cholernego trybu d2 ma któraś z temperatur, lub różnica temperatur, bo skoro po całym dniu przerwy piec startuje i grzeje ciągle? Najgorsze jest to że, powiedzmy piec sobie grzeje ciągle, w pokoju temperatura jest niższa o 0,2 stopnia od zadanej i włączy się CWU. Wtedy piec podgrzeje sobie CWU, i później zamiast wrócić do grzania i dogrzać te 0,2 stopnia, to włącza ten cholerny tryb d2. Masakra.

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    p59 nie ruszałeś?

  15. #235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    d2 w kotle to nie jest żaden tryb, tylko komunikat pojawiający się na wyświetlaczu sygnalizujący gotowość do grzania.
    Problemem u Ciebie nie jest moc maksymalna kotła czyli parametr P41 który próbujesz ograniczać ale moc osiągana przez palnik podczas zapłonu czyli w czasie 1 - 2sekund kiedy palnik zostaje odpalony, oraz temperatury czynnika grzewczego przed i po odpaleniu palnika. Z Twojego opisu wynika że temperatura wody osiągana po czasie 1 - 2s po odpaleniu przekracza wartość zadaną na zasilaniu 33*C jest na tyle wysoka że przekracza nawet wartości histerezy dT 10*C, dlatego kocioł widząc że na zasilaniu pojawia się temperatura 43*C kocioł interpretuje to jako powód do zakończenia procesu grzania.

    Powodem takiego zachowania jest prawdopodobnie brak dostatecznego odbioru energii przez instalację w połączeniu z wykluczającymi się wzajemnie nastawami.
    To że kocioł pokazuje że temperatura wody w instalacji czyli na powrocie wynosi 26*C wcale nie oznacza że tak jest faktycznie. Może to powodować np. zainstalowane sprzęgło hydrauliczne.

    Należy zatem poświęcić czas na próby zmiany parametrów histerezy, rampy, pracy pompy i jej wybiegów, czasu gotowości, ale najpierw może zamieść zdjęcia lub schemat swojej instalacji grzewczej. Rozdzielaczy, wszystkich elementów kotłowni itp.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #236

    Domyślnie

    P59 nie ruszałem.

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    d2 w kotle to nie jest żaden tryb, tylko komunikat pojawiający się na wyświetlaczu sygnalizujący gotowość do grzania.
    Problemem u Ciebie nie jest moc maksymalna kotła czyli parametr P41 który próbujesz ograniczać ale moc osiągana przez palnik podczas zapłonu czyli w czasie 1 - 2sekund kiedy palnik zostaje odpalony, oraz temperatury czynnika grzewczego przed i po odpaleniu palnika. Z Twojego opisu wynika że temperatura wody osiągana po czasie 1 - 2s po odpaleniu przekracza wartość zadaną na zasilaniu 33*C jest na tyle wysoka że przekracza nawet wartości histerezy dT 10*C, dlatego kocioł widząc że na zasilaniu pojawia się temperatura 43*C kocioł interpretuje to jako powód do zakończenia procesu grzania.

    Powodem takiego zachowania jest prawdopodobnie brak dostatecznego odbioru energii przez instalację w połączeniu z wykluczającymi się wzajemnie nastawami.
    To że kocioł pokazuje że temperatura wody w instalacji czyli na powrocie wynosi 26*C wcale nie oznacza że tak jest faktycznie. Może to powodować np. zainstalowane sprzęgło hydrauliczne.

    Należy zatem poświęcić czas na próby zmiany parametrów histerezy, rampy, pracy pompy i jej wybiegów, czasu gotowości, ale najpierw może zamieść zdjęcia lub schemat swojej instalacji grzewczej. Rozdzielaczy, wszystkich elementów kotłowni itp.
    OK, dzięki za dokładne wyjaśnienie - więc zadam w tym miejscu następujące pytanie: piec nie pracuje cały dzień, bo w domu jest odpowiednia temperatura. Odpala przykładowo o północy, bo na sterowniku temp. spada do 21,8 (zadana 22) - pierwsze odpalenie zawsze wygląda tak, że grzeje w ciągu 3-4 sekund do 43 stopni i przechodzi w d2 - czeka 5 min i następnie zaczyna grzać ciągle przez całą noc - ale jak pisałem wyżej, jak mu się przerwie po kilku godzinach podgrzaniem CWU, to zamiast wrócić do grzania CO ciągłego, przechodzi w d2 i tak potrafi zostać w d2 przez kilka godzin, wychładzając pomieszczenie, bo w d2 piec nie jest w stanie utrzymać temperatury skoro nie podgrzewa ciągle podłogówki - DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE? Przecież skoro potrafił grzać ciągle po dłuższej przerwie, to dlaczego nie grzeje ciągle po zagrzaniu CWU tylko zostaje w d2??? Domyślam się, że wpływa mają na to te ustawienia o których pisałeś.

    Instalacja jest prosta jak budowa cepa, czyli kilka pętli podłogówki podpiętych bezpośrednio do pieca bez żadnych sprzęgieł, mieszaczy czy dodatkowych pomp. Przepływ na petlach 2L/min.
    Ostatnio edytowane przez Mouera ; 05-01-2022 o 13:55

  18. #238
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Piszesz że dzieje się tak zawsze po podgrzaniu cwu czy przy ogrzewaniu także?
    Jaką masz ustawioną temperaturę na cwu?
    Jakie osiągasz przepływy na pętlach?

    Zastanawia mnie jeszcze akurat temperatura 43*C. Nie wiem czy jest to uzależnione od temperatury zadanej 33*C i histerezy czy czasem nie będzie to zbieg okoliczności i temperatura jest taka sama jak nastawiona fabrycznie P55 zabezpieczenia głównego wymiennika.

    Jeśli wina jest po stronie wysokiej temperatury wody po zapłonie to zawsze można wyregulować moc zapłonu Sc03
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 05-01-2022 o 14:19
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #239

    Domyślnie

    Temp CWU jest ustawiona na 40 stopni
    Przepływ na pętlach, jak pisałem wyżej 2L/min.

    Dzieje się tak zazwyczaj, gdy piec już grzeje sobie kilka godzin, zszedł z modulacją palnika do 1%, temperatura czynnika w podłogówce utrzymywana zgodnie z zadaną/krzywą grzewczą, do zadanej temperatury pomieszczenia brakuje powiedzmy 0,5 stopnia, i piec odpali CWU - wtedy po powrocie do grzania CO, zamiast odpalić ponownie grzanie ciągłe i grzać do zadanej temperatury pokojowej (wyłączenia przez sterownik), piec włącza d2 i zaczyna odpalać palnik co 5 min, za każdym razem dobijając temperaturę czynnika do ok. 43 stopni - co oczywiście po kilku godzinach powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu, bo taka praca nie pozwala utrzymać temp. wody w podłogówce na odpowiednim poziomie.

    Teraz jest niestety za ciepło, żeby ponownie przeanalizować jak piec się zachowa po kilku godzinach pracy w d2, bo odpala tylko w nocy, kiedy nie używa się CWU. Jego praca nie jest przerywana i działa jak powinien - dlatego zastanawia mnie o co chodzi z tym d2, w momencie przerwania pracy przez CWU.

    To samo należało by pewnie przetestować jak piec odpali grzanie ciągłe CO i przerwać mu grzaniem CWU np. po 1 godzinie i zobaczyć czy wróci poprawnie do grzania ciągłego CO, czy zostanie w d2.
    Ostatnio edytowane przez Mouera ; 05-01-2022 o 14:59

  20. #240
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Jeśli tak jest jak piszesz to proponuję zmienić parametr P55 i ustawić na nim temperaturę 60*C
    Ile jest pętli podłączonych do kotła.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 12 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony