dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 205
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4091
  1. #1

    Domyślnie Immergas Victrix X 12/24 2 I - ustawienia,opinie,porady

    Witam
    Właśnie serwisant uruchomił u mnie kocioł jak w temacie. Kocioł 24KW+CARv2+pogodówka, kocioł współpracuje z wymiennikiem CWU Wiessmana 160l pojemności. Zakładam ten temat z nadzieją że wypowiedzą się tu użytkownicy tych kotłów i podzielą się swoimi opiniami, spostrzeżeniami, ustawieniami parametrów kotła aby jak najekonomiczniej ustawić ten kocioł.
    Na początek napiszę jak na gorąco ustawiłem kocioł.
    Tryb pracy Auto
    Temp. Komfortowa - 21,7st. od 15.00 do 22.00
    Temp. Ekonomiczna - 21,1st. od 22.oo do 15.00
    Temp. CWU 45st. Komfortowa 6.00 do 6.30 i 19.00 do 19.30
    Autoadaptacja ON
    Krzywa grzewcza - 5,5
    To na razie tyle, może ktoś podzieli się swoimi ustawieniami może ktoś przetestował różne warianty i sprawdzał stan licznika i wie kiedy jest najbardziej ekonomicznie ?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez adam998 ; 09-11-2011 o 20:18 Powód: Zmiana w temacie

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,
    Ja mam Victrixa X2 12kW, kupiony w maju (jeszcze poprzednia wersja) +SCAR+sonda.
    Pierwsze pytanie do ciebie - co grzejesz? Podłogówkę czy kaloryfery.
    Ja mam 100% podłogówki i nie ogarniam tego sterownika.
    1. Praca auto dla mnie nie istnieje (bezwładność). Stąd na stałe mam 21st.
    2. Jak włączę kocioł, to gdy już osiągnie zadaną temp. to nie wyłącza się, tylko pracuje z minimalną mocą (utrzymując 25st zasilania).
    3. Autoadaptację wyłączyłem, bo uniemożliwiała mi ingerencję w temp. czynnika.
    4. Temp. czynnika ograniczyłem do 36st.
    5. W dzień, gdy tylko poświeci słonko - robi się zaduch. Słonko daje ogromną ilość energii cieplnej.
    6. Odwiedzi nas 2-3 osoby - robi się bardzo ciepło.
    7. Włączam TV (ok 100W) - po 2h jest 1st więcej niż w pokoju obok.
    8. Krzywę grzewczą pozostawiłem na 0 (rozumiem że swoją zmniejszyłeś o 5,5st?)
    9. Podaj jakie masz Tmin i Tmax (zewnętrzne, dla sondy)

    Jak wspomniałem - gdy masz włączoną Autoadaptację - twoja modyfikacja krzywej grzewczej nie jest brana pod uwagę.

    10. Acha - cwu mam na 42st i nadal uważam, iż jest za ciepła (zbiornik 300l).

    Bardzo chętnie dowiem się od ludzi z większym doświadczeniem dotyczącym tego sterownika.
    Ostatnio edytowane przez swistak81 ; 09-11-2011 o 10:15
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    Dzięki za odpowiedź w tym temacie.
    Ja akurat grzeje grzejnikami, tak jak piszesz podłogówka ma dużą bezwładność i napewno trudniej się ja kontroluje.
    Ale w funkcjach specjalnych jest parametr DIMENS/BUILD przy podłogówce powinien być ustawiony na 20 ja mam na 10 ale zastanawiam się nad przestawieniem na 7-8. Jeśli tego nie testowałeś możesz spróbować w trybie automatycznym jak to wtedy będzie działać i z autoadaptacją.
    U siebie ograniczyłem temperature czynnika grzewczego min. 30st. a maksymalnej nie ograniczyłem ponieważ nie mogę się doszukać jak to zrobić, fabryczna chyba jest ustawiona na 85st.
    Jeśli chodzi o temperature min. i max. dla sondy też nie wiem gdzie to ustawić czy to jest ten parametr OFFSET ? Ale OFFSET gdy włączamu autoadaptację zmienia się automatycznie.
    Temperaturę w CWU ustawiłem na 45st (komfortową) ale przedziały czasowe w jakich ma mi nagrzać nie działają nie wiem chyba caś żle jeszcze ustawiłem.
    Pozdrawiam

    Jeszcze jedno mogę się mylić ale nie jest przypadkiem tak że jeśli wlączasz autoadaptację to wtedy kontrolowanie temperatury czynnika grzewczego przejmuje grzywa grzewcza ?
    Ostatnio edytowane przez adam998 ; 09-11-2011 o 10:42

  4. #4

    Domyślnie

    Też mam immergasa victrix 24kw. No to póki co jest nas trzech tylko każdy z innym rodzajem instalacji. Swistak ma podłogówkę, adam998 grzejniki, a ja mieszany Jak już to kiedyś pisałem uważam, ze przy podłogówce nie ma co bawić sie w czasowe obniżanie temperatury, no chyba, ze minimalnie. Przy grzejnikach jak najbardziej, one szybko reagują, wiec okresy, w których nas nie ma warto utrzymywac niższą temperaturę. U siebie testowałem to i to. Wniosek: w okresach przejsciowych moge utrzymywać stałą temperaturę, ale jak sie juz zrobi zimno to lepszy komfort mam jak czasowo obniżam temperature i podnosze ją dopiero jak wracam do domu, bo jakos tak przyjemniej jest zwłaszcza w pokojach, gdzie są grzejniki. Zużycie gazu w jednym i drugim przypadku praktycznie takie samo.

    adam998: Przypomnij mi jakie masz parametry domu i napisz ile ci pali na dobę jak juz sie kociołek rozbuja

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Widzę że rodzinka immergasowców się powiększa
    Parametry domu 180m2 z tym że ogrzewam aktualnie tylko parter 100m2, piętro tylko na minimum jak narazie. Ściany ocieplone 10cm styropianem okna plastik U=1.1 Nie powiem jeszcze ile pali na dobę ponieważ dopiero wczoraj wieczorem został odpalony były próby na max itd...ale do chwili obecnej z tymi wszystkimi próbami spalił 5m3 sądzę że z 2m3 spalił serwisantowi jak go testował. Ale mam zamiar prowadzić statystykę dobową i temperaturową i w tedy napiszę ile spala.

  6. #6

    Domyślnie

    Adam, mam ustawiony ten parametr od pojemności cieplnej na 20 (próbowałem też na 15 i nie zauważyłem różnicy).
    OFFSET - to właśnie regulacja plus minus krzywej grzewczej. Inni mają w postaci od 0-2 (poniżej 1 obniżamy, powyżej 1 podnosimy).
    My to mamy wprost - o ile obniżamy/podnosimy obliczoną temp. czynnika.
    Przy autoadaptacji OFFSET nie działa.
    Max temperatura czynnika jest w: MODE/REGULT/CHmax
    By działały przedziały czasowe cwu musisz mieć kocioł z elektroniką Superior kW (chyba że zmienili coś w nowej wersji Victrix X2)
    A właśnie.
    U mnie na sterowniku nie wyświetla mi temp. cwu. Podobno w nowszej wersji już jest. Prawda to? Masz Adamie temp. cwu na wyświetlaczu?
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  7. #7

    Domyślnie

    Witam
    Na wyświetlaczu CAR mam temp. w CWU ale dopiero jak wejdę w INFO-naciskając na przycisk info
    - T EST / EXT T: temperatura na zewnątrz budynku (jeżeli jest zainstalowana sonda zewnętrzna); -MAM
    - T MAND / HF TEMP: temperatura zasilania obiegu grzewczego; -MAM
    - RITORN / HR TEMP: temperatura powrotu obiegu grzewczego; -NIE
    - TI SAN / DWIN T: temperatura wody na wejściu zimnej wody; -NIE
    - TO SAN / DHW T: temperatura c.w.u. -MAM
    - TC SOL / PAN T: temperatura kolektorów słonecznych -NIE POSIADAM
    - PRESSI / CH PRS: ciśnienie w instalacji c.o.; -NIE
    - MANUTZ / SERVIC: ilość dni pozostałych do przeglądu serwisowego -OFF nie wiem czy można to załączyć ?
    -VER PI = IMG-Bus -1.0
    -ZONE -OFF ?????????(ktoś wie)

    Trochę więcej tych parametrów powinno być dostępnych według mnie...........
    Świstak a Ty masz podłogówkę? jak z zużyciem gazu u Ciebie?
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam998 Zobacz post
    Witam
    Na wyświetlaczu CAR mam temp. w CWU ale dopiero jak wejdę w INFO-naciskając na przycisk info
    - T EST / EXT T: temperatura na zewnątrz budynku (jeżeli jest zainstalowana sonda zewnętrzna); -MAM
    - T MAND / HF TEMP: temperatura zasilania obiegu grzewczego; -MAM
    - RITORN / HR TEMP: temperatura powrotu obiegu grzewczego; -NIE
    - TI SAN / DWIN T: temperatura wody na wejściu zimnej wody; -NIE
    - TO SAN / DHW T: temperatura c.w.u. -MAM
    - TC SOL / PAN T: temperatura kolektorów słonecznych -NIE POSIADAM
    - PRESSI / CH PRS: ciśnienie w instalacji c.o.; -NIE
    - MANUTZ / SERVIC: ilość dni pozostałych do przeglądu serwisowego -OFF nie wiem czy można to załączyć ?
    -VER PI = IMG-Bus -1.0
    -ZONE -OFF ?????????(ktoś wie)

    Trochę więcej tych parametrów powinno być dostępnych według mnie...........
    Świstak a Ty masz podłogówkę? jak z zużyciem gazu u Ciebie?
    Pozdrawiam
    Albo mi się zdaje albo ja nie mam tych niektórych opcji, co ty posiadasz, bo jakoś tak na pierwszy rzut oka dziwnie mi brzmią.

  9. #9

    Domyślnie

    O widzisz, czyli masz faktycznie podgląd temp. cwu. U mnie nie ma. Pozostałe dostępne rzeczy mamy takie same.
    Ale ty masz więcej tych opcji niż ja (mimo że niedostępne).
    Nie ma u mnie: PAN T; SERVIC, VER PI oraz ZONE.
    Mam na końcu jakieś OTHER.

    Tak mam 100% podłogówki. Okres: 26.09.2011 - 03.11.2011 = 38dni Zużycie: 114m3 - 114/38= 3m3/dobę
    Ale był to okres na początku bardzo zimny (do kilku st w dzień), potem kilka dni cieplutkich (12-14st w dzień).
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  10. #10

    Domyślnie

    Właśnie zaobserwowałem coś ciekawego.
    Mam ustawionę temperature pomieszczenia ekonomiczną 21,1 st. na CAR pokazywało 21,4 st i wcześniej przy tej temperaturze sie wyłączał.Taka temp.utrzymywała się od dluższego czasu kocioł był w spoczynku czyli ani pompa obiegowa nie chodziła ani palnik nie pracował. Jak temp. na CAR w pomieszczeniu spadła na 21,3st załączył sie obieg i palnik pochodził z 5 minut i koniec obieg i palnik wyłączył się na CAR nadal 21,3 st. co dało sygnał kotłu STOP ??? to jest pytanie....?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg28 Zobacz post
    . No to póki co jest nas trzech

    Ja jestem czwarta - mam immergasa victrix 12kw; dopiero w poniedziałek będzie uruchamiany. Będę śledzić wasze doświadczenia. U mnie całość podłogówka

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał bdan Zobacz post
    Ja jestem czwarta - mam immergasa victrix 12kw; dopiero w poniedziałek będzie uruchamiany. Będę śledzić wasze doświadczenia. U mnie całość podłogówka
    Bardzo nam miło

  13. #13

    Domyślnie

    O to koleżanka będzie miała bardzo podobne ustawienia i "problemy" do moich .

    Adam: wydaje mi się że ta autoadaptacja zadziałała. Sterownik już coś wie na temat szybkości reakcji twojego systemu grzewczego oraz zna temp zewn. z sondy.
    I tak sobie będzie dogrzewał. I to wg mnie jest poprane działanie (choć to nieszczęsne taktowanie)
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    O to koleżanka będzie miała bardzo podobne ustawienia i "problemy" do moich .

    Adam: wydaje mi się że ta autoadaptacja zadziałała. Sterownik już coś wie na temat szybkości reakcji twojego systemu grzewczego oraz zna temp zewn. z sondy.
    I tak sobie będzie dogrzewał. I to wg mnie jest poprane działanie (choć to nieszczęsne taktowanie)
    Tak sobie w duchy myślałem że to może być efekt autoadaptacji, tylko czekałem aż kto inny to powie he he no zobaczymy co dalej będzie
    Zrobiłem jeszcze test podgrzewania CWU temp. początkowa 28st. końcowa 45st. 160l zasobnik czas grzania 13minut. Przez 6 min kocioł na pełną moc doszedł do 85 st na kotle ale już po 2 minutach obniżał stopniowo moc. Zużył 0,367m3 gazu.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam!

    Mamy Immergasa V 12kw i grzejemy jedynie kaloryferami. Sezon pierwszy rozpoczeliśmy w pażdzierniku tego roku. Jeszcze nie mieszkamy dlatego jak narazie mamy ustawione na 16 stopni C. Na konkretną gadkę wyślę tu pana inwestora. Cieszymy się, że powstała taka właśnie grupa wsparcia może i my coś będziemy mogli poradzić.

    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lili07 Zobacz post
    Witam!

    Mamy Immergasa V 12kw i grzejemy jedynie kaloryferami. Sezon pierwszy rozpoczeliśmy w pażdzierniku tego roku. Jeszcze nie mieszkamy dlatego jak narazie mamy ustawione na 16 stopni C. Na konkretną gadkę wyślę tu pana inwestora. Cieszymy się, że powstała taka właśnie grupa wsparcia może i my coś będziemy mogli poradzić.

    Pozdrawiam
    Super Witamy

  17. #17

    Domyślnie

    Posprawdzałem trochę. No i udało mi się zmusić kociołek do wyłączenia.
    Zmieniłem parametr od akumulacyjności DIMENS/BUILD z 20 na 15.
    Temp. ustawiona była na 20.8, było 21.8. Po kilkunastu minutach wyłączył się. Pierwszy raz widziałem że się wyłączył .

    A teraz pytanko.
    Jakie macie wartości
    TEmin (temp. zewn. min - dla nie kociołek pracuje z minimalną mocą ciągłą) oraz
    TEmax (temp. zewn. max - dla niej kociołek pracuje z max mocą)?
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    Posprawdzałem trochę. No i udało mi się zmusić kociołek do wyłączenia.
    Zmieniłem parametr od akumulacyjności DIMENS/BUILD z 20 na 15.
    Temp. ustawiona była na 20.8, było 21.8. Po kilkunastu minutach wyłączył się. Pierwszy raz widziałem że się wyłączył .

    A teraz pytanko.
    Jakie macie wartości
    TEmin (temp. zewn. min - dla nie kociołek pracuje z minimalną mocą ciągłą) oraz
    TEmax (temp. zewn. max - dla niej kociołek pracuje z max mocą)?
    z tymi temperaturami to chyba odwrotnie jest: minimalna zewnętrzna to temp, z którą kocioł pracuje z maksymalną mocą np jak jest ustawione -20 to przy tej temperaturze lub nawet niższej kocioł powinnen grzać z pełna mocą. Z kolei temperatura maksymalna to taka, przy której kocioł grzeje na minimum, a po przekroczeniu jej powinno wyłaczyć sie ogrzewanie. Np maksymalną ustawisz +16 to jak temperatura zrobi sie na zewnątrz +17 albo wiecej to kocioł powinen przestac pracować.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał greg28 Zobacz post
    z tymi temperaturami to chyba odwrotnie jest
    Oczywiście masz rację...
    Interesuje mnie jakie macie je ustawione...
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    Oczywiście masz rację...
    Interesuje mnie jakie macie je ustawione...
    Minimalna na pewno -20, a górna nie pamietam 10? 15? To sa graniczne dla twojej krzywej grzewczej, im mniejsza róznica miedzy nimi tym bardziej płaska twoja grzewcza jest.

Strona 1 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony