dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 182 z 205
Pokaż wyniki od 3.621 do 3.640 z 4095
  1. #3621
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Pytanie 1: Czy ktoś uporał się z tym problemem już lub wie jak można to w pełni odpowietrzyć?
    Pytanie 2: Czy odpowietrznik automatyczny pompy obiegowej w piecu powinien być cały czas poluzowany czy go zakręcić podczas normalnej pracy pieca? (czy może on zaciągać powietrze podczas pracy???)[/QUOTE]

    Witam.
    1. Spróbuj odpowietrzyć wymiennik kotła, to zaworek z nakrętką w górnej części wymiennika po prawej stronie, od której idzie wężyk gumowy do syfonu skroplin. Próbuj odpowietrzać podczas grzania c.w i jeszcze gdy pompa nie pracuje. Mnie się udało i układ pracuje cicho.
    2. Różne są opinie na ten temat. Ja mam odkręcony.
    Czy podczas grzania c.w. nie spada ciśnienie na kotle? Ja zamontowałem na instalacji naczynie przeponowe, podczas grzania c.w. spadało ciśnienie o 1bar.

  2. #3622
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ordy
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Rzeszów okolice
    Posty
    154

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Wymiennik odpowietrzałem już kilkakrotnie na zimnym kotle, na gorącym, przy pompie pracującej i nie....
    Nie pomogło.
    Odpowietrznik pompy zakręcony mam obecnie żeby nie zaciągało powietrza podczas jej pracy (info od hydraulika...)
    Odpowietrznik przy wymienniku poluzowany, czasem słychać przy załączającej się pompie taki krótki pierd (syk).
    Ciśnienie podczas grzania c.w spada minimalnie, może jakieś 0,2 bara.

    Natomiast co zrobiłem aby sytuację trochę poprawić:
    - ograniczyłem moc kotła podczas grzania c.w - Parametr P0 - 21% (obniżyło to moc i temperaturę wyjściową podczas grzania na maksymalnie około 53*C co spowodowało mniejsze "strzelania pieca" i cichszą pracę. Spowodowało to także zmniejszenie rachunków za gaz gdyż kocioł teraz grzeje zasobnik na pełnej kondensacji. Zajmuje mu to z 10 min dłużej niż normalnie ale mi to nie przeszkadza.)
    Posiadam zasobnik 300l (piec grzeje tylko 150l z górnej wężownicy!) z trzema kolektorami słonecznymi. Słońce ogrzewa mi c.w.u od marca do października. Piec gazowy grzeje c.w tylko w zimie, no i czasem podczas deszczowych pochmurnych dni w ciągu sezonu wiosna-lato-jesień.

    Histerezę mam ustawioną na 10*C, czyli parametr t2=2. Temp wody c.w ustawiona na 45*C, więc piec odpala przy 35*C.

    Co do odpowierzania c.w… Może pomóc coś takiego jak SEPARATOR POWIETRZA przepływowy, który wpina się w obieg c.w na zasilaniu zasobnika i on podczas pracy pompy odpowietrza układ. Nie jest tani (ok 240pln na alledrogo na 3/4 cala....)
    Myślę że to może wyeliminować w 99% problem zapowietrzonego krótkiego obiegu. Odpowietrzenie standardowymi metodami nie jest takie łatwe, ponieważ nie występują tutaj zwykłe duże bąble powietrza a raczej zgazowane małe pęcherzyki, które dodatkowo są wytwarzane podczas szybkiej pracy pompy na końcach jej łopatek (tzw. proces kawitacji) i które krążą w obiegu z dużą prędkośćią. SEPARATOR POWIETRZA wychwytuje takie pęcherzyki podczas ciąłej pracy obiegu i wyrzuca na zewnątrz (czyli działa jak odpowietrznik tylko w sposób dynamiczny...)

    Gdyby ktoś miał taki separator lub zamontował go u siebie, niech podzieli się opinią czy pomógł i rozwiązał problem głośnej pracy podczas grzania c.w przez piec Victrix 12X/20X TT 2Erp

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ordy ; 31-05-2020 o 09:49

  3. #3623
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Witam. Separator powietrza na pewno rozwiąże problem, chociaż napisze na własnym przykładzie że u mnie z czasem układ odpowietrzył się "sam". Z ciepłą wodą mam prawie tak samo, to znaczy zasobnik 300l kolektory po 2 szt wschód zachód, histeryza 10*C, P0 25%. Dodatkowo P2 1% więc kocioł jak się włączy na C.O. to pracuje zawsze z minimalną mocą. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Norek77 ; 07-06-2020 o 21:20

  4. #3624

    Domyślnie VICTRIX 20 X TT 2 ErP vs VICTRIX 12 X TT 2 ErP

    Witam

    A ja się zastanawiam który lepszy, pod 100m2 podłogówki i cwu pod 3 osoby: VICTRIX 20 X TT 2 ErP vs VICTRIX 12 X TT 2 ErP . Na oku mam te 2 modele bo wydaje mi się że będą najlepsze pod te moje wymagania...
    Co wy na to?

  5. #3625

    Domyślnie

    Witam potrzebuje pomocy w podłączeniu car v2 wireless który pin to + a ktory - w instrukcji mam tylko opis wersji przewodowej i tam są piny w poziomie a umnie sa w pionie.

  6. #3626

    Domyślnie

    Witam

    Napiszę w Waszym wątku bo najprawdopodobniej będę miał zainstalowany kocioł Immergas.

    Niedługo wchodzi mój instalator od ogrzewania podłogowego.
    Trochę jestem zdziwiony bo koniecznie chce montować sprzęgło dwusekcyjne z pompami obiegowymi.

    Powierzchnia domu 141m2 + garaz 42m2 + kotłownia 7m2 wszędzie ogrzewanie podłogowe.
    W łazienkach dodatkowe drabinki ale na niskich parametrach (bardziej jako wieszaki na ręczniki)

    Wychodzi 19-20 obwodów. W związku z tym będą 2 rozdzielacze. Jeden w kotłowni drugi prawdopodobnie w wiatrołapie.

    Jak uważacie, czy pompa w piecu faktycznie jest za słaba? Sprzęgło jest koniecznością?

    U mnie będzie ok.1200-1400 mb rury.

  7. #3627
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Netzah1981 Zobacz post
    Witam

    A ja się zastanawiam który lepszy, pod 100m2 podłogówki i cwu pod 3 osoby: VICTRIX 20 X TT 2 ErP vs VICTRIX 12 X TT 2 ErP . Na oku mam te 2 modele bo wydaje mi się że będą najlepsze pod te moje wymagania...
    Co wy na to?
    12 będzie lepsza.

  8. #3628
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Pompa kotłowa musiałaby pracować na maksymalnych obrotach i przepływy byłyby po 1l na minutę.Sprzęgło jest lepszym rozwiązaniem, dodatkowo można podzielić dom na dwie strefy.

  9. #3629
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maryc

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Okolice Nieporętu
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norek77 Zobacz post
    Pompa kotłowa musiałaby pracować na maksymalnych obrotach i przepływy byłyby po 1l na minutę.Sprzęgło jest lepszym rozwiązaniem, dodatkowo można podzielić dom na dwie strefy.
    Tyle teorii co wielu użytkowników w tym watku potwierdzilo. Mam 1400m rurek, dwa obiegi, jeden 8 drugi 9 obwodów. Pompa działa na 5 biegu. Sprzęgło i dodanie kolejnych urządzeń tylko niepotrzebnie skomplikuje instalacje. Lepiej zadbać o podłączenie rozdzielaczy grubszą rurka, np 32 i pompa da radę.

  10. #3630

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryc Zobacz post
    Tyle teorii co wielu użytkowników w tym watku potwierdzilo. Mam 1400m rurek, dwa obiegi, jeden 8 drugi 9 obwodów. Pompa działa na 5 biegu. Sprzęgło i dodanie kolejnych urządzeń tylko niepotrzebnie skomplikuje instalacje. Lepiej zadbać o podłączenie rozdzielaczy grubszą rurka, np 32 i pompa da radę.
    Dokładnie, też bym próbował bez sprzęgła, dołożyć je można później jak się okaże nieefektywnie, a zadbać trzeba o grube rury do rozdzielaczy.

  11. #3631

    Domyślnie

    Pytanie odnośnie ustawienia parametru S3 moc maksymalna co domyślnie w instrukcji jest ustawione na GZ50-5150,drugi parametr to S4 Moc zapłonu mozna ustawic miedzy 1500 - 3500 aktualnie jest 2000.
    Czy zostawic na tych parametrach czy obnizyć?
    Jak macie ustawione?
    Dzięki
    Dom 100 m2 -Sciany 24 BK+10 cent styropian grafit 0,32,Podłoga 12 cent styropianu ,Dach wełna 30cm.
    Piec - Immergaz Victrix X24+Zasobnik 100L.Ogrz.podłogowe +4grzejniki i jedna drabinka.

  12. #3632
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał montysp* Zobacz post
    Pytanie odnośnie ustawienia parametru S3 moc maksymalna co domyślnie w instrukcji jest ustawione na GZ50-5150,drugi parametr to S4 Moc zapłonu mozna ustawic miedzy 1500 - 3500 aktualnie jest 2000.
    Czy zostawic na tych parametrach czy obnizyć?
    Jak macie ustawione?
    Dzięki
    S1 i S3 mam ustawione na 4800, Zależało mi na ograniczeniu maksymalnej mocy podczas podgrzewania CWU (S1) ale wolałem ustawić jeden poziom prędkości pracy wentylatora dla mocy maksymalnych. S4 pozostawiłem na domyślnych 2000, kiedyś spróbowałem 1500 ale miałem wrażenie, że elektroda czasami dłużej strzelała. Odczucie było mocno subiektywne nie poparte dłuższymi obserwacjami.
    Od wiosny już nie grzeję CWU gazem więc to ustawienie nie ma większego znaczenia. Podczas ostatniego przeglądu rozmawiałem z serwisantem i dowiedziałem się, że korzystne dla kotła jest chwilowe przejście przez moc maksymalną aby lepiej dopalił. Więc raz na jakiś czas uruchomię CWU.
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 11-10-2020 o 07:29

  13. #3633

    Domyślnie

    A czy zejście jeszcze np na 4000 na parametr S3 może zmniejszyć zużycie gazu.?

  14. #3634

    Domyślnie

    Dzien dobry. Pytanie do posiadaczy kotłów Immergas Victriv 20 TT. Mam sterownik Tybox 137 bezprzewodowy. Powierzchnia do grzania 110 m2.
    Jak to ustawic aby było komfortowo i oszczednie. Temperatura oczekiwana to około 21 stopni w dzien, w nocy 19. Ile na ktole macie ustawione (temperature) jaka histereza na czujniku. Mam jeszcze zasobnik na wode 130 litrów. Dom ocieplony.

  15. #3635

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiesmare Zobacz post
    Dzien dobry. Pytanie do posiadaczy kotłów Immergas Victriv 20 TT. Mam sterownik Tybox 137 bezprzewodowy. Powierzchnia do grzania 110 m2.
    Jak to ustawic aby było komfortowo i oszczednie. Temperatura oczekiwana to około 21 stopni w dzien, w nocy 19. Ile na ktole macie ustawione (temperature) jaka histereza na czujniku. Mam jeszcze zasobnik na wode 130 litrów. Dom ocieplony.
    Mój kociołek jak w stopce. Na kotle mam 36, na Tybox-ie 21,5 (przez całą dobę). Dla mnie w sam raz. Zasobnik ciepłej wody Immergas 160. Histereza na sterowniku 0,2 stopnia.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  16. #3636

    Domyślnie

    Witam wszystkich.

    Okres grzewczy się rozkręca, a ja rozkminiam kociołek 12 kW. Uruchomiłem ogrzewanie pod koniec września. 100% podłogówki (140 m2) i dwie drabinki, parter gres, piętro panele. Sterownik car2 i do tego pogodówka. Wyliczyłem krzywą grzewczą według narzędzia od montixe.
    Co do moich ustawień.
    Temp. min. 25
    Temp. max. 40
    krzywa 5,8
    offset -5
    AMB On
    Modul Off
    Grzeje jeszcze c.w.u. i gotuje na gazie.
    Zużycie przy tych ustawieniach 6m3, około 1-1,3 idzie na c.w.u. i gotowanie
    Temaperatura na parterze 22,5 na piętrze i to zależy od pomieszczenia 21-22
    Przepływy na parterze mocno zdławione, nie powiem jakie po rotometry szwankują, a są ustawione na jeden do dwóch obrotów. Na piętrze najchłodniejsze pomieszczenia mają odkręcone maksymalnie i rotometry pokazują jakieś 2 l, a pomieszczenia ciepłe i łazienka mają ustawienie na ok 0,5 l.
    Różnica w temperaturze podłogi między gresem a panelami to ok 1,5 stopnia.
    I teraz jak kocioł grzeje.
    Z moich obserwacji wygląda to mnie więcej tak. Gdy temperatura zasilania spadnie do 24 stopni załącza się palnik na dwie kreski o grzeje do ok. 31 stopni powoli zmniejszając swoją moc (nie trwa to długo) po czym się wyłącza, chyba wtedy pracuje tez pompka, nie wiem jak długo pracuje. No i tak w kółko. I cały czas niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej (czy jest 8 stopni czy 12 nie ma znaczenia utrzymuje te temperatury w obiegu).
    Myślałem że jak temperatura spada to podnosi temperaturę minimalną i zamiast utrzymywać 25 będzie trzymał 27 jak wskazuje krzywa. No i na ciągłym podtrzymaniu czyli palnik na świeczce. A on się wyłącza.
    Tak ma być? Czy coś powinienem zmienić w ustawieniu sterownika czy kotła?
    Zużycie wydaje mi się troszkę za duże jak na ta temperaturę zewnętrzną, ale to może moje odczucie.

    Może coś, ktoś poradzi?

  17. #3637

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Okres grzewczy się rozkręca, a ja rozkminiam kociołek 12 kW. Uruchomiłem ogrzewanie pod koniec września. 100% podłogówki (140 m2) i dwie drabinki, parter gres, piętro panele. Sterownik car2 i do tego pogodówka. Wyliczyłem krzywą grzewczą według narzędzia od montixe.
    Co do moich ustawień.
    Temp. min. 25
    Temp. max. 40
    krzywa 5,8
    offset -5
    AMB On
    Modul Off
    Grzeje jeszcze c.w.u. i gotuje na gazie.
    Zużycie przy tych ustawieniach 6m3, około 1-1,3 idzie na c.w.u. i gotowanie
    Temaperatura na parterze 22,5 na piętrze i to zależy od pomieszczenia 21-22
    Przepływy na parterze mocno zdławione, nie powiem jakie po rotometry szwankują, a są ustawione na jeden do dwóch obrotów. Na piętrze najchłodniejsze pomieszczenia mają odkręcone maksymalnie i rotometry pokazują jakieś 2 l, a pomieszczenia ciepłe i łazienka mają ustawienie na ok 0,5 l.
    Różnica w temperaturze podłogi między gresem a panelami to ok 1,5 stopnia.
    I teraz jak kocioł grzeje.
    Z moich obserwacji wygląda to mnie więcej tak. Gdy temperatura zasilania spadnie do 24 stopni załącza się palnik na dwie kreski o grzeje do ok. 31 stopni powoli zmniejszając swoją moc (nie trwa to długo) po czym się wyłącza, chyba wtedy pracuje tez pompka, nie wiem jak długo pracuje. No i tak w kółko. I cały czas niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej (czy jest 8 stopni czy 12 nie ma znaczenia utrzymuje te temperatury w obiegu).
    Myślałem że jak temperatura spada to podnosi temperaturę minimalną i zamiast utrzymywać 25 będzie trzymał 27 jak wskazuje krzywa. No i na ciągłym podtrzymaniu czyli palnik na świeczce. A on się wyłącza.
    Tak ma być? Czy coś powinienem zmienić w ustawieniu sterownika czy kotła?
    Zużycie wydaje mi się troszkę za duże jak na ta temperaturę zewnętrzną, ale to może moje odczucie.

    Może coś, ktoś poradzi?
    Zerknij na przebieg krzywej. Temp zasilania w zakresie temp zewnętrznych o którym piszesz jest poniżej temp minimalnej, którą masz ustawioną na kotle, jak ustawisz min na 20*C, to będzie grzał temp niższą i być może wtedy wymusisz dłuższą pracę palnika, ale czy będziesz w stanie uzyskać komfort to już musisz sam sprawdzić. Wg Twojej krzywej, przy obecnych ustawieniach zmiany temp zasilania będą widoczne dopiero od 3-4*C temp zewnętrznej.
    Kocioł się wyłącza kiedy temp powrotu osiąga temp zasilania. Ale przy podłogówce przy grzaniu na podstawie temp pomieszczenia rzadko zdarza się żeby nie było odbioru. Jak masz kocioł nowego typu, to jeszcze możesz pokombinować ustawieniami pompy, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce, bo mam kocioł starszego typu z pompą 3 biegową. W zasadzie chyba nie do końca rozumiem o co Tobie chodzi z tym wyłączaniem. Czy problem w tym ze kocioł się wyłącza przed osiągnieciem zadanej na CAR?
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 28-10-2020 o 08:01

  18. #3638

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź montixe. Kocioł nowego typu. Spróbuje coś pozmieniać, albo jeszcze poczekam, bo temperatury zewnętrzne nie są chyba dobre, by stwierdzić czy kocioł dobrze pracuje.
    Czyli te włączanie, podgrzanie do 30 stopni i wyłączenie to prawidłowe działanie dla tego kociołka?
    Pompa ma możliwość ustawienia prędkości minimalnej i maksymalnej w zakresie od 1 do 9. Ustawić żeby pompa pracowała non stop czy rozszerzyć jej zakres pracy maksymalnie?

  19. #3639

    Domyślnie

    Czekaj, czekaj, coś chyba źle wpisałem albo arkusz nie zaskoczył poprzednio. Twoja krzywa idzie w górę od 15*C, więc jeśli teraz masz na zewnątrz 3-5*C to 30*C na zasilaniu jest OK, jeśli jest cieplej to nie powinien podnosić temp do 30*C i wyłączać. Wygląda jakby nie było odbioru. Filtr siatkowy nie jest zapchany?
    Takie zjawisko zdarza się przy małej pojemności układu (z grzejnikami) . Wtedy kocioł podbija o 3*C względem krzywej żeby "odskoczyć" od temp powrotu i opóźnić wyłączenie, ale przy podłogówce nie zaobserwowałem tego a tym bardziej grzanej ON/OFF jak u Ciebie
    Jeśli chodzi o pompę to, znalazłem w instr. kotłów ERP takie ustawienia:

    1.26 POMPA OBIEGOWA.
    Kotły dostarczane są z pompą obiegową ze
    zmienną prędkością.
    W fazie ogrzewania dostępne są poniższe tryby
    funkcjonowania, możliwe do wybrania w menu
    „Programowanie płyty elektronicznej”.
    Uwaga: kontolę ∆T można wykonywać zgodnie
    z parametrami instalacji grzewczej oraz kotła.
    Proporcjonalna wysokość ciśnienia (∆T =
    0)
    : prędkość pompy obiegowej zmienia się w
    zależności od mocy palnika, im większa moc,
    tym większa prędkość.
    ∆T stała (∆T = 5 ÷ 25 K): Prędkość pompy
    zmienia się, aby zachować stałą ∆T między
    odpływem i powrotem instalacji zgodnie z
    ustawioną wartością K (∆T = 15 Default).
    Stała (5 ÷ 9): gdy parametry „A3” i „A4” maja
    taką sama wartość, pompa obiegowa działa ze
    stałą prędkością.
    UWAGA: aby kocioł działał prawidłowo, wartość nie może być niższa od minimalnej wartości
    określonej powyżej.
    W fazie w.u. pompa obiegowa zawsze pracuje z
    maksymalną prędkością.

    ciekawi mnie jak sprawdza się w praktyce opcja z utrzymaniem stałej zdefiniowanej deltaT
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 28-10-2020 o 11:08

  20. #3640

    Domyślnie

    Też mnie to zastanawia, ale póki co jestem w pracy więc będę się bawił jak wrócę do domu. Dam znać.

Strona 182 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony