dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 183 z 205
Pokaż wyniki od 3.641 do 3.660 z 4095
  1. #3641

    Domyślnie

    Zmieniłem ustawienia pompy ustawiając delte T na 15, Jest to parametr A5. Fabrycznie na 0. Wcześniej piec chodził mniej więcej tak, Po spadku temp jeden stopień poniżej minimum (temp. min. 25) włączał się palnik na 2 bieg rozgrzewał do 35 wyłączał się palnik pompa pracuje aż do spadku temp na poziom 25. Jak zeszło do 24 palnik się załącza itd.
    Jak zmieniłem pracę pompy według delty pompa pracuje cały czas, zauważyłem że temp. zasilania i powrotu jest taka sama. Wcześniej różnica między zasilaniem a powrotem miałem na poziomie ok,1,5 - 2 stopni. Mierzę termometrem laserowym na belkach zasilających.

    Zmieniłem też temperature minimum na 20 i max na 45, wyszła mi krzywa 3,5 offset 0, ale na razie dałem autoadaptację.
    Temperatura na zewnątrz 11 stopni, według krzywej powinno być temp. zasilania 27 stopni, a jest 23.
    Temperatura pomieszczenia gdzie jest car wynosi 23,1
    Tak to u mnie teraz wygląda Zobaczymy jakie będzie zużycie za kilka dni.

  2. #3642

    Domyślnie

    Ale dlaczego się kocioł pracuje skoro na CAR jest osiągnięta temperatura? Zworkę z zacisków 40-41 w kotle masz ściągniętą?
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 29-10-2020 o 07:10

  3. #3643

    Domyślnie

    Nie pracuje cały czas. Wcześniej bez ustawionej delty włączał się gdy temp. Minimalna bądź wynikająca z krzywej zasilania spadła poniżej swej wartości. Teraz jak ustaliłem deltę t na 15 to nie wiem kiedy się włącza, raczej wtedy gdy różnica w zasilaniu i powrocie się zaczyna różnić.

  4. #3644

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    Nie pracuje cały czas. Wcześniej bez ustawionej delty włączał się gdy temp. Minimalna bądź wynikająca z krzywej zasilania spadła poniżej swej wartości. Teraz jak ustaliłem deltę t na 15 to nie wiem kiedy się włącza, raczej wtedy gdy różnica w zasilaniu i powrocie się zaczyna różnić.
    ciężko mi to wszystko zrozumieć .....napisałeś w poście, że jest CAR, jest niby Modul OFF, więc o załączeniu kotła powinna decydować temp w pomieszczeniu gdzie jest on zainstalowany, a nie temperatura wynikająca z krzywej, a już tym bardziej minimalna. Kocioł ma się uruchomić po spadku 0,3*C i zakończyć pracę po przekroczeniu 0,1*C temp żądanej w pomieszczeniu. Na Modul On praca wygląda inaczej, czasem załącza się palnik czasem chodzi tylko pompa, a czasem kocioł całkowicie nic nie robi. Z tego co piszesz to wygląda, że CAR nie ma wpływu na załączenie kotła a pompa kręci cały czas. Tak jakby była fabrycznie zainstalowana zworka, o której zdjęciu serwisanci czasem zapominają przy uruchomieniu kotła i właśnie wtedy kocioł pracuje tylko w oparciu o krzywą grzewczą a palnik jest uruchamiany po kontroli różnicy temp powrotu w stosunku do temp wymaganej wynikającej z krzywej. Sprawdź wszystkie ustawienia, czy coś się nie przestawiło , nie wiem nastąpił kiedyś jakiś reset do ustawień fabrycznych ?

  5. #3645

    Domyślnie

    Nie mam usuniętej zworki,
    Modul mam na off.

    Jeśli ma grzać do temperatury pomieszczenia gdy jest grzane według krzywej grzewczej to gdzie ustawiam tą temperaturę pomieszczenia?

    Przejrzałem jeszcze raz uważnie instrukcję.
    Podpiąć car2 do 44 i 41 usunąć zworkę X40 - ok. serwisant przemądrzały ale tego nie zrobił.
    Modul OFF
    OFF (wyłączony) odłącza działanie czujnika pomieszczenia. Kocioł nie reaguje wówczas na zmiany temperatury pomieszczenia. W zależności od programu czasowego utrzymuje zadaną temperaturę zasilania c.o. w komfortowym trybie pracy. W trybie ekonomicznym praca kotła zależna jest od ustawień parametru RI-DOTT / REDUCT.

    wg instrukcji przy modul off utrzymuje temperaturę komfortową zasilania nie pomieszczenia, Komfortowa temperatura wynikająca z krzywej, a jak chcemy żeby w trybie ekonomicznym była niższa (w oknie czasowym ekonomicznym) to ją korygujemy parametrem reduct on.
    Tak to rozumie.
    Ostatnio edytowane przez kwiatton27 ; 29-10-2020 o 13:51

  6. #3646

    Domyślnie

    no i teraz zaczyna mieć to sens. To o czym piszesz to jest AMB a nie MODUL , w instr tekst im się rozjechał
    tak to powinno być napisane:
    Przejście do funkcji serwisowych (wymagających wprowadzenia kodu dostępu) - patrz rozdział 12 „Funkcje zabezpieczone kodem (funcje serwisowe)”.
    12. FUNKCJE ZABEZPIECZONE KODEM (FUNKCJE SERWISOWE).
    Poniższe zaawansowane ustawienia zastrzeżone są dla Autoryzowanego Serwisu Technicznego Immergas. Dostęp do nich możliwy jest po wprowadzeniu 4 cyfrowego kodu dostępu.
    Aby wprowadzić kod należy nacisnąć przycisk [] i przyciskami [+/-] przewijać opcje do „CODICE/CODE”, nacisnąć przycisk [] i wprowadzić kod, wybierając cyfry za pomocą przycisków [+/-] i zatwierdzając je przez naciśnięcie przycisku []. Następnie można przeglądać i edytować poniższe funkcje.
    12.1 AMB (czujnik temperatury pomieszczenia).
    Umożliwia parametryzację funkcji CARV2 związanych z czujnikiem temperatury pomieszczenia.
    Ustawiając odpowiednio parametry możemy wybrać następujące opcje:
    - ON (ustawienie fabryczne) - praca systemu w oparciu o czujnik temperatury pomieszczenia.
    - OFF (wyłączony) odłącza działanie czujnika pomieszczenia. Kocioł nie reaguje wówczas na zmiany temperatury pomieszczenia. W zależności od programu czasowego utrzymuje zadaną temperaturę zasilania c.o. w komfortowym trybie pracy. W trybie ekonomicznym praca kotła zależna jest od ustawień parametru RIDOTT / REDUCT
    - AMB CR: korekta odczytu czujnika temperatury pomieszczenia, możliwa korekcja wskazań czujnika w zakresie od -3,0 do +3,0°C.
    - MODUL - Sposób modulacji palnika:
    - ON (ustawienie fabryczne): palnik kotła reaguje na sygnał żądania pracy na c.o. wygenerowany przez CARV2
    w oparciu o czujnik temperatury w pomieszczeniu. Temperatura zasilania instalacji c.o. będzie modyfikowana w zależności od różnicy między zadaną a odczytaną temperaturą pomieszczenia.
    - OFF: temperatura zasilania będzie utrzymywana na stałym poziomie do momentu uzyskania żądanej temperatury w pomieszczeniu. Palnik kotła reaguje na sygnał żądania pracy na c.o. wygenerowany przez CARV2 i zwarcie zacisków żądania pracy na c.o. w kotle.
    UWAGA: W przypadku zainstalowania sondy temperatury zewnętrznej, temperatura zasilana instalacji c.o. będzie utrzymywana na poziomie zależnym od ustawionej krzywej grzewczej.
    UWAGA: W obu przypadkach pracy modulacja palnika odbywa się w oparciu o różnicę pomiędzy obliczeniową i rzeczywistą temperaturą wody w kotle.

    jakby co to KOD 1122

  7. #3647

    Domyślnie

    A to jaka jest temperatura pomieszczenia którą chce osiągnąć? Którym parametrem ją reguluję gdy mam czujnik temp. zewnętrznej?
    Zworkę wyciągnąłem

    To pytanie ze względu na to, że kocioł nie reaguje, stan spoczynku. Temp. pomieszczenia na car wynosi 22,2 stopnia. brak grzania. Temp. zasilania 20 stopni, pompa stoi. Temperatura podłogi 21,5 i się wychładza.
    Włączyłem manualne ustawienie temperatury. Ustawiłem na 22,5 i kocił zaczął grzać. Temperatura zasilania 27 zgodna z krzywą grzewczą jaką mam ustawioną. Piec chodzi na świeczce, pompa kręci ale chyba na minimum.

    Jak car ustawiony jest na Auto to gdzie ustawiam parametr temperatury pomieszczenia?
    Jeśli najchłodniej mam na piętrze to chyba warto by było car zainstalować na piętrze, a dół sterować przepływomierzami?

    Jakby ktoś wiedział jak działają parametry z deltą T sterującą pompą chętnie poznam teorię. Ja na razie wróciłem na ustawienie fabryczne 5-9
    Ostatnio edytowane przez kwiatton27 ; 29-10-2020 o 17:26

  8. #3648
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Witam. Temperaturę pomieszczenia ustawia się przyciskiem nad ikoną termometru i gwiazdki z księżycem, zobaczysz ją po otwarciu klapki na Car. Naciskajac przycisk ustawisz temperaturę komfortową i economiczną przyciskami + i - .
    Nie ma znaczenia czy jest czujnik temperatury zewnętrznej. Można też ustawić temperaturę pomieszczenia w trybie ręcznym, po naciśnięciu przycisku auto. Jeśli chłodniej jest na piętrze, zmniejsz trochę przepływy na parterze.

  9. #3649

    Domyślnie

    Dzięki. Kombinuje na lewo i prawo i już chyba wszystko opanowałem. Ustawienie pompy mnie ciekawi. Jak ustawić deltę t. Ktoś korzysta z tego ustawienia pompy?

  10. #3650

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    Dzięki. Kombinuje na lewo i prawo i już chyba wszystko opanowałem. Ustawienie pompy mnie ciekawi. Jak ustawić deltę t. Ktoś korzysta z tego ustawienia pompy?
    o ile dobrze pamiętam to przy podłogówce, podczas projektowania zakładają deltę 7-8*C.
    Z tego co zaobserwowałem w przeszłości, to w moim Vicrtix 24, gdy delta zaczyna wynosić właśnie 8*C, to na wyświetlaczu wskaźnik mocy (a właściwie obrotów wentylatora) schodzi do symbolu świeczki.
    U mnie jest sprzęgło, więc w zasadzie kocioł grzeje do sprzęgła na krótkim odcinku. Jak przestawiłem pompę na najniższe obroty, to kocioł w krótszym czasie dochodził do takiej delty, ale mniej podgrzanej wody podawał do sprzęgła i w związku z tym w sprzęgle było więcej chłodnej wody wracającej z układu, co po zmieszaniu powodowało, że w układ szła woda o kilka stopni niższa niż temp wynikająca z krzywej grzewczej, nie pamiętam dokładnie ile to było, ale wydaje mi się ze nawet 7-10*C. Na najwyższym biegu pompy różnica między tym co grzał kocioł, a tym co szło w układ, była na poziomie 1-3*C, ale kocioł po starcie długo pracował w wyższym zakresie. Zastanawiam się jak by ta sprawa wyglądała w układzie bez sprzęgła? Jednak nie widzę tu ludzi skorych do eksperymentowania i dzielenia się doświadczeniem i spostrzeżeniami. No cóż, taki znak obecnych czasów, że większość chce tylko brać.
    Moje przemyślenia (tak teoretycznie) na dzień dzisiejszy są takie, że nastawa utrzymania delty na danym poziomie, na pewno doskonale będzie się sprawdzała przy sterowaniu czysto pogodowym z pominięciem sterowników pokojowych. Przy pracy systemu w trybie ON/OFF to nie wiem, nie mam zdania, bo nie mam jak sprawdzić.

  11. #3651

    Domyślnie

    Wiadomo, podaj przepis i gotowe.
    Delta T czyli róznica pomiędzy temp. zasilania i powrotu? Im niższa tym lepiej dla kotła i portfela?

    Wczoraj jak wszystko już opanowałem włączałem i wyłączałem i wyłączałem delte, żeby sprawdzić zachowanie kotła.
    Praca kotła przy ustawieniu delty 0 kocioł pracował na świeczce podtrzymując temperaturę wynikającą z krzywej (gdy pracował). Jak zmieniłem delte na jakąkolwiek kocioł zaczął podgrzewać wodę do temperatury wyższej niż wynikająca z krzywej. Grzał chwile do na drugim biegu do temp. 30 pare po czym się wyłączał. Czyli chciał zwiększyć temperaturę do zadanej delty czyli np. ustawiona delta T 5 czyli różnica 5 stopni między zasilaniem i powrotem.

    Jak mi się ustabilizuje temp. w domu i w obiegu to będę testował.
    Sugerujesz że bez sterowników pokojowych. Czyli AMB na Off.
    I teraz jeśli krzywa wskazuje że w obiegu ma być 30 stopni to mając ustawioną delte na 5 będzie kocioł sterować pompom tak, aby na powrocie było 25 stopni?

  12. #3652

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    Delta T czyli róznica pomiędzy temp. zasilania i powrotu? Im niższa tym lepiej dla kotła i portfela?
    myślę, że w dłuższym rozrachunku i dla kotła i dla portfela

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    Wczoraj jak wszystko już opanowałem włączałem i wyłączałem i wyłączałem delte, żeby sprawdzić zachowanie kotła.
    Praca kotła przy ustawieniu delty 0 kocioł pracował na świeczce podtrzymując temperaturę wynikającą z krzywej (gdy pracował). Jak zmieniłem delte na jakąkolwiek kocioł zaczął podgrzewać wodę do temperatury wyższej niż wynikająca z krzywej. Grzał chwile do na drugim biegu do temp. 30 pare po czym się wyłączał. Czyli chciał zwiększyć temperaturę do zadanej delty czyli np. ustawiona delta T 5 czyli różnica 5 stopni między zasilaniem i powrotem.
    Jak mi się ustabilizuje temp. w domu i w obiegu to będę testował.
    słusznie, po zmianach należy dać sobie kilka dni na obserwację.

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    Sugerujesz że bez sterowników pokojowych. Czyli AMB na Off.
    powiem Ci tak, próbowałem u siebie taka opcję i jeśli chodzi o zużycie gazu, to było bardzo zbliżone z lekką przewagą na korzyść trybu AMB OFF, ale różnica mogła wynikać z wahań warunków zewnętrznych, natomiast komfort cieplny w moim odczuciu, był zdecydowanie wyższy właśnie w trybie AMB OFF. Jednak biorąc pod uwagę, że mam w układzie 3 pompy i nie są to jakieś super energooszczędne, to zdecydowałem się na grzanie zarządzane sterownikami pokojowymi z ustawionymi oknami czasowymi, które wymuszają pracę układu kilka godzin wcześniej, abym miał komfort wtedy, kiedy tego oczekuję, jednocześnie bez nadmiernego przegrzania. Te ustawienia dobierałem obserwując zachowanie budynku, więc to jest sprawa indywidualna dla każdego domu, instalacji itp itd

    Cytat Napisał kwiatton27 Zobacz post
    I teraz jeśli krzywa wskazuje że w obiegu ma być 30 stopni to mając ustawioną delte na 5 będzie kocioł sterować pompom tak, aby na powrocie było 25 stopni?
    tak powinno to wyglądać
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 30-10-2020 o 13:26

  13. #3653

    Domyślnie

    Witam, posiadam od stycznia kocioł Victrix Exa 24 X Erp, na początku skonfigurowany przez serwisanta, wydawało się, że wszystko było ok, z czasem zagłębiłem się w ustawienia, poczytałem fora, starałem się wprowadzić najbardziej "zalecane". W pewnym momencie zauważyłem jednak dziwne zachowania. Nie rozumiem jednej rzeczy, niezależnie od ustawień na sterowniku CarV2 piec albo niedogrzewa albo przekracza zadaną temperature manualną. Dziś zauważyłem, że to zależy głównie od parametru CH MIN, jeśli jest ustawiony w okolicy 20-25 to zadana temperatura manualna (np 22.5) jest nieosiągana, sterownik wysyła sygnał do pieca ale ten nie reaguje. Jeżeli wartość CH MIN zmienię na 30 to piec grzeje ale grzeje nawet po przekroczeniu temperatury manualnej ustawione na sterowniku. To powoduje, że ciągle przełączam sterownik między trybem zima/lato bo tak piec cały czas by grzał. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

  14. #3654

    Domyślnie

    Cytat Napisał K0k0sek Zobacz post
    Witam, posiadam od stycznia kocioł Victrix Exa 24 X Erp, na początku skonfigurowany przez serwisanta, wydawało się, że wszystko było ok, z czasem zagłębiłem się w ustawienia, poczytałem fora, starałem się wprowadzić najbardziej "zalecane". W pewnym momencie zauważyłem jednak dziwne zachowania. Nie rozumiem jednej rzeczy, niezależnie od ustawień na sterowniku CarV2 piec albo niedogrzewa albo przekracza zadaną temperature manualną. Dziś zauważyłem, że to zależy głównie od parametru CH MIN, jeśli jest ustawiony w okolicy 20-25 to zadana temperatura manualna (np 22.5) jest nieosiągana, sterownik wysyła sygnał do pieca ale ten nie reaguje. Jeżeli wartość CH MIN zmienię na 30 to piec grzeje ale grzeje nawet po przekroczeniu temperatury manualnej ustawione na sterowniku. To powoduje, że ciągle przełączam sterownik między trybem zima/lato bo tak piec cały czas by grzał. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
    Jak nie podasz ustawień CARa: Modul, Dimens, Adaptacja, Krzywa , min/max kotła, to nikt z fusów ci nie wywróży. Ile przekracza temp żądaną zanim się wyłączy? Co masz na myśli mówiąc temp manualna?
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 30-10-2020 o 18:39

  15. #3655

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Jak nie podasz ustawień CARa: Modul, Dimens, Adaptacja, Krzywa , min/max kotła, to nikt z fusów ci nie wywróży. Ile przekracza temp żądaną zanim się wyłączy? Co masz na myśli mówiąc temp manualna?
    Jasne, temperatura manualna tzn ustawiona manualnie (nie AUTO), odnośnie ustawień jakie by nie były to efekt jest ten sam np:
    1) CH MIN: 30, OFFSET: 0, autoadaptacja: ON/OFF, Dimens: 1, Krzywa: 3,0 , AMB: ON, MODULE: OFF (przegrzewa)
    2) CH MIN 25, Krzywa: 1,0 , reszta jak wyżej, niedogrzewa

    MODULE: ON też nic nie zmienia.

    Nie tykalem jeszcze pieca by sprawdzić max/min temp. ustawione przy rozruchu.

  16. #3656

    Domyślnie

    Ale numer, przeczytałem poprzednie wpisy @kwiatton27 i wydaje mi się że mam to samo tzn że CAR nie ma w ogóle wpływu na załączenie kotła na podstawie temperatury w pomieszczeniu, zapewne chodzi o tą zworkę 40-41, mój serwisant sam stwierdził, że praktycznie nie ma ludzi z Immergasem, czy laik jest w stanie ją usunąć? Zobaczę instrukcję

  17. #3657
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    [QUOTE=Norek77;7989360]Przy CH MIN 30 ustaw mniejszą krzywą a przy CH MIN 25 większą. Opiszę moje doświadczenia z użytkowania kotła i dim. Car parter podłogówka, tybox góra grzejniki. Dwa czujniki pogodowe jeden do kotła drugi do dim, na podkówce w dim była ustawiona krzywa. Z racji tego że kocioł był montowany w zimie było ok. Problem powstał gdy temperatury zewnętrzne wzrosły i gdy żądanie grzania było tylko z parteru, kocioł bardzo często zaczął taktować ponieważ był za mały odbiór ciepła. Obecnie mam ustawione w ten sposób że, podkówka w dim na podłogówke ustawiona na max i zawór mieszający nie obniża temperatury. Pompa na kotle ustawiona na 1, w dim ustawiona na grzejniki 1, na podłogę na 2. Modulacja palnika 1% krzywa na Car na 9, czyli przy temperaturze zewnętrznej0⁰ zadana na kotle 45⁰. Układ działa wreszcie tak jak oczekiwałem, długo utrzymuje się ciepła podłoga. Nawet przy żądaniu do grzania jednej strefy kocioł nie traktuje, dlatego jest ustawiona większa temperatura zadana. Temperatury na parterze 22⁰-22.5⁰ góra o stopień mniej. Kocioł pracuje zawsze z minimalną mocą, obroty wentylatora 1500.Przy temperaturze 0⁰c kocioł pracuje około 10 godzin w trzech strefach czasowych od 5-10, 13-14, 18-22 i zużywa około 2m³ gazu na dobę. Kocioł pracuje z temperaturą od 28⁰ po przerwie nocnej do 35⁰ pod koniec pięciogodzinnej pracy. Z dim na instalacje idzie trochę mniej ponieważ podbiera z powrotu.

  18. #3658

    Domyślnie

    Cytat Napisał K0k0sek Zobacz post
    Ale numer, przeczytałem poprzednie wpisy @kwiatton27 i wydaje mi się że mam to samo tzn że CAR nie ma w ogóle wpływu na załączenie kotła na podstawie temperatury w pomieszczeniu, zapewne chodzi o tą zworkę 40-41, mój serwisant sam stwierdził, że praktycznie nie ma ludzi z Immergasem, czy laik jest w stanie ją usunąć? Zobaczę instrukcję
    Bez problemu powinieneś sobie poradzić. Po zdjęciu obudowy panelu przedniego powinny być klapki zasłaniające dojście kostek podłączeniowy CH. W instrukcji masz zaznaczoną zworkę x40 nad wyświetlaczem kotła.
    Masz grzejniki czy podłogówke? Znalazłeś na forum arkusz do wyliczenia ustawień offsetu i krzywej grzewczej który udostępnił tutaj montix?
    Zacznij od tej zworki.

  19. #3659

    Domyślnie

    Witam, dziś podłączony piec vitrix 12,
    zadana temperatura 33st ale bardzo często ją przegrzewa nawet o 5-6 st.
    dodatkowo przy starcie zaczyna bardzo mocno grzać a wolał bym aby najpierw świeczka a dopiero jak nie daje rady to 1 lub 2.
    Najlepiej jak by mu ustawić minimalną moc przy c.o. i aby ją maksymalnie trzymał a nie grzał i wyłączał i potem znowu grzał.
    Nie mam żadnego sterownika pokojowego
    100% podłogowka i drabinki w łazienkach, na drabinki idzie z pieca teraz 33st a na podłogówkę zawór mieszający daje 27 st.

  20. #3660

    Domyślnie

    Panowie, taka sytuacja . Co jakiś czas pojawia mi się na wyswietlaczu Car v2, wartość krzywej grzewczej i znika i się pojawia . I tak przez kilka minut . Samoczynnie. Mial ktoś coś takiego ? Sterownik się kończy ?

Strona 183 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony