dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 187 z 205
Pokaż wyniki od 3.721 do 3.740 z 4095
  1. #3721

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Zmieniłem na drugi bieg i jest dużo ciszej. Co prawda w instrukcji obsługi jest napisane, że dla wersji z zasobnikiem zewnętrznym domyślne jest ustawienie na trzecim biegu. Przypuszczam zatem, że będzie teraz trochę dłużej podgrzewał zasobnik cwu.
    Zgadza się. Modele TT maja osobnie parametry do nastaw pompy dla CO i CWU. Niestety ta EXA, to taka nowsza wersja mojego kotła Victrix -X-24-v-2011, tyle ze z wyższą mocą min., bo mój ma 3kW . U mnie pompa nie jest energooszczędna, ma przełącznik mechaniczny i ma 3 biegi. U mnie i tez chodzi na 2-gim biegu i podaje do sprzęgła. Do CO wystarczył by mi 1szy bieg, ale na CWU, to za długo grzeje. 2-gi bieg wydaje się optymalny w moim przypadku (zasobnik 200L). Parametr P0 mam ustawiony na 1 (fabrycznie jest na 2), najdłużej grzeje na P0=0, bo temperaturami zazwyczaj ok 55-57*C (podnosi tylko jak jest b. duży pobór). Jak zobaczysz w tabeli parametrów na końcu instrukcji, to histereza dla P0=0 i P0=1 jest taka sama i wynosi 3*C, ale różni się zakresem temperatur w jakich odbywa się grzanie zasobnika. Przy fabrycznie ustawionym P0=2, histereza = 10*C - grzeje temp maksymalnymi, a stosuje się ten tryb zazwyczaj, gdy zasobnik posiada dwie wężownice i jedna z nich jest podpięta pod solary (tzw tryb słoneczny). Taka duża histereza zapewnia, że kocioł gazowy nie zdąży zareagować gdy kolektory słoneczne nadążają z dogrzewaniem zasobnika. Jak ktoś ma zasobnik z jedną wężownicą , to może czuć wahania temperatur pod prysznicem w czasie np poboru z kilku punktów jednocześnie, albo kiedy zaczyna się kąpiel w czasie, gdy w zasobniku temp woda jest na granicy uruchomienia. A już tym bardziej kiedy zasobnik jest mały. W takiej sytuacji zazwyczaj utrzymuje się w zasobniku wyższą temp. Przy małej histerezie, można sobie pozwolić na utrzymywanie niższej temp. bez odczuwalnego dyskomfortu i jednocześnie występują mniejsze straty do otoczenia poprzez izolację zasobnika.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 23-11-2020 o 12:42

  2. #3722
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Zgadza się. Modele TT maja osobnie parametry do nastaw pompy dla CO i CWU. Niestety ta EXA, to taka nowsza wersja mojego kotła Victrix -X-24-v-2011. U mnie pompa nie jest energooszczędna, ma przełącznik mechaniczny i ma 3 biegi. U mnie i tez chodzi na 2-gim biegu i podaje do sprzęgła. Do CO wystarczył by mi 1szy bieg, ale na CWU, to za długo grzeje. 2-gi bieg wydaje się optymalny w moim przypadku (zasobnik 200L). Parametr P0 mam ustawiony na 1 (fabrycznie jest na 2), najdłużej grzeje na P0=0, bo temperaturami zazwyczaj ok 55-57*C (podnosi tylko jak jest b. duży pobór). Jak zobaczysz w tabeli parametrów na końcu instrukcji, to histereza dla P0=0 i P0=1 jest taka sama i wynosi 3*C, ale różni się zakresem temperatur w jakich odbywa się grzanie zasobnika. Przy fabrycznie ustawionym P0=2, histereza = 10*C - grzeje temp maksymalnymi, a stosuje się ten tryb zazwyczaj, gdy zasobnik posiada dwie wężownice i jedna z nich jest podpięta pod solary (tzw tryb słoneczny). Taka duża histereza zapewnia, że kocioł gazowy nie zdąży zareagować gdy kolektory słoneczne nadążają z dogrzewaniem zasobnika. Jak ktoś ma zasobnik z jedną wężownicą , to może czuć wahania temperatur pod prysznicem w czasie np poboru z kilku punktów jednocześnie, albo kiedy zaczyna się kąpiel w czasie, gdy w zasobniku temp woda jest na granicy uruchomienia. A już tym bardziej kiedy zasobnik jest mały. W takiej sytuacji zazwyczaj utrzymuje się w zasobniku wyższą temp. Przy małej histerezie, można sobie pozwolić na utrzymywanie niższej temp. bez odczuwalnego dyskomfortu i jednocześnie występują mniejsze straty do otoczenia poprzez izolację zasobnika.
    Jeżeli chodzi o cwu to przestawiłem już jakiś czas temu na P0=1 pomimo tego, że posiadam solary (zasobnik 300l.) W okresie grzewczym raczej się nie zdarza żeby solary pogrzały wodę do jakieś wyższej temperatury. Mogą jedynie lekko podgrzać dół zasobnika więc kocioł i tak dogrzeje resztę. Po sezonie grzewczym kocioł wyłączę, a ewentualne niedobory temperaturowe-a zdarza się to niezwykle rzadko- podciągnę grzałką w zasobniku.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  3. #3723

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Wszystko trzeba palcem pokazać?
    Wykresy są przedstawiane w instr CAR, ale dotyczą one standardowych ustawień kotła. Jak pozmieniasz na karcie elektronicznej parametry (S5) min i (S6) max temp. zasilania instalacji, to krzywe układają się inaczej. W niektórych nowszych modelach, parametr S5 to t0, a S6 to t1. Polecam przeczytać ten temat, żeby zrozumieć pewne rzeczy.
    post #577.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post6335643
    Dziękuję, nie zawsze da sie przeczytać cały wątek, co jakiś czas warto odświeżyć ważne tematy dla potomnych.
    wpisałem swoje parametry
    minimalna moc zasilania 28 choć chciałbym 25 ale piec tak nisko nie potrafi zejść
    maksymalne 40 st
    temperatura pomieszczenia 23st
    wyszły mi takie parametry:
    ofset -7
    otc 6,7

    niestety mimo iż lubię tabelki i arkusze kalkulacyjne to po 10 min kombinowania w drugiej części tabelki nie jestem w stanie wymyśleć jak tą krzywą przedstawić.
    pokombinuję teraz to otc i ofset ustawić i zobaczymy co będzie.

    co może być problemem że piec nie chodzi niżej niż 27-28 st. na wskaźniku pieca.

  4. #3724

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    Dziękuję, nie zawsze da sie przeczytać cały wątek, co jakiś czas warto odświeżyć ważne tematy dla potomnych.
    Właśnie dla potomnych jest to co zostało już napisane, a że każde kolejne pokolenie chce wszystko szybko, łatwo i na skróty, bo myśli, że w życiu jest tak jak z wpisaniem hasła w przeglądarkę google, i bez wysiłku masz podane na tacy? Bo czas jest cenny,... ale tylko mój? Zauważyłem, że często ludzie szukając odpowiedzi na proste pytanie, od razu najpierw pytają na forach bez czytania instrukcji obsługi. Dopiero na forum dowiadują się, że takie coś dostali razem z urządzeniem, że tam jest napisane i na której stronie maja przeczytać.
    Napiszę ogólnie co o tym sądzę, żeby nie było, że mam kogoś konkretnego na uwadze.
    Ja rozumiem, że temat zrobił się obszerny, jak większość tematów na forum, ale jak się szuka odpowiedzi na konkretny problem, to da się odfiltrować posty, które dotyczą innego problemu, lub nie wnoszą nic do tematu, bo bywają tez i takie.
    Skoro temat ma tyle stron, to oznacza, że już wiele zagadnień kiedyś zostało przedyskutowane i napisane, a to oznacza, że ktoś już raz, poświecił swój czas, więc z tego należy korzystać. Wielu z piszących wcześniej, już tu nie zagląda, ustawili kotły, po prostu mieszkają i dwa razu do roku przełączą pokrętło LATO/ZIMA. Rozumiem, że na początku coś może być niezrozumiałe i można próbować wyjaśnić. Niektóre rzeczy faktycznie nie są wyjaśnione w instrukcji, bo być może producent nie pomyślał, że użytkownik będzie sam sobie zmieniał parametry wpływające na położenie krzywych czy jakieś inne rzeczy, o których mówią, albo i nie, na szkoleniach dla serwisantów. Niektóre problemy też czasem wynikają z winy roztargnionych lub niedouczonych serwisantów uruchamiających kotły/zestawy.
    Po zadawanych pytaniach można wywnioskować czy ktoś wcześniej szukał informacji, czy po prostu chce iść na skróty, wbija na koniec tematu i zadaje pytania na które czasem nie wiadomo jak odpowiedzieć bez tłumaczenia podstaw zawartych w instrukcjach obsługi.
    Jak czasem zaglądnę na forum i akurat trafię na jakieś konkretne pytanie na ostatniej stronie, to staram się pomóc, ale nie cofam się wstecz kilka stron i nie czytam wszystkiego i pewnie wielu robi podobnie, więc lepiej najpierw zacząć szukać informacji w tym co już jest, bo czasem można się nie doczekać odpowiedzi.


    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    minimalna moc zasilania 28 choć chciałbym 25 ale piec tak nisko nie potrafi zejść
    Rozumiem, że chodzi o temperaturę? Było omawiane kilkakrotnie. Kocioł potrafi zejść nawet do 20*C, tylko trzeba odpowiednio ustawić na kotle i CAR. Jak już na kotle zaprogramujesz 20*C to wtedy z poziomu CAR ustawiasz ile chcesz i operujesz w pełnym dostępnym zakresie. Teraz nie możesz zejść niżej, bo pewnie krzywa nie pozwala, albo masz przestawione CH MIN na CAR.
    Podstawowa sprawa. W arkusz trzeba wpisać faktyczne parametry min i max zasilania , które są ustawione na kotle. Aby to sprawdzić / ustawić , to musisz wejść w parametry kotła . Opis jak to się robi znajdziesz w instrukcji kotła w rozdziale "programowanie karty elektronicznej kotła". Parametry opisane w arkuszu jako S5 i S6 , w twoim kotle to t0 i t1, które fabrycznie są ustawione: t0=25 , t1=85, więc jeśli masz pewność że serwisant tobie tego nie przestawił, to takie parametry musisz wpisać w arkuszu. Jak pewności nie masz to musisz to sprawdzić i ewentualnie ustawić jak chcesz. Potem jak na CAR zmieniasz t.min (CH MIN) zasilania, to też zmianę musisz wpisać w arkusz. T.max zasilania kotła z poziomu CAR nie da się zmienić.


    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    niestety mimo iż lubię tabelki i arkusze kalkulacyjne to po 10 min kombinowania w drugiej części tabelki nie jestem w stanie wymyśleć jak tą krzywą przedstawić.
    Masz w arkuszu opis. Wynik z pola zielonego wpisujesz w dowolny żółty wiersz w tabeli OTC. Dla przejrzystości możesz usunąć pozostałe wartości w żółtych polach tabeli OTC

    Jest nowsza wersja arkusza , w której krzywa automatycznie jest wrzucana na wykres i pozostałe krzywe można usunąć jednym przyciskiem, ale plik jest za duży i ograniczenia forum nie pozwalają go wstawić. Jak chcesz to podaj mail na PW, to ci wyślę
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 24-11-2020 o 13:21

  5. #3725
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Co może być problemem że piec nie chodzi niżej niż 27-28 st.
    Może być też tak, że moc minimalna kotła jest zbyt duża żeby kocioł zszedł z temperaturą niżej.

  6. #3726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norek77 Zobacz post
    Co może być problemem że piec nie chodzi niżej niż 27-28 st.
    Może być też tak, że moc minimalna kotła jest zbyt duża żeby kocioł zszedł z temperaturą niżej.
    np. temp powrotu bliska wartości CH MIN

  7. #3727
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mr. Do

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zbylitowska Góra
    Kod pocztowy
    33-113
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Skoro masz nadwyżki prądu z fotowoltaiki , to nie będzie cię bolało , gdy pompa w kotle będzie chodziła cały czas. Zrób sobie czujkę temp. zewnętrznej (albo kup jak nie czujesz się na siłach aby samemu wykonać), potem ustaw krzywą pokrętłem na kotle. Odłącz TYBOX jeśli masz i w to miejsce wstaw zworkę tak jak było fabrycznie. Jeśli masz CAR, to wyłącz pracę na podstawie temp wewnętrznej ustawiając na CAR: AMB OFF. Ustaw termostaty na grzejnikach w każdym pomieszczeniu , tyle ile stopni chcesz mieć i już. W ten sposób nie będziesz miał wahań temperatur i grzejniki będą cały czas ciepłe/letnie. Palnik będzie się wyłączał i włączał automatycznie na podstawie odczytu delty przez czujniki (różnica temp zasilania i powrotu)

    Jeżeli chodzi o nastawy na zaworach termostatycznych to niestety zużycie gazu jest w takim przypadku wysokie. Osobiście mam właśnie takie rozwiązanie że mam różne nastawy w różnych pomieszczeniach ale niestety obserwując z jaką mocą kocioł pracuje to widzę ciągłe wahania. Takie termostaty są bardzo czułe i reagują na każde zawirowanie powietrza. Zużycie dla mnie już nie jest takie ważne, liczy się komfort jaki aktualnie wypracowałem.
    Jedynym zimnym miejscem w bryle domu jest u mnie garaż ze względu na dużą bramę ale chyba rozwiążę to trzecim obiegiem za sprzęgłem i podpięciem tylko garażu.
    Wracając do tematu to głowice muszą być dobrej klasy bo niestety też szumią nawet przy niskim biegu pompki.

  8. #3728
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr. Do Zobacz post
    Jeżeli chodzi o nastawy na zaworach termostatycznych to niestety zużycie gazu jest w takim przypadku wysokie. Osobiście mam właśnie takie rozwiązanie że mam różne nastawy w różnych pomieszczeniach ale niestety obserwując z jaką mocą kocioł pracuje to widzę ciągłe wahania. Takie termostaty są bardzo czułe i reagują na każde zawirowanie powietrza. Zużycie dla mnie już nie jest takie ważne, liczy się komfort jaki aktualnie wypracowałem.
    Jedynym zimnym miejscem w bryle domu jest u mnie garaż ze względu na dużą bramę ale chyba rozwiążę to trzecim obiegiem za sprzęgłem i podpięciem tylko garażu.
    Wracając do tematu to głowice muszą być dobrej klasy bo niestety też szumią nawet przy niskim biegu pompki.
    Na wszystkich grzejnikach mam głowice firmy Schlosser czyli ze średniej półki. Szum najbardziej dokuczliwy jest w salonie bo tam jest największy grzejnik. Jeżeli chodzi o zużycie gazu to chciałbym jedynie żeby koszt ogrzewania w sezonie grzewczym nie był dużo wyższy niż przy opalaniu ekogroszkiem czyli ca 2400 PLN.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  9. #3729

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Na wszystkich grzejnikach mam głowice firmy Schlosser czyli ze średniej półki. Szum najbardziej dokuczliwy jest w salonie bo tam jest największy grzejnik. Jeżeli chodzi o zużycie gazu to chciałbym jedynie żeby koszt ogrzewania w sezonie grzewczym nie był dużo wyższy niż przy opalaniu ekogroszkiem czyli ca 2400 PLN.
    jest takie coś jak nastawa wstępna zaworu. Jak ściągniesz termostat, to widać numerki i strzałkę. Może masz tam dławione, bo może musisz tak mieć w celu zrównoważenia przepływów. Sprawdź, zapisz, ewentualnie otwórz bardziej albo na max i obserwuj ten oraz pozostałe grzejniki

  10. #3730
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    jest takie coś jak nastawa wstępna zaworu. Jak ściągniesz termostat, to widać numerki i strzałkę. Może masz tam dławione, bo może musisz tak mieć w celu zrównoważenia przepływów. Sprawdź, zapisz, ewentualnie otwórz bardziej albo na max i obserwuj ten oraz pozostałe grzejniki
    Tak dla jasności to nie jest szum, który nie pozwala się skupić. Najbardziej słychać kiedy termostat domyka zawór czyli osiąga wartość zadaną. Po zmniejszeniu obrotów pompy jest jednak trochę ciszej. Jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie wszystkie grzejniki to Regullusy
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  11. #3731

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Czy ktos pomoze? Moj post https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7992871
    Domm 110m2 ocieplony. Okna ponad 10 lat dwu szybowe dwa balkony.
    Temperatura w nocy 20 w dzien 21 (7-22). Jakie powinno byc srednie zuzycie gazu? chciałbym to kontrolowac aby mniej wiecej wiedziec jak grzac gdzie szukać co poprawiac. Nie wiem tez jaka ma byc temperatura ustawiona aby rachunek był jak najmniejszy.
    Mam termostat tybox i stała histereza 0,2 co dwie godziny spada temperatura 0,2 stopnia. Ocieplenie styropian grafit 15 cm lambda 0,31.
    Jak szukać jak ustawiac. Nie mam pogodówki nie wiem czy warto zakładac. Jak ustawie mu 48 stopni to mi kilka minut podgrzewa te 0,2 stopnia. Na 43 stopniach rozgrzewa sie potem na swieczce grzeje. Z wstepnych obliczen dzis tj 27.11.2020 na dogrzanie z 20,08 do 21 pobrał 0,5 m3 gazu. Prosze sie nie smiac i nie krytykowac ale kompletnie nie mam w tym zakresie doswiadczenia. Chce to ustawic tak aby mialo rece i nogi aby mnie nie zabiły rachunki za gaz.
    Dom jednorodzinny piętrowy. Kaloryfery aluminiowe gavia na instalacji miedzianej. Jak grzać jak testowac jak sprawdzac aby bylo ekonomicznie. Myslałem, ze to lepiej bedzie ale mam stresu z tym kurcze. I te szumy na kaloryferch... Obnizone obroty ale i tak słychać.

  12. #3732

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiesmare Zobacz post
    Dzień dobry
    Czy ktos pomoze? Moj post https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7992871
    Domm 110m2 ocieplony. Okna ponad 10 lat dwu szybowe dwa balkony.
    Temperatura w nocy 20 w dzien 21 (7-22). Jakie powinno byc srednie zuzycie gazu? chciałbym to kontrolowac aby mniej wiecej wiedziec jak grzac gdzie szukać co poprawiac. Nie wiem tez jaka ma byc temperatura ustawiona aby rachunek był jak najmniejszy.
    Mam termostat tybox i stała histereza 0,2 co dwie godziny spada temperatura 0,2 stopnia. Ocieplenie styropian grafit 15 cm lambda 0,31.
    Jak szukać jak ustawiac. Nie mam pogodówki nie wiem czy warto zakładac. Jak ustawie mu 48 stopni to mi kilka minut podgrzewa te 0,2 stopnia. Na 43 stopniach rozgrzewa sie potem na swieczce grzeje. Z wstepnych obliczen dzis tj 27.11.2020 na dogrzanie z 20,08 do 21 pobrał 0,5 m3 gazu. Prosze sie nie smiac i nie krytykowac ale kompletnie nie mam w tym zakresie doswiadczenia. Chce to ustawic tak aby mialo rece i nogi aby mnie nie zabiły rachunki za gaz.
    Dom jednorodzinny piętrowy. Kaloryfery aluminiowe gavia na instalacji miedzianej. Jak grzać jak testowac jak sprawdzac aby bylo ekonomicznie. Myslałem, ze to lepiej bedzie ale mam stresu z tym kurcze. I te szumy na kaloryferch... Obnizone obroty ale i tak słychać.
    wszystko zależy czego oczekujesz, ja mam troszke większy dom i troszkę większą temperaturę utrzymuję ale mam też lepiej ocieplony i u mnie teraz zużycie gazu na tydzień to około 55m3, Nie ma co patrzeć ile gazu zajmie podgrzanie o 0,5 stopnia, to nie jest realne, może raz zaświecić słońce w okno przez chwilę i będzie szybciej a innym razem będą chury i bedzie wiał wiatr i na podgrzanie zużyjesz 5x tyle gazu.
    Taka różnica też zależy czy gotujesz coś w kuchni czy nie, Inaczej będzie tego czy w danym momencie jest jedna osoba w domu czy kilka, a nawet od tego czy jadłeś wczoraj grochówkę i puszczasz bąki.
    Zapisuj zużycie tygodniowe albo przynajmniej dzienne ale zawsze o tej samej porze i porównuj z temperaturą zewnętrzną.
    A jaką temperaturę trzymać aby było jak najtaniej no cóż jak najniższą, ale czy o to chodzi, na pewno przy 17 stopniach w domu będzie taniej niż przy 23.

  13. #3733

    Domyślnie

    Tak ale nie napisałeś jak odszukać właściwej temperatury do grzania. Tzn jak ustawić kocioł aby grzał ekonomicznie. Korzystam z kuchni tj gotuje i mam zasobnik.

  14. #3734

    Domyślnie

    najbardziej ekonomiczne ogrzewanie to takie które działa na najniższym możliwym poziomie.
    nie mając czujnika zewnętrznego i kaloryfery ustaw sobie na piecu np 40 stopni i na kaloryferach zaworami termostatycznymi temperaturę pomieszczenia jaką chcesz, np cyfra 3 na takim termostacie oznacza (w większości) 21 st. i obserwuj, jeśli jest ok to zmniejsz temperaturę na piecu o 1-2 stopnie jeśli zacznie nie dogrzewać to podnieś.
    I w żadnym wypadku zasada grzanie - nie grzanie nie jest najlepsza, dodatkowo zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach nie używanych czy rzadko używanych.
    I tyle...

  15. #3735

    Domyślnie

    To juz cos. tylko tak jak pisałem nie mam podłogówki. Czy takie coś mozna robić na zwykłych kaloryferach? Oraz kiedy zauwaze, ze nie dogrzewa? Bo moc grzewcza kaloryferów spada wraz z mniejszą temperatura. Obecnie mam na kotle 43 stopnie, i z 20 do 21 nagrzało mi dzis w godzine. NA noc mam 20 w dzien 21.
    Co znaczy nie dogrzewa? Jak to zauwazyc na co zwracac uwage. Moze te pytania sa głupie, ale nie mam doswiadczenia z gazem.

    Pytanie z innej beczki. Kocioł Immergas jakies dziwne bebnienie w kaloryferach (lekko slyszalne, ale jest i bardzo mnie irytuje). Zrobie chyba wojne z Immergas, Nie wiem co ale tak mnie to wkurza. Miałem starego kopciucha ponad 15 lat. Stara pompa wody. Nie było nic słychac. Cisza. Kocioł gazowy i takie bebnienie jak deszcz po rynie (lekki slychac al jednak). Dla mnie jest to tak wpieniajace. Ten hałas niesie sie z kotła po instalacji. To nie sa zapowietrzone kaloryfery. Jak piec sie wyłącza to tez słysze ten dzwiek po instalacji (tak jak dzwiek sie niesie w wodzie). Pewnie nie raz nad woda czy basenie jak komuś alarm sie w zegarku włączył to ktoś kilkanascie metrów dalej to słyszał. Tak tutaj jak kocioł nagrzeje i sie wyłącza to taki dzwiek jest i tez sie to po instalacji niesie.

    Jak w tym kotle sprawdzic czy przeliczyc z jaką mocą w danej chwili pracuje?

  16. #3736

    Domyślnie

    czy masz na koloryferach zawory termostatyczne? jeśli tak to nimi ustawiasz temperaturę i nie kręcisz, jak popadnie a jedynie przykręcasz jak jest za gorąco.
    jeśli nie masz to samym piecem nie dasz rady sterować tak aby było komfortowo.
    Co do dźwięków to nie powiem, u mnie jest przy piecu cicho i nic po kaloryferach (tylko w łazienkach) się nie niesie.

  17. #3737

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiesmare Zobacz post
    Nie wiem tez jaka ma byc temperatura ustawiona aby rachunek był jak najmniejszy.
    Optymalna dla charakterystyki budynku, i instalacji oraz zmienna względem temperatury zewnętrznej.
    Rozmawialiśmy na ten temat pisząc na skrzynkę PW, więc albo nie rozumiesz, albo liczysz, że ktoś poda gotową receptę jak na placek i napisze np. ustaw teraz 40*C a przy minus 15 ustaw 50*C i będzie dobrze. Nie, to tak nie działa, gdy chcesz, aby było optymalnie w kosztach, komfortowo i żeby kocioł pracował w miarę spokojnie. Nie ma uniwersalnej nastawy. Każdy dla swojego domu musi sam znaleźć optymalne ustawienia i sposób grzania zgodny ze swoimi preferencjami co do komfortu.

    Cytat Napisał Wiesmare Zobacz post
    Co znaczy nie dogrzewa? Jak to zauwazyc na co zwracac uwage. Moze te pytania sa głupie, ale nie mam doswiadczenia z gazem.
    Jak się mówi, że nie dogrzewa, to znaczy, że temp zasilania jest za niska i nie jest w stanie nagrzać lub utrzymać wymaganej temp. w pomieszczeniu. Dlatego, jeśli chcesz używać sterownika pokojowego, to powinien on znajdować się w najzimniejszym pomieszczeniu w domu (oczywiście nie w garażu ani wiatrołapie) i tam grzejnik powinien byś otwarty na max. W pozostałych pokojach ustawiasz na termostatach grzejnikowych

    Cytat Napisał Wiesmare Zobacz post
    Pytanie z innej beczki. Kocioł Immergas jakies dziwne bebnienie w kaloryferach (lekko slyszalne, ale jest i bardzo mnie irytuje),takie bebnienie jak deszcz po rynie.
    Z tym hałasem, to ciężko coś powiedzieć. Jaka jest pewność, że pochodzi od kotła, a nie zaczęło stukać cos innego w instalacji? Przy samym kotle to jest słyszalne?

    Cytat Napisał Wiesmare Zobacz post
    Nie mam pogodówki nie wiem czy warto zakładac..
    sam sobie odpowiedz, czy warto zakładać i nie zastanawiać się jaką temperaturę w danym okresie stosować, czy wolisz chodzić do kotłowni i przestawiać ręcznie jak temperatury zewnętrzne będą się zmieniały?
    Wstawiam link do elementów, które są potrzebne żeby sobie zrobić samemu.

    czujnik (sonda) >> do nóżek dolutować kawałki przewodu żeby finalnie połączyć kostka elektryczną z przewodem właściwym (przewód 2x0.75mm)
    https://www.piekarz.pl/09167-czujnik...ors-kty81-110/

    czujnik umieszczasz w hermetycznej puszcze natynkowej , którą kupisz sobie w najbliższym markecie, coś w tym stylu>> https://www.elektrykasklep.pl/towar/...etyczna-biala/
    cena oryginalnej od 130-200 PLN, samorobnej nawet z ceną za przesyłkę czujnika i puszką kupioną lokalnie, wyjdzie ok 20 PLN

    Nie posiadając CARa, krzywe ustawisz pokrętłem na kotle, ale na kotle nie ma opcji przesuwania równoległego krzywych, więc trzeba będzie dobrać coś najbliższego z dostępnych. I kolejna sprawa, pozycjonowanie krzywych bez CAR w stosunku do tych na CAR różni się, więc w przypadku bez CAR, podpierać się ustawieniami, zgodnie się rysunkiem pokazanym w instrukcji kotła, a nie plikiem liczącym, który jest dostępny w tym temacie. Czyli ustawienia min i max zasilania na kotle zostawisz tak jak jest ustawione fabrycznie 25-85*C albo ustawiasz 25-50*C, akurat te oba przypadki obrazuje rysunek w instrukcji kotła
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 30-11-2020 o 10:02

  18. #3738
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mr. Do

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zbylitowska Góra
    Kod pocztowy
    33-113
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Na wszystkich grzejnikach mam głowice firmy Schlosser czyli ze średniej półki. Szum najbardziej dokuczliwy jest w salonie bo tam jest największy grzejnik. Jeżeli chodzi o zużycie gazu to chciałbym jedynie żeby koszt ogrzewania w sezonie grzewczym nie był dużo wyższy niż przy opalaniu ekogroszkiem czyli ca 2400 PLN.
    Raczej spokojnie w tej kwocie się zmieścisz. Dobrze Ci podpowiada montixe, sprawdź sobie czy nie masz lekko skręconych kaloryferów. Większość monterów kryzuje grzejniki, masz podpięcie od dołu, sprawdź na zaworach odcinających czy masz odkręcony na full przepływ. Ja osobiście nie kryzowałem u siebie, odległości od rozdzielacza są takie same, zawory u mnie są otwarte, więc mając zawory termostatyczne polegam na regulacji na nich.

  19. #3739
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukas2306

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam.
    Mam Victrix EXA 24. W lecie wymieniałem płytę gł (problemy z odpaleniem). Od razu ustawiłem ją tak samo jak poprzednią, czyli większość parametrów "S". Na sterowniku Car.V2 parametry zostały takie same jak przez ostatnie 2 zimy (tyle używam już kocioł). Obecnie przy małych temperaturach było wszystko OK, lecz dzisiaj pierwsze przymrozki i zonk. Chciałem podnieść trochę moc kotła i niestety nie mogę nic zmienić. Regulując na sterowniku offset, czy przestawiając na sterowniku pokrętło od 0,0 do 9,0 nic się nie zmienia. Na wyświetlaczu na kotle jak patrzę na info, to wartość płomienia jest taka sama pomimo moich zmian na sterowniku. Jak zmieniam na płycie S3 w górę to od razu moc wzrasta.
    Co to może powodować, ma ktoś pomysł?
    Z góry dzięki.

  20. #3740

    Domyślnie

    też tak miałem że brak reakcji na zmianę temperatury przez sterownik, ale po jakimś czasie i kilku przestawieniach krzywej poszło jak należy.
    Ostatnio edytowane przez zientas ; 02-12-2020 o 19:32

Strona 187 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony