Witam. Mam do Was prośbę. Jestem na etapie kupowania domu w stanie surowym zamkniętym. Cena jest okazyjna, ale zastanawiam się, jakie kroki podjąć, aby sprawdzić, czy nie ma ukrytych wad prawnych i technicznych. Prosiłbym, abyście podawali co Wam przychodzi do głowy, a w ten sposób utworzy się może jakiś poradnik i zainspiruje to innych.

To co mi przychodzi do głowy:

- czy nie jest to teren zalewowy
- czy działka nie jest podmokła
- nie nie ma tam popapranych sąsiadów
- czy nieruchomość nie ma jakiś obciążeń finansowych
- Czy są i ew. jak są, to jakie służebności
- czy w okolicach nie powstaje jakiś obiekt uciążliwy dla mieszkańców (fabryka, ekspresówka, linie wysokiego napięcia).
- jakie są media, czy jest możliwość ich podłączenia, czy jest możliwe uzyskanie zgody na ich podłączenie (np. wybudowanie szamba na małej działce)
- czy jest zapewniony dostęp do drogi dojazdowej
- czy grunt pod tym domem jest dobrej jakości (nie jest to torf, nie ma tam jakiegoś gruzowiska itp).


No i nie wiem za bardzo, jak takie rzeczy sprawdzić... Jestem tu początkującym. Może ktoś podrzuci jakiegoś dobrego linka, to byłbym wdzięczny.


Jak z kwestiami technicznymi co do samego domu? Niby mam wujka budowlańca - wybudował kilkanaście domów, a oprócz tego kupił i sprzedał kilkanaście kolejnych - żadnych problemów z tym nie widział. W każdym razie jak takie informacje się tu pojawią, to będę wdzięczy i będzie to cenny materiał dla kolejnych.