dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 15
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 294
  1. #261
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Tak to działa bez nagrzewnicy wstępnej, czyli generalnie jak u wszystkich.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  2. #262

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Czy to nie ciekawe że Mitsu podaje prawie taki sam spręż dla urządzeń wyciągających zarówno 150, jak 2000 m3/h? Żeby było ciekawiej - tak samo robi Daikin. trudno sobie wyobrazić aby centrala tłocząca 2000 m3/h miała do dyspozycji 150 Pa na króćcu....
    Czy to nie jest tak że norma japońska (konkretnie JIS B8628 -2003) według której jest testowany Mitsubishi i Daikin nie ma innej metodyki pomiaru.
    Na wykresie Lossnay zaciekawiły mnie krzywe opisane jako "150 mm dia straight pipe lenght" - to musi być jakaś zależność od długości przewodów ale nie umiem jej odnieść do pozostałych parametrów...Czyżby Mitsu podawało spręż na końcu przewodu?

    Potwierdzam - to urządzenie zaprojektowane do wentylacji biur (krótkie instalacje)
    Niski spręż wynika z konstrukcji wentylatora (promieniowy).
    Szeroki bęben o niewielkiej średnicy ma właśnie takie właściwości.
    Przetłacza dużą ilość powietrza, cicho bo ma bardzo dużo małych łopat, ale brakuje mu sprężu.

    Aby to sensownie działało w domu, będziesz musiał dołożyć do instalacji.
    Myślę, że rozwiązanie z izzifastem wyjdzie nieznacznie drożej.

    Mitubishi na swoich wykresach oprócz krzywej wentylatora umieszcza krzywą oporu instalacji.
    Jest to krzywa odpowiadająca prostemu odcinkowi instalacji o średnicy 150 mm.
    Ciebie bardziej powinna interesować skala po stronie lewej wykresu.
    Model 350 przy 150 Pa oporu na instalacji, wypluje z siebie 370 m3/h
    Dramatu nie ma.
    Widziałem sporo "ekonomicznych DIY" z tym rekuperatorem, bez nagrzewnic i daje to radę, jak się nie oczekuje zbyt wiele.

    Niezależnie co wybierzesz, uwzględnij sobie montaż nagrzewnicy wstępnej
    Przewidziałbym również miejsce (jeśli nie chcesz kupować teraz) na montaż dodatkowej skrzyni filtracyjnej.
    Praktycznie w każdej centrali na rynku z tego pułapu cenowego filtry to jakaś namiastka.
    Chcąc filtrować powietrze dobrze, trzeba kupować większe filtry z pewnego źródła.

  3. #263
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Wymagań dużych nie mam:
    - powierzchnia użytkowa 85 m2
    - nawiew 170 m3/h
    - strata na najdłuższym przewodzie 80 Pa (bez nagrzewnicy)
    Nagrzewnica na pewno będzie, dodatkowe filtry mogę zamontować później - jeśli wydajność na to pozwoli.
    Znalazłem ciekawy dokument jak Mitsu badało serię Lossnay.... robią wrażenie testy wymiennika po 10 latach używania czy test przenikalności bakterii.
    https://www.mitsubishi-les.info/data..._LGH_RVX_E.pdf
    w dziale 4. "How to read characteristics....." nie wiem czy dobrze interpretuję - zgodnie z sugestią Johna - na skali po lewej odczytam wartość spadku ciśnienia, czy spręż spadający w funkcji przepływu?
    Dzięki _John!
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  4. #264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Znalazłem ciekawy dokument jak Mitsu badało serię Lossnay.... robią wrażenie testy wymiennika po 10 latach używania czy test przenikalności bakterii.
    O wirusach nie wspominają... Jakby nie przepuszczał, to by pewnie się pochwalili tak, jak producent polimerowego - badanie Core

  5. #265

    Domyślnie

    @plamiak jaka decyzja? Wziąłeś Lossnay? Działa u Ciebie jak należy, czy faktycznie brakuje sprężu?

  6. #266
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Decyzja podjęta - bierzemy. Przy długości najdłuższego kanału 8 metrów postanowiłem zaryzykować.
    Ale dopiero co zalałem wieniec.... Za dwa tygodnie montaż więźby, potem krycie dachu (termin: lipiec), dopiero potem rozprowadzenie instalacji, i do gotowych kanałów zamawiam Mitsu. Czyli - jeśli nie będzie dodatkowych opóźnień- mam nadzieję na montaż w sierpniu. Na chwilę obecną wykonałem przepust w ścianie spiżarni dla przyszłej czerpni. Wyrzutnia będzie w dachu - prawdopodobnie dam ocieplony kominek wentylacyjny przeznaczony do kanalizacji.
    Ogólnie ta budowa - jak i wszystkie w okolicy - to pasmo ciągłych opóźnień i galopujących cen.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Decyzja podjęta - bierzemy. Przy długości najdłuższego kanału 8 metrów postanowiłem zaryzykować.
    Pewnie z G4 da radę. Pewnie, że lepsze to niż WG. Ale G4 to powietrze ledwo podczyszczone - a tu raczej nic mocniejszego (choćby M5 o F7 nie wspominając) przy takim sprężu nie uciągnie.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7853140

    Nie uciągnie też filtrów na anemostatach - które są wręcz nieodzowne na czas wykończeniówki a i tak pewnie stracisz gwarancję, jak odpalisz przed wykończeniem.

  8. #268
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Decyzja podjęta - bierzemy. Przy długości najdłuższego kanału 8 metrów postanowiłem zaryzykować.
    Ale dopiero co zalałem wieniec.... Za dwa tygodnie montaż więźby, potem krycie dachu (termin: lipiec), dopiero potem rozprowadzenie instalacji, i do gotowych kanałów zamawiam Mitsu. Czyli - jeśli nie będzie dodatkowych opóźnień- mam nadzieję na montaż w sierpniu. Na chwilę obecną wykonałem przepust w ścianie spiżarni dla przyszłej czerpni. Wyrzutnia będzie w dachu - prawdopodobnie dam ocieplony kominek wentylacyjny przeznaczony do kanalizacji.
    Ogólnie ta budowa - jak i wszystkie w okolicy - to pasmo ciągłych opóźnień i galopujących cen.
    Początek czerpni jak i koniec wywiewu, powinny być rozmiar większe niż nominalna średnica rur reku. Ten kominek na wywiewie zapewni Ci odpowiedni rozmiar?
    W moim reku mam rury 160mm, na końcu wyrzutni 1,5m 200m, na początku czerpni to samo. Na nawiewie mam 5 kanałów po dwie rury 75mm każdy długości 9m a na wywiewie 2 kanały po dwie rury i dwa kanały po trzy rury, każdy długi na 4,5m. Na czerpni (długość łączna kanału sztywnego i flex ok 10m) mam filtr wstępny G2 , kanały wywiewne mają filtry stożkowe, w reku M5. Na najwyższym bieg, reku osiąga (suma nawiewu lub wywiewu przy czym wywiew mam obniżony o 18% w stosunku do nawiewu) ok 280m3/h a fabryczne dane podają 300m3/h. Po co to piszę....bo jak będziesz chciał zabezpieczyć kanały przed kurzem, to wątpię, by Mitsu podobną kombinację uciągnął.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #269

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Decyzja podjęta - bierzemy. Przy długości najdłuższego kanału 8 metrów postanowiłem zaryzykować.
    Ale dopiero co zalałem wieniec.... Za dwa tygodnie montaż więźby, potem krycie dachu (termin: lipiec), dopiero potem rozprowadzenie instalacji, i do gotowych kanałów zamawiam Mitsu. Czyli - jeśli nie będzie dodatkowych opóźnień- mam nadzieję na montaż w sierpniu. Na chwilę obecną wykonałem przepust w ścianie spiżarni dla przyszłej czerpni. Wyrzutnia będzie w dachu - prawdopodobnie dam ocieplony kominek wentylacyjny przeznaczony do kanalizacji.
    Ogólnie ta budowa - jak i wszystkie w okolicy - to pasmo ciągłych opóźnień i galopujących cen.









    Myslałem , że niebawem zakładasz i podzielisz się opinią
    Jako że mam podobną sytuację do Twojej i podobne dylematy, to doradzam już na tym etapie - jeżeli wyrzutnia przez dach to 2 kominki o średnicy 150mm.
    Takie info mam u siebie w projekcie i sugeruję się tego trzymać. Kominki stosowane do odpowietrzenia kanalizy są po pierwsze za niskie, po drugie nie mają odprowadzenia skroplin, po trzecie średnica jest chyba max 110mm?

    Najłatwiej policzyć przekrój. Jeżeli na czerpni dajesz np 200mm, to policz jaka jest różnica między polem przekroju kominka 110mm a nawet podjedyńczym 150mm.

    Pozdrawiam, powodzenia

  10. #270

    Domyślnie

    A nie lepiej kupić jedną porządną wyrzutnię dachową - przeznaczoną do wentylacji?

  11. #271
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A nie lepiej kupić jedną porządną wyrzutnię dachową - przeznaczoną do wentylacji?
    Konkretnie jaką? Paskudną, wielką dziurę zapchaną blachą? Bo jak zastępuje dachówkę, to więcej niz 150mm nie robią.

  12. #272
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Najłatwiej policzyć przekrój. Jeżeli na czerpni dajesz np 200mm, to policz jaka jest różnica między polem przekroju kominka 110mm a nawet podjedyńczym 150mm.
    Owszem. Ale trzeba też pamiętać, że wyrzutnia w dachu ma wspomaganie fizyką (tak jak komin wentylacji grawitacyjnej). Do tego filtry na czerpni raz, że szybciej się zapychają a dwa, często dajemy tam dokładniejszy, niż na wywiewie. Efekt jest taki, że u mnie zawsze mam wyższe obroty nawiewu, niż wywiewu chociaż czerpnia 315 z redukcja do 200, a wyrzutnia 150.

  13. #273
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    W ścianie zostawiłem przepust z rury 315 na czerpnię - planuję średnicę 250. Za nią filtr kanałowy, nagrzewnicę wstępną, redukcję na 150 i metr rury 150 do reku. Ogółem długość od czerpni do reku 1,7 m, a z reku do wyrzutni 2 metry.
    Wyrzutnie dachowe są brzydkie, lub bardzo drogie więc szukam ocieplonego kominka wentylacyjnego 150 mm do blachodachówki (zamierzam dać dwa).
    Ogólne przemyślenie jest takie, że jeśli to urządzenie nie nadaje się do tak małego domu jak ten, to do czego?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  14. #274

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem. Ale trzeba też pamiętać, że wyrzutnia w dachu ma wspomaganie fizyką (tak jak komin wentylacji grawitacyjnej). Do tego filtry na czerpni raz, że szybciej się zapychają a dwa, często dajemy tam dokładniejszy, niż na wywiewie. Efekt jest taki, że u mnie zawsze mam wyższe obroty nawiewu, niż wywiewu chociaż czerpnia 315 z redukcja do 200, a wyrzutnia 150.
    Zapewne masz rację.
    Ja sugerowałem się tym, że krótki odcinek do wyrzutni plus opory w reku praktycznie zamykają jakikolwiek ciąg. Ale nie sprawdzałem. To tylko moje przemyślenia.

  15. #275

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    W ścianie zostawiłem przepust z rury 315 na czerpnię - planuję średnicę 250. Za nią filtr kanałowy, nagrzewnicę wstępną, redukcję na 150 i metr rury 150 do reku. Ogółem długość od czerpni do reku 1,7 m, a z reku do wyrzutni 2 metry.
    Wyrzutnie dachowe są brzydkie, lub bardzo drogie więc szukam ocieplonego kominka wentylacyjnego 150 mm do blachodachówki (zamierzam dać dwa).
    Ogólne przemyślenie jest takie, że jeśli to urządzenie nie nadaje się do tak małego domu jak ten, to do czego?
    Właśnie nie wiem. Gdzieś doczytałem, chyba nawet na forum, że taki spręż jest wystarczający do instalacji np. biurach? Przy zastosowaniu splitów, nawilżaczy i traktowania rekuperacji jako wspomagacza?
    Ktoś wspominał, że pomiary wg. JIS są zupełnie inaczej wykonywane niż w EN. I faktycznie widzę, że np Hyundai, który ma rekuperator podobnej konstrukcji do Lossnaya, spręż ma równie niski nawet przy jednostkach wydajności rzędu 600m3. Każdy tej konstrukcji ma niski spręż.
    Z drugiej strony nie da się podważyć tego co pisze @Kaizen. Wsadzisz dokładniejszy filtr i reku sobie nie poradzi.
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 25-06-2021 o 08:59

  16. #276
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie mam filtr G4 kieszeniowy, filtr M5 w reku, filtr kieszeniowy f8, a za tym wszystkim nawilżacz, a centrala która ma nominalny przepływ 590m3 przy 100Pa dmucha na max 600m3. Przy przewymiarowaniu instalacji można uzyskać niskie opory - aczkolwiek jak już tutaj było pisane. To idealne centrale do łączenia w układach klimatyzacji kanałowej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #277
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    W tym wątku pisały osoby które założyły jednostkę 350 m3 do dość dużego (sądząc po zdjęciu) domu piętrowego i były zadowolone...
    Co ciekawe wszyscy japońscy producenci podają zaskakująco niskie spręże nawet dla jednostek o przepływie 1000 (sic!)m3, na mój prosty rozum chyba nikt nie sprzedawałby centrali o wydajności 1000 m3 którą zatykają opory przepływu dziesięciometrowej instalacji? Co by to dawało - możliwość wentylowania sali konferencyjnej (ale jednej)?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U siebie mam filtr G4 kieszeniowy, filtr M5 w reku, filtr kieszeniowy f8, a za tym wszystkim nawilżacz, a centrala która ma nominalny przepływ 590m3 przy 100Pa dmucha na max 600m3. Przy przewymiarowaniu instalacji można uzyskać niskie opory - aczkolwiek jak już tutaj było pisane. To idealne centrale do łączenia w układach klimatyzacji kanałowej.
    Ale dla thessli wygląda to chyba trochę inaczej niż dla małych centrali typu lossnay
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pic2222.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	457341

    No i przede wszystkim w konsrukcjach typu Mitubishi, Hyundai są wentylatory odśrodkowe.
    One nie mają takiej "siły"
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 25-06-2021 o 12:31

  19. #279
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    282

    Domyślnie

    Ciekawe czy są tu jeszcze posiadacze Lossnay'ów i mogą napisać coś więcej z perspektywy tych kilku lat.

  20. #280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Konkretnie jaką? Paskudną, wielką dziurę zapchaną blachą? Bo jak zastępuje dachówkę, to więcej niz 150mm nie robią.
    https://mk0vilpejhq9hb2rby.kinstacdn...scoop.pl2-.pdf

    Są też całkiem dobre lokalne produkcje:
    https://dach-went.pl/czerpnia-wyrzut...wana-izolowany

Strona 14 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony