dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy ktoś miał okazję podczas budowy ciągnąć prąd od sąsiada. Czy zainstalwanie w związku z tym tzw. podlicznika to duży koszt? A może ktoś ma używany licznik na sprzedaż albo wie, gdzie go można kupić? Wszystkie uwagi w tym temacie mile widziane. Z góry big THX.

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie powyższe zadałem ja ale serwerowi chyba nie spodobał się mój nick...

  3. #3

    Domyślnie

    możesz kupić w każdej hurtowni elektrycznej - nowy cena okolo 200-300 pln, ewentualnie w zakładach energetycznych czasami coś wyprzedają po legalizacji.

    samo pociągniecie to nie problem - jak daleko połóż kabel YKY 5 x 6 lub taki docelowy - użyjesz go na przyłącze YKY 5 x 10 mmm.

    Ja tak właśnie mam.

  4. #4

    Domyślnie

    Używany, po legalizacji 50 - 70 zł w Rybniku. (Zakład Energetyczny)

  5. #5

    Domyślnie

    A moze dogadasz sie z sasiadem tak zeby bez dodatkowego licznika.
    Ja tak zrobilem. Z pradu korzystalem ok. 2 miesiacy, jak poszedlem rozliczyc sie z sasiadem to dowiedzialem sie ze zaplacil maly rachunek i ze nie chce zadnych pieniedzy.
    A jak juz bedziesz mial mury to z miejsca zrob przylacze docelowe. Proponuje szukac wykonawcow wsrod pracownikow Zakladu Energetycznego pod ktory podlegasz - bedzie szybko, sprawnie i bez klopotow z formalnosciami.
    Ja tak wlasnie zrobilem.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Moja firma zaopatruje markety budowlane w tego typu cuda, i ceny nie powinny być tam większe od
    - licznik jednofazowy - 35 zł brutto
    - licznik trójfazowy - 75 zł brutto.
    Vat - 7%.

    Liczniki te nie potrzebują legazlizcji. Jest to tylko podlicznik do rozliczeń z sąsiadem.
    Do nabycia w pierwszym z brzegu Praktikerze (w Praktikerach na Śląsku, z powodu niskich cen w nasze liczniki zaopatrują się nawet elektroinstalatorzy).

  7. #7

    Domyślnie

    Podobnie jak Stada dogadałem się z sąsiadem bez licznika. Zapłaciłem coś około 100 zł za 2 miesiące( sąsiad wyliczył średnią za miesiąc i zapłaciłem to co wyszło ponad ). Dla pewności, że wszystko jest ok postawiłem jeszcze pół litra. Potwierdzam , że łącze należy robić tylko i wyłącznie u pracowników energetyki. Tanio, błyskawicznie ( projekt, pozwolenie i wykonanie ok. 4 tygodnie ).

  8. #8

    Domyślnie

    Odradzam zakład energetyczny,Lepiej się do nich z tym nie zwracać. Nie wiem czy wiecie ale odsprzedawanie prądu bez zgody ZE jest nielegalne . Jest taki punkt w umowie o dostarczanie pradu. Dowiedziałem się o tym w ZE i wyczytałem w umowie. Tak więc tysiące ludzi uzyczających nam prądu na budowę łamią prawo.

  9. #9

    Domyślnie

    zgadza sie ze odsprzedawanie prądu jest nielegalne. na pytanie dociekliwych jak powstal stan surowy należy odpowiadać że przy uzyciu agregatu.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Zwracam uwagę na jeszcze jedno zagadnienie.
    Energię elektryczną używaną w procesie inwestycyjnym rozlicza się według innej (czytaj droższej) taryfy niż energię używaną dla potrzeb bytowych. Często o tym budujący nie wiedzą lub o tym nie pamietają. Czy dochodzi swoich praw (czytaj pieniędzy) Zakład Energetyczny ?????? Ale może taka sytuacja nastąpić i w kłopotliwej sytuacji bedzie zarówno sąsiad jak i budujący

  11. #11

    Domyślnie

    Ciekawe, dobrze ze nie wiedzialem a tak mialem lekki sen
    bralem prad od sasiada z sublicznikiem ("mój" elektryk wział
    za montaz 100 PLN, licznik jest jego i jak go zdemontuje (mam nadzieje jutro) to go ze soba zabierze na inna budowe.
    Ale sasiada mam przyjaznego.

  12. #12

    Domyślnie

    Araman:
    Z tym wykonawstwem przez pracownikow to chodzilo mi wykonanie docelowego przylacza. Z ta odsprzedaza to wszystko sie zgadza ale kto powiedzial ze sasiad musi Ci sprzedac energie ? Przeciez moze nie doplatnie uzyczyc pradu. A tak naprade to wszystko zalezy od sasiada. Moj sie troche krzywil bo mu naslali kontrole z ZE (pozyczal prad w zeszlym roku innemu sasiadowi) ale ostatecznie sie zgodzil. Sasiadawi postanowilem podarowac mierzalny dowod wdziecznosci w postaci dobrej poloweczki.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    nie ma szansy aby ZE udowodnił w takiej sytuacji, że ktoś komuś odsprzedaje prąd. No chyba że zainteresowany spisuje z sąsiadem umowę i ta umowa w czarodziejski sposób trafia do ZE

  14. #14

    Domyślnie

    Pisząc wczesniej o wykonaniu przyłączenia przez pracowników ZE miałem na myśli zlecenie prywatne , a nie drogę oficjalną. W praktyce wygląda to tak: wielu pracowników ZE ma uprawnienia do wykonywania projektów przyłączy. Należy się zgłosić do takiego gościa , najlepiej jakiegoś kierownika. On robi nam projekt , a potem zatwierdza go u kolegi ( lub u siebie samego, jak to było w moim przypadku ) w jeden dzień. Podpisujemy umowę z ZE na podłączenie. Cena za podłączenie jest zryczałtowana coś ok. 1300 zł. Problem w tym , że przewaznie trzeba dość długo czekać, jeżeli projekt robił nam "pan kierownik" to jest szansa, że i podłączenie załatwi u kolegi z pokoju obok za 2-3 tygodnie.
    Nie chcę się tu wdawać w dywagacje moralne na temat, uważam jednak , że w praktyce jest to najszybsza i najtańsza metoda.

  15. #15

    Domyślnie

    Za zlecenie prywatne dla pracownika ZE na wykonanie projektu przyłącza, tenże ZE dał mi 10% upustu na wykonanie podłączenia. I legalnie, i taniej.

  16. #16

    Domyślnie

    Wczoraj po 7 miesiącach od podpisania umowy przyjechali zakładać prąd wszystko jest załatwione ( zleciłem to fachowej firmie która robi projekt uzgodnienia i wykonuje instalację) wyszedł tylko jeden problem nie uzgodnili trasy przebiegu kable z właścicielem działki po której ma biec kabel a już go zakopali.Wieczorem były niezłe jaja jak przyjechał sam szef firmy bojowo nastawiony i omało co nie wyleciał z działki.Nie wiem jak to się skończy

  17. #17

    Domyślnie

    No to miałeś niezły cyrk.Ja pożyczałem prąd i rozliczałem sie bez żadnego podlicznika /szkoda pieniędzy/.
    Pozdrowionka

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Ale w umowie jest mowa o odsprzedarzy a o darowiżnie nic nie ma!Więc kto to udowodni (ukryta kamera)?

  19. #19

    Domyślnie

    Żadnych liczników. Ciągnąłem prąd przez 4 miesiące. Zapłaciłem 25 proc. rachunków. Postawiłem flaszkę. I tyle. Dobry sąsiad to podstawa. A jak jest dobry, to się dogadasz.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Wowka ma rację ,nie można pożyczać prądu od sąsiada bo zakład energetyczny ,może zepsuć humor sasiadowi jak i inwestorowi .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony