dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 274
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 5478
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ala500

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    5

    Domyślnie ile ton ekogroszku zużyliście w tym i ubiegłym sezonie

    rozpatruję kupno pieca na ekogroszek z podajnikiem - nie mam mozliwosci wejsc do kotlowni bezposrednio z domu ale informacje jakie uzyskałam od posiadaczy piecy,zamontowanych w tym sezonie kiedy na dworze plus przerażają po tonie miesiecznie. Wiem temat wałkowany ale proszę uważam Was za wyrocznię w tej sprawie.. Mam piec gazowy dwufunkcyjny [cena gazu stopuje mnie aby go używać] kominek z rozprowadzeniem - dobry do dogrzewania ale jako jedyne żródło odpada no i piec "na wszystko" - tani opał ale mówią - ze każdy jest z kimś zwiazany a ja z piecem. zdaję sobie sprawę że te oszczędnośći to efekt nie palenia w nocy ale sos ekogroszkowcy. Moj dom 100 metrow kw. ocieplone ściany welna nowa miedziana instalacja okna plastiki strop jeszcze nie.Pozdrawiam sos ekogroszkowcy
    serdecznie pozdrawiam Ala

  2. #2

    Domyślnie

    cześć,

    niestety nie mogę odpowiedzieć na pytanie ile ton zużyłem w zeszłym roku, ponieważ mam kocioł na ekogroszek od półtora miesiąca.
    Mogę Ci natomiast napisać ile poszło groszku w tym czasie.
    Mam domek z lat 80tych, 130 m, wymienione okna i ocieplony strop, ale nieocieplone ściany. Kaloryfery żeliwne, grube rury stalowe (ogromne iości wody w systemie). W domu utrzymywane stale 21-22 stC + CWU dla 3 osób
    Srednio wychodzi mi obecnie 120kg na 5- 6 dni, czyli 5 (max 6) zasypów w miesiącu,ja zużyłem ok 650 kg ekogrszku/miesiąc. Daje to ok 280 pln miesięcznie (ekogroszek po 440pln luzem, ale pakuję go na podjeździe w worki i w kotłowni trzymam w workach)
    Na razie jest pięknie w porównaniu z olejem, który miałem do tej pory (no może poza tym że olej był kompletnie bezobsługowy)
    NIestety nie wiem jak by było gdyby przyszły ogromne mrozy, ale tona miesięcznie przy obecnych temperaturach... to jest oczywiście możliwe dla większego domu lub jeśli ktoś kiepsko ustawił swój piec
    Piec Defro Eko 17 kW

    Pozdrawiam
    Pionio

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj.
    ala500 masz najlepszy układ jaki w naszych realiach można sobie wyobrazić(mam na myśli piec gazowy z kominkiem). Nic nie kombinuj bo tylko narazisz się na niepotrzebne koszty a efekty będą znikome nie mówiąc o diametralnie różnym komforcie obsługi, co nie jest bez znaczenia.
    pozdrofka

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ala500

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzieki serdeczne i czekam na jeszcze - to brzmi optymistycznie a nie jakieś tam tonę miesiecznie a kombinować muszę bo nie lubię zimna a ogzać muszę dom z jednoosobowego potrwela więc obecnie paląc węglem mam dość co godzinę wybiegać z domu i biegać do kotłowni. Piec gazowy zostawię a kominek no cóż jak pisałam do dogrzewania dobry.
    serdecznie pozdrawiam Ala

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ala500

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tak już myślę o tym ekogroszku że bzdury piszę - palę oczywiście drewnem i to wymaga tak częstych biegów do kotłowni [przy węglu rzadzej] ale wykorzystuję to samo co do kominka.
    serdecznie pozdrawiam Ala

  6. #6

    Domyślnie

    Witam !

    ... a nie jakieś tam tonę miesiecznie a kombinować muszę bo nie lubię zimna a ogzać muszę dom z jednoosobowego potrwela więc obecnie paląc węglem mam dość co godzinę wybiegać z domu i biegać do kotłowni...

    Kiedy zostałem "zmuszony" na piec na eko-groszek (w sumie "normalny" węgiel) ze względów finansowych to się popłakałem bo wcześniej grzałem prądem (ale wygoda, luksus...nic nie robić, itd.).

    Dzisiaj mam ca. 650 zł miesięcznie więcej w kieszeni i brudne ręce oraz "tachanie" worków do kolłowni jest gratis w cenie.

    Myślę że dobra inwestycja.

    Pozdrawiam, niech moc (pieca) będzie z wami ! Mike

  7. #7

    Domyślnie

    Zamieszkuje połówke bliźniaka postawionego w latach 60, mam okna pcv, ocieplenia brak. Powierzchnia grzewcza to 2 piętra po 60 m2, poddasze odeskowane nie ogrzewane i bez izolacji, piec (HEF uniwersalny 18 KW) stoi w nieogrzewanej piwnicy, okienka w piwnicy i na strychu stare drewniane.
    Piec odpalony od poczatku września ogrzewał poczatkowo tylko cwu (zbiornik 120L płaszczowy) dla 2 rodzin po 2 osoby, jedna z rodzin ma zmywarke .
    Od listopada ogrzewam dom, na dole mam grzejniki żeliwne na górze buderusy i wszędzie obecnie mam głowice termostatyczne danfoss ustawine na 3. Zuzycie groszku 1,7 tony do 15 stycznia.

  8. #8

    Domyślnie

    Ogrzewam dom około 160m2. Bez drzwi wewnetrznych. W taka pogodę jak teraz (+7oC) jeden zasyp (około 160kg) wystarcza mi na 6-7 dni. Dodam, że narazie nie grzeję ciepłej wody.

  9. #9

    Domyślnie Re: ile ton ekogroszku zużyliście w tym i ubiegłym sezonie

    Cytat Napisał ala500
    ale informacje jakie uzyskałam od posiadaczy piecy,zamontowanych w tym sezonie kiedy na dworze plus przerażają po tonie miesiecznie.
    przy wiekszych domkach słabo ocieplonych i "niewygrzanych" tak może być, ale tona to i tak nic strasznego ... zalezy jeszce po ile zapłaci użytkowniki takiego pieca za 1 tone wegla.

    jak narazie daj Boziu w mojej okoicy tona eko groszka to 380 pln -

    obecnie ogrzewan mieszkanie gazem i płace w ostatnich cieplych miesiacach 250-300 pln (rodzina 2+2) wiec tona wegla patrząc realnie to nie tak wiele - przynajmniej dla mnie por. wielkosc dom - mieszkanie

    bazujac na doswiadczeniach szwagra i kuzyna postanowiłem zainwestowac tez w eko groszka podobnie jak oni DLACZEGO ?
    kuzyn przez ostatnie 2,5 miesiaca zuzył ok 1,3 tony groszku dom 160 p. całkowitej 2+2 do cwu tylko kaloryfery, szwagier ok 1,6 tony dom podobny ok 160 całkowitej 3+1 cwu mieszane kalor-podl. obydwa domy ocieplone styropian 10cm

    kolejny temat dlugo przed wyborem kotla śledziłem wszelkie wątki z kotłami zwiazane i bardzo wiele zależy od ustawień kotła ! zle ustawiony kocioł sporo większe spalanie, kolejny problem to pierwsza zima w domu- zimne ściany.

    za wygoda przemawia GAZ ew. olej ale juz mniej, ekonomia/oszczędnosci przy sporych domkach 180-250 są po stronie groszku
    chyba ze dochody na głowe przekraczają 4000-6000 tyś. wtedy groszek by mi nawet przez myśl nie przeszedl

  10. #10

    Domyślnie Re: ile ton ekogroszku zużyliście w tym i ubiegłym sezonie

    Cytat Napisał ala500
    Moj dom 100 metrow kw. ocieplone ściany welna nowa miedziana instalacja okna plastiki strop jeszcze nie.Pozdrawiam sos ekogroszkowcy
    Koniecznie zacznij od ocieplenia stropu, od razu poczujesz ciepło w domu i oszczędności w kieszeni.

  11. #11

    Domyślnie Re: ile ton ekogroszku zużyliście w tym i ubiegłym sezonie

    Witam,
    Ja też zainwestowałem w piec na ekogroszek. Ogrzewam pierwszy sezon, dlatego pewnie zużywam więcej paliwa niz inni posiadacze takich pieców.

    Kupiłem Ekocentra 25kw.
    Dom nowy 140m2 ściana dwuwarstwowa (Gazobeton 24cm + styropian 12cm)

    Ogrzewanie CO + CWU. Zasobnik 150l.
    W domu 21-22 stopnie. Rodzina 2+2

    zużywam średnio 1 worek (25kg) dziennie. Myślę, że to niedużo.
    Pewnie zużycie się trochę zwiększy jak przyjdą mrozy, ale i tak jestem zadowolony.

    ... aha mam też kominek (bez płaszcza wodnego - bardziej ozdobny niz użytkowy) ale palę w nim sporadycznie bo robi się od razu tak gorąco w domu (25-27st) ze nie można wytrzymać i muszę otwierać okna.

    Zastanawiam się tylko jak rozwiążę to latem... na dworze + 30st a ja w kotlowni będę palił w piecu zeby mieć ciepłą wodę??
    Uff jak gorąco

    Ktoś mi też powiedział, że powinienem na lato wygasić piec i korzystać z zasobnika podłączonego do prądu (zasobnik z grzałką elektryczną - alternatywa przy awarii pieca). Ale to mi zje wszystkie zaoszczędzon pieniądze zimą i jaki tu sens
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  12. #12

    Domyślnie Re: ile ton ekogroszku zużyliście w tym i ubiegłym sezonie

    Cytat Napisał RobertEs
    Ktoś mi też powiedział, że powinienem na lato wygasić piec i korzystać z zasobnika podłączonego do prądu (zasobnik z grzałką elektryczną - alternatywa przy awarii pieca). Ale to mi zje wszystkie zaoszczędzon pieniądze zimą i jaki tu sens
    przeliczysz co taniej wyjdzie - ogrzewanie cwu latem dla rodziny 2+2 to ok 80 pln
    zasobnik 150 l słabo ocieplony (groszek po 380 pln) - przynajmniej tak wychodzi u szwagra, ja zainwestowałem w zasobnik z grzałką napewno porównam koszty- jeżeli różnica nie będzie wielka tz. będę grzał grzałką ale czas przygotowania cwu o wiele dłuzszy

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ala500

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    5

    Domyślnie

    Przekonaliście mnie wkrótce dołaczę do posiadaczy piecy na ekogroszek.A jak wyglądało zużycie ekogroszku miesięcznie w roku ubiegłym gdy temperatura była zimowa? Jeszcze jedno pytanie czy w tym piecu na dodatkowym awaryjnym ruszcie można spalić jesienią np. gałezie z wycinki drzew ja obecnie w tym swoim starym piecu "na wszystko" robię tak przy pierwszych chłodnych dniach dla zmiany temperatury w domu. Nie jest to w moim przypadku tak istotne bo mam kominek ale pomoze mi podjac decyzję piec z dodatkowym rusztem czy bez rusztu [takie tez sa] co mi radzicie Dzieki za wszystkie cenne uwagi.
    serdecznie pozdrawiam Ala

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ala500
    Przekonaliście mnie wkrótce dołaczę do posiadaczy piecy na ekogroszek .... Jeszcze jedno pytanie czy w tym piecu na dodatkowym awaryjnym ruszcie można spalić jesienią np. gałezie z wycinki drzew ja obecnie w tym swoim starym piecu "na wszystko" robię tak przy pierwszych chłodnych dniach dla zmiany temperatury w domu....
    Ja mam taki piec z dodatkowym rusztem. Kupiłem właśnie z opcją spalania "różnych" rzeczy w piecu, ale jak do tej pory, jeszcze tego nie wykorzystałem (ogrzewam pierwszy sezon)

    Muszę też wspomnieć, że instalator z hurtowni, który podłączał mi ten piec powiedział, że sprzedał kilkanaście sztuk już modeli z dodatkowym rusztem i nie spotkał się jeszcze zeby ktoś tego używał Jak to stwierdził - Jego zdaniem zbyteczny wydatek

    Ja skorzystam napewno z czystej ciekawości wiosną

    pozdrawiam
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertEs
    Muszę też wspomnieć, że instalator z hurtowni, który podłączał mi ten piec powiedział, że sprzedał kilkanaście sztuk już modeli z dodatkowym rusztem i nie spotkał się jeszcze zeby ktoś tego używał Jak to stwierdził - Jego zdaniem zbyteczny wydatek
    Sam nie jestem użytkownikiem (może jeszcze??) eko pieców, ale faktycznie spotkałem się z opinią, żeby nie kupować pieca na "wszystko" bo jest kłopotliwa operacja zmiany rusztów na różne paliwa...ludzie kupuję a później się okazuje, że jednak nie używają...
    Ale z drugiej strony, proces zmiany cen surowców to potrafi być okres kilku letni...
    Moja sytuacja jest jeszcze inna...obecnie moje jedyne źródło zasilania CO i CWU to kominek z płaszczem wodnym (zasobnik CWU 150l dodtakowo grzałka elekt.), więc u mnie byłoby chyba nonsensem kupować piec na wszystko jeśli drzewem mogę palić w kominku...

    Od roku słyszę, z różnych stron wiele pozytywnych opini o ekogroszku...
    Ze względu na pewien dyskomfort przy obsłudze kominka a bardziej przy huśtawce temperatur w domu po nocy właśnie zaczynam myśleć o zakupie takowego pieca...tym bardziej że w moim przypadku operacja podciągnięcia gazu to dość droga kwestia...bo samo podłączenie to wydatek ok 5k....+ do tego wiadomo droga exploatacja gazu...no i podłączenie, ale nie ma jeszcze pieca gazowego...
    Kotłownie mam tak przygotowaną, aby mogła przyjąć w przyszłośći jakiś piec...obojętnie co by to było...

    Wiele piszecie o dobrym ustawieniu pieców na eko...możecie rozszerzyć temat??

    I jeszcze jedno pytanko...gdzieś spotkałem się z informacją, że osoby montujące piece na ekogroszek, mogą się ubiegać o jakieś dofinansowanie??
    Tylko nie wiem z jakich źródeł...coś wam o tym wiadomo??
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  16. #16

    Domyślnie

    Chyba jak wiekszosc budujacych, my rowniez stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania.

    Juz prawie jestesmy zdecydowani na piec na ekogroszek, oraz kominek z plaszczem wodnym ... jest tylko jedno ale o ktorym wspomnial RobertEs. Co latem? Podgrzewac wode na energie elektryczna? Byc moze zimowe oszczednosci zostana zjedzone przez letnie kapiele ...

    Moze jednak pozostac przy zestawie kociol gazowy i kominek z PW. Caloroczne koszty byc moze porownywalne z wariantem pierwszym i do tego mniej pracy przy rozladunku, zaladunku i obsludze pieca na ekogroszek.

    No nic ... jeszcze o tym poczytam i popytam ...
    When the going gets tough, the tough get going.
    The best is yet to come ...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Cytat Napisał RobertEs
    Muszę też wspomnieć, że instalator z hurtowni, który podłączał mi ten piec powiedział, że sprzedał kilkanaście sztuk już modeli z dodatkowym rusztem i nie spotkał się jeszcze zeby ktoś tego używał Jak to stwierdził - Jego zdaniem zbyteczny wydatek
    .....
    Wiele piszecie o dobrym ustawieniu pieców na eko...możecie rozszerzyć temat?? ....
    Ustawienia ... przynajmiej w moim piecu polegają na dopracowaniu następujących parametrów:

    U0. Temperatura w piecu
    U1. Czas podawania groszku przez podajnik (w sek)
    U2. Czas pracy dmuchawy między podawaniem groszku (w sek)
    U3. Czas po którym włączy się podajnik i dmuchawa podczas przestoju pieca ... żeby nie dopuścić do zagaszenia.
    U4. Parametr wskazujący po jakim czasie od uzyskania temperatury docelomej na piecu ma wyłączyć się dmuchawa

    Teraz w praktyce ustawienia u mnie... cały czas nad tym pracuję
    Temperatura na piecu (U0) to 58st.
    Jak temperatura obniży się o 2 stopnie włącza się podajnik podajnik (U1) na 14 sek.
    Później włącza się dmuchawa na 90 sek (U2) ... i tak do uzyskania temperatury docelowej (U0).
    Jak zostanie osiągnięte 58st wyłączy się podajnik a dmuchawa będzie jeszcze pracowała przez 15sek (U3).
    Czasem do obniżenia temperatury o te 2 stopnie trzeba czekać od 10 do 30 min dlatego ustawione mam że co 5 min (U4) włącza się na parę sekund (to są już ustawienia fabryczne) dmuchawa i podajnich aby nie dopuścić do wygaśnięcia palenicka.

    i tak wkółko

    pozdrawiam
    RobertEs
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał AmberWind
    Chyba jak wiekszosc budujacych, my rowniez stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania.

    Juz prawie jestesmy zdecydowani na piec na ekogroszek, oraz kominek z plaszczem wodnym ... jest tylko jedno ale o ktorym wspomnial RobertEs. Co latem? Podgrzewac wode na energie elektryczna? Byc moze zimowe oszczednosci zostana zjedzone przez letnie kapiele ...

    Moze jednak pozostac przy zestawie kociol gazowy i kominek z PW. Caloroczne koszty byc moze porownywalne z wariantem pierwszym i do tego mniej pracy przy rozladunku, zaladunku i obsludze pieca na ekogroszek.

    No nic ... jeszcze o tym poczytam i popytam ...
    Też miałem ten dylemat, ale górą jednak moim zdaniem ..ekogroszek ... dlaczego??

    1. Nie znasz ceny gazu jaka będzie za 5 lat (w ostatnim roku było kilka podwyżek ... a ile nasz jeszcze czeka?? Zara będzie gaz z Norwegii , który jest dużo droższy, a jak ruski nam wcześniej zakręcą??)

    2. Koszt ogrzewania ekogroszkiem w porównaniu do gazu + kominek z płaszczem faktycznie jest porównywalny, ale.... w przyadku jeżeli codziennie palisz w kominku a gaz się załącza w nocy lub podczas dłuższych nieobecności.
    Jak długo tak pociągniesz 2 lata może 3 później coraz częściej będziesz cobie odpuszczał palenie w kominku ...(bo drzewo trzeba przynieść, wyczyścić kominek ...) na początku to będzie frajda, ale później odpóścisz 1 dzien później 2 dni, tydzień i tak dalej. Wtedy koszty wzrosną.

    3. Pracy przy piecu na ekogroszek jest mniej bo 1 raz w tyg zasypujesz zasobnik i czycisz popielnik a kominek (jeżeli palisz codziennie) czyścisz codziennie, rozpalasz codzienniie ... a gdzie jeszcze porąbanie drzewa??

    ... no ale masz spokój latem... ja jeszcze tego nie rozwiązałem...

    ... wszystko ma swoje plusy i minusy, a to co napisałem wyżej to porównuję do sąsiadów... na i jeszcze jedno ... pamiętak każdy chwali swoje rozwiązanie i musisz to dobrze przemyśleć...
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertEs
    ... no ale masz spokój latem... ja jeszcze tego nie rozwiązałem...
    a w czym masz problem...? nie możesz palić latem czy co ?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    Cytat Napisał RobertEs
    ... no ale masz spokój latem... ja jeszcze tego nie rozwiązałem...
    a w czym masz problem...? nie możesz palić latem czy co ?
    podobno nie jest to wskazane .... nie wiem dokładnie dlaczego, ale tak mi powiedziano.. za mały obieg czy coś tam

    ... szukam ustawień i więcej informacji na ten temat
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]

Strona 1 z 274

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony