dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 648 z 686
Pokaż wyniki od 12.941 do 12.960 z 13705
  1. #12941
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tu nawet, nie tyle chodzi że grzeje do wyższych temperatur, bo przy CWU to norma, ale brak odbioru ciepła powoduje zadziałanie zabezpieczenia wysokiego ciśnienia w pompie, a w konsekwencji do jej wyłączenia. Pompa się włącza i wyłacza, a ciepła z tego tyle co nic. Efekt się nasila latem kiedy parownik ma wyższą temperaturę i moc pompy rośnie znacznie ponad nominał. Tak jak piszesz do sprawdzenia temperatury zasilania, powrotu, CWU podczes jej grzania oraz długość cyklu.

  2. #12942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swq Zobacz post
    Stronie od złośliwości - życie jest za krótkie, żeby tracić na nią czas.
    Liczyć chyba potrafię ale fakt, nie wyłapałem logiki Twojego porównania przy pierwszym poście.

    Zwracam honor i pozdrawiam
    Straciłeś życie, jak sam to sugerujesz będąc tutaj.
    Tyle.
    Aż tyle...
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-08-2022 o 02:02
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #12943
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Jaką masz zadaną temperaturę? Jaka histereza (u mnie 5C)?
    Generalnie wydaje mi się, że taki harmonogram cyrkulacji to może wpłynąć na wysokość zużycia, ale na COP już niekoniecznie.
    Mój serwisant bardzo słaby COP dla CWU tłumaczy tym, że pompa nie moduluje, tylko grzeje z maksymalną mocą, żeby było jak najszybciej. Jakiś tam sens to ma, ale jeśli ktoś ma pomysł jaka niesprawność pompy może skutkować niskim COP to chętnie posłucham.
    U mnie histereza 8* i to jest minimum, które mogę ustawić, a temperatura zadana to przez większą część dnia 48*, a wieczorem podbijam do 56* (u mnie 7 osób a zasobnik tylko 200litrów, więc muszę podbijać). Tak, cyrkulacja wpływa na zużycie energii, ale ale to sprawa drugorzędna.
    PC powietrzne latem powinny mieć COP znacznie wyższy niż gruntówki, więc u Ciebie ewidentnie jest coś nie halo... Może, tak jak sugerują koledzy, za mały odbiór ciepła. Do sprawdzenia czas cyklu grzania oraz temperatury zasilania i powrotu.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #12944

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Masz cyrkulację?
    Czy woda jest ciepła zarówno o 6 rano jak i o 22?
    Nie mam cyrkulacji , bo jest mi zupełnie nie potrzebna.
    Jest ciepła cały dzień.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #12945
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za komentarze, odpowiadam zbiorczo:
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    To że pracuje z mocą maksymalna nie powinno mieć większego wpływu na COP.
    No jak to, przecież właśnie modulowanie mocą pozwoliło na zwiększenie wydajności w pompach inwerterowych...
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Chyba że instalator dobrał zły zasobnik.
    Instalator nie dobierał zasobnika, w mojej pompie zasobnik jest integralną częścią jednostki wewnętrznej, czyli doboru dokonał producent.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Może też być za mały przepływ przez zasobnik - za małe rurociągi, brudny filtr etc.
    Rurociągi gdzie? Między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną? Brudny filtr bym raczej wykluczył, to dosyć nowa instalacja.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Pompa się włącza i wyłacza, a ciepła z tego tyle co nic. Efekt się nasila latem kiedy parownik ma wyższą temperaturę i moc pompy rośnie znacznie ponad nominał. Tak jak piszesz do sprawdzenia temperatury zasilania, powrotu, CWU podczes jej grzania oraz długość cyklu.
    Jeśli chodzi o temperatury zasilania i powrotu - muszę się zaczaić i postaram się spisać.
    Jeśli chodzi o długość cyklu - grzanie CWU włącza się w okresie od czerwca do dzisiaj od 4 do 7 razy na dobę, łączny czas grzania od 1 do 3 godzin na dobę.
    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Może, tak jak sugerują koledzy, za mały odbiór ciepła.
    Bardzo mnie zastanawia ten aspekt, no bo mogę zrozumieć, że mam przewymiarowaną pompę jeśli chodzi o CO, pompa o mocy 11kW wymaga większego zładu wody w instalacji i tyle i faktycznie jest tu pole na błąd, no ale pojemność, kształty i połączenia zbiornika CWU to już dobiera producent, jak wspomniałem u mnie zbiornik do CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną...
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  6. #12946
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Też mam zbiornik zintegrowany z jednostką i COP zdecydowanie wyższy. Musi być gdzieś problem w ustawieniach. A może do jakiejś temperatury grzeje pompa, a potem grzałka?
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  7. #12947

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Też mam zbiornik zintegrowany z jednostką i COP zdecydowanie wyższy. Musi być gdzieś problem w ustawieniach. A może do jakiejś temperatury grzeje pompa, a potem grzałka?
    To nawet możliwe...np. PC podgrzewa wodę do 30C a potem już grzałka
    Tak, wtedy można się spodziewać tak kosmicznych osiągów jak COP=1,5
    Ewidentnie jest coś mocno nie halo. Wierzyć mi się nie chce, że jakiś serwisant stwierdził, że to jest ok xD
    moja PC on/off też nie moduluje a COP jest znacznie,znacznie wyższy.
    Takie stwierdzenia serwisanta/instalatora to można między bajki włożyć.
    Coś jest skopane - pewnie w ustawieniach, a instalator nawet nie wie gdzie - co też nie nastraja optymistycznie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #12948
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post

    No jak to, przecież właśnie modulowanie mocą pozwoliło na zwiększenie wydajności w pompach inwerterowych...
    zwiększyło efektywność podczas grzania CO, na które wpływ mają zmienne warunki zewnętrzne. Zwłaszcza jak nie ma podłogowymi. Zresztą w przypadku pomp gruntowych z instalacją podłogową nie ma znaczącej przewagi inwerterów. Wężownicą CWU jest zoptymalizowana do grzania z mocą maksymalną. I tak jak piszą koledzy on-off spokojnie osiąga COP ponad 3 (a latem ponad 4) podczas grzania cwu

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    zbiornik do CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną...
    Ok czyli można przypuszczać że zbiornik jak i rurociągi łączące go z pompą są dobrane prawidłowo.

  9. #12949

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Dzięki wszystkim za komentarze, odpowiadam zbiorczo:.
    A ja myślę że nie ma co ufać instalatorowi , bo to nie on płaci rachunki a Ty i naprawdę wątpie aby mu się chciało dokładnie i rzetelnie ustawić pompę.

    Zciągnij instrukcję , no chyba że masz i dokładnie przejrzysz wszystkie ustawienia. Najbardziej niech cię zainteresują te funkcje i parametry z którymi jest powiązane grzanie CO czy CWU za pomocą grzałki , bo coś czuję że grzejesz z włączoną grzałką ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #12950
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Ja już instrukcję i ustawienia znam na pamięć, grzałki się nie włączają do CWU.
    Zresztą nie muszę nawet wierzyć ustawieniom, mam grzałki na osobnym bezpieczniku i po wyłączeniu grzałek woda jest grzana.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  11. #12951
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tak jeszcze przyszło mi do głowy - może jest częściowo zapowietrzona wężownica w zasobniku? Choć serwisant powinien to zaobserwować. Swoją drogą dawno powinien przejrzeć instalacje. COP 1.5 to jakiś absurd.

  12. #12952
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Serwis gwarancyjny był robiony miesiąc temu, zakładam że zapowietrzenie byłoby zuważone...
    COP generalnie leży poza zainteresowaniem producenta mojej pompy, w standardzie pompa nie posiada nawet licznika zużytej energii i nie wskazuje nigdzie COP, liczę go sobie sam na podstawie wskazań zużycia z podlicznika oraz wartości dostarczonej energii podanej przez pompę. W sumie to nie mam gwarancji, że ta wartość jest zgodna z rzeczywistością...
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  13. #12953

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    ...
    Jeśli chodzi o długość cyklu - grzanie CWU włącza się w okresie od czerwca do dzisiaj od 4 do 7 razy na dobę, łączny czas grzania od 1 do 3 godzin na dobę.

    Bardzo mnie zastanawia ten aspekt, no bo mogę zrozumieć, że mam przewymiarowaną pompę jeśli chodzi o CO, pompa o mocy 11kW wymaga większego zładu wody w instalacji i tyle i faktycznie jest tu pole na błąd, no ale pojemność, kształty i połączenia zbiornika CWU to już dobiera producent, jak wspomniałem u mnie zbiornik do CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną...
    Pod wytłuszczonym tekstem masz podpowiedź dlaczego jest niski COP grzania CWU.
    PC uruchamia się często a na krótki czas.

    Jaką masz pojemność bojlera ?
    Jaką powierzchnię wężownicy ? Nawet przy fabrycznych jest podawana taka informacja.
    Jaką histerezę ustawioną na PC ?

    Grzanie CWU pełną mocą przy PC 11 kW jest nieporozumieniem.
    Wg instrukcji Galmeta ''ABC instalatora''

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wezownica CWU - Airmax.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	460220

    przy mocy PC 11 kW musiałbyś mieć wężownicę o powierzchni 4,2 m2 a minimum 3 m2.
    Bojlery które posiadają taką wężownicę to 300L do 500L.
    Jeśli masz tzw. lodówkę, to chyba najczęściej spotykana pojemność to 180L do może 240L, a wężownica to 1,6 do 2,2 m2.
    Z dużym prawdopodobieństwem masz wężownicę o połowę za małą by odebrać 11 kW mocy z PC.

    Punkty naprawcze to:
    - ustawienie grzania CWU na inwerter, jeśli twoja PC umożliwia takie zmiany;
    - można podnieść temp. grzania do +48*C lub +50*C; wydłuży to pracę po rozpoczęciu grzania, najlepiej w połączeniu ze zwiększeniem histerezy;
    - zwiększyć zakres histerezy, gdzie po spadku temp. wody o zakres histerezy uruchamia dogrzewanie; spokojnie można ustawić histerezę 8 do 10*C;

    P.S. Podpowiedź na moim przykładzie:
    w zimie o godz. 13:00 do 14:00 podnoszę harmonogramem temp. wody CWU do +50*C, przez resztę dnia jest pilnowane +45*C i histerezę zmieniłem z fabrycznych 5*C do 10*C. Przy bojlerze 200L, trzech osobach i tylko prysznicach woda jest zazwyczaj grzana 1 raz dziennie. Jedynie w soboty uruchamia się dogrzewanie po prysznicach.
    W lecie takie podbicie harmonogramu mam przestawione na godz. 5:00 rano, bo w upały kompresor nie chciał się uruchamiać.

    Kiedyś po ręcznym wyłączeniu grzania CWU zapomniałem je ponownie aktywować. Na drugi dzień bez dogrzania i po prysznicach brałem ostatni prysznic.
    Fakt musiałem przestawić kurek w kierunku ciepłej wody, ale nadal woda leciała wystarczająco ciepła.
    Po sprawdzeniu czujnik w połowie wysokości pionowego bojlera pokazywał +27*C. Woda jest pobierana u góry zbiornika, a tam zazwyczaj jest +5*C wyższa temp. wody.
    Wniosek z tej przygody taki, że przy ustawionych +45*C można histerezę zwiększyć nawet do 15*C i tragedii nie powinno być.
    W okresie zimowym mój miesięczny SCOP oscylował w okolicy 2,5 do 2,7.
    W cieplejszym okresie SCOP od 3,0 do 3,75.

    Twój niski COP może też być oszukany. Tzn. PCPW aktywuje grzanie CWU, ale kompresor nie ruszył, więc PC chce grzać CWU grzałką i liczy czas fikcyjnej pracy grzałki, ale grzałkę masz odciętą na bezpieczniku. PC nie widzi braku napięcia i liczy czas pracy grzałki razy jej moc zapisaną w ustawieniach PC.
    PC nie posiadają wewnętrznego licznika energii, one mają zaprogramowany kalkulator i na podstawie zaprogramowanych ustawień liczą orientacyjne zużycie prądu.
    Jeśli nie masz osobnego licznika na PC, a odcinasz grzałki na bezpieczniku to wynik końcowy może być zafałszowany nawet x3.

    P.S. 2. Jeśli grzanie CWU trwa dłużej niż 50 minut w lecie, to z dużym prawdopodobieństwem PC PW próbuje uruchomić grzanie, ale kompresor ma swoje zabezpieczenia, widzi że jest wysoka temp. powietrza i odmawia uruchomienia kompresora. W okresie letnim lepiej jest przestawić grzanie CWU na noc lub godziny poranne, gdy jeszcze słońce tak mocno nie grzeje.
    Z kolei w zimie lepiej jest grzać koło południa gdy temp. powietrza jest wyższa.
    Takimi metodami (porą grzania w ciągu doby) też można wpływać na uzyskiwany COP.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-08-2022 o 17:07
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #12954
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jaką masz pojemność bojlera ?
    Jaką powierzchnię wężownicy ? Nawet przy fabrycznych jest podawana taka informacja.
    Jaką histerezę ustawioną na PC ?
    Pojemność to 180l, powierzchni wężownicy niestety nie widzę w żadnym dokumencie.
    Histerezę dla CWU mam 5C.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    - ustawienie grzania CWU na inwerter, jeśli twoja PC umożliwia takie zmiany;
    Zmianę z czego na inwerter?
    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    - można podnieść temp. grzania do +48*C lub +50*C; wydłuży to pracę po rozpoczęciu grzania, najlepiej w połączeniu ze zwiększeniem histerezy;
    - zwiększyć zakres histerezy, gdzie po spadku temp. wody o zakres histerezy uruchamia dogrzewanie; spokojnie można ustawić histerezę 8 do 10*C;
    Dzięki, to brzmi bardzo sensownie i w sumie dziwię się sam sobie, że do tej pory tego nie spróbowałem.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  15. #12955

    Domyślnie

    Wyższa temp CWU to niższy COP ...
    Tak naprawdę najlepiej ustawić 40-42 stopni , taką temp aby bez sensu nie mieszać ciepłej wody z zimną , tylko zużywać jak najwięcej ciepłej wody.
    Ja grzeje chyba do 46 stopni ale tylko z powodu tego że mam głowice termostatyczne a te potrzebują temp okolo 50 stopni aby prawidlowo pracowały.

    Co do nędznego COP i wysokiego zużycia energii na CWU to ma cyrkulację. Pytanie jak ma ułożone rury CWU. Czy są bezpośrednio na jastrychu czy są ułożone na izolacji , bo jak tak często odpala się grzanie to muszą być spore straty bo jak przy deltcie 5 pompa włacza się 4-7 razy na dobę to to wygląda że woda wychładza się w ciągu dnia od 20 do 35 stopni (łącznie) więc tragicznie ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #12956
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do nędznego COP i wysokiego zużycia energii na CWU to ma cyrkulację.
    Rozumiem wpływ cyrkulacji na zużycie, nie rozumiem wpływu na COP. Wyjaśnisz?
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pytanie jak ma ułożone rury CWU. Czy są bezpośrednio na jastrychu czy są ułożone na izolacji
    Leżą na jastrychu, w warstwie izolacji, czyli po bokach i nad nimi jest styropian. Przyjmuję do wiadomości, że to powoduje duże straty i zużycie, ale jeszcze raz - w jaki sposób wpływa na obniżenie COP?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  17. #12957
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Też nie potrafię zrozumieć jaki wpływ ma cyrkulacja na COP. U mnie działa cyrkulacja i przy gruntowej pompie COP latem powyżej 4 dla CWU...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #12958

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Pojemność to 180l, powierzchni wężownicy niestety nie widzę w żadnym dokumencie.
    ...
    Zmianę z czego na inwerter?

    ....
    Nie wiem jak Twoja PC.
    Daikin w bojlerze nierdzewnym 180L ma wężownicę o powierzchni 1,8m2.
    Na pewno w bojlerze osobnym, nie pamiętam czy przy tzw. lodówce była wężownica podana.
    A ja kupiłem bojler osobny Joule nierdzewny 200L z wężownicą pod PC o powierzchni 2,5m2. Przeważnie z zagrzaniem 200L wody o 10*C wyrabia się w ciągu 40 minut, w zimie 50 minut.

    Zmiana na inverter - to skrót myślowy, wcześniej podawałeś, że instalator ustawił grzanie CWU na pełną moc.
    Nie wiem czy w Twojej PC można jakoś regulować grzanie CWU.
    W Daikinie grzanie jest automatyczne i odbywa się krokowo.
    Grzanie pełną mocą jest możliwe i odbywa się z pomocą grzałki.

    Kiedyś byłem przy PC gdy zaczęła grzać CWU, wpierw pomieliła obiegówką dokonując pomiaru temp. wody wracającej z wężownicy, ustawiła się +5*C powyżej temp. w bojlerze i następnie grzała (inverterowo - jak dla mnie) - gdy podniosła się temp. CWU o 1*C to też o 1*C podnosi temp. wody zasilającej utrzymując różnicę 5*C wody zasilającej w stosunku do aktualnej temp. CWU.
    Jak to mają inni producenci rozwiązane to nie wiem.

    Co do osobnego pytania - jak cyrkulacja psuje COP.
    To psucie COP dotyczy SCOP dobowego. Cyrkulacja szybciej wychładza objętość wody w bojlerze, to pośrednio psuje COP bo wymusza częstsze dogrzewanie wody. A gdy woda jest po kilka razy dziennie dogrzewana po 5*C, to odbędzie się to z gorszym SCOP, niż gdyby dogrzewanie było 2 razy dziennie z dogrzewaniem o 10*C.

    Cyrkulacja nie musi też pracować 24 godz. na dobę.
    Można nią sterować z harmonogramu PC - jeśli jest podpięta pod PC.
    Można też cyrkulację podpiąć pod programator czasowy i uruchamiać ją w godzinach gdy korzysta się z ciepłej wody. Tak mam u siebie, cyrkulacja jest podpięta przez programator gniazdkowy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-08-2022 o 21:44
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #12959
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kiedyś byłem przy PC gdy zaczęła grzać CWU, wpierw pomieliła obiegówką dokonując pomiaru temp. wody wracającej z wężownicy, ustawiła się +5*C powyżej temp. w bojlerze i następnie grzała (inverterowo - jak dla mnie) - gdy podniosła się temp. CWU o 1*C to też o 1*C podnosi temp. wody zasilającej utrzymując różnicę 5*C wody zasilającej w stosunku do aktualnej temp. CWU.
    Jak to mają inni producenci rozwiązane to nie wiem.
    Mają tak samo. Ba nawet on-offy tak samo "inverterowo jak dla Ciebie" grzeją. Ta różnica 5K na Tym przykładzie zależy od stosunku mocy pompy do powierzchni wymiennika (wężownicy, płaszcza). I w rzeczywistości się delikatnie zmienia, tak jak zmienia się moc pompy wraz ze wzrostem temperatury.
    Jęśli jest tak jak od początku pisałem, że źle jest dobrany zbiornik do pompy (choć wydaje mi się to nieprawdopodobne aby producent taki fakap popełnił) To pomogłoby wymuszenie pracy pompy z obniżoną mocą. I pewnie to miałeś Marco36 na myśli. Obnizając moc obniżyłbyś dt zasilanie Pompy/CWU, co pozwolilo by zwiększyć COP kosztem dłuższego oczekiwania na ciepłą wodę. Nie wiem, czy ta pompa ma taką mozliwość, ja się lubuje w on-off'ach

    Ale jeśli to fabryczne użądzenie, a nie żaden składak to ten trop wydaje mi się nieprawdopodobny. Powierzchnia węzownicy powinna być minimum 0.3xmoc grzewcza pompy, im większa tym lepiej.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 06-08-2022 o 22:32

  20. #12960
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    W Daikinie grzanie jest automatyczne i odbywa się krokowo.
    Grzanie pełną mocą jest możliwe i odbywa się z pomocą grzałki.
    W DeDietrich dla CWU można tylko ustawić czy grzałki mają być używane, czy nie.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Cyrkulacja nie musi też pracować 24 godz. na dobę.
    Mam pompę cyrkulacyjną osobną, z harmonogramem, w nocy jest wyłączana
    Nie chcę ustawić jakichś przedziałów w ciągu dnia, pracuję z domu, i mogę wodę potrzebować w dowolnym momencie, komfort na pierwszym miejscu.

    Dzisiaj zaobserwowałem skąd się bierze duża liczba cykli pompy. Sprężarka włącza się, po niedługim czasie temperatura zasilania wzrasta do ok 60C i sprężarka wyłącza się. W tym czasie woda w zbiorniku CWU nie osiąga jeszcze temperatury docelowej, więc przez kilka minut chodzi tylko pompa obiegowa, temperatura zasilania spada i przy jakiejś wartości (nie ustaliłem jakiej) sprężarka się włącza i ta sekwencja się powtarza kilka razy, aż w końcu temperatura w zbiorniku osiągnie zadaną wartość.
    Być może sprężarka pracuje cały czas z pełną mocą i dlatego zbyt szybko osiąga jakąś graniczną wartość temperatury zasilania. Czy to w ogóle możliwe, żeby pompa była uszkodzona w taki sposób, że nie potrafi modulować mocy?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

Strona 648 z 686

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony