dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zbysław

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Jastrzebie-Zdroj
    Kod pocztowy
    44-338
    Posty
    15

    Domyślnie Pompa ciepła grzanie cwu.

    Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i nie wiem czy temat był poruszany. Od trzech dni posiadam Panasonic aquarea t-cap 12 kW. do tego bufor i zbiornik na ciepłą wodę
    oba po 300 litrów. Z racji , że mamy jeszcze lato to grzeję tylko bojler. Moje pytanie jest czy zagrzanie wody od 36st. do 45st ma trwać ok. 35 minut?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbysław Zobacz post
    Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i nie wiem czy temat był poruszany. Od trzech dni posiadam Panasonic aquarea t-cap 12 kW. do tego bufor i zbiornik na ciepłą wodę
    oba po 300 litrów. Z racji , że mamy jeszcze lato to grzeję tylko bojler. Moje pytanie jest czy zagrzanie wody od 36st. do 45st ma trwać ok. 35 minut?
    Znasz moc z jaką grzane jest 600 l, czas, delta t, sam policzysz i ocenisz czy ma to trwać 35 minut.

  3. #3

    Domyślnie

    Podałbyś koledze ciepło właściwe wody i jakiś wzór to może by policzył

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbysław Zobacz post
    Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i nie wiem czy temat był poruszany. Od trzech dni posiadam Panasonic aquarea t-cap 12 kW. do tego bufor i zbiornik na ciepłą wodę
    oba po 300 litrów. Z racji , że mamy jeszcze lato to grzeję tylko bojler. Moje pytanie jest czy zagrzanie wody od 36st. do 45st ma trwać ok. 35 minut?
    300L. wody podgrzanie bez strat o 9*C pożre 3,15kWh. Uwzględniając sprawność pompy PW, pewnie znacznie poniżej 1kWh.
    Pompa pracuje ze średnią mocą 5,4 kW. Teoretycznie.
    Ograniczeniem tak małej mocy, prawdopodobnie jest moc wężownicy zastosowanej w "bojlerze".
    Wyliczenie czysto teoretyczne, bez uwzględnienia warunków zewnętrznych i strat.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja grzeję wodę do chyba 46 stopni raz dziennie. Grzeję od 13.00-14.00. Średnie pobór energii prze pompę na cały cykl grzania wynosi u mnie około 1,5kWh. Zbiornik 300L , rodzina 4 osobowa.
    Tak naprawdę średni czas grzania u nas to 30-40 minut.

    Patrząc na dane z tabeli moje pompy wynika że przy temp zewnętrznej +18 stopni , zasilaniu 45 stopni daje prawie 9,5KW mocy i ma COP ponad 4,5.

    Ale to dane z tabeli , a jak jest naprawdę to nikt nie wie
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel765 Zobacz post
    Co wychodzi taniej? Podgrzanie CWU raz dziennie do 50*C w godzinach 13-16 czy podgrzanie dwukrotne powiedzmy do 45*C raz w godzinach 13-16 a drugi w nocy. Z jednej strony za dnia pewnie większy COP choć nie mogę znaleźć danych o tak wysokich temperaturach jak obecnie a z drugiej mniejszy bo żeby grzać tylko raz potrzebuję wyższej temperatury.
    Ja już nie patrzę, czy taniej czy nie. Grzejemy do 50st ale od 13 lub 15 do 6 rano następnego dnia, weekendy cały czas. Zbiornik 185l i 4 osoby. PC załącza sie średnio 2 razy w tym czasie. Wody starcza do następnego dnia zanim załączy się grzanie cwu. Uważam, że jest to tak niski koszt w miesiącu, że szkoda sobie zawracać głowę na oszczędnościach rzędu 5zł miesięcznie.

    Bardziej zwracam uwagę na to aby jak najrzadziej uruchamiała się sprężarka, wolę jak popracuje 5-10 minut dłużej niż ma się odpalać 3-4 razy na dobę.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cyrkulacja CWU dość znacząco zwiększa zużycie energii. U siebie rury układałem w warstwie styropianu gdzie się tylko dało, mimo wszystko potrzebuję dziennie około 60-70% więcej energii.
    Bez cyrkulacji wystarczy zagrzać cwu raz na dobę. Z cyrkulacją już muszę 2 razy.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kwestia sterowania - "na żadanie" oszczędza energię, ale trzeba chwilę poczekać.
    Jezeli pompka jest odpowiedniej mocy to tylko w przypadku wejscia do łazienki i od razy skorzystania z ciepłej wody trzeba chwile poczekac. Gdy chwile przebywamy w łazience i dopiero pozniej skorzystamy z ciepłej wody czekac nie musimy. Ja stosuje pompki 15/60 i nawet na najdłuzsze obiegi wystarczy do 2 min. pracy pompy od chwili jej załazenia co nie jest tozsame z odkreceniem baterii.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie siedzi pico do obiegu o stałej mocy chyba 5W. Ale też jej wystarczy 2 min. Docelowo będę miał sterowanie na podstawie czujników ruchu w łazienkach i gdy ktoś wejdzie do domu (wtedy idzie do łazienki myć ręce) ale nie rozwiązuje to problemu w kuchni (choć tutaj nie ma większego problemu - rzadko potrzebuję ciepłą wodę). Gdyby miało się załączać za każdym razem gdy ktoś jest w kuchni, to w sumie tak jakby chodziło cały czas.
    Złotego środka nie ma, więc niestety za ten komfort trzeba dopłacić.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie w ciągu dnia wystarczy raz na godzinę na 6 min puścić. Nie widzę potrzeby dla jakiegoś bardziej zaawansowanego sterowania.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mam teraz 3 min co pół godziny. Ale patrząc na wykresy to częstotliwość nie zmienia istotnie spadku temperatury. Jedyne co może dać jakaś oszczędność to auto wyłączanie gdy nie ma nikogo w domu itp. O ile u Ciebie spada temperatura cwu gdy nie korzystasz z wody, a curkulacja działa?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja mam teraz 3 min co pół godziny.
    Woda stojąca w rurach nie przestaje stygnąć. Fakt, że stygnie coraz wolniej, bo zmniejsza się dT - ale przy takich odstępach to nie będzie znacząca różnica.
    Można zrobić na przycisk, czujkę ruchu, albo zastosować patent z czujnikiem temperatury na wyjściu z zasobnika (odkręcenie na chwilę dowolnego punktu powoduje wzrost temperatury i sterownik odpala cyrkulację - czyli taki "włącznik" baterią. To ostatnie jest o tyle wygodne, że wszystko instalujemy przy zasobniku - nie trzeba żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych.


  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    soften

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    Przy jakiej temp.na zewnątrz macie ustawione że uruchamia się grzałka która wspomaga pompę ?
    Dom 200m2. z MAX-a + styropian 15cm. Okna dwuszybowe, dach ocieplony wełną mineralną 15. Pompa Athlantic Excelia AI Tri Duo 11kW , podłogówka 80m2 + 5 grzejników w pokojach 12m2 i 1 drabinka. Sterowniki w pokojach Tech sterowniki + siłowniki termoelektryczne + Listwa L-5.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja mam -15, instalator ustawił ja nie zmieniałem.
    Czytałem tutaj, ze niektórzy zalecają dużo wcześniej np. od -12.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    zastosować patent z czujnikiem temperatury na wyjściu z zasobnika (odkręcenie na chwilę dowolnego punktu powoduje wzrost temperatury i sterownik odpala cyrkulację - czyli taki "włącznik" baterią. To ostatnie jest o tyle wygodne, że wszystko instalujemy przy zasobniku - nie trzeba żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych.
    Czujnik temperatury lepiej na powrocie z cyrkulacji np taki :
    https://allegro.pl/oferta/termostat-...30c-7915430873Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f_28151.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	41,3 KB
ID:	448804

    Działa w ten sposób, że gdy ciepła woda z cyrkulacji dopłynie do zasobnika, to wyłacza pompkę. Mam tak zrobione u siebe dodatkowo pompka może się włączyć tylko w pierwszej taryfie. Chyba najsensowniejsze rozwiązanie zapewniające wysoki komfort i relatywnie niskie straty ciepła.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał soften Zobacz post
    Przy jakiej temp.na zewnątrz macie ustawione że uruchamia się grzałka która wspomaga pompę ?
    Mamy całkiem wyłączoną, instalator tak ustawił.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Działa w ten sposób, że gdy ciepła woda z cyrkulacji dopłynie do zasobnika, to wyłacza pompkę. Mam tak zrobione u siebe dodatkowo pompka może się włączyć tylko w pierwszej taryfie. Chyba najsensowniejsze rozwiązanie zapewniające wysoki komfort i relatywnie niskie straty ciepła.
    A po co mi ciepła woda w powrocie? Idealnie dostrojony czas były taki, gdy ciepła woda dociera do najdalszego punktu poboru - nie dalej.

    Do tego logika sterownika, z którym wrzucałem filmik, powoduje, że cyrkulacja nie chodzi jak nikt nie korzysta - a przy Twoim patencie cały czas woda w rurach jest ciepła. Czy śpisz, czy jesteś w pracy, czy wyjechałeś na weekend.

    A wyłączenie cyrkulacji w taniej strefie jest? Chyba w drogiej? Ale to też bez sensu. Przecież to właśnie czas, gdy sporo z wody korzystamy a przecież prąd pobierany przez pompę cyrkulacji jest śmieszny - dosłownie kilka W i przez góra kilkadziesiąt minut w sumie na dobę przy sensownym sterowaniu..
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-10-2020 o 18:31

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, moc pompki to 5w. Jedyna opcja to żeby działało wtedy gdy potrzeba.
    Z tego co widzę to mam spadek 3 stopnie na 4h. Bez cyrkulacji praktycznie temp. nie spada.

    Ja mam poustawiane cykle tygodniowe na każdy dzień. Ale to tymczasowe rozwiązanie. Będzie logika na czujnikach ruchu - jak je w końcu podłącze pod centralne sterowanie. Teraz działają niezależnie i sterują oświetleniem.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja mam teraz 3 min co pół godziny. Ale patrząc na wykresy to częstotliwość nie zmienia istotnie spadku temperatury. Jedyne co może dać jakaś oszczędność to auto wyłączanie gdy nie ma nikogo w domu itp. O ile u Ciebie spada temperatura cwu gdy nie korzystasz z wody, a curkulacja działa?
    Powrót cyrkulacji mam 32cm nad czujnikiem temp. Jedno 6-minutowe odpalenie cyrkulacji powoduje zazwyczaj spadek o 1C.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Woda stojąca w rurach nie przestaje stygnąć. Fakt, że stygnie coraz wolniej, bo zmniejsza się dT - ale przy takich odstępach to nie będzie znacząca różnica.
    Można zrobić na przycisk, czujkę ruchu, albo zastosować patent z czujnikiem temperatury na wyjściu z zasobnika (odkręcenie na chwilę dowolnego punktu powoduje wzrost temperatury i sterownik odpala cyrkulację - czyli taki "włącznik" baterią. To ostatnie jest o tyle wygodne, że wszystko instalujemy przy zasobniku - nie trzeba żadnych przycisków, kabli czy urządzeń bezprzewodowych.

    I zamontować pompę strażacką do cyrkulacji aby mieć w 1s ciepłą wodę w kranie

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czyli spadek podobny do mojego. Tyle że u mnie zbiornik 450l. Więc suma summarum wychodzi podobny spadek temperatury.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony